📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Oplatí sa svietidlá s elektrickým paralyzérom?

19. prosince 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 9 minútPrečítané: 2168x

Spojenie elektrických paralyzérov na strane jednej a baterky na tej druhej v jednom tele robí z tohto zariadenia úplne unikátnu kombináciu, ktorá je praktická jednak ako bežné svietidlo kedykoľvek pre prisvietenie, ale skutočným esom je potom vtedy, keď je tma a vy potrebujete prekvapivo oslniť osobu, čo vás prepadla. Vtedy totiž môžete nielen protivníka najprv nečakane oslniť, ale potom na neho zároveň aj použiť elektródy vášho elektrického paralyzéra so svietidlom.

Elektrický paralyzér alebo Tazer

 Moderné elektrické paralyzéry so svietidlom ponúkajú zvyčajne viac funkcií (elektrický paralyzér, baterka, Powerbanka, ...). Tá najdôležitejšia ale býva práve ich možnosť zasiahnuť útočníka. Počítajte ale s tým, že len ten prvý úder má najviac energie, potom mu výkon (a teda aj efekt) rapídne klesá.

Aké ďalšie funkcie môžu moderné elektrické paralyzéry so svietidlom ponúkať?

V prvom rade je to samozrejme funkcia seba-obranná, primárna, v rámci ktorej použijete zvolený elektrický paralyzér so svietidlom na zastrašenie a zaplašenie protivníka, čo je praktické hlavne pre ľudí, čo na podobné veci už nemajú silový fond alebo výšku či ideálny vek a pod.

Ďalšou funkciou je, nakoniec, ako sa dá od elektrického paralyzéra so svietidlom očakávať, použitie jeho svietidla k prisvieteniu na tú či onú nutnú vec a nemusí to byť práve len protivník (zvončeky u paneláku, spadnuté kľúče do trávy, ...).

Faktom je aj to, že niektoré elektrické paralyzéry so svietidlom majú aj Power banku, ktorá veľmi pomôže v situácii, keď sme niekde mimo civilizácii (aj keď ono úprimne dnes stačí byť len chvíľu mimo zásuvku) a dosluhuje vám nejaké zariadenie (obzvlášť nepoteší v prípade telefónu, ktorým sa snažíte zohnať pomoc). Za onej konštelácie, že máte elektrický paralyzér nielen so svietidlom, ale aj s Power bankou, tak ju pokojne môžete pripojiť cez USB kábel a nabíjať, čo potrebujete: Apple iPady i iPhony, bežné USB mobily a GPS, prenosné herné konzoly typu Nintendo 3DS, ... To ale celkom logicky predpokladá, že máte k dispozícii elektrický paralyzér so svietidlom a s Power bankou stále pripojený do nabíjačky (či už skrze 12 V v aute alebo cez bežných domácich 230 V), aby bol pripravený v núdzi.

Sada paralyzérov

 Pokiaľ ide o ochranu svojej aj vlastnej rodiny, tak pre to nôž vhodný nie je vôbec - nedajú sa s ním vykonávať pokročilejšie techniky (s nožom ruku naozaj nevyblokujete ani neodvediete bokom, ako s teleskopickým obuškom) a má príliš krátky dosah. Nehovoriac o tom, že aj útočník doslova plný rezných i bodných rán môže celé minúty stále pôsobiť škodu - ak niekomu nezraníte patričné svaly teda. Navyše, zo zahraničného noža špecializovaného na boj' sa tiež ľahko stane v očiach súdu (a šikovného právnika) útočník obetí a z vás urobia agresora.

Aké výhody a nevýhody má použitie elektrických paralyzérov?

Ako každá vec, aj elektrické paralyzéry so svietidlom majú svoje klady a zápory. A bude len a len na vás, či sa rozhodnete práve pre nich, prípadne pre inú vec, respektíve, či vsadíte práve na ne.

I. Výhody elektrických paralyzérov so svietidlom:

  • Majú viac funkcií - to všetko vďaka integrácii svietidla, elektrického paralyzéra, prípadne tretí funkcie typu Power banka. Cena aj váha podobného zariadenia potom samozrejme ešte ďalej rastie (+/- 250 gramov aj s batériou) .Dajú sa použiť aj bez akéhokoľvek silového fondu - elektrický paralyzér so svietidlom je skvelý vtedy, keď máte napríklad zlomenú ruku a napriek tomu nechcete úplne rezignovať na svoju ochranu.
  • Ide o typ ochrany, čo sa nemusí hlásiť, na rozdiel od použitia strelnej / palnej zbrane - elektrický paralyzér so svietidlom je typ ochrany, ktorá je plne povolená pre použitie i civilnou sférou, takže nevyžaduje žiadne zbytočné "papierovanie" okolo, ako napríklad strelné zbrane. Teoreticky by ste práve z tohto dôvodu u nás totiž mali hlásiť aj použitie napríklad tzv. "plynovky", pretože je to z hľadiska práva práve strelná zbraň. Rovnako ako korenistý sprej, ani elektrický paralyzér so svietidlom nezanecháva trvalé následky po stránke psychickej ani fyzickej.
  • Elektrické paralyzéry so svietidlom majú jednoduchú obsluhu - na rozdiel od treba strelných zbraní majú všetky elektrické paralyzéry (a elektrické paralyzéry so svietidlom nevynímajúc) maximálne jednoduchú obsluhu. Len zapnete vypínač a stlačíte tlačidlo, to je všetko. Vec, čo zvládne aj veľa starý človek či vozíčkar. Deťom do rúk však elektrické paralyzéry so svietidlom nepatrí, predávajú sa totiž v ČR až od osemnástich rokov.

UZI paralyzér v policajnom aute

 Moderné elektrické paralyzéry so svietidlom sa vyrábajú v celej rade farieb. Podobné odtiene ale nie sú len pre ženy, ako by sa možno zdalo - útočník si ho totiž môže pomýliť s hračkou a podceniť ho (čo hrá pre vás). Nehovoriac o tom drobnom detaile, že čierny elektrický paralyzér so svietidlom sa vám bude v noci spadnutý do trávy horšie hľadať, ako podobná žiariaca vecička (to isté mimochodom platí pre všetky ďalšie ľudské inštrumenty).

II. Nevýhody elektrických paralyzérov so svietidlom:

  • Vysoká obstarávacia cena - oproti iným typom ochrany je elektrický paralyzér so svietidlom jedno z najdrahších riešení, ktoré ide ďaleko nad cenu (cca dvojnásobok až trojnásobok) najdrahších teleskopických obuškov. A to isté samozrejme platí aj pre najdrahšie korenisté spreje.
  • Nutnosť sledovať stav nabitia - ani ten najlepší elektrický paralyzér so svietidlom vám nebude k ničomu vtedy, keď bude bez elektrickej energie.
  • Elektrické zariadenie s nutnosťou sledovať stav nabitia - ide o zariadenie veľkosti zloženého teleskopického obušku a väčšieho svetlá, ktoré priamo láka k tomu, aby s ním človek niekoho vzal po hlave. To ale nerobte, je to totiž obdobne citlivá elektronika, rovnako ako to nerobíte s vašou GPS a mobilom, poprípade obyčajným svietidlom. Ak chcete používať elektrický paralyzér so svietidlom ako úderovú zbraň, určite pre to skôr použijete špecializovaný a dedikovaný nástroj: teleskopický obušok. Práve ten váš elektrický paralyzér so svietidlom to síce akúsi náhodou prežiť môže, ale zvyčajne vám to nikto negarantuje, takže celé si to radšej overte aj u výrobcu a v návode, o ako veľmi odolnú verziu sa jedná.
  • Ide o elektrické zariadenie, takže neznáša vodu - niektoré modely môžu byť čiastočne odolné na vodu, ale všeobecne platí, že najlepšie mu sedí nepremokavé puzdro a suché situácie, práve pre vyššie vymenované dôvody. Inak budete odsúdení používať váš nový elektrický paralyzér so svietidlom len vnútri budov a miestností (nie snáď, že by to rade firiem z oblasti Security nestačilo ...).
  • Elektrický paralyzér so svietidlom je výhradne kontaktné zariadenie - nezabúdajte, že vzdialenosť elektród (a teda aj vaša) od tela útočníka musí byť výhradne kontaktná (funguje aj cez šaty však), aby ste mu mohli uštedriť elektrický výboj. Nezabúdajte tiež, že elektrický paralyzér so svietidlom nie je v žiadnom prípade taser s vystreľovacími elektródami, ale vec, ktorá musí byť až priamo pri protivníkovi (tj. na vzdialenosť ruky vašej i útočníka), aby ste na neho mohli položiť elektródy. To je samozrejme riskantné a vyžaduje skúsenosti a dokonalé načasovanie (skúste na túto tému secvičit v práci / doma pár prepadových scén so známymi alebo rodinou). Keď máte však teleskopický obušok (cca 30-60 cm), poprípade korenistý sprej (cca 1-6 m), tie prísne kontaktné nie sú. Je ale faktom, že na príliš zvedavých psov stačí aj prezentácia sily (sršeň modrých iskier zviera spoľahlivo odplaší). U ľudí je to ale ako forma strapec k ničomu, pretože človek vie, na čo sa má pripraviť (nieto chmaták protrený desiatimi kriminály) a vie, že len dostane ranu, ale nebude ležať paralyzovaný na zemi v kŕči (k tejto situácii po použití civilných elektrických paralyzérov so svietidlom nedochádza mimochodom nikdy, skôr ide o ranu porovnateľnú so stredne silným boxerským úderom rukou na dané miesto - pričom tu platí jednoduchá úmera: čím vyššie napätie vo Voltoch, tým väčšiu ranu a bolesť potom i útočník pociťuje). Ide o prísne kontaktné zariadenie, takže dá sa určite s úplnou serióznosťou konštatovať, že najefektívnejší je preto na rovnakých miestach ako nôž (tepny na krku, krk, oblasť hlavy, tepny na tele, ...).

Sabre paralyzér v ruke

 Elektrické paralyzéry so svietidlom sú ako všetky iné prostriedky osobnej ochrany zdravia i života: so svojimi špecifickými výhodami a nevýhodami, ktoré treba rešpektovať na dosiahnutie maximálneho efektu. Podceniť totiž najmenší detail (aspoň nejaký tréning v prvom rade) vás totiž pokojne môže stať zdravie, nedajbože život ...

Na aké veci pamätať, aby bol váš elektrický paralyzér so svietidlom čo najefektívnejší pri vašej obrane?

Rovnako ako korenistý sprej, tiež elektrický paralyzér so svietidlom je vhodné používať prekvapivo. Keď totiž útočník zdiaľky vidia, že držia niečo, čo vyzerá ako baterka, pripraví sa na možnosť oslnenia (zatvorí len jedno oko a pod.), Takže prekvapivé oslnenie potom nemusí 100% vyjsť. Čím viac prekvapený útočník ale bude, tým lepšie pre šokujúcu a efektívnu ochranu. To isté platí pre ďalšie prekvapivé veci - korenistý sprej treba, na druhú stranu, hrozba rozovretím teleskopického obušku a odhodlaný pohľad do útočníkových očí môže byť často hranica medzi tým, či sa dnes vôbec bude alebo nebude bojovať.

Aj keď je váš elektrický paralyzér so svietidlom už integrovaným zariadením, určite to neznamená, že ho nemôžete doplniť ďalším prostriedkom osobnej ochrany, ako je treba teleskopický obušok (zaistí vám väčší odstup od akcie) alebo korenistý sprej (lacný a napriek tomu dokonalý na diaľku).

Elektrický paralyzér so svietidlom je užitočný ako kombinácia výhradne v noci, prípadne vnútri tmavých budov aj vo dne.

Nie je náhoda, že každá úspešná armáda / špeciálna úderná jednotka používa zbrane kontaktné (nože, ...), strelné krátke (pištole, ...), strelné stredné (útočné pušky) a strelné na diaľku (dedikované strelci a sniperi). Každá dobrá armáda (a poťažmo aj jej radoví vojaci) majú preto strán svojej obrany i útoku pokryté všetky vzdialenosti. A to isté odporúčame aj vám: majte veci na diaľku (na to je naozaj špičkový a relatívne lacný korenistý sprej typu tryska / jet), na kontaktný boj (elektrický paralyzér so svietidlom, ...) a niečo pádneho záložného pre prípad núdze (teleskopický obušok, nunchaku, ...) alebo keď dôjde k zlyhaniu techniky, korenistého spreja, ... Vlastniť len elektrický paralyzér so svietidlom je super. Ale len keď ho podporíte ešte možností boja na diaľku (korenistý sprej) a na blízko (teleskopický obušok) s možnosťou používať aj zložitejšie techniky, páky a pod., Potom to ešte len bude dokonalá voľba a 100% využitý potenciál! Elektrický paralyzér so svietidlom je síce vynikajúca voľba, ale určite by strán vašej obrany nemala byť jediná.

Buďte určite pripravení psychicky aj fyzicky na to, že v rámci akejkoľvek potýčky s útočníkom vám niektorý z vašich prostriedkov vlastnej sebaobrany môže byť zhromaždený a použitý proti vám. Áno, vrátane treba legálne vlastnenej pištole alebo elektrického paralyzéra so svietidlom.

Štítky Svietidlá

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne