📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Na aké rany použiť sterilné šitie a na ktoré stačí gáza?

8. dubna 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 5 minútPrečítané: 2218x

Aj keď si to mnohí z ľudí vôbec nepripúšťajú, brané z čisto štatistického hľadiska, či sa vám v lese niečo stane, bude to nejaké drobné zranenie na ruke / nohe, vyvrtnutá noha, odrenina, pokazený žalúdok alebo rozseknutý prst či ruka nožom alebo sekerou, pretože človek väčšinu času vykonáva činnosti, akým sa zvyčajne nevenuje a konzumuje veci z prírody / pije vodu z prírody, takže šanca na nejaký problém nie je nijako malá.

Zranená ruka

 Niektoré veci sa na štandardnom ľudskom tele šijú relatívne ľahko, ako napríklad vlastné koleno, iné zase o poznanie horšie, ba je to nemožné vlastnou rukou. Ako napríklad rezná rana od črepu vzadu na hlave, vzadu na chrbte, a tak podobne.

Za tejto situácie je samozrejme nutné zvládnuť aj vedomosti, o aké rany sa starať a akým štýlom. Tomu sa budeme venovať aj dnes a rozoberieme si otázku, na aké rany použiť sterilné šitie a na ktoré stačí len gáza? Kto je drsnejší povaha, môže si určite zranenie zašiť aj sám...

Hĺbka rany určuje všetko

Tou najzákladnejšou vecou, akú budete u každého zranenia riešiť je, ako je hlboké. Keď to príliš nestojí za reč, na len povrchové veci (podľa umiestnenia samozrejme) pod asi tak centimeter +/-, bohato stačí bežné obväzy a lekárske lepiace pásky. Ak je to horšie (nad pár centimetrov, nedajbože viac, to už zvyčajne naznačuje, že ranu bude potrebné zašiťa najlepšie to nechať na profíkovi - ten by ju mal vidieť tak skoro, ako to len ide na každý pád).

Opatrne na ranu a na to, čo do nej príde!

Proces uzavretie rany sa robí z toho dôvodu, aby sa zabránilo infekcii. Ak preto aj vy chcete minimalizovať riziko infekcie, ošetrite ranu okamžite! Čím dlhšie je rana bez ochrany, tým skôr dotyčného čaká infekcia a možno aj nejaké tie ďalšie problémy. Očistite preto starostlivo aj jej okolie (pozor, len okolie, preliať ranu alkoholom typu Alpa síce ide, ale nie je to nič príjemné, vlastne sa k tomu odhodlajte len vtedy, keď nemáte v blízkosti doktora) jódom alebo čo máte na podobné prípady (keď nemáte skutočne nič, dá sa použiť aj mydlo alebo vlastná moč).

Opiť sa v rámci bezcitnosti na rany, to síce funguje, ale cena je vysoká aj tu: garantujeme vám, že rovnako bezcitný budete aj na vlastné šitie a všeobecne to dnes nie je práve veľmi odporúčaná metóda (po šoku nikdy nepiť alkohol!). V žiadnom prípade ho preto nepite, keď ste sami a nikto vám nepomôže s šitím alebo len zalepením rany!

Vyžadujú hlboké rany špeciálnu starostlivosť?

Áno, logicky. Veľké rany je totiž nutné uzatvárať vo vrstvách. Keď to totiž urobíte nesprávnym štýlom, vytvorí sa pod ňou miesto s abscesom. Zošitie ako také je proces relatívne jednoduchý (vzájomné prešívanie kože na opačných stranách a sťahovanie), ale po čertoch bolestivý bez anestézie a trochu nešikovný, keď uvážime, že to robíte háčikom, ihlou, niťou a skrze ľudskú kožu + druhá strana bude počas celej akcie zrejme kričať, veľmi sprosto nadávať, plakať, zvracať na vás, mlieť sebou, ...

Operačné náradie, náplasti

 Aj keď sa dá rana zošiť svojpomocne, čím rýchlejšie sa dostanete pod ruky profesionálneho zdravotníka, tým menšia bude aj šanca nejakých ďalších potenciálnych problémov potom pri rekonvalescencii.

Ako dlho by sa mala nechať zašitá rána?

Na hlave aspoň 5-7 dní, na tvári aspoň 7-10 dní a väčšina ďalších 10-14 dní.Všeobecne platí, že čím viac sa nejaká vec ohýba na tele, tým dlhšie nechať.

Odstraňovanie gázy na mokvajúcej rane (a špeciálne po čase) je taktiež dosť ošemetná záležitosť. Špeciálne, ak sa stala pomaly súčasťou rany. Preto by sa nikdy nemala nechať príliš dlho a pravidelne by sa mala vymieňať za sterilnú inú + ideálne aj najskôr posypať púdrom tak, aby sa nezachytila.

Dajú sa použiť na uzavretie rany aj minútové lepidla a k šitiu rybárska struna?

Akokoľvek to znie ako hlúpy nápad, napodiv to ide, ale pozor, musí to byť lepidlo určené pre lekárske použitie - nie vec, ktorú vezmete v prvej drogérii.
Aj na druhú otázku je odpoveď áno. Keď nie je nič lepšie po ruke a je potrebné šiť, nie je problém.

Ako spoznám, že sa rana hojí?

Zdravé tkanivo a telo sa hoja vďaka tzv. Granulácii (Granulačné tkanivo je tkanivo vytvárajúci sa pri hojení rán pri procese nazývanom granulácia. Granulačné tkanivo je zložené najmä z väziva a novo vytvorených ciev. Toto tkanivo prerastá cez poškodené miesta v rane a vedie k jej zahojeniu. Granulácia je sprievodný prejav zdravého hojenia.)

Aj na takéto hojenie je samozrejme ale potrebné neustále (ideálne denne) dohliadať, vymieňať gázu a obväz + zisťovať, či sa neklube niekde infekcia.

Je potrebné byť pred čistením a šitím rany čistý?

Byť len čistý, to je na ranu málo, za optimálnej situácie buďte super-čistí. V žiadnom prípade tiež nesmiete preniesť do rany žiadne vonkajšie (a evidentne infekčné) veci - ako napríklad bahno na šatách postihnutého, skorší hnis a zrazenú krv, ...

Niekto používa aj takú metódu, že zakryje ranu kúskom plastu a dezinfekciou postrieka všetko v jej okolí.

Ochranné a zdravotnícke pomôcky

Čitateľov ďalej zaujíma