📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako urobiť oheň s vlhkým drevom?

25. července 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 12 minútPrečítané: 2854x

Všetok survival je hlavne o tom, byť pripravený na všetko, čo vaším smerom život, príroda a náhoda vrhne. Asi každému sú survivalové základy dobre známe, ale určite nič nepokazíme tým, keď si ich zopakujeme: mali by ste mať nejakú ochranu proti živlom vo všetkých formách a tiež proti zvieratám a všetkým mikro-záškodníkom typu malárie a borelióza (alebo sa aspoň maximálne chrániť prevenciou) . Nemali by však ani vo vašej výbave chýbať nástroje na vybudovanie nejakého toho prístrešia alebo nejaké instantné obydlia samotné (dnes asi pravdepodobne stan).

Veľký oheň v prírode

 Zakladanie ohňa a všetky operácie okolo (tj. vlastné zapálenie ohňa, udržanie ohňa, prenášanie ohňa, ...) to je jedna z najdôležitejších zručností, aké kedy človek ovládol. Je preto pre akéhokoľvek turistu, skauta, trampa a priaznivca survival aj bushcraft úplne kľúčové, aby tak dokázal aj práve on.

Vybavenie je ale len jedna časť veci, tiež by ste mali mať slušné znalosti v oblastiach lovenia, kladenia pascí a rybárčenia (v miestach, kde je to legálne!). A samozrejme tiež v rade ďalších prvkov bezpodmienečne nutných pre udržanie vášho života v prírode. Ak patríte k osobám, čo survival žijú, celkom určite máte aj oblečenie do všetkých sezón a rozumne ich striedate poľa potreby. Dnes ale budeme hovoriť o zručnosti celkom iné a napriek tomu nemenej dôležité, ba úplne kľúčové pre prežitie prakticky vždy a všade - založenie ohňa!

Zakladanie ohňa je jedna z bushcraftových zručností, ktorá nemôže chýbať vo výbave naozaj nikoho, pretože vytvoriť zdroj tepla počas ľadového počasia a všetkého, čo to zahŕňa (ľad, sneh, hmla, krúpy, ...) môže byť jediné, čo stojí medzi vaším prežitím snehové búrky a zmrznutím. Väčšina ľudí vie urobiť oheň vtedy, keď je drevo suché a ľahko k zapáleniu (na púšťach je to štandard, uznávame ...). Sú ale miesta a časy, kedy drevo tak suché nebude, ba naopak! Bude z neho kvapkať voda a sneh. Určite to preto bude trošinku väčšia výzva.

Nezabúdajme ani na to, že ochota byť pripravený na tieto udalosti naznačuje plánovanie dopredu z vašej strany, ochotu naučiť sa nové zručnosti a použiť ich v poli. Ale pozor - to aj vtedy, keď budete pod veľkým tlakom, čo prežívanie v lesoch zhusta býva. Keď ale budete nasledovať ďalšie kroky, ani zapálenie ohňa s mokrým drevom by nemal byť problém.

Oheň v hrnci v prírode

 Je otázka, či pri varení na svoj riad používať skôr kamenie z okolia alebo vlastné kovové podložky / vzpruhy / rošty. Drevo má tendenciu prepáliť sa v ten najmenej vhodný okamih a vy sa tak razom ocitnete nielen bez chutného osviežujúceho teplého jedla / nápoja, ale aj bez ohňa, čo môže byť občas naozaj o zdravie!

Ako si pripraviť batoh na založenie ohňa vždy a všade?

Jedna z tých najviac dôležitých vecí, čo môžete urobiť pre prípravu svojej osoby na všetky prípadné scenáre, je mať premyslene a dobre vybavený batoh. Ten by mal v prvom rade obsahovať oblečenie pre teplé obdobie, zimné oblečenie, topánky / sandále, veci na spanie, varenie, ...

Jedny z vecí, na ktoré mnohí ľudia venujúci sa survival nanešťastie dosť zabúdajú, sú však tie, ktoré sa jednoducho vždy musí pripraviť jedine a jednoznačne dopredu ešte pred tým, než sa zabalí. Toto zvyčajne zahŕňa čerstvé batérie, náhradu paliva vo variči a materiály potrebné pre zapálenie ohňa (zapaľovače). Práve podporovače a urýchľovače ohňa vo všetkých formách sú vec, na ktorú väčšina ľudí zabúda. Nebuďte preto jedným z nich!

Aj keď sa často používa univerzálny pojem "zapaľovače" pre všetko, čo ide ľahko zapáliť, nie je to len o zapaľovači zo starého dreva, ale poslúži skvele aj suché vetvičky, mach, tráva, kôra z brezy (horí totiž aj mokrá), ... Robiť zapaľovače z mokrých vecí a vysušovať ich niekde za chôdze po ceste síce ide, ale je to príliš náročné (ide to ako-tak priamo na vašom tele) a zbytočné - je jednoduchšie si proste vziať niečo doma alebo suchého na inom stromu (prekvapivo suché haluze sú aj pod ihličnatými stromami pokrytými snehom - smrek a spol.).

Kto chce niečo z domu, dajú sa použiť aj všelijaké kúsky vaty alebo kartónových krabíc pokvapkané voskom, kúsky dreva taktiež pokvapkané (vosk jednak chráni pred vlhkom a za druhé, je veľmi horľavý). Čokoľvek, čo dobre tlie, horí a udrží oheň + je malé, vyhovuje.

Ďalším prvkom, ktorý je dobré nepodceniť vedľa (optimálne) suchého zapaľovača, je mať pri sebe aj čo najviac nástrojov, ciest a postupov na zapálenie ohňa, takže môžete využiť vždy ten, ktorý je optimálny. Vaša sada na zakladanie ohňa by preto teda z rovnakého dôvodu mala zahŕňať minimálne tieto nástroje: pár bežných plynových zapaľovačov, benzínový zapaľovač typu Zippo, kresadla, zápalky, zapaľovače a akcelerátory ohňa (smolné drevo, magnézium, lieh, ...), ale super je aj lupa (tú rovnako potrebujete na kliešte).

V poslednom rade bude potrebné ešte niečo nástrojov k nasekaniu dreva, poprípade napilovaná dreva (sekera, mačeta, pila skladacia, ...), a prípadne aj k vytvoreniu drevených hobliniek (nôž, ...) a musíte mať aj nejaký kúsok kovu k naškrabaniu horčíkového podpaľovača pod.

Horúce drevo v ohni

 Drevené uhlie a popol po ohni sú ďalšie dva cenné zdroje, ktorý vám pomôžu pri nasledujúcom prežitiu. Popol sa dá použiť ako náhrada mydla (s vodou tvorí rovnakou žieravinu, takže je ideálny napríklad na riad alebo mastné ruky - ale nezabudnite ho poriadne prepláchnuť). To pre zmenu drevené uhlie má ďalších využití taktiež nespočet: filtrácia, zlepšenie pocuchaného trávenia + tmavé zuhoľnatené drevo je možné opäť relatívne ľahko zapáliť kresadlom alebo iným uhlíkom (podobne ako zuhoľnatená šatka = známy "charcloth"), ...

Ako nájsť dobré miesto pre založenie ohňa?

Miesto, kde svoj oheň budete rozoberať, bude mať obrovský vplyv na to, ako ľahko a rýchlo to pôjde. Na dobrom mieste tiež oheň vydrží dlhšie a ľahšie sa zapáli. Nanešťastie ale, pre ľudí pohybujúcich sa v skutočne extrémne ľadových podmienkach, nájsť skutočne úplne suché miesto je takmer nemožné. Aj zapálení ohňa v úplnom vlhku sa dá ale rádovo zjednodušiť, keď človek nasleduje nasledujúcich pár rád a trikov.

V prvom rade: mali by ste mať vo svojom batohu nejakú poľnú lopatku, alebo malý rýľ alebo tak niečo. Dá sa iste použiť aj klacek, ale bavíme sa tu o zamrznutej zemi predsa len, proti ktorej má železo celkom určite najlepšie šance. Nech už však zvolíte nástroj aký chcete, kopte s ním tak dlho a odsunujte ním mokrú hlinu, kým z vlhkej zeme neodstránite to najhoršie. Týmto poskytnete svojmu ohni akýsi "bazénik", v ktorom bude môcť horieť dlhšie a nefajčiť toľko.

Nie je zlý nápad ani umiestniť dva veľké vlhké kmene tak pol metra od seba a potom medzi ne nasypať vlhké ihličie a podobné zvyšky stromov. Ide aj o to, aby oheň nebol nikdy priamo na snehu, ale jednoznačne a vždy na zemi alebo na tejto plošinke, kde je od okolia oddelené všetko mokrým drevom a nasypaným drvím. Robiť oheň priamo na snehu je strata času - roztopí sneh, prepadne do snehu a zhasne.

Zrýchlená (a pracovne rozhodne menej náročná voľba) je dať na zem zhruba do šírky plánovaného ohňa kúsky vlhkých vetiev / dreva a potom na ňom zapáliť drevo suché. Výsledok je ten istý - suché drevo chytí a vlhké pod ním bude udržiavať štruktúru.

Keď nájdete miesto, kde nad vami bude nejaký prirodzený prírodný kryt (skalný previs, ústie jaskyne, konáre obrích stromov, ale super je aj kúsok vášho prístrešia, čo ste si práve zbudovali, ...), tým lepšie. Akýkoľvek malý bonus, čo vám pri zapálení ohňa pomôže, je jednoznačné plus - šetrí to vašu námahu aj palivo a všetky zapaľovacie nástroje (štandardne s obmedzeným počtom použitia - okrem lupiny, že áno ... Slnko je ako je známe obnoviteľný zdroj ešte po nejakých ďalších pár miliárd rokov).

Ak ale mienite spať vonku a nechať oheň bez dozoru, neodporúča sa ho nechávať príliš blízko iných kmeňov stromov / akýchkoľvek plastových vecí. Pod zemou môže prehorieť k inému stromu, čo je nebezpečné približne z päťdesiatich dôvodov (aj v zime môže zasnežený les chytiť mocným požiarom, CO (oxid uhoľnatý) z tlenia dreva vás môže zadusiť, spadne na vás kus horiaceho stromu, chytí na vás batoh z umelých vlákien, ...).

Ak máte silu, sekeru, čas a veľká dreva, potom úplne vynikajúca vec je rozštípat ona polená a urobiť oheň na nich. Paradoxne, aj tá najviac mokrá polená, z ktorých kvapká sneh, mávajú zvyčajne veľmi suché vnútorneé časti, takže keď im pomôžete pozdĺžnym štiepením a odhalením, dočkáte sa perfektného suchého podkladu pre svoj oheň.

Kde nájsť slušné materiály na oheň?

Predchádzajúce body síce boli dôležité, ale ten aktuálny je jednoznačne najdôležitejší: bez aspoň trochu rozumného dreveného paliva si oheň naozaj neurobíte. Musíte si byť istí, že udrží oheň a že sú horľavé, inak je zapaľovač rozhodne nezapáli. Problém samozrejme nie je nájsť je, keď je perfektné počasie a dokonalá viditeľnosť. Hlavný zádrhel je v tom, že všetko často hľadáte v nepríliš špičkovej kondícii (prvé príznaky zimy) a viditeľnosti (hmla, dážď, ...).

Tá najlepšia plocha pre nájdenie stále suchého miesta (a poťažmo aj horľavých materiálov tu) je absolútne rovnaká ako v prípade vyššie povedaného zapaľovača - pod stále zelenými stromami, respektíve pod ihličnany všetkých foriem. Tu sú vždy k nájdeniu (typicky čo najbližšie pri kmeni, pretože tam je zhora najlepšia ochrana pred dažďom) relatívne suché konáre. Vetvy sú tam väčšinou mŕtve a suché natoľko, že keď je skúsite zlomiť, krásne prasknú, čo naznačuje, že máte suché drevo. Všetky vetvy ale spája jedno - vždy sú vysoko nad zemou a tým pádom aj ďaleko od snehu a tej najväčšej sloty na zemi.

Keď ste nemali šťastie, ale našli ste niečo, čo by sa dalo označiť slovom "polosuché", tak z tejto haluze olúpte vrchnú mokrú vrstvu a nechajte z nej výhradne aspoň ono trošku viac suché jadro.

Niektoré mŕtve stromy už samovoľne spadli (alebo im pomohol vietor a sneh) a je preto ľahšie z nich získať nejaké tie horľavé materiály. Tu sa oplatí skôr sa držať pri hornej časti, pretože spodná býva väčšinou najviac vlhká. Čokoľvek prejde vaším kritickým okom z podobných spadnutých suchých mŕtvych stromov, to z neho dostaňte svojimi nástrojmi - suchá kôra, vnútorné vrstvy dreva, suché ihličie, to všetko bude skvelé na zapaľovače.

Za onej konštelácie, že sa práve nachádzate v blízkosti stromov, čo majú šišky, tak pripomíname, že aj tie horí luxusným štýlom. Nehovoriac o tom, že sú v nich jedlá semienka. Všetko, čo sa vám bude skrátka páčiť na stromoch ako vec podporujúci horenie už položených veľkých polien, berte jednoducho ...

Keď však očakávate od ohňa viac, než len uvarení jedla a ohriatie svojej osoby pred spánkom v spacáku, je nevyhnutné mať nachystaný aj príslušný objem paliva na noc, čo ho udrží (čím väčšie polená, tým menej často do neho budete musieť prikladať) sálať, ako dlho je nutné.

Menší oheň z dreva

 Keďže dnes asi máte vo vašej výbave väčšinu z vašich vecí (na sebe, v blízkosti, v batohu, ...) plastových, nezabúdajte, že plast má síce početné výhody, ale aj rad nevýhod. A jedna z nich je aj tá, že na priamom ohni chytá, taví sa a praská. Veľmi nepríjemné je to aj v prípade plastových spacích vakov a odletujúcich uhlíkov / vetvičiek, poprípade roztaveného plastového zipsu kdekoľvek.

Ako pripraviť spoľahlivý oheň?

Existuje úplne bez preháňania najmenej stovka spôsobov, akými usporiadať oheň. Na každý pád ale u všetkých typov v mrazivom zimnom počasí je potreba nasledovať všetky triky, ktoré mu pomôžu horieť dlhšie a lepšie. Tak v prvom prípade je to, držať všetok zapaľovač čo najdlhšie pri sebe, nech má šancu zapáliť všetko okolo a to čo najviac rovnomerným štýlom.

Veľmi dobrým typom pre sneh a zimu je typ zvaný "pagoda" v rámci ktorého sa dreva poskladajú do tvaru zrubu a jeho vnútro sa vyplní zapaľovačom a tým najsuchším, na čo ste narazili. Je to usporiadanie ohňa pekne prevzdušnené a preto s dostatkom kyslíka pre prípadnú podporu horenia.

Ako oheň spoľahlivo zažať?

Aj keď je každý človek vnútorne nastavený a magicky priťahovaný ku hraniu sa s ohňom (máme ho predsa len po tých stovkách tisíc rokov v krvi) a už sa nemôže dočkať, až ho zapáli a bude sa o oheň starať, neuškodí si pred jeho zapálením ešte premyslieť niektoré posledné drobnosti:

  • Oheň by sa mal všeobecne zapaľovať z náveternej strany, pretože aj plameň (a horúco ním generované) potom smeruje taktiež týmto smerom - ku väčšine zapaľovačoch.
  • Zapaľujte oheň vždy čo najnižšie, pretože teplo stúpa nahor a je zbytočné sa o neho v rámci kritickej fázy zapaľovania pripravovať.

Ako zapálený oheň udržať pri živote?

Keď už vám dalo nájdenie najlepšieho miesta pre oheň, príprava miesta aj zapaľovače, zohnanie dreva pre oheň a zapálenie ohňa, iste vás asi nebudeme musieť presviedčať, že ho musíte tiež pravidelne živiť, aby sa mu darilo.

Ideálne by samozrejme bolo používať na oheň len drevo suché, ale príroda má pri bushcraft a survival k ideálnej podobe len málokedy.

Keď už máte slušný oheň, dá sa do neho hodiť aj drevo trochu mokré (prípadne v jeho okolí dosušiť na rozumnejšiu formu) alebo mokré úplne. Tým sa dá tiež zredukovať, keď sa oheň rozhorí moc: musí opäť ohriať zmrznuté drevo atď. atď.

Každopádne nikdy nerobte oheň zbytočne väčší, než je nevyhnutné, zbytočne sa potom totiž pripravujete o palivo na noc. Problém s mokrým drevom je ale aj ten, že človek málokedy odhadne, či ho oheň skutočne dôkladne vysuší a môže sa stať aj to, že príliš mokré drevo jednoducho nevydáva prakticky žiadne teplo a len tlie, potom ho skúste dosušiť niekde na okraji ohňa. Ale opatrne, nech o oheň neprídete!

Musíte počítať aj s tým, že keď máte suché drevo na suchom snehu, všetko je v poriadku zdanlivo, stačí ale len trocha tepla z ohňa a je tiež mokré, pretože sa rozpustil sneh okolo a na ňom. Tomu sa dá zabrániť, keď ho umiestnite buď dostatočne ďaleko, alebo vysoko nad snehom (keď neprší / nesneží predpokladáme teraz). Ale je pravdou aj to, že ohňu, o ktorý sa staráte, nevadí ani mierny sneh alebo dážď, keď už to teda nie je vyslovené tornádo ...

Ak máte so sebou na cestách viac ako jednu osobu, tak nie je čo riešiť, vždy bude jeden strážiť oheň a ďalší spať. Keď ste však sám a chcete oheň udržať nažive s prikladaním aspoň čo hodinu, pripravte sa aj na to, že sa moc nevyspíte a podľa potreby priložte.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne