📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať tie najlepšie hodinky?

19. června 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 10 minútPrečítané: 2924x

Aj keď si to možno mnoho ľudí dnes posadnutých peniazmi neuvedomuje, to najdôležitejšie v našom živote nie sú peniaze, ale práve náš dostupný čas, pretože peniaze sa vždy dajú časom zarobiť. Za peniaze si ale čas v žiadnom prípade nekúpite (priamo myslené, nepriamo snáď ... A to vo forme lepších lekárov, drahších liekov, ...). Mať teda vždy po / na ruky spoľahlivý nástroj, ktorý nám pomáha sa s naším obmedzeným časom počas dňa optimálne vyrovnať, to je v našej civilizácii absolútne kľúčové a nevyhnutné!

Hnedé analógové hodinky v prírode na kameňoch

 Tradičné mechanické hodinky sú dnes trochu na ústupe a ich obľuba nie je taká vysoká, ako kedysi, čo je škoda. Sú totiž vecí veľmi praktickou a štýlovou na každej ruke. Technológiu a pokrok ale nikto a nikdy nezastaví, že áno ...

Rad ľudí zostáva, čo sa týka meranie času, v modernej dobe verná len svojím elektronickým hračkám, ktoré nosí stále pri sebe (mobily), tie sú však k ničomu vtedy, keď potrebujete aj ďalšie špeciálne funkcie, ktoré vám neponúkne (meranie teploty, barometer, ...) ani ten najlepší mobil, v ktorom dnes nájdete tak maximálne GPS.

Ako sa líši hodinky podľa svojej konštrukcie?

Tým najzákladnejším rozdelením hodiniek je ich forma konštrukcie. Tá totiž priamo ovplyvňuje aj prakticky všetky ďalšie vlastnosti (do mechanických treba GPS nedáte) a nároky hodiniek (na výmenu batérie či pravidelné každodenné naťahovanie), výsledok pre ich majiteľov je síce rovnaký v zásade v oboch prípadoch, dozvie sa koľko je hodín, ale cesta, ako k tomu hodinky dospeli, sa samozrejme do značnej miery odlišuje. Takže, aké tu máme typy?

1. Hodinky mechanické

Čo sa týka starých dobrých mechanických hodiniek, tak tie sú poháňané silou stlačenej pružiny - čo je, ako je známe, kúsok smotaného drôtu či kovu, ktorý v tomto stave vydrží aj pár dní. Funkcia mechanických hodiniek je založená na tom, že keď je natiahnete, začne sa pružina rovnomerne rozvíjať, čím začne hýbať so všetkými kolieskami vnútri hodiniek, takže hodinky vďaka tomu ukazujú čas. Mechanické hodinky sa dnes vyrábajú s pružinkou asi tak o dĺžke 23-33 cm. A aj tu fungujú zákony fyziky, takže čím väčšia pružina, tým dlhšie vám poslúži, optimálne je ale samozrejme naťahovať je denne v rámci vašich pravidelných rituálov.

Keďže sa stali mechanické hodinky (a špeciálne tie švajčiarske) synonymom premyslené zložitosti, je zrejmé, že nie všetky ich časti a diely sú vyrobené rovnako kvalitne, takže aby ukazovali skutočne prvotriednym spôsobom a ukazovali čas aspoň trochu presne, ich kvalita musí byť čo najlepší. Zase také modely slúži celé generácie ...

Mechanické hodinky sú skrátka elitou ľudského umu a vytrvalosti. U podobne premyslených zariadení jednoducho nejde neoceniť ich históriu, spracovanie a dokonalú funkciu.

Aké majú mechanické hodinky výhody?

 • Nie je potrebná žiadna batéria - keďže sa mechanické hodinky spoliehajú na silu ručne naťahované malé pružiny, nebudete nikdy musieť do hodinárstva kvôli výmene batérie, ktorá má tendenciu sa odporúčať samozrejme v tú najmenej vhodnú chvíľu (zrovna si stopujete, kedy bude mäso pri varení niekde v prírode, ... ). Keď mechanické hodinky zabudnete natiahnuť, tak sa len zastaví a to je všetko - stačí si opäť zistiť zhruba čas a natiahnuť ich a všetko bude v poriadku.
 • Hladší chod sekundovej ručičky - existuje medzi nami nemálo ľudí, ktorí pokladajú hladký chod sekundovej ručičky u mechanických hodiniek pre oko za oveľa esteticky prijateľnejšie, než rovno sekundové skoky hodiniek typu "Quartz".
 • Priamo z nich dýcha charakter a osobnosť - návrh a výrobný proces podobných mechanických hodiniek so stovkou častí je dychberúci a osoby, ktoré oceňujú dobrú prácu majstrov v nejakom remesle, budú skôr nadšení mechanickými hodinkami, než suchou masovou digitálnou továrenskou produkciou. Existujú totiž pokojne aj hodinky priehľadné, letecké / pre pilotov, námorné a celý rad ďalších podobných jasne zreteľných a identifikovateľných štýlov.
 • Každodenný kontakt s hodinkami - aby vám hodinky ďalší deň merali čas, musíte sa im najprv venovať na osobnej úrovni a "pohrať sa s nimi", ako so psom. Pričom pre niekoho je celý tento rituál sám o sebe na nezaplatenie, vlastne je to jedno z jeho útočisk pred ruchom sveta.

Chytré hodinky na ruke

 V poslednej dobe získavajú na stále väčšej popularite hodinky chytré, tzv. "Smart-watch", ktoré poskytujú niektoré špeciálne funkcie hodné tretieho tisícročia (bezdrôtová komunikácia cez Bluetooth s vaším mobilom a ďalšími e-gadgety, ovládanie "chytré" techniky na diaľku + cez internet, sledujú váš tep aj teplotu a ak zistí, že je niečo mimo, pošlú SMS doktorovi, ... strážia vám branie liekov, ...).

Aké majú mechanické hodinky nevýhody

 • Vyžadujú pravidelné naťahovanie - aj keď sa väčšina moderných i starých mechanických hodiniek dá použiť aj zhruba dva dni bez naťahovania, je faktom, že pre ich optimálnu funkciu je potrebné to robiť pravidelne. Stačí, aby ste raz zabudli niekde na výlete a razom ste bez času (teda minimálne do doby, než si ho neodpočítáte z prvých vežových hodín, na ktoré narazíte, neposlúchnete v rádiu, nespýtate sa kolegov, turistov ďalších, ...).
 • Sú náchylné na vplyvy prostredia - keďže mechanické hodinky udržujú povedomie o čase vďaka neuveriteľne zložitému mechanizmu a sade desiatok a desiatok koliesok a súčastí, sú vďaka tomu rádovo náchylnejšie na vplyvy prostredia. Môže ich preto ovplyvniť kadečo - vlhkosť, prach, mechanický šok (keď vám spadnú alebo s nimi niekde ťuknete o skalu pri zlaňovaní), ktoré sa väčšinou postarajú o skorú mechanickú poruchu. Aj keď sa mechanické hodinky špeciálne navrhujú tak, aby proti týmto neduhom bojovali modernými materiálmi, predsa len to stále nie sú hodinky digitálne, takže nemožno očakávať zázraky (je to niečo ako starý zložitý revolver - vyzerá úžasne, ale beda ako nečasuje, alebo je v jeho mechanizmu kamienok ...).
 • Nie sú až tak presné - aj keď sú moderné mechanické hodinky z kozmických materiálov schopné udržať čas s 99,999% presnosťou (takže od nich môžete očakávať meranie času v jemnosti +/- 1 sekunda denne), ale ako to tak býva so všetkými mechanickými vecami a pružinami, po čase začnú trochu strácať na výkone a nakoniec znateľne. V praxi to bude znamenať, že raz za 5-10 rokov budú musieť hodinky na preladenie a generálnu prehliadku, prípadne výmenu niektorých pružín. Ak je pre vás prioritou čas maximálne presný, potom mechanické hodinky nebudú pre vás.
 • Sú veľmi drahé - všetka tá paráda, práce a materiály samozrejme nie sú zadarmo (nehovoriac o tom, že mechanické časti bývajú fixované do drahokamov, čo lacné cene tiež dvakrát nepridá práve). Dnes preto stojí lepší priemer cca desiatky tisíc.

Luxusné analógové hodinky na palete na slniečku

 Je samozrejme stále v platnosti, že čo sa týka vnútornej funkcie, práve a jedine hodinky mechanické sú oveľa väčšia pastva pre oči, než tie digitálne ... Ak niekoho ohromíte, bude to dnes skôr práve s nejakým tým modelom mechanickým, ktorý v poslednej dobe nevídate na rúk až tak často.

2. Hodinky mechanické automatické (tiež "samonaťahovací")

Čo sa týka tejto ďalší vývojové triedy mechanických hodiniek, tak tieto sú v kocke povedané rovnaké ako mechanické tradičné (tj. o ich pohyb a funkciu sa stará mechanika), však majú v rukáve jedno veľké eso: nie je treba ich naťahovať. Bohato im totiž postačí bežný pohyb rúk a je to!

Samozrejme to platí len vtedy, keď je každý deň nosíte na ruke. Inak, majú absolútne rovnakú sadu výhod a nevýhod ako ich rodní bratia - bežné mechanické hodinky.

3. Hodinky nemechanické / digitálne / s kremenným kryštálom / typu "Quartz"

Ak patríte k väčšine osôb, tak na svojej ruke zrejme nosíte hodinky, na ktorých je nenápadný nápis "Quartz" a poháňa je batéria. Dôvodov, prečo sú dnes tak populárne a zďaleka najčastejšie používané, je samozrejme hneď niekoľko, ale medzi ich dve najväčšie esá u nich patrí prekvapivo nízka cena a pritom takmer dokonalá presnosť.

Namiesto toho, aby sa tieto hodinky založené na mechanické pružine ako mechanické, poháňa je elektrina (väčšinou z malej batérie, ale sú aj kúsky solárne, čo je samozrejme na cesty ideálne). Batérie v nich nútia ich kremenný kryštál vibrovať (zvládne to 32 768krát za sekundu), tieto vibrácie potom zmeria obvod a ten ich skonvertuje do pulzu, ktorý pohne ručičkou. Tento pohyb ale nie je tak krásne plynulý, ako u hodiniek mechanických, ale výhradne skokový.
Keďže hodinky s kremenným kryštálom (všetko na čom je "Quartz") majú rádovo menej pohybujúcich sa vnútorných častí a spoliehajú výhradne na elektrinu, sú samozrejme výrazne presnejšie a nevadí im ani toľko všelijaké mechanické osekávanie. Verte nám, že nie je náhoda, že drvivá väčšina hodiniek pre vojakov či policajtov (platí aj pre sekcie "Šport" a v modernej dobe "survival") je práve typu Quartz ...

Všetky hodinky s kremenným kryštálom sú dnes neuveriteľne lacné - výrobné náklady podobného strojčeka sú cca pod stovku korún (nie snáď ale, že by tu neboli v ponuke aj veľmi vybavené super-modely ...).

Detail na funkcie luxusných analógových hodiniek

 Ako vidno, aj bežné mechanické hodinky môžu disponovať kompasom, výškomerom a teplomerom ... To všetko ale výhradne v analógovej forme. Pokiaľ si nechávate hodinky posielať či objednávate z USA, dajte pozor na prípadnú rozdielnosť stupníc Celsius/Fahrenheit.

Aké majú hodinky s kremenným kryštálom výhody?

 • Čas ukazujú nanajvýš presne - "Quartz" je zo všetkých typov hnacích motorov hodiniek zďaleka najpresnejší (o niekoľko rádov), takže ani náhodou nehrozí, že by ste si tento model museli sami denne upravovať. Pokročilejšie modely sa navyše rovnako upravujú samy na diaľku cez rádiové vlny.
 • Vyžadujú menej údržby - skutočne rajská hudba každého minimalisty a survivalisty. Jediná údržba, čo robíte, spočíva v tom, že raz za pár rokov vymeníte batériu (cca stovka Kč, navyše je to vec, ktorú hodinár stihne skôr, než sa vrátite z obeda). Moderný solárny model s akumulátorom nevyžaduje ani to a maximálne na ňom tak utierate prach a sklíčko.
 • Sú vytrvalé a odolné - pretože sa v nich prakticky nič nehýbe, nevadí im ani veľmi neurvalé zaobchádzanie. Na každodenné nosenie do prašného či všeobecne všetkého pracovného prostredia sú ideálne práve Quartz.
 • Lacné a ľahko dostupné - sčasti je tomu tak vďaka ich masovej produkcii a čiastočne vďaka faktu, že mechanizmus s kremenným kryštálom obsahuje len pár častí. Tak či onak, výsledok pre zákazníka je ten, že nové hodinky nestojí cez desať tisíc, ale okolo pár stoviek. Obvykle.

Aké majú hodinky s kremenným kryštálom nevýhody?

 • Chýba im plynulý pohyb - kto vyslovene neznáša merače času, ktoré "skáču" namiesto plynulého hladkého pohybu, asi ho hodinky typu "Quartz" príliš nepoteší ... Nie sú plynulé ani trochu.
 • Menej osobnosti a histórie okolo - masovo produkované hodinky majú z hľadiska niektorých zákazníkov rovnaký problém ako napríklad masovo produkované jedlo - dotknutá vec pre nich jednoducho postráda osobnosť ...

Vybrať si hodinky mechanické či digitálne?

Táto dilema sa dá vyriešiť veľmi rafinovane - proste si zaobstarať model, kde je oboje. Na druhú stranu, človek sa s výlučne mechanickými hodinkami pripravuje o niektoré pokročilé funkcie, pretože napríklad také "hodinky pre survivalistov" od Casio sú solárne napájané + diaľkovo si samy upravujú čas, čo znamená, že na nich v živote nemusíte siahnuť (ak zrovna netrávite rok na ľadovci ďaleko za polárnym kruhom) a pritom ponúkajú v prírode veľa veľmi užitočných funkcií (meranie času pri varení, GPS/kompas, vlhkomer/teplomer/výškomer, …).

naša ponuka hodiniek

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne