📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Optimálna starostlivosť o spacák v akcii aj po sezóne a jeho skladovanie

21. prosince 2017Rady a tipyHájek PetrČas čítania 9 minútPrečítané: 4317x

Väčšina z užívateľov a majiteľov spacákov s ním má veľmi príjemný vzťah a má na neho z dovoleniek (zvyčajne) veľmi hrejivé spomienky. A prirodzene, ako u každej zakúpenej veci, do ktorej sme investovali svoje peniaze, dúfame, že práve ten náš nám bude slúžiť dlhé roky. Ako ale zabezpečiť, aby práve tá vaša skúsenosť nebola len krátkodobá?

Muž na výlete so spacákom

 Bez výnimky u všetkých typov spacákov nájdete vrece základné, tie ale pochopiteľne nemusia spĺňať všetky vaše iné nároky - na materiál, farbu, nepriepustnosť vody, ... Keď k tomu teda dôjde, nezostane, než zaobstarať aj produkt iný povedanému vyhovujúci.

Ako sa starať o spacák na mieste akcie?

Je pomerne jedno, či je váš spacák páperový alebo syntetický, vždy vás drží v teple a chráni pred zamrznutím, takže je nanajvýš na mieste sa o neho starať a chrániť ho. On sa vám potom odvďačí tým, že bude teplejšie, pretože bude izolovať lepšie a aj viac hriať. Väčšina týchto vecí o údržbe spacákov platí v prvom rade pre tie perové, avšak z radu tipov moju ťažiť aj majitelia kúskov syntetických:

 • Spite v čistých šatách - aj keď ste napríklad práve zliezli po štyroch z Everestu a ste totálne na pokraji vyčerpania, vyhnite sa tomu, aby ste rovnou zaliezli do svojho spacáku v rovnakých šatách, čo máte aj na cestu. Po čase, ako sa veci hromadia, môžu telesné oleja, pot a špina okradnúť váš špičkový spacák o jeho izolačné schopnosti (a ony aj okradnú). Vymeňte si preto šaty pred spaním za jednodielne dlhé pyžamo (po našom "Jégrovy drviča mrazu" tiež "Longjohns" po americkom) + hrubé suché ponožky. Ak je horúco, tak aspoň nové tričko a spodná bielizeň. No a pletený šál aj čistá šatka udržia vaše mastné vlasy od spacáku. Za onej konštelácie, že ste na seba cez deň naniesli nejaký ten ochranný krém, poriadne ho zo seba zotrite, pretože ani mastnota vášmu spacáku nepomôže. Ak ste v miestach, kde sú šelmy (od vlkov vyššie, ale on by mohol prísť aj nejaký ten zvedavý diviak u nás...), nikdy nespite v šatách, v ktorých varíte jedlo.
 • Zvážte používanie vnútorného obalu / krytia / vložky / výstelky - extra vnútorné vrstvy tvorené akýmisi vreckami, do ktorých si dáte spacák. Môžu byť z prakticky všetkých materiálov (vlna, zamat, polyester, ...) a príliš neváži. Skvelé na nich je, že udrží váš spacák od vášho tela, pretože fungujú ako bariéra medzi vašou pokožkou a spacákom + pridajú aj 2-10 °C k dobru u vášho spacáku. Po každej akcii potom už len stačí vyprať túto výstelku a je to, spacák je vďaka nej čistý a vy ju môžete nabudúce použiť zase!
 • Pamätajte na ochranu vášho spacáku zospodu - keď je v pláne spať vonku pod hviezdami, alebo len tak pod celtou, nezabudnite pod neho dať kvalitnú podložku. Niektoré modely majú extra-ochranu zospodu, ale nie je to pravidlom. Ani tá ale nie je všemocná, preto pozor na ostré konáriky, kamene, šišky a podobné veci, o ktoré sa ľahko môže niečo roztrhnúť.
 • Správajte sa ku spacáku jemne - nikdy neskáčte vo vašom spacáku okolo tábora, zničí to jeho špeciálne lemovanie pre palce a nohy. Ak chcete sedieť v spacáku pri ohni, zvážte skôr zabalenie do nejakej vlnenej deky - syntetický spacák a oheň nie je dobrý nápad (a vlastne ani nový páperový vo väčšinou rovnako syntetické vonkajšej vrstve), pretože sa v sekunde roztaví, nedajbože sa môže stať smrtiacou pascou, z ktorej sa nedá dostať (roztavenie zipsu a chytenie spacáku). Prečo myslíte, že hasiči používajú výhradne vlnené veci?
 • Za požičanie si trikrát rozmyslite - požičiavať svoje VIP veci kamarátom má svoje výhody aj nevýhody, ale ešte pred tým, než sa toho odvážite, dôkladne im vysvetlite, ako na jeho údržbu vo všetkých detailoch...
 • Opatrne so zipsami - bežná frustrácia u všetkých majiteľov spacákov sú ich obojstranné zipsy. Občas sa nesprávajú tak, ako očakávate, čo naštve a tým skôr uprostred noci. Majte teda s novým spacákom natrénované z domu (správny uhol + sila po celom obvode), inak hrozí, že dôjde k nehode. Aj miernym násilím ho totiž pokojne môžete vytrhnúť, prípadne zničiť izolačnú látku niekde po obvode.
 • Vetrajte váš spacák každý deň - aj keby to znamenalo, že musíte počkať s ďalšou cestou až do obeda, urobte to a pred tým ho ešte obráťte naruby, aby lepšie preschol. Ale pozor, nenechávajte ho príliš dlho na Slnku, pretože jeho agresívny svit a UV lúče tu vlákno pomaličky, ale systematicky, degradujú. Ak je váš spacák skutočne veľa mokrý, nezostane ale, ako ho vysušite skutočne do sucha, nech to trvá, ako dlho chce. A to isté samozrejme preveďte aj doma potom - šup na šnúru.

Skladovanie spacáku

 Skôr než na farbu je dobré u alternatívneho vrecia pre spacák hľadieť na jeho materiál a funkciu (extra vrecká, ...).

Ako spacák doma správne skladovať?

Jedna vec je istá - to, ako sa svojím batohom budete zaobchádzať pri jeho skladovaní, priamo ovplyvní jeho životnosť aj výkon na všetkých ďalších akciách, aby sme parafrázovali jedného prezidenta: "Nepýtajte sa, čo môže váš spacák urobiť pre vás, ale pýtajte sa, čo vy môžete urobiť pre neho!"

To najmenšie, čo pre svoj spacák musíte urobiť, je hneď po príchode domov ako prvá vec ho zavesiť a vyvetrať. A keď už budete mať dojem, že je to až-až, uložte ho do voľnejšieho bavlneného vreca (dá sa vyrobiť svojpomocne aj zošitím pár starších handričiek k sebe).

Nikdy, ale naozaj nikdy ho neskladujte v stave, v akom ho prenášate, pretože zbytočne ničíte vlákna. A pamätajte aj na to, že lacné plastové / gumové a ne-goretexové ochrany pred vodu jej síce zabraňujú dostať sa dovnútra, ale aj von!

Ak ste niekde na ceste (a je fuk, či pešo alebo autom), tak počas podobných akcií majte svoj spacák vo výrobcom dodanom a doporučenom cestovnom obalu (prakticky vždy súčasťou pri nákupe). Dajú sa mimochodom zohnať aj nepremokavé. Ale je tu otázka iná - doma proste musíte spacáku trochu uľaviť:

 • Použite doma čo najväčšie vrecia na spacák (možno spacák aj bez vrecia skladovať prirodzene) - aj keď by vám zrejme stačilo na jeho uloženie vreco menšie, treba pamätať na to, že ho nosíte veľmi skomprimované celé dni na chrbte v batohu, takže doma to s pevným uložením zbytočne nepreháňajte a určite ho nenechajte v cestovnom obale.
 • Kompresné vrecia sú voľba, ale ... - kto je na tom s miestom naozaj extrémne zle a jednoducho doma nemá nikde miesto, môže použiť aj na uloženie kompresné vreco, ale musí počítať s tým, že si ho týmto veľmi pomaly ničí.
 • Keď má váš batoh nepremokavú časť - býva dobrou ideou otočiť spacák pred skladovaním naruby, aby sa tu nedržal ani ten najmenší objem vody.
 • Nepremokavý vak má svoje miesto - keď nosíte spací vak na vonkajšej strane batohu a ženie sa skutočné tornádo, je určite dobré mať v zálohe aj perfektný nepremokavý vak na spacák.

Spací vak

 Prenášať len spací vak zmotaný v duchu bandalíra cez batoh / celtu, má svoje nepopierateľné čaro, určite ale nič nepokazíte tým, keď budete mať v zálohe aj záložný plán pre prípad zlého počasia, ako napríklad nepremokavý prehoz typu pončo cez to všetko (vrátane vás).

Ako váš spacák prať a sušiť?

Starostlivosť o práve ten váš spacák bude v zásade úplne rozdielna a to podľa toho, či máte model so syntetickými vláknami alebo z peria. Perie vyžaduje viac času a dôkladnú pozornosť, čo je dôvod, prečo nemalá časť ľudí nechá pranie a sušenie peria na profesionáloch.

Uvedomte si tiež, že často váš spacák nepotrebuje kompletnú jazdu, ale len očistenie na pár miestach. Na to je väčšinou ažaž prípravok z tekutého mydla vody, s ktorého pomocou je nutné vydrhnúť (perfektná je pre to stará kefka ...) šupku spacáku v danom mieste. Špeciálne sa zamerajte na kapucňu a "golier", kde sa drží väčšina olejov z hlavy a tela. Keď ono miesto obrátite a budete držať mimo plnenie, dá sa miesto pohodlne vyčistiť aj bez toho, aby vložka zbytočne navlhnula.

Ak nie je váš spacie vak nejako mega-extra špinavý, väčšinou ho stačí vyčistiť len na pár kľúčových miestach. Keď je ale situácia dosť zlá, nezostane, než ho vyprať:

 • Držte sa inštrukcií na spacáku - bez výnimky každý zakúpený moderný produkt má niekde na svojom tele inštrukcie, ako sa s celým procesom popasovať. Pochopiteľne sa ho držte a počítajte s tým že máte postarané o zábavu na minimálne 2-3 hodiny len čo sa týka starostlivého sušenia potom.
 • Zvážte, či spacák nezanesiete do čistiarne - dnes pomerne rýchla a lacná cesta, ako zo spacáku tretej triedy urobiť opäť prvotriedny.
 • Nikdy spacák nečistite "nasucho" neznámymi čistiacimi prášky - niektoré podobné prípravky totiž majú dosť sily aj na to, zničiť prirodzené prírodné oleje z peria, takže je potom nový pérák na vyhodenie! Profesionáli sú v týchto veciach samozrejme rádovo lepšie informovaní a radi vám povedia, čím perie bezpečne čistiť, až si spacák vyzdvihnete v čistiarni.
 • Nikdy nepoužívajte na čistenie zmäkčovadlá a podobné agresívne veci - to sú všetky alkoholy, kyseliny, dezinfekcie, ...
 • Nikdy neperte spacák v práčke s agitátorom (také to točiace sa "šterchátko" ...) - keď to totiž skúsite, je tu viac ako solídna šanca na to, že sa poruší švy a jemné vlákna na ňom.
 • Obnovte TOV (Trvalý Odpudzovač Vody, tiež DWR - Durable Water Denim), keď je to potrebné - nič nie je večné a nepremokavá ochranná vrstvička na vašom spacom vaku tiež nie. Podobných vecí je na trhu viac, ale dá sa čakať, že vám túto informáciu dodá priamo výrobca (pozri odporúčanie konkrétneho produktu na jeho stránkach).

Kvalitný spací vak

 Vyrobiť dobrý spacák z moderných kozmických aj tradičných páperových materiálov je úplne bez preháňania skutočná veda. Ako ste ale dnes sami nepochybne aj vy tiež zistili, aj starať sa o podobný spací vak je nemenšia výzva. Teda samozrejme vtedy, ak vám má spacák slúžiť optimálne a čo najdlhšie!

Ako na improvizovanú obnovu roztrhnutého spacáku?

Keď zistíte, že sa váš spacák roztrhol, tak menšie dierky v ňom nie je problém zašiť vlastnou rukou (to celkom logicky vyžaduje ihlu a niť vo vašej táborníckej / cestovnej súprave). Miesto sa tiež dá však iste aj zalepiť lepiacou páskou a aj keď sa to javí ako skvelý nápad (je predsa vodotesná!) tak pozor, až ju budete dávať dole, môže sa totiž pokojne stať, že si kvôli nej dané miesto vytrhnete / roztrhnete ešte viac, než bolo pred tým ...

Štítky Spacie vaky

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne