📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať nosič plátov?

1. července 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 7 minútPrečítané: 3126x

Nosiče plátov sú skvelé v tom, že ponúkajú pod jednou strechou funkcionalitu nepriestrelné a taktické vesty. Moderné bojisko a špeciálne navrhnuté priebojné strely si totiž samozrejme žiadajú aj patrične premyslené vybavenie vtedy, keď sa pred ním chcete nosením príslušnej ochrany brániť. A podobné vybavenie dnes pochopiteľne využijú aj policajti, ochranky a všeobecne každý, kto to so survivalom vlastným i svojej rodiny myslí vážne ...

Nosič balistických plátov 5.11 tactical tactec

 Keď už plánujete zaobstarať nejakú tú taktickú vestu, pretože pláty zatiaľ nepotrebujete, nestojí za to ju vziať rovno ako nosič plátov s tým, že aj ten rovnako tak môžete používať ako bežnú taktickú vestu a pláty do neho ide zakúpiť kedykoľvek neskôr v prípade potreby?

Aký nosič plátov je pre mňa ideálny?

Asi najčastejšia otázka, s akou sa osoby, ktoré potrebujú nepriestrelné vesty, stretávajú. Preto je aj nutné sa sám seba opýtať a tiež si aj odpovedať: "K čomu ju budem používať v prvom rade?" Potrebujete ju do práce, pretože váš zamestnávateľ kašle na čo najväčšiu bezpečnosť kvôli všeobecnému vyšetrovaniu (prekvapivo vysoký objem všelijakých bezpečnostných agentúr poskytujúcich svoje služby pre obchodné domy, ktoré veľmi často nechajú človeka chodiť len v prázdnej taktickej veste, takže keď sa potom dotyčný stretne s členmi nejakej mafie, býva to aj s nie práve zanedbateľnou ujmou na jeho zdraviu)? Alebo ju snáď chcete nosiť doma a ponúknuť pár nosičov plátov aj niektorým členom vašej domácnosti, pretože o ne máte v niektorých miestach strach (napríklad vojenskom priestore potenciálne ohrozenom streľbou)?

Je vcelku jedno, na čo ho práve potrebujete, pretože naša odpoveď bude vo všetkých prípadoch absolútne zhodná - choďte výhradne po tom najlepšom! Asi budete súhlasiť, že čo sa týka ochrany vášho života, prípadne ochrany vašich zamestnancov, priateľov a rodiny, potom nič nie je dosť dobré!

Nosiče plátov sú totiž samozrejme oveľa viac, než len pohodlná cesta k tomu, ako nosiť ďalšie zásobníky, jedného dňa to skutočne môže byť jediná vec medzi vaším srdcom a niekoľkými strelami namierenými smerom k nemu.

Zaujímať by vás u neho určite nemalo, či niečo vyzerá úžasne, ale skôr to, kde sa vec v praxi nosí.

Samozrejme váš výber ovplyvní aj prípadný váš veľmi konkrétny plán, čo za vybavenie v ňom hodláte nosiť. Keď treba máte v pláne nosiť 6 zásobníkov + GPS / vysielačku + lekárničku + vodu + multi-tool + mapu, nie je problém takto namixovať vďaka univerzálnemu systému MOLLE, ktorý sa dá navyše ešte doplniť o puzdro na granáty, ak by snáď vyvstala tá možnosť a nutnosť.

Majte ale vždy len a výhradne také vybavenie, ktoré potrebujete pre určitú akciu! To, že máte prázdne vrecká, neznamená, že je bezpodmienečne nutne vždy musíte zaplniť len preto, aby v nich niečo bolo. Tým ale určite nechceme naznačiť, že by ste naopak mali nechať doma na stole niečo užitočného, čo by vám v danej akcii mohlo zachrániť život veľmi nečakaným spôsobom ...

Vojaci na vojnové púšti

 Nosiče plátov + taktické vesty na nich sú dnes nevyhnutnou súčasťou všetkých zamestnaní, pri ktorých ste v prvej línii a kde zo všetkých strán svištia strely. V prvej rade to je síce pochopiteľne armáda, ale platí to samozrejme aj pre mnohé ďalšie pozície - frontoví lekári, novinári, fotografi, Policajti v exponovaných miestach, ...

Akú si mám zaobstarať veľkosť?

Keď objednávate cez internet nejaký ten plát zo zahraničia, potom budiž vám inšpiráciou, že najobľúbenejší a najčastejšie používaná je vesta rozmerov 10 "x 12" (25 cm x 30 cm), ktorú možno niekde nájdete pod označením "Medium". A je logicky nutné vziať rovnaký rozmer, aký je aj vo vami vybranom nosiči plátov.

Ak ale máte v pláne doplniť aj ďalšie mäkké ochrany po stranách a bohato využiť interných priestorov pre zásobníky, potom to chce práve pre vonkajšie záležitosti aspoň "Large" variantu (ide o štandard, takže sa dá samozrejme kombinovať "Medium" + "Large" a navyše od rôznych výrobcov, že áno).

Ako sa chrániť proti nožom a bodaniu?

Väčšina ľudí kupujúcich si bežnú balistikou vestu / ochranu niekde z army-výpredaja automaticky predpokladá, že ju ochráni aj pred bodaním nožom, čo ale často bohužiaľ nie je pravda - rýchlo letiaci maličké strely a pomaly pohybujúci sa nôž, to sú veci úplne rozdielne, pretože príliš pomalé veci vlákna odsúvajú namiesto toho, bez toho aby ich na seba nabaľovali.

Ako dokazujú početné videá napríklad na YouTube, ani tá najlepšia bežná balistická vesta bez ďalších prídavných oceľových / titánových či keramických plátov vás rovnako neochráni pred "pomalými projektily a zbraňami" (náhodne taký šíp z cca 60-70 lbs luku + lovecký hrot narobí aj z najlepšej vesty neuveriteľnú paseku).

Balistická vesta Raptor I Alp

 Jedna z najväčších vymožeností a síl nosiča plátov (a poťažmo aj moderné taktické vesty) tkvie v jeho absolútnej modifikovateľnosti. Počítajte preto s ňou a využite ju k vašej maximálnej odľahčenosti a výhodnosti na vašej strane (nie vždy je potrebné pre danú akciu všetko vybavenie, že áno ...).

Aké vložky si vybrať?

Toto sa bude odvíjať od hrozieb, na aké práve vy zďaleka najčastejšie narazíte. Väčšina ľudí sa pohybuje v oblastiach, kde sa stretnú maximálne tak s pištoľou a nožom, takže väčšinou im bohato postačí aj niečo menšieho a lacnejšieho nie je nutné robiť pancier proti .30-06 v AP verzii do oblasti, kde narazíte maximálne na 9 mm Luger. ..

Ak chcete napriek tomu to najlepšie, v zásade sa môžete vydať dvojicou ciest. Jednak tu máme plát odolnosti IV., ktorý je lacnejší a nepotrebuje už ďalšie mäkké brnenie za sebou, ale váži viac alebo siahnete skôr po plátu v odolnosti III., čo je ľahší variant, ale potrebujete pod neho zase ďalšie brnenie v rámci rovnakej účinnosti ako u odolnosti IV. a ktorý nosený len sám o sebe zredukuje vašu potenciálnu ochranu, navyše to všetko vás bude stáť celkovo oveľa viac, než jeden silnejší, ťažší plát.

Každé kilo nosené navyše je po čase nemalá záťaž (nehovoriac o spotrebovanej energii na prácu v nej), takže zabudnite, že ako civilný užívateľ-survivalista v letnom počasí prinútite akýchkoľvek členov svojej domácnosti nosiť v rámci ochrany / survivalovej dovolenky 15-20 kg navyše, čo je priemerná váha len moderného brnenia...

Nôž Mtech na kmeni u zelene

 Ešte pred tým, než dáte svoj všetok "survivalový" rozpočet za najlepšiu vestu, uistite sa, že ste si pred ňou zaobstarali i ďalšie slušné vybavenie, ktoré rovnako zvyčajne potrebujete v prvom rade - dobrý nôž, kompas, mapy + obal na ne, celta , topánky, perovky, spacák, ... Balistická ochrana je pre civilného survivalistu / preppera iste vhodná, avšak otázkou je, kde je práve pre vás zlatý stred účinnosti + je nespochybniteľným faktom aj to, že budete musieť výrazne viac jesť (rádovo tisíce kalórií denne naviac), keď ju budete ťahať neustále a všade so sebou.

Na čo by som mal ešte pamätať pred kúpou nosiča plátov?

Život nie je počítačová hra, ktorú v prípade neúspechu pustíte znova, či kliknete na "Load", a preto je dobré si uvedomiť, že ani nosič plátov vás nerobí nepriestrelným, pretože vás kryje len z nejakých 60-70% + vôbec vám potom nekryje hlavu (na tú mimochodom odporúčame pred úlomkami a brokom nízkej energie kvalitné ochranné okuliare) a niektoré (evidentne stále potenciálne smrteľne dôležité) tepny na končatinách.

Pamätajte tiež na to, že bežná nepriestrelná vesta funguje bez ďalších špeciálnych oceľových vložiek len proti strelám - proti pomaly letiacim veciam Kevlar / Twaron / Spectra nefunguje: šíp treba z kuše prejde skrze aj tú najlepšiu balistickú vestu a pritom je kuše v cene pištole bežne k mání na modernom poľovníckom trhu, takže si ju môže na internete kúpiť skutočne ktokoľvek, kto má aspoň 18 rokov. Balistická ochrana v nosiči plátov ale vaše šance na prežitie nie zanedbateľným spôsobom zvyšuje, čo je samozrejme dosť na to, aby ju dnes armády / niektoré firmy používali štandardne.

A pravdou je aj to, že ochrana funguje len raz, potom sa už na ňu nedá spoľahnúť a musí sa zaobstarať (špeciálne ľahko roztrieštiteľná keramická) vložka nová.

ponuka nosičov plátov

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne