📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať teleskopický obušok?

15. října 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 7 minútPrečítané: 1570x

Bežný obušok sa od teleskopického líši v jednej drobnosti - nedá sa na rozdiel od teleskopického roztiahnuť a opäť zložiť. Moderné teleskopické obušky sú ponúkané vo veľmi odolných materiáloch a veľkostiach 16 "(40,6 cm), 21" (53,3 cm) a 26 "(66 cm) a sú dnes štandardom pre sebaobranu ako pre profesionálnu sféru zamestnania (armáda, Polícia , ...), tak aj pre bežné civilné osoby (súkromné ochranky obchodov sú mimochodom na úrovni bežných civiloch svojimi právami, ...).

Teleskopický obušok ASP Agent 30

 Štandardný teleskopický obušok je zložený z troch teleskopických častí (túto konštrukciu poznáte taktiež napríklad z ďalekohľadov a antén na aute či pri TV), pričom jedna do druhej presne zapadá a až pri svojom plnom roztiahnutí si poskytujú najväčšiu fyzickú podporu pre ďalšie prípadné techniky.

Teleskopické obušky sú veľmi kompaktné a napriek tomu smrteľne účinnou formou sebaobrany. Stačí ho mať napríklad v topánke alebo položený v aute niekde či dokonca pokojne aj v puzdre na opasku. Potom ho už len možno švihom jednej ruky otvoriť a druhá strana držiaci treba nôž má razom jasno, že nebudete žiadna padavka, čo sa aktívne a rada nechá okradnúť o svoje ťažko vydreté financie.

Aj keď sa dá podobná hračka samozrejme používať aj bez toho, aby človek s ňou mal nejaký tréning, určite odporúčame, aby ste si obstarali aj vy nejakú tú formu profesionálneho tréningu a veľmi dobre vedeli, ako ho použiť. Zistíte potom totiž, aké neuveriteľné spektrum obranných i útočných techník sa s ním dá v praxi použiť a na aké body na tele najlepšie zaútočiť, aby dala druhá strana pokoj.

Teleskopický obušok ASP fusion LOC 16 s LED svietidlom

 Ku väčšine moderných teleskopických obuškov sa dá zaobstarať aj nejaké to ďalšie externé (väčšinou "skrutkovateľné" a na závit) vybavenie priamo a nejakým spôsobom zvyšujúce jeho taktické alebo bojové vlastnosti (svietidlo, špeciálne tupý hrot na bodné techniky, páčidlo, ...).

Väčšina z moderných svetových policajných jednotiek dnes štandardne využíva práve obušok teleskopický, pretože je ľahší, dá sa použiť pre širšie spektrum techník a má aj väčší dosah, než bežný obušok. Štandardnou súčasťou všetkých teleskopických obuškov pre Polícii je síce puzdro na opasok, ale pre civilného zákazníka to tak byť nemusí, preto je vhodné ich zakúpiť priamo aj s vami vybraným produktom. Skutočne každý potom má nekĺzavé držadlo, ktoré sa skvele drží v ruke akokoľvek mokré alebo spotené.

Zvoliť si teleskopický obušok kalený alebo nie?

Ak pretiahnete útočníka po hlave s nekaleným, dôjde pokojne už po prvom použití k jeho ohnutiu a tým jednak stratí na ráznosti a v rade druhej, nepôjde už ani rozložiť, ani zložiť. Vyhnite sa teda všetkým neznačkovým nekaleným hrôzam a obmedzte sa jednoznačne a výlučne len na tie kalené - s tými sa totiž nemusíte báť ani tých najnáročnejších technik (a kľudne opakovane). Tiež si potom môžete byť aj istí jeho spoľahlivejšou poistkou (tá ho fixuje v rozloženom stave, kým ho sami nesklapnete druhou rukou, o stehno a pod.).

Takže zhrnuté a podčiarknuté, teleskopické obušky sú dnes vyrábané z ocele bežné a tvrdené, ale vy siahnite jedine po tej druhej: tvrdenej!

2 muži s plynovými maskami pre sebaobranu

 Teleskopický obušok je jednou z najlepších volieb, čo sa týka nesmrtiace sebaobrany (odporúčame mimochodom skombinovať ho vždy so spoľahlivým pepřovým sprejom!). Kde evidentne exceluje, je však jeho dosah - prakticky proti všetkým iným kontaktným zbraniam má navrch (najmä znateľne proti nožu, ktorý je od nepamäti u útočníkov zďaleka najobľúbenejší zbraní), takže sa s ním na cudziu ozbrojenú ruku o to ľahšie útočí.

Akú si vybrať veľkosť teleskopického obušku?

Čo sa týka 16" obuškov, tak tie majú v uzavretom stave 7" (17,8 cm) a váži cca (430 g). Model 21" má v zloženom stave 8,5" (21,6 cm) a váži (540 g) a najväčší model 26", tak ten má v zavretom stave 10" (25,4 cm) a váži 630 gramov. Vybrať si teda iste môžete aj len podľa toho, ako veľmi váži a zaberá v zloženom či rozloženom stave, prípadne podľa toho, či sa vám vlezie pod určitý typ letného ošatenia / do nejakej ľadvinky.

Optimálna dĺžka teleskopického obušku je dosť subjektívnou záležitosťou a je vhodné si v ruke vyskúšať napríklad kúsok dreva rovnakej dĺžky, aby človek videl, aká dĺžka mu bude pripadať zďaleka najprirodzenejší zrovna v tej jeho ruke. Všeobecne sa však uznáva názor, že 16" je pre menšie osoby a ruky, stredné modely pre stredne veľkéýchľudí, no a najväčší zase pre tie naozaj vysoké / s veľkými rukami.

Porovnávať moderné technológie a typy teleskopických obuškov, to je situácia dosť podobná výrobcom zbraní a munície + ich balistiky. Je to totiž dosť to isté ako keď sa ľudia hádajú, či útočníka zastaví konkrétna munícia .45 lepšie ako v 9 mm Luger. Konkrétna osoba teda vždy musia vykonať analýzu situácie na základe svojich skúseností, plánov a nárokov, prípadne situácií, do akých sa asi dostane. Je lepšie najťažší s najväčším dosahom, čo vás bude najviac ťažiť a naozaj na blízko možná prekážať? Či snáď model kratší, rýchly, ale s menšou pádnosťou, váhou a dosahom? Položte si však vždy aj otázku: "Zvládnem to, čo som si vybral?"

Rovnako ako u zbraní a iného vybavenia, jeho výrobcovia vám na 100% budú celý deň prednášať, ako geniálny ich produkt je a prečo dať prednosť práve jemu. Keď ale ste v situácii, kde sa budete v strese niekomu brániť, je zrejmé, že každý typ má svoje výhody a nevýhody, preto je najlepšie si vybrať taký model, ktorý vám lepšie celkovo sadne (a to nielen do ruky) a ktorý sa vám najlepšie ovláda. Vy budete tento teleskopický obušok obsluhovať, takže či už sa dostanete do akejkoľvek situácie, vždy vám pôjde o to isté - čo najrýchlejší eliminácii protivníka. Je však možné, že naozaj zblízka použijete u najdlhšieho modeli určite asi radšej bodné techniky na hlavu a u najkratšieho zase máte priestor aj pre tradičné mávnutie. Iné situácie, ktoré vám náhoda pripraví, skrátka budú vyžadovať s rozdielnymi modelmi aj iný prístup a stratégiu, s čím počítajte a netrénujte iba jediný typ situácií (i.e. kontaktné verzus vzdialené).

Muž ovládajúci bojové umenie Krav Maga pre sebaobranu

 Aby bol váš teleskopický obušok skutočne na 100% užitočný a splnil všetky vaše očakávania, bude úplne kľúčové a na 100% nutné, aby ste zavítali do nejakého kurzu sebaobrany, kde sa preberajú jeho techniky v praxi a dobre tak porozumeli jeho všetkým možnostiam aj prípadným obmedzeniam...

Konečný výber teda vždy musí prebehnúť na základe vašej veľkosti, tréningu s inými zbraňami (aj historický šerm určite pomôže), žiadny teleskopický obušok totiž nepomôže vtedy, keď svoj cieľ zasiahnete letmo, neskúsene či sa strachom, že iné ľudské bytosti niečo urobíte. Keď do neho skrátka nedáte celý svoj "fortel", jeho efekt nemusí byť taký, ako očakávate. Naopak čím skúsenejší so zbraňou ste, tým jasnejšie vám je, že sa dajú využiť výhody konkrétneho modelu, ako je potrebné. Inými slovami, ubránite sa s každým modelom a v každej situácii.

Ak je pre vás priorita obušok ukryť, tak sa samozrejme nebojte siahnuť ani po modeli strednom či najmenším. Ako vie totiž každý učiteľ bojových umení, šok a nečakaná rýchla akcia, to sú tie najlepšie zásady, ako prežiť každé stretnutie. Kto teda nemá skúsenosti, je vhodné základné údery a bloky drilovať skutočne denne, aby vám základné veci naozaj prešli do krvi a robili ste ich v boji automaticky (keď ide o stotiny sekundy, samozrejme si nemôžete vyžiadať čas ako v hokeji a premyslieť stratégiu ...).

Neinformovaní ľudia si automaticky vyberú ten najdlhší obušok v závislosti na svojej veľkosti a či najčastejšie chodia, riadi pod. Avšak ani to nemusí byť vždy práve tá najlepšia voľba, pretože najdlhší obušok doslova "vŕta do rebier" pri naozaj dlhodobom nosení. Rovnaký typ ľudí berie dĺžku ako vždy (!) rozhodujúci faktor, pretože môže oddialiť vašu vzdialenosť protivníka, čo je určite vždy žiaduce pre civilnú ochranu, avšak napríklad taký Policajt si to už nemôže dovoliť, pretože drvivá väčšina fyzických kontaktov a útokov na neho bude na vzdialenosť telefónne búdky. Potenciálna vzdialenosť je tu teda nevyužitá a napriek tomu ho obušok značne zaťaží a o to horšie sa mu potom s ním aj bude operovať na skutočne kontaktnú vzdialenosť.

Za onej situácie, keď potrebujete nejaký model kvôli určitým špeciálnym technikám pre vás dôležitým (zrovna tie pákové sa najľahšie robia s dlhšími modely). Dá sa použiť aj modelov viac, pričom jeden (najmenší) si necháte napríklad do auta a druhý zase "do divočiny" (mestské i prírodné).

Mimochodom, teleskopický obušok sa dá používať aj v zavretom stave pre útoky na kľúčové telesné body a dá sa dovybaviť napríklad svietidlom v rámci dostupného príslušenstva.

vyberte si teleskopický obušok

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne