📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Čo nás čaká v priebehu ďalšie solárnej super-búrky? Oheň!

14. ledna 2019Zábava, voľné chvíleHájek PetrČas čítania 9 minútPrečítané: 2258x

Aj keď sa o tejto veci medzi ľuďmi nepraktikujícími "prepperství", survival, bushcraft a podobné veci moc nevie, je to len otázka času, než tu bude ďalší Slnečná búrka, ktorá bude silná rovnako (ba i viac), ako bola známa slnečná super-búrka v roku 1859 pomenovaná vedci "Carringtonská udalosť".

Solárna búrka vo vesmíre

 Super-gigantická solárna búrka / EMP výbuch síce bude úžasný pohľad čo do efektu, ale nestrácajte čas jej fotením. Ak to bude EMP jadrovej bomby, vyrazte rýchlo domov a potom na svoje bug-out miesto, ak je to očakávaná Solárna búrka, je na nej dobré aspoň to, že má človek čas sa s rozvahou pripraviť - teda pochopiteľne, keď máte s čím ...

Vo Vesmíru je všetko len otázka času a že ho má Vesmír na rozdávanie: je jedno, či sa bavíme o nárazoch asteroidov, meteoritov, komét, výbuchu supernovy či čiernej diery v blízkosti - tieto veci sú tu na dennom poriadku a je jedno, či o nich vieme alebo nie, raz k nim dôjde aj u nás. Je to niečo ako "syndróm absolútneho jadrového vyhladenia", s ktorým žijeme už desiatky a desiatky rokov, a tak nejako sme si na túto hrozbu zvykli, občas si dáme civilné cvičenie a neriešime to - človek by sa totiž z toho musel skôr či neskôr zblázniť. Aj keď sa zavŕtajú do toho najhlbšieho VIP ochranného krytu / tunela na Zemi (pre tých najväčších multimiliardárov), rovnako je vám to k ničomu, keď sa na vás Vesmír rozhodne poslať meteor (a ani nemusí byť moc veľký), poprípade zistíte, že zeleň aj zvieratá vzal čert a vás čaká len dožitie bez budúcnosti v rádioaktívnej púštnej pustatine.

Čo nás čaká po masívnej Slnečnej erupcii?

Jedna z hrozieb, ktorá je ale od nás len pár miliónov kilometrov a ktorá je pre nás štandardne darcom života tu ale je vždy a musíme ju rešpektovať, pretože je (ako všetky veci vesmírneho pôvodu), občas dosť náladová. Slnko je síce darcom života, ale určite ho ani dnes nepodceňte (dlhodobé vystavenie jeho lúčom chce ochranné okuliare, ...), stále totiž vie byť Slnko aj solídny zabijak (zaistí vám do hodiny úpal, a do pár dní odvodnenie + dehydratácii + smrť, ...).

A máme to všetko bohužiaľ aj naozaj garantované (nakoniec, k menším solárnym búrkam dochádza dnes a denne), že sa jedného dňa Slnko naozaj rozhodne vyslať smerom k nám ďalší mimoriadnu mamutiu solárnu búrku - obrí Slnečnú erupcii. Pripomíname, že Slnečná erupcia je veľmi silný výbuch odohrávajúci sa vo slnečnej atmosfére, ktoré po porovnaní s atómovými bombami dosahujú energiou aj 1 miliarda megaton TNT a svištia si to k nám rýchlosťou aj vyše 1 milión kilometrov za hodinu (+/- 0,1% rýchlosti svetla, takže aspoň vďakabohu tu nie je za 8 minút ako svetlo zo Slnka). Slnečné erupcie sú známe tým, že ruší všetky veci elektrického typu: to sú také tie šumy a kazy v rádiách a keď sú dosť silné, tak zasiahnu aj bežné veci na Zemi: počítače, mobily, všetku elektrickú infraštruktúru, noktovízory, batérie v aute, ...

Sliepky v kurníku znášajú vajcia

 Mať doma / na chate nejaký ten zdroj záložných tukov / cukrov / bielkovín sa hodí vždy a všade a nemusí ísť len o koniec sveta - bohato totiž stačí, aby sa nejaké zdanlivo obyčajné jedlo (napríklad vajcia) zdraželo na absurdné čiastky a razom je z neho pochúťka len pre pár VIP ľudí.

Ako veľmi Slnečné erupcie prípadne ovplyvní náš život?

Nechceme vám kaziť radosť, ale je na čase, aby sme si naliali čistého vína - celá táto gigantická Slnečná erupcia vytvorí nemenej gigantický mrak nabitých elektromagnetických častíc, ktoré vyrazí smerom k Zemi a môžu tu zničiť čokoľvek elektrického a magnetického. A ako myslíte, že sú uložené dáta o vašich dôchodkoch a účtoch v bankách? Prakticky vždy magneticky a aj keby to náhodou nejaké optické CD prežilo, tak rovnako bude k ničomu vo svete, kde naozaj nič elektrického nefunguje: elektrárne, mobily, notebooky, PC, kúrenie elektrické aj plynové, odpadové aj vodné čerpadlá, všetky bankomaty, elektrické vedenie, samozrejme tiež jadrové elektrárne bez kontroly môžu "vyvariť" chladiacu vodu a explodovať, chladničky, ...

Zhrnuté a podčiarknuté, dostatočne veľká Solárna búrka jednou navždy ukončí náš ľahký život, aký sme doteraz žili. Bude koniec sedenia pred TV a sledovania hlúpych show. To všetko samozrejme a v prvom rade neprežijú ani ľudia, čo sú na technike úplne závislí - na umelých obličkách, dýchacích prístrojoch a pod.

Pohľad zhora na moderné mesto pod elektrinou

 V moderných mestách nebude fungovať prakticky nič. To najlepšie, čo pre seba preto môžete urobiť, je z tejto betónovej pasce zmiznúť a nečakať, pretože Armáda a vláda s tým predsa musí niečo robiť?!', to sa im rozhodne nepodarí, keď im nebude fungovať ani baterka, nieto auto.

V čom bude solárna búrka pre ľudí najhoršia?

V tom, že nás pripraví o našu krv modernej civilizácie - elektrinu! Otázka potom samozrejme je, na ako dlho nás Solárna búrka pripraví o výdobytky civilizácie asi tak? Povedzme to takto - nebude to nič rýchleho rovnako ako u vás možno elektrina chvíľu niekde na chate (alebo aj doma) len pár hodín, deň či maximálne nejaký ten týždeň. Môže to ale tiež trvať mesiace, roky, alebo sa ľudská civilizácia nespamätá už nikdy.

Ľudia sa u Solárnych búrok pýtajú, prečo to trvá tak dlho? Väčšina z ľudí si totiž absolútne neuvedomuje, že spravovať modernú elektrickú infraštruktúru vyžaduje inú fungujúcu elektrickú infraštruktúru, inými slovami: spravovať elektrické veci je náročné aj vtedy, keď má človek elektrinu, náhradné diely a fungujúcu civilizáciu, nieto bez toho všetkého! Kde zoženiete náhradné diely, keď je všetko vedenie a elektrina spálené? A myšlienka ďalšia - spravovanie elektriny len preto, aby ste zistili, že rovnako nič nefunguje (DVD, kávovary, mixéry, ...) je k ničomu, úplne jedno a zbytočné mrhanie zdrojmi, nehovoriac o tom, že budete mať iné starosti (väčšina ľudí u nás má jedlo len na pár dní a vodu len z kohútika!).

Koľko ľudí môže umrieť pri ďalšej super-solárnej mega-búrke?

Je jasné, že milióny, na miliardy ľudí by to nezvládli. Nielen kvôli tomu, že sú na elektrine životne závislí. Bude to skôr o tom, že nebude dostatok zdrojov (voda, jedlo, ...), tepla (akékoľvek teplo chce i čerpadlá), hygieny (začnú sa šíriť choroby z voľných skládok, ...) atď., atď., skrátka prakticky všetky veci, ktoré dnes berieme ako normál, budú preč. A to bez akéhokoľvek otužovania alebo testovacie doby - sekunda a razom sme v stredoveku všetci ...

Potenciál devastácie obrie Solárnej búrky sa preto určite nedá podceniť. A rovnako ako ona fungujú aj moderné zbrane na báze EMP - tiež zničí v určitom okruhu akúkoľvek elektronickú infraštruktúru (s postupne klesajúcou účinnosťou, ako u epicentra atómovej bomby). To ale nie je ten najhorší faktor, ktorý nás čaká, pretože k slovu prichádza aj náš starý známy - oheň. Nie nadarmo sa o ňom hovorí, že je to dobrý sluha, ale zlý pán.

Solárne panely na lúke

 Jedna z vecí, ktorá väčšie solárne búrky a EMP útoky zaručene neprežije, budú aj všetky solárne panely, batérie a farmy. Ani veterné a vodné elektrárne však nebudú za vodou - čokoľvek, čo vedie prúd, vtedy skrátka prestane fungovať, poprípade bude nejako poškodené.

Čo sa naozaj dialo v roku 1859 pri Carringtonskej udalosti?

Keď nahliadneme do historických análov Carringtonskej udalosti, tak odhalíme, že je tomu presne 159 rokov, čo k tomu došlo. Zdá sa to dlho, ale zase tak veľmi to nie je - uvážte, že parný stroj už vtedy ľudia poznali vyše sto rokov! A že už desať rokov vtedy používali revolvery. Nakoniec, aj dnes je rad vecí rovnaký ako vtedy, keď je človek prvýkrát vymyslel a urobil- treba vŕtanie sa v krajine na záhrade s rýľom, používanie kosy, koní, ...

Položme si však teraz už konečne onú kľúčovú otázku: Ako vtedy asi človek vnímal Carringtonskou udalosť? Neviditeľná magnetická guľa okolo našej planéty začala oscilovať a chvieť sa. Ľudia dole to určite necítili priamo, ale videli to. Obloha sa oživí kvôli zábleskom zelené, oranžové aj červené tak, ako si cez ňu nabité častice postupne prepracovávali cestu. (Dnes tomu mimochodom hovoríme geomagnetická búrka.)

Ale nechajme prehovoriť účastníkov, čo to videli a zažili: "Rýchlo sa pohybujúce pole vyvolalo enormné elektrické napätie, ktoré prešlo telegrafnou sieťou (jediná elektrina, čo vtedy bola v praktickom nasadení) a okamžite znemožnilo komunikáciu. Telegrafné systémy v Európe a Severnej Amerike boli mimo a objavili sa správy o elektrických šokoch (bola to vážna forma - tj. smrteľné alebo pôsobiaci ťažký šok) a ohňoch, ktorými vzplanuli drôty. Telegrafná linka z Pittsburghu v USA navyše hlásila, že prúd v telegrafoch bol natoľko silný, že skoro roztavil platinové kontakty a z obvodov praskal oheň. Niektoré zo staníc, ktoré používali telegrafné papiere pre zaznamenávanie správ hlásili dokonca aj to, že papier sa akoby samovoľne vznietil. "Faktom však zostáva aj informácia, že vedenie vtedy spôsobilo niekoľko lesných požiarov, ako sa vznietili drôty na rade kontinentov. Dokážete si niečo podobné predstaviť v dnešnom hľadisku a meradle?

Zdá sa to strašné, ale popravde povedané, nebolo! Nezabudnite, že to nebola ešte civilizácia ktorá sa tak spolieha na elektrinu, ako je tá naša. Moderné elektronické snímače by v podobnej situácii opäť boli dosť na nič - k čomu je detektor dymu / ohňa, čo nemá funkčný akumulátor ani senzor, nehovoriac o tom, že pumpy na vodu hasičov sú elektrické tiež, rovnako ako auto-batérie vo vnútri? Skrátka, čokoľvek slúžiaci ako vodič je pre Solárnu búrku dokonalý cieľ. Iste netreba zdôrazňovať ani to, že aj treba váš nový elektrický generátor je v tejto situácii dosť na nič - nehovoriac o tom, že je počuť na kilometre v dokonale tichom svete.

Ako následky solárnych búrok zredukovať?

Znie to trochu depresívne, že? Ale nie je dôvod prepadať priveľa beznádeji - nakoniec vy od teraz patríte k informovanej menšine, ktorá s tým môže niečo robiť. Vedci sa zhodujú, že podobne veľké udalosti sa opakujú čo 100-150 rokov, je teda nad slnko jasnejšie, že sme už trochu nadčas. A to nie je moc upokojujúce.

Ponúka sa taktiež idea vyrobiť si Faradayovu klietku čo najhlbšie pod zemou a do tej vložiť elektrické veci, o ktoré by ste skutočne neradi prišli (dvojcestné vysielačky a hodinky náhodne). Pamätajte ale, že GPS budú usmažené taktiež.

To najlepšie, čo môžete urobiť, je mať v zálohe plán pre bežné survivalové situácie: vybavenie pre základné prežitie v lese, oblečenie zodpovedajúce letnej i zimnej sezóne, ...

Kto to chce vziať naozaj vážne, tak je úplne nespochybniteľným faktom, že na čím menej elektrických veciach budete závislí, tým viac šancí na prežitie máte.

Čo sa týka vášho dlhodobého plánu s jedlom, tak rozdeľte medzi vašich členov rodiny minimálne tieto tri typy kníh: atlas húb vo vašom okolí (celoročný zdroj bielkovín), atlas jedlých rastlín vo vašom okolí (rada rastlín má viac živín ako mäso) a atlas liečiviek (pripomíname, že lekáreň nefunguje, takže vám nikto nič nepredá).

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne