📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Veľký sprievodca výberom taktických opaskov

5. července 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 5 minútPrečítané: 2720x

Taktický opasok je vo svojej najhlbšej podstate stále rovnaký opasok ako ktorýkoľvek iný, iba ponúka ďalšie pokročilejšie funkcie (špeciálne priestory na predmety, ...), poprípade je nevyhnutnou súčasťou vašej väčšej taktickej súpravy a poskytuje vám menší či väčší priestor (to podľa jeho typu ) pre improvizáciu s rozložením vecí na svojom tele (čo zase priamo súvisí s vaším zamestnaním a jeho nároky / predpisy s ním spojenými).

Taktický opasok Clawgear level 1 b

 Výhod taktického opasku si dnes s pokojom na duši môžu užiť aj bežní civilný obyvatelia. Práve a jedine tí majú dokonca aj tú výhodu, že im podobný opasok nie je predpísaný v určitej forme "zhora", ale môžu si ho vybrať skutočne a výhradne len podľa svojich potrieb alebo stavu peňaženky.

Čo sa týka vybavovania vojakov opasky, tak táto praktika má za sebou už nesmierne dlhú históriu: opasky používali náhodne už aj v starovekom Ríme - každý legionár dostal práve jeden spolu s ďalším výstrojom. Ako už asi dobre odhadujete, mali na ňom v prvom rade dýku a navyše ešte ponúkali podporu pre brnenie (kožu obitú kovom, čo je cesta, akú si chránili svoje pohlavné orgány). To zase v stredoveku nosili žoldnieri, lanckenchti a podobní ľudia opasky až tri (jeden na držanie ošatenia pohromade, ďalšie na ich vačky a tretí slúžil len a len na nosenie meča). Ako doba postupovala a časy sa nám menili, to však nijako neznížilo dôležitosť opaskov v ďalších nasledujúcich rokoch - ľudia sú predsa len stále fyzicky rovnakí a aj ich potreby v boji sú dosť podobné.

Nie je to tak dávno, čo niektoré armády (tak napríklad do 80. rokov minulého storočia to platilo pre Angličanov) u svojich bojových / taktických nohavíc a ďalších vojenských šiat ešte stále používali gombíky pre pripevnenie ďalšieho vybavenia! Aj oni však používali dva opasky, jeden na pridržanie nohavíc a ďalší na fixáciu výbavy na mieste. To dnes už však nie je prakticky nikde problém vďaka MOLLE a modernému rozloženiu vybavenia do vzájomne zameniteľných vreciek.

Ako si vybrať taktický opasok?

Keď zháňate taktický opasok, je vhodné sa najprv spýtať sám seba, či ho budete používať niekde v akcii ako vojak či policajt, poprípade ho potrebujete len tak do prírody. Existujú totiž isté opasky, ktoré sú pre jeden typ povolania vhodnejšie, než iné. Inak asi bude voliť osoba, ktorá potrebuje prenášať početné na opasku pripevnené zásobníky a zbrane a inak zase ten, keď si naň niekto len dá korenistý sprej kvôli svojej práci strážca.

Všeobecne sa však dá povedať, že čím viac váhy budete na svojom opasku nosiť a systematicky prenášať, tým kvalitnejšie by mal byť a tým viac funkčnosti by vám mal poskytovať. Na druhú stranu, ortodoxní turisti by asi mali vyberať v prvom rade podľa váhy a hrúbky, pretože to je pre nich skôr užitočná a dôležitá vec a to celkom nepochybne viac, ako potenciálna kompatibilita opasku s nejakým "nafasovaným" batohom či ďalším MOLLE vybavením.

Tiež bude nevyhnutné, aby ste si vybrali taktický pásik správnej veľkosti / dĺžky (to samozrejme postačí aspoň približne - desať cm sem alebo tam nie je problém ...) a premysleli si, ako široký asi by mal ideálne byť. Samozrejme, čím širší bude, tým väčšiu výdrž vám potom poskytne v ťahu, takže o to ľahšie ho potom tým pádom môžete použiť aj k celej rade taktických a survivalových úloh: zafixujete s ním zlomenú končatinu, dá sa z neho akýmkoľvek aspoň trochu ostrým hrotom narezať pár povrázkov, môžete ním spojiť auto s iným, a tak podobne ... Nehovoriac o tom, že sa s širším opaskom všeobecne lepšie pracuje a čokoľvek i na ňom nosia.

Taktický opasok US LC2 MFH

 Taktický opasok nie je nijako prehnane drahou súčasťou výzbroje, napriek tomu sa dá s kreatívnou mysľou použiť na nespočetných úlohách ... Stačí ho napríklad "trochu" vylepšiť paracordom a razom tu máte improvizovaný horolezecký sedák.

Ako si taktický opasok usporiadať?

Vaše nároky sa celkom iste budú líšiť od nárokov iných osôb, ale každému pôjde o to isté - mať veci na / vo svojom taktickom opasku usporiadané maximálne efektívne a podľa jeho konkrétnych potrieb. Samozrejme niektoré veci sú univerzálne platné, ako napríklad poloha pištole (vždy na pre človeka dominantné natívne strane a boku, tj. rozhoduje, či ste pravák alebo ľavák).

Ak to po vás vyžaduje predpis, budete musieť u svojho vybavenia i jeho usporiadania rešpektovať konkrétne pracovné nariadenia a vybavenia (korenistý sprej a svietidlo vzadu, vysielačka naproti pištoli, ...). Ak je možné niečo z vašej výbavy prenášať v bežných vreckách pri oblečení (priamo sa ponúkajú písacie potreby a blok), pokojne tak urobte, pretože tým (aspoň trochu) daný taktický opasok odľahčíte. Samozrejme je vhodné, ba nevyhnutné, aby ste potom aj u svojho bežného opasku používali podobné rozloženie, pretože, keď potom v strese s opaskom svojim siahnete po služobnej pištoli a nahmátnete peňaženku, nemusí to byť úplne ideálne pre ďalší vývoj situácie...

Každopádne, máme tu tretie tisícročie a mnohé sa počas rokov zmenilo, takže ak váš model taktického opasku napríklad ponúka odnímateľné vrecká, pochopiteľne ich maximálne využite na nosenie výlučne vybavenia, ktoré potrebujete / je vám z toho či onoho dôvodu vnútené zamestnaním!

ponuka taktických opaskov

Čitateľov ďalej zaujíma