📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať taktickú vestu?

5. června 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 4 minútyPrečítané: 1795x

Doby, kedy si vojaci vystačili len s puškou a bandalírom cez rameno sú už dávno preč a natrvalo sa presunuli na nostalgické čiernobiele zažltnuté staré fotografie z Prvej svetovej vojny. Moderná doba a konflikty si skrátka žiadajú nové premyslené vybavenie, ktoré poskytne vojakovi maximum organizácie jeho vecí a úložného priestoru.

Vojak v maskáčoch s taktickou vestou a zbraní

 Praktickosť dobré modifikovateľnej taktickej vesty typu MOLLE, čo sa dá perfektne prispôsobiť potrebám konkrétneho nasadenia / práce, dnes oceňuje čoraz viac a viac ľudí všemožných zamestnaní (a poťažmo i hobby), kde sa často ani primárne nestrieľa (policajti, ochranky, hasiči, všelijakí remeselníci s potrebou oboch voľných rúk, ľudia okolo airsoftu a paintballu, ...).

Dôvod vzniku, existencie a stále aj aktívneho používania taktických viest je stále rovnaký - ich primárnou úlohou je zvýšiť vám protekciu a lepšiu organizáciu vášho úložného priestoru a to bez toho, aby vám narušili jedny z najdôležitejších vojákových vecí - jeho mobilitu a stabilitu.

Celá vec je o to kritickejšia pre všetkých vojakov, pretože skutočne používajú taktické vesty dochádza až v praxi pod ostrou streľbou nepriateľov (toto pochopiteľne neplatí len pre vojakov, ale občas aj pre policajtov). Navyše, po udalosti "911" došlo k novému prepracovaniu taktických viest (doteraz bol v platnosti a užívaniu systém ALICE, čo bol v podstate len ťažký opasok + dve sumky na zásobníky) na potreby proti novému typu nepriateľov: dobre vyzbrojených a nemenej silno motivovaných a veľmi často úplne a úplne šialených masových vrahov. Takto nejako sa prvýkrát zrodil systém MOLLE (masovo nasadený už v Afganistane a Iraku) a používa sa vďaka svojej univerzálnej použiteľnosti dodnes a po celom svete. Ďalším trumfovým esom MOLLE je, že drží veci v lepšej rovnováhe (nehovoriac o tom, že sa dá osadiť úplne čímkoľvek - hydratačným vrecom, záložnou zbraňou, rýchlo dostupnou lekárničkou, ...).

Veci potrebné na dobrej taktickej veste

Každá taktická vesta je trochu iným systémom pre kombináciu nosnosti, potenciálnej ochrany, možného pohybu a rýchlo dostupného vybavenia:

  • Kapacita - Ešte pred tým, než siahnete po určitej taktickej veste, je nevyhnutné si dobre uvedomiť, aký typ predmetov v nej budete (s najväčšou pravdepodobnosťou) nosiť v ďalších dostupných pripojiteľných/odpojiteľných špeciálnych vreckách: či to budú mapy a dokumenty chránené pred vodou, rádiová stanice, taktický nôž, GPS navigátor, ďalšie zásobníky, hydratačné vybavenie, jedlo, lekárnička, granáty, ...
  • Odolnosť - V závislosti na prostredí je možné, že niektoré materiály si povedú lepšie v teple a iné zase v treskúcej zime. A jedine dostatočne odolná vesta prežije nielen všelijakú slotu, ale aj chátranie vzniknuté bežným používaním.
  • Rozmery - Zatiaľ čo niektoré modely sú dostupné len v jedinej veľkosti, u iných si môžete vybrať ich veľkosť. Tú mimochodom zistíte ľahko - pozrite sa na svoje tričko na sebe/čo máte niekde v skrini. Štandardne sa ponúka (udávaná vždy patričná veľkosť hrudníka): Small (34-35", tzn. do 89 cm), Medium (38-40", do 102 cm), Large (42-44", tj. do 112 cm) , X Large (46-48", tj. do 122 cm), XX Large (50-52", tj. do 132 cm) a XXX Large (54-56", tj. do 142 cm).

Ďalšie veci ku zváženiu ovplyvňujúci rozhodnutie

Iné veci si do svojej vesty prirodzene dá osoba, čo obchádza lokálne airsoftové akcie a úplne iné zase vojak chystajúci sa na misiu a očakávajúci rýchle blízke stretnutia.

Čo sa týka skutočne dlhodobých akcií, potom sú dnes nepísaným optimálnym štandardom taktické vesty typu MOLLE (tj. "Modular Lightweight Load-carrying Equipment") a ide o systém, ktorý umožňuje v rámci vybavenia neuveriteľnú modifikovateľnosť a rozšíriteľnosť. Stačí, keď viete, že je niečo kompatibilné s MOLLE a razom sa môžete spoľahnúť na to, že bude sedieť aj na vašu novú MOLLE vestu, akú ste si práve zadovážili.

Kto chce však šetriť, môže si zaobstarať tradičnú vestu typu "Cross draw" aneb so zapínaním vpredu alebo zipsom, ktorá je skutočne o poznanie lacnejší, ale zase má všetky vrecká po tele napevno všité, čo určite nemusí byť vždy a všade ideálne ...

Existujú dnes na trhu tiež aj veľmi základné modely taktických viest, ktoré ale pripomínajú skôr vybavenejší opasok, než taktickú vestu.

naša ponuka taktických viest

Autor článku
Petr Hájek
Petr rád trávi čas v prírode, obvykle ako turista. Rád skúša nové veci z oblasti prežitia a to nielen v prírode, rád testuje nové produkty a objavuje nové značky, ktoré vstúpia na trh s produktmi pre prežitie. Jeho životné krédo je: "Aj ten najhorší deň v lese je stále lepšie ako ten najlepší deň v práci!".

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne