📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Veľký sprievodca výberom kufrov a boxov

15. června 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 7 minútPrečítané: 1230x

Rôzne životné situácie vyžadujú rôzne typy prepravnej batožiny. Väčšinou si človek vyberá medzi kufrom a batohom, takže, ako túto dilemu vyriešiť a pritom nezabudnúť na žiadnu z ich výhod aj nevýhod? Aj keď moderný človek drvivú väčšinu svojich životných situácií treba zvláda s batohom na chrbte (nakoniec, je to pre vojakov aj napríklad také študentov dnes štandardné pracovné vybavenie), sú predsa len isté veci, ktoré ani ten najlepší batoh nedokáže.

Prepravné kufre Pelican

 Aj keď si zvyčajne ľudia volia pri nákupe moderných kufrov farby tmavé až veľmi tmavé, nič vám samozrejme nebráni ani v tom, siahnuť po niečom farebnejším - predsa len, ľudské oko je najviac citlivé na žltú, čo nie náhodou je aj farba vybavenia pre záchranárov všetkých typov, nehovoriac o tom, že čierna pohlcuje najviac tepla.

Aké výhody prináša vlastnenie kufrov?

Väčšinou platí, že kufre všetkých foriem sú ideálnou voľbou vtedy, keď človek zostáva v spoločnosti a vie, že tam aj pobudne dlhšie. Tým pádom ho nemusíte na rozdiel od batohu stále nosiť pri sebe na chrbte, ale skrátka s ním len veci prenášate medzi miestami (teda zvyčajne "bývanie/ubytovňa" a "auto/stanica/letisko"). Nosiť so sebou malý kufrík, do toho sa zase ale príliš nezmestí a je pomerne ťažký pri celodennom ťahaniu v jednej ruke, čím si zase ale môžete byť istí, že dané veci budú lepšie chránené: povedzte si úprimne, už ste videli niekedy a niekde batoh so zámkom?

Faktom je aj to, že s ohľadom na ich veľkú plochu naraz prístupnú je "prepákovanie" kufra o poznanie ľahšia (a hlavne rýchlejšia!) vec, než batohu s osmadvaceti vreckami a vrecúškami.

Ak kufor spĺňa príslušné štandardy, môžete si byť istí, že mu nevadí ani voda, ani dážď či prach, ba dokonca ho môžete prejsť aj autom a nič mu to neurobí. Kto sa navyše často pohybuje po rôznych zahraničných destináciách po letisku, asi je mu známe aj to, že s kufrom sa človek oveľa ľahšie dostane, kam chce a rýchlejšie, nehovoriac o tom, že na to už starší členovia vašej domácnosti rovnako už asi ani nemajú fyzicky nosiť celý deň ťažký batoh.

Ako dobre vie každý študent, zbaliť bielizeň a oblek do batohu bez toho, aby na nich bola akákoľvek nezrovnalosť alebo je značne masochistický rituál, naopak do kufra je to v piatich minútach a človek môže radšej ten čas venovať veciam, ktoré robí radšej, než balia batohy (čítanie, PC, rodina, ...).

Starý kufor po rodičoch a žena

 Staré kufre po rodičoch, čo máte niekde v šatni, k vám možno spájajú nemalý počet spoločných úžasných zážitkov, ale moderné nároky a doba skrátka želajú skôr tvrdeným plastom, ktoré prinášajú nemálo výhod - sú úplne prachotesné, vode-vzdorné, ľahké a napriek tomu tvrdé, ...

Tlustý ťažký kufor bude zlodejmi ponechaný bez povšimnutia skôr než látkový, rovnako ako jeho majiteľ. A je tu aj tá skvelá stránka, že ho v núdzi môžete použiť ako improvizované sedátko.

Ak ste vojak, zrejme vás poteší zistenie, že sa dá kufor použiť na zlodeja aj ako obranná / úderná zbraň, čo sa o batohu povedať ani pri najlepšej vôli nedá, nehovoriac o tom, že na palubu lodí / lietadiel vás rovnako pustí tak maximálne s prútikom na chodenie, na iné zbrane (vrátane nožov a pištolí) môžete rovno zabudnúť ...

Problém je aj to, že veľké batohy z umelých moderných vlákien skrátka nie je možné narvať do stredných a menších práčok, napriek tomu sú špinavé prakticky okamžite (položíte ho na okraj rozbahnenej cesty a je to, nakoniec niekam ho položiť musíte, že áno, nehovoriac o tom, že sa človek s batohom najviac potí zrovna na chrbte, takže má od farby batohu aj svoje ďalšie prepotené veci - obzvlášť viditeľné u batohov modrých / zelených a bieleho trička). Kufor je aj v tejto veci silne nad vecou - jeho údržba je proti tomu prakticky nulová - občas z neho vysypete omrvinky a ak je veľa umatlaný, pretrite ho zo všetkých strán (samozrejme hlavne naspodku) suchou či navlhčenou handričkou a je to! Žiadne pranie a potom aj poldenné sušenie batohu!

Pristupovať v kufri k jednotlivým jeho vrstvám oddeleným vnútornou prepážkou je u kufrov oveľa ľahšie a rýchlejšie, takže v jednej máte potrebné oblečenie špinavé a v druhej čisté. V batohu plnenom odhora nadol sa ani pri najlepšej vôli nevyhnete tomu, že keď je nevyhnutné dať nejakú špinavú vec dospodu, musíte vypakovat všetko v ňom (a potom zase "zpakovat"!) niekam na zem pred seba. To samozrejme zdržiava, nehovoriac o mimoriadnej otravnosti celej akcie.

Aké nevýhody prináša vlastnenie kufrov?

Nič na svete nemá iba výhody alebo len nevýhody, takže je určite fér pripomenúť negatívne vlastnosti kufrov aj tu. Tak predovšetkým, kolieska na kufroch sú skvelá jedine tak na špičkový betón, na horšom teréne a ceste (a že tých je v mestách a prírode požehnane) to je ale dosť o ruky.

Nosiť veľký ťažký kufor a mnohokrát presadať tiež nie je príliš pohodlné, vyžaduje to totiž od človeka oveľa viac nasadenia a premýšľania, ako sa vpasovat do úzkej uličky, to batoh len popadnete a idete.

Dobrý kufor, rovnako ako dobrý batoh, nie je lacná záležitosť, napriek tomu sa zdajú byť batohy o trochu lacnejšie.

Zásadným nedostatkom kufra je aj to, že keď sa vzprieči či inak doslúži jeho zámok, na nedobytnom kufri s ôsmimi bezpečnostnými certifikátmi, nedostanete sa k svojim veciam ani v tanku ...

Hromada kufrov rôznych druhov

 Jednou z najdôležitejších zásad všetkých cestovateľov vždy a odjakživa bolo (a pochopiteľne aj dnes stále je), baliť len to najnutnejšie a cestovať čo najviac naľahko, inak sa skrátka nevyhnete nákupu kufra rozmernejšieho ...

Načo mi môže byť užitočný malý tvrdený box na veci v batohu?

Aj keď ste treba jednoznačným priaznivcom veľkých batohov, napriek tomu vám odporúčame, aby ste sa nad vlastnením nejakého veľmi malého bezpečnostného kufríku z modernej plastovej živice zamysleli, pretože v ňom sa nemusíte báť (po jeho umiestnení do bežného batohu) o veľmi mäkké veci, ako sú doklady, mapy, iné dôležité prepravované či prenášané dokumenty a nezvlhnú vám tu ani zápalky alebo KPZ či nejaká tá technika.

Malý tvrdený kufrík sa skrátka občas hodí aj tomu najzaprisahanejšiemu batohovému ctiteli. Kufor nám totiž uľahčuje existenciu v civilizácii (a všelijaké akcie a spoločenské udalosti v nej sa odohrávajúci) a batoh zase mimo nej ...

Kufor plný sladkostí

 Niektoré veci ani pri najlepšej vôli na cesty s vami nemôžu a ak áno, tak kufor zrovna pre nich možno nebude tá úplne najlepšia voľba ...

Pár tipov a trikov pre používanie kufrov

  • Ak cestujete v rámci dovolenky, tak svoj cestovný kufor naplňte len do cca dvoch tretín, pretože iste poveziete aj nejaké veci rodine späť ...
  • Ešte pred tým, než vyrazíte na dovolenku plní radosti, položte si najprv zásadné otázky: "Zbalil(a) som naozaj čo najľahší batožinu a čo najmenej vecí?"
  • Za onej situácie, že nechcete hodinu loviť čierny kufor medzi inými čiernymi kufry, kúpte si farbu, ktorú nikto iný nemá a vďaka ktorej hneď spoznáte, že ide práve o váš kúsok (žltá?).
  • Ak niekam idete s kufrom (či už pracovne alebo za zábavou), nie je zlá idea ešte pred tým dobre si uvedomiť, akým typom dopravných prostriedkov budete cestovať a to maximálne zohľadniť aj pri balení.
  • Rozhodne neuškodí, keď bude v kufri aj sekcia na nápoje, kam môžete bezpečne uložiť čokoľvek práve rozpitého či presakujúceho, čo sa nedostane z tejto sekcie nikam inam (ak nemáte, tak použite bežné dvojité igelitové vrecko).
  • To, že na niečom nájdete "vojde sa pod sedadlo v lietadle" nemusí ešte nutne znamenať vždy a všade, obzvlášť dnes v mori súkromných aeroliniek, vtedy vám skrátka nezostane, než ho nosiť v ruke.
  • Existujú kufre, ktoré sa dajú premeniť po pripojení dvoch ramenných držadiel v regulárny batoh, buďte si teda vedomí tejto možnosti a nepodceňujte ju.
  • Ak budete cestovať po miestach letecky, tak pamätáte, že po svete majú rozdielne nároky na veľkosti batožiny. Tak náhodne, keď vyrazíte do USA, tak pozor na to, že väčšina miestnych aeroliniek sa drží pod 45" u malých príručných batožín (súčet všetkých troch hodnôt u kufra: dĺžka + šírka + výška) a pustí vás maximálne s 62". Do úložného priestoru nad svojou hlavou (opäť, u väčšiny lietadiel) sa zase pomestia len vtedy, keď budete mať jeho rozmery pod hranicou 22" x 9" x 14".

naša ponuka prepravných kufrov a boxov

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne