📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať turistický batoh nielen na cesty a do kempu?

30. září 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 11 minútPrečítané: 5201x

Keď si vyberiete ten správny turistický batoh pre seba i svoje potreby, odmena za tento proces bude mimoriadna - privedie vás to bezpochyby na nejedno outdoorové dobrodružstvo v civilizácii i mimo nej. Vybrať si ale optimálne turistický batoh nie je jednoduchý proces: záleží na jeho štýlu, ďalším vybavení, funkciách, materiálu a samozrejme hlavne na tom, ako sedí a či vyrazíte na cesty jednodňové, s prenocovaním v lese či v kempe atď.

Bez slušného a zodpovedajúceho turistického batohu skrátka nemožno mať skutočne úžasný prírodný zážitok v akejkoľvek forme.

Skupina turistov pochodujúcich s batohmi v blízkosti stromov

 Zvolenie si správneho typu turistického batohu (i jeho ďalších funkcií a typu materiálu, objemu, špecifického rozloženia vreciek, ...) je nevyhnutnou súčasťou toho, ak chcete byť s daným turistickým batohom priatelia na celý život. Keď to totiž neurobíte, stane sa vašou najhoršou nočnou morou už na prvej dovolenke / prvej ceste s ním.

Aký štýl turistického batohu zvoliť pre vaše cesty?

V prvom rade tu máme turistické batohy jednodňové. Turistické batohy jednodňové / turistické chlebníky jednodňové sú veľmi univerzálne vo svojom nasadení a dajú sa použiť na celej rade aktivít a typov kempovania, keďže pojmú na cca deň akékoľvek vybavenie, budete potrebovať: skvele vyhovie na ryby, i pre turistické výlety, k lezeniu po horách, ... Ste s nimi skrátka obmedzení len na svoju fantáziu, financie a čas.

Turistické batohy jednodňové ale nie sú úplne ideálnymi spoločníkmi pri výletoch s prenocovaním v lese / na chate. Sú na to už pomerne malé a nevlezie sa do nich pohodlné a komfortné vybavenie pre nočný tábor a spanie. Naopak ale ponúka dobre priedušnú konštrukciu a často aj slušne sedí na tele. Zvyčajne nemajú opasok ani prsné spony, pretože tu rovnako jednoducho nie sú potrebné, turistický batoh jednodňový a jeho obsah rovnako býva ľahučký.

V rade ďalšie tu máme turistické batohy viacdenné, ktoré počítajú s tým, že budete prespávať niekde vonku / mimo domov. Sú väčšie, takže sa do nich dá uschovať a ľahko prenášať viac vecí, vrátane tých na spanie (k prespaniu pritom môže dôjsť raz i mnohokrát). Turistické batohy viacdenné sa dnes konštruujú v celej rade veľkostí vhodných pre rôzne veľké ľudské torza. Opasková aj prsná pracka tu už však zvyčajne vždy býva.

Drvivá väčšina z moderných turistických batohov viacdenných má dedikované priestory pre hydratačné vaky a fľaše, takže máte tiež vítanú možnosť vybrať si, ako ponesiete (a budete popíjať) svoje zásoby vody.

Máme ale na trhu aj Turistické batohy ženské. Tie sú síce primárne určené pre ženy, ale veľmi dobre poslúži aj u mužov s úzkymi ramenami a krátkym torzom. Ale to nie je jediný rozdiel: ženské batohy sú totiž na ženách (hlavne) pri dlhodobých pochodoch logicky aj viac pohodlné než práve turistické batohy typu "univerzálne". Predsa len, ich figúra je inak tvarovaná (širšie boky, užšie ramená atď.) a vysoká.

Ak ste naozajstný znalec divočiny, survivalista, bushcraftér a outdoorman, potom sa vám však môžu hodiť i turistické batohy ultraľahké. Tie sú navyše aj vítanou cestou pre kohokoľvek (teda aj bežného lokálneho turistu), ako zredukovať akúkoľvek nesenú váhu na absolútne minimum. Ide o turistické batohy síce stále ešte a iste úplne funkčné, ale už trošku strohé, kde je váha skutočnou prioritou. Pripomíname ale, že určité ultraľahké turistické batohy môžu byť u niektorých výrobcov z ľahších / menej masívnych typov látok a materiálov, takže vo finále nevydrží toľko, ako turistické batohy tradičné a teda aj konštruované s bežnou mierou.

Muž v lese s oranžovým batohom

 Aj keď u nás platí všeobecne bohvieprečo medzi horolezcami podvedome zažitá predstava, že práve ten najmenší / malý batoh je k ničomu a vhodný tak pre detičky do školy, sú ľudia, ktorí žijú (a teda i cestujú) minimalistickým štýlom a je teda pre ich potreby koncipovaný viac než bohato. Navyše, menšie turistické batohy človeka prinúti skutočne dôkladne premýšľať o svojom vybavení a nechať doma vyslovené zbytočnosti.

Ako poznám, akú mám "batohovú veľkosť"?

Je to jednoduché: postavte sa pekne rovno, čím vám na chrbte vystúpi známy siedmy stavec krčnej chrbtice (možno naň ľahko siahnuť akoukoľvek z vašich oboch rúk). Tvorí tiež základ, odkiaľ sa bude merať. Je to proces nevyhnutný na to, či chcete zdarne zistiť, aký veľký batoh pre vás bude ten pravý. Keď to totiž neurobíte a vyberiete si menší turistický batoh či väčší turistický batoh, bude vás to stáť jednak komfort a v rade druhé, môže to byť aj v extrémnych prípadoch nebezpečné a spôsobiť zranenie vám alebo niekomu blízko. Veľkosť vyberaného turistického batohu vám vždy povie výrobca batohu, poprípade online či offline predajca.

Ale poďme ďalej: ďalším krokom pre vás bude položenie vašich rúk na vaše boky. Palce si dajte pritom tak, aby mierili rovnobežne hneď nad zadkom akoby na chrbte na seba. Teraz medzi palcami nakreslite pomyselnú úsečku a všimnite si, kde pretína chrbticu. Toto je koncový bod merania.

Teraz povedzte niekomu (pri zrkadle a sami, to nie je moc ideálne, pretože keď sa natočíte na bok, zničíte tým kolmé línie), nech vám zmeria vzdialenosť medzi oboma bodmi. Uistite sa ale pri tom, že meria výhradne pozdĺž vašej chrbtice a nielen kolmo niekde inde! Keď tento veľmi jednoduchý proces dokončíte, získate vašu "batohovú veľkosť", ktorú si zapamätajte (uľahčí vám totiž výber turistického batohu nielen tohto, ale aj neskôr potom i akýchkoľvek ďalších).

Väčšina z dospelých ju má v rozmedzí 41-58 centimetrov (ak sa pozeráte do USA katalógu či na stránky USA výrobcu, môžu tam byť aj palce: tzn. 16-23")

A teraz dochádza k vášmu rozhodnutiu: väčšina turistických batohov na dnešnom trhu je totiž dostupná v troch veľkostiach: malý, stredný a veľký (small, medium a large / big). Nepodceňujte tento krok, pretože je to potrebné pre skutočne dokonalé sadnutie daného batohu na vaše torzo. Nie je to ale len o pohodlí, ale hlavne aj / predovšetkým aj o jeho optimálnej funkcionalite (ak máte využiť všetky jeho výhody typu prsné popruhy).

Aj keď sa väčšinou podobné batohové veľkosti trochu líši medzi konkrétnymi výrobcami, dá sa konštatovať, že zďaleka najčastejšie sa u nich stretnete s týmito hodnotami:

  • malý / small: 41-48 cm alebo tiež 16-19"
  • stredný / medium: 46-53 cm alebo tiež 18-21"
  • veľký / large / big: 51-58 cm alebo tiež 20-23"

Keď máte tú možnosť, neuškodí ich vyskúšať čo najviac, pretože rovnako ako napríklad u topánok totiž dosť záleží na výrobcovi, produktovej rade, použitých materiáloch, ...

Skupina turistov v horách s batohmi

 Ako skoro zistíte (alebo ako dosť možno pravdepodobne už možno aj dobre viete), tým najdôležitejším faktorom vami vyberaného batohu nie je to, aký veľký má objem ani koľko stojí a aké je značky, ale to, či vám dobre sedí. K čomu je vám nakoniec hoci aj ten najlepší batoh sveta, keď vám jednoducho nie a nie a nesadne?

Aký objem je pre batoh ideálna voľba?

Ide o ďalší dôležitý krok počas výberu vášho ideálneho turistického batohu a rovnako ľahko ako v iných prípadoch aj tu sa pomerne ľahko urobí chyba.

  • Turistické batohy s obsahom 20-30 litrov (u výrobcov z USA bude v miere 1220 - 1831 in³). Ide o super voľbu pre jednodňový bežný výlet bez prespania, poprípade jednodenný výlet s prenocovaním. Jeho objem je už natoľko veľký, že sa sem dá vpasovat aj nejaké to záložné šatstvo, niečo jedla, pončo, celta a podobné veci. Jednodňové batohy sú ideálne pre základné veci typu lekárnička či lampa, ktoré nezaberajú veľa miesta, ak máte ale objemnejší typ a ste skúsený zálesák, môžete si trúfnuť aj na prespanie niekde v lese na divoko. Batohy s objemom ku 20 litrom sú zase super na poldenné prechádzky, pretože opäť nesiete len to potrebné.
  • Turistické batohy s obsahom 30-50 litrov (u výrobcov z USA bude v miere 1831 - 3051 in³). Sú v pohode aj na dlhšiu cestu (pár dní alebo v extrémnom prípade do týždňa). Pojmú už slušnú dávku ďalšieho vybavenia: spacák, stan, veci na varenie, jedlo, ... Určite ponúka ďaleko širšie možnosti strán úložného priestoru oproti triede predchádzajúcej bez toho, aby bol ešte príliš objemný a neskladný. Ako vždy bude na vás, čomu dáte prednosť.
  • Turistické batohy s obsahom 44-55 litrov (u výrobcov z USA bude v miere 2685 - 3356 in³). Sú plánované na dvojdňové až päťdňové výlety. Dlhšie výlety potrebujú viac jedla i ďalšieho vybavenia, čo je samozrejme treba niekde bezpečne a stabilne uskladniť. Keď sa chystáte niečo špeciálne robiť na výlete (sledovanie hviezd, lov fotiek divočiny, ...), pojmú už veľmi slušnú dávku vybavenia. Všetko sa dá nahnať aj rafinovanou kombináciou ultraľahkého batohu a ultraľahkého vybavenia: titánové sporky namiesto tradičného nerezového riadu. Jeden hrniec a nie celá sada atď. atď.
  • Turistické batohy s obsahom cez 55 litrov (u výrobcov z USA bude v miere 3356+ in³). Sú pohodlná voľba aj pre päťdňové výlety alebo dokonca viacdenné. Sú často veľmi objemné a môžu mať aj okolo 110 litrov obsahu. Sú ideálne vtedy, keď musíte mať veľa vybavení aj oblečení naraz (zimná sezóna špeciálne), tiež ale miestom občas vyžadované drobnosti typu sprej na zvieratá.

Žena turistika v lese s batohom

 Čo sa týka nesení vybavenia, tak rozhodne nepodceňujte ani ďalších členov vašej výpravy: psy a deti. Unesú totiž slušný diel nákladu, ale pozor na ich nižšiu výšku, pretože sa ich batohy ľahko zapletú o všelijaké nízke haluze, vysokú trávu atď. atď.

Aké funkcie a vlastnosti si môžem u batohu zvoliť?

Rovnako ako aj iných typov ošatenia a vybavenia z textilu, aj u všetkých typov batohov si môžete vybrať taký, čo je odolný na vodu (občasné prehánky alebo snehové prehánky) poprípade úplne odolný na premočení (neustála hmla, dážď či sneh). Paradoxne celý batoh nepriepustný na vodu môže byť ľahší ako ten tradičný + rad nepremokavých plastových vriec v ňom. Ak je to teda pre vás dôležitý faktor, určite ho zohľadnite a kúpte si batoh odolný na vodu.

Myslite na dostupnosť mnohých vreciek vtedy, ak chcete mať svoj batoh čo najviac organizovaný. Vrecká na batohu môžu byť na mnohých miestach vnútri aj vonku batohu. Veľmi praktické je hlavne opaskové vrecko, pretože umožňuje veľmi jednoduchý a rýchly prístup ku veciam, ktoré často potrebujete: jedlo, GPS, mobil, peňaženka, ... Vnútorné vrecká sú typicky z materiálu turistického batohu, pritom tie vonkajšie často z nejakého plastu nepremokavého. Obvykle sú vonkajšie tiež vybavené gumovými prúžky, ktoré drží dané vybavenie na mieste: treba termosku na vodu. Každopádne podobný systém vreciek je super k tomu, aby ste aj poslepiačky dokázali nájsť sekcie s oblečením mokrým a suchým.

Za onej konštelácie, že často nosíte do lesa / z lesa neskladné veci (bečka, vyfúknutá loď, drevo, ...), je aj dnes krosná stále prípustná alternatíva. Nestretnete sa s ňou síce zas až tak často, ale pre skutočne ťažké a neskladné veci je to stále super voľba. Nehovoriac o tom, že ide o typ, ktorý má tú zďaleka najlepšiu ventiláciu zo všetkých možných.

Je dnes populárny aj premyslený podporný systém turistického batohu, ktorý vám pomáha preniesť váhu len z ramien na boky a všeobecne, rovnomerne po celom tele. Kto si na neho už raz zvykne, nechce už nikdy inak. Naopak existujú dnes aj turistické batohy bez absolútne žiadne podpory pre chrbát. Tie sú ale doménou skôr špeciálnych typov nasadenia (parašutisti a podobní).

Je jedno, či máte batoh väčšieho či menšieho typu, keď nebude mať dobre navrhnutý ventilačný systém, budete sa s ním zbytočne potiť, čo môže byť nielen nepohodlné, ale niekde na vrcholku bez záložných suchých šiat aj nebezpečné. Zvyčajne je vetranie zaistené dostatočne savými podložkami / priedušnými sieťkami, ktoré sajú pot a odvádzajú ho ďalej. V turistickom batohu bez premysleného vetrania sa ale skrátka budete zbytočne potiť.

Uistite sa tiež, že váš turistický batoh má nastaviteľnú prsnú sponu a bedrovú sponu. Vďaka nim možno totiž ľahko dosiahnuť vyváženého nákladu. Tak, ako sa zvyšuje hmotnosť batohu a jeho potenciálna nevyváženosť, rastie nutnosť ich kvality a potreby. A to isté platí aj pre polstrované ramenné popruhy batohu. Čím pohodlnejší a stabilnejší k vám totiž nejaký ten batoh bude, tým menšia šanca na to, že sa vám po pár dňoch odvďačí odreninami, pľuzgiermi a podobnými vecami.

Štítky Batohy

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne