📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Všetko, čo by ste mali o káve vedieť

30. dubna 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 6 minútPrečítané: 1466x

Nedávno bola do nášho e-shopu na Rigad.cz doplnená káva, preto sme sa rozhodli, že sa zoznámime so všetkými podstatnými základy okolo kávové brandže. Keďže nie sme web ani magazín pre gurmánov, ale pre survivalistov (ľudí praktizujúcich bushcraft, survival, prežitie v prírode, jazdiaci na hory, lovca u nás aj inde, ľudí milujúcich prírodu, avšak tiež všelijakých štátnych profesionálov - vojakov, polícii, hasičov, ...) , ale nemusíte sa báť, nebude to až do takej hĺbky...

Príslušenstvo pre prípravu kávy

 Je to neuveriteľné, koľko toho moderný človek nevie o káve: aj keď tomu možno nebude niekto veriť, je to technicky vzaté ovocie. Aby ste z kávy mali otravu, museli by ste jej vypiť 100 šálok. Podivné je aj to, že pôvodne fungovala ako akási energetická tyčinka - namočila sa do tuku a potom sa prežúvala, takže dodala ako kofeín, tak tuk.

Tak či onak, nie je lepšieho miesta, kde si vychutnať svoj obľúbený nápoj, než je práve pokoj lesa, alebo ešte lepšie: jarný a letný pokoj lesa! Káva je pitie nielen chutné, ona vám ale tiež dodá energiu, keď ju najviac potrebujete (poprípade sa chcete horúcou kávou v termoske / termo-hrnčeku niekde v prírode na horách len tak zahriať).

Ako prebieha praženie kávy?

Praženie kávy je proces, pri ktorom sa mení ako fyzikálne, tak aj chemické vlastnosti získaných a ešte zelených zŕn kávy, takže vo finále tu máme kávu praženú. Dôvod, prečo k tomu vôbec dochádza je ten, že praženie zmení káve chuťový vnem - vždy je vo finále rovnaký alebo väčší objem kofeínu, cukrov, bielkovín aj kyselín. Avšak proces neovplyvňuje chuť viac ako iné ďalšie procesy (Maillardova reakcia, praženie chemickými procesmi, ...).

Káva sa delí na tieto varianty podľa teploty praženia:

I. Káva nepražená

Keď sa privezie zelená káva do pražiarne, dá sa tu v prvej fáze pokojne ešte aj nejaké tie dva roky skladovať. Vykonáva sa to bežne za teploty 22 °C.

Fáza schnutia číslo dva prebieha za teploty 165 °C a už dochádza k endotermickému procesu, ktorý zo zŕn kávy odparí vlhkosť na strane jednej a pri dosiahnutí určitej teploty sa prejaví prvým prasknutím na tej druhej.

II. Káva svetle pražená

Čo sa týka tzv. "Škoricového praženia" (Cinnamon Roast), tak to prebieha za teplôt 196 °C a ide stále ešte o veľmi svetlú úroveň (acidita je u Škoricového praženia rovnako vysoká ako u čaju).

Za teploty 205 °C sa ale vykonáva aj tzv. "Novoanglické praženie" (New England Roast). To je síce stále ešte svetlo hnedé, ale má občas tmavšie fľaky. Niektoré pražiarne produkujúce výberovú kávu používajú tohto štýlu, pretože údajne najlepšie zdôrazňuje príslušný chuťový profil tejto kávy, kde dominuje vyvážená acidita a ovocná chuť.

III. Káva stredne pražená

Keby sme sa zase mali pobaviť na tému "Amerického praženia" (American Roast), tak tu ide pre zmenu o kávu praženou za 210 °C, ktorá sa berie už ako stredne hnedá. Dá sa povedať, že je to posledná teplota, kedy sa ešte dá rozpoznať originálny chuťový profil originálnej kávy.

Keď sa však už dostaneme s teplotou praženia na 219 °C, získame tzv. "City Roast", ktorá je tiež stredne hnedá a obvyklá pre výberové typy káv. Bohužiaľ/vďakabohu (záleží dosť na chuti konkrétnej osoby, čo ju pije) je tu už cítiť trochu proces praženia.

IV. Káva tmavo pražená

Čo sa týka metódy "Full City Roast", tak tá je k dispozícii od teplôt 225 °C alebo vyšších. Farbou je to subtyp "stredne tmavo hnedá" s občasným náznakom olejov na zrnách kávy. Chuťovo je to káva asi najpopulárnejší, pretože je dnes štandardná - je to dnes proste to najčastejšie vykonávané praženie zo strany výrobcov. Spoznáte ich tiež tak, že tu začína proces tzv. druhého prasknutia.

Ak si teploty na svojom kávovom výrobníku nastavíte na 230 °C, potom sa dočkáte "praženia Viedenského" (Vienna Roast). Farbou je to už pekná tmavo hnedá (a s istým dobre viditeľným náznakom olejovitého povrchu), chuť je horko-sladká a akosi po karamelu, pričom pôvodný ovocný podtón už tak dobre nespoznáte - praženie začína dominovať. A ide zhruba o polovičku druhého prasknutia.

Kto si trúfne na teploty 240 °C, ten si pochutí na "Francúzskom praženiu" (French Roast). Toto je už tmavo hnedé, silne olejovité sa lesknúce, má podtóny len spálenosti, ale žiadnej acidity. Ide o koncové štádium druhého prasknutia. Všetky chute praženia silne prevažujú nad pôvodnými.

Existuje ale aj tzv. "Talianske praženie" (Italian Roast) za 245 °C, farebne ide o silne tmavo hnedú s olejovitým povrchom. Aj tento typ ale už silno chutí po spaľovaní a absolútne žiadny náznak kyslosti.

No a kto chce skutočne extrémny kávový zážitok, bude si musieť zájsť do Španielska: toto tzv. "Španielske praženie" kávy si povie o 250 °C a ide už o farbu veľmi silno tmavo hnedú (takmer čierna). Povrch silne olejovitý a prevažuje tu chuť dechtu, uhlia a spáleniny skôr ako iné.

Kávové zrnká

 Káva je zdravá z celej rady dôvodov a jeden z nich je aj ten, že pôsobí proti Alzheimerovej chorobe. Hneď po nafte je káva mimochodom tou druhou najčastejšou obchodovanou komoditou vo svete. A je aj druhým najpopulárnejším nápojom sveta hneď po vode. Ak to chcete na dovolenke naozaj rozbehnúť, vyrazte do New Yorku, a to prečo vlastne? Vypije sa tu totiž 7x toľko kávy čo inde vo svete...

Ako sa moderné typy kávy pripravujú?

Typov prípravy kávy existuje skutočne nespočetné množstvo. V ČR a na Slovensku je jednoznačné najviac populárna turecká káva (paradoxne proces to vôbec nie je rovnaký s Tureckom!), potom tiež ale instantná káva, filtrovaná káva (drip), vacuum pot, espresso, Aeropress, cafeteria (tzv. french press), mokka press a turecká mokka.

Kľúčom ku kvalitnému kávovému zážitku sú dve veci: kvalitná voda a za druhé, čerstvo pražená káva. Potom už len zostáva dodržať príslušný postup prípravy, strážiť teploty atď. Nemálo však tiež záleží na tom, aby celý proces rastu, zberu a výroby kávových zŕn bol dokonalý, inak je ovplyvnená negatívna chuť: všetko je potrebné správne upražiť, vysušiť, ...

Ani "český turek" nie je ideálna metóda: keď sa totiž káva prudko sparí, je to proces dosť nešetrný a šokový, pričom sa uvoľňujú ďalšie horké triesloviny, ktoré zničia pôvodnú chuť - ľahká nakyslosť je potlačená a naopak zdôraznená je rezavo horká.

Aké máme na trhu typy káv a aké majú výhody a nevýhody?

Čo sa týka typov kávy na trhu, tak tie sa dajú rozdeliť do celej rady skupín podľa toho, či je spracovaná určitým štýlom alebo kvalitou:

  • Zrnková káva - začiatkom 16. storočia sa začala presadzovať v Európe ako pitie pre elitu, ktoré priviezli španielski conquistadori. Časom sa ale stala dostupnejšou absolútne pre všetky vrstvy.
  • Bezkofeínová - ide o typ kávy, v ktorom bol obsah kofeínu znížený o 97%, takže si ju môžu dopriať aj kardiaci a podobná sorta ľudí.
  • Bio káva
  • Instantná káva - vznikla usušením pomletých pražených zŕn kávovníka. Prvý patent na ňu pochádza už z roku 1910, ale naozaj populárnou sa stala až od 1938, kedy s ňou prišla firma Nestle.
  • Fair trade káva - ide o organizáciu, ktorá sa v rozvojových krajinách tretieho sveta zameriava na udržateľný rozvoj a spravodlivé ceny. A tiež je garantované, že sú počas akcie dodržiavané štandardy hygienické i sociálne.
  • Porciovaná káva
  • Mletá káva

Šálka kávy s kávovými zrnkami

 Káva je nápoj, ktorý človeka zahreje na tele aj na duši a je vcelku jedno, kedy a kde sa práve nachádzate. Ak však chcete, aby vydržala dlho teplá, nezostane, než si ju dať do termosky, poprípade termo-hrnčeka. Respektíve si ju uvarte vždy o trochu menej a čerstvú.

naša ponuka kávy

Štítky Káva

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne