📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Zháňate pracovnú bundu? Poradíme, ako na to!

17. prosince 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 8 minútPrečítané: 143x

Pre prácu by sme nemali používať klasické oblečenie, ktoré sme zvyknutí nosiť každý deň. Prečo? V prvom rade, nie je pre prácu určené, neposkytuje takú ochranu a samo o sebe toho v tomto ohľade moc nevydrží. V ideálnom prípade ho môžeme nahradiť adekvátnym oblečením, teda oblečením pracovným. Medzi ktorého patrí aj dobrá a kvalitná pracovná bunda, ktorú si v nasledujúcich riadkoch trochu predstavíme.

Robotník na stavbe s kladivom

 Oblečenie do práce musí spĺňať celý rad prísnych nárokov. Musí v prvom rade poskytovať ochranu pred vetrom, dažďom, Slnkom aj prípadnými nehodami (zreteľnú farbu) a musí zodpovedať aktuálnej sezóne. Niektoré pozície dnes ale chtiac-nechtiac i v tom najväčšom teple musí pretrpieť ochranné oblečenie.

Stvorená pre prácu

Pracovné oblečenie by malo mať hneď niekoľko plusov, ktoré pri práci využijeme. Predovšetkým je to pohodlný strih. Ten si môžeme predstaviť každý inak, pretože máme iné preferencie a požiadavky. Prvé, čo budeme vyberať, je teplotný komfort pracovnej bundy, teda či potrebujeme zimnú pracovnú bundu, jesennú pracovnú bundu alebo letnú pracovnú bundu. S tým idú ruku v ruke aj nároky na vode-vzdornosť a priedušnosť. Môžeme mať ťažkú zimnú bundu, ktorá bude dobre zateplená a nepremokavá alebo ľahkú letnú, vzdušnú a pohodlnú. Ako je vidieť, existuje veľa druhov, ktoré sú nám k dispozícii. Avšak vždy by mali mať určité prvky, ktoré určite oceníme (a to nielen pri práci)..

Prečo je pri výbere pracovné bundy pohodlie na prvom mieste?

Ako sme už spomenuli, je veľmi dôležitý náš osobný komfort. Ten zaručuje tiež strih, ktorý môžeme výberom ovplyvniť. Pre prácu budeme potrebovať určitú voľnosť pohybu. Pracovná bunda by teda nemala ťahať pri bežných pohyboch, ale ani pri tých neštandardných. Konce rukávov sa nesmú pliesť do pracovného poľa rúk, čo sa dá obmedziť ako ich dĺžkou, tak i zakončením gumou alebo sťahovacím pásikom..

Dĺžka samotné pracovné bundy je kapitola sama o sebe. U zimné bundy by sme vyžadovali dlhší strih, ktorý bude izolovať telesné teplo. Bohužiaľ môže tento strih obmedzovať v pohybe - záleží, pre akú prácu budeme bundu používať. Dlhší strih tiež zamedzuje prístupu do vreciek a k opasku, čím sa dostávame k zapínaniu. Ideálny je zips, to asi nemusíme zmieňovať. Avšak dvojcestný zips môže uľahčiť vyberanie vecí z vreciek alebo od opasku. Zips by mal byť opatrený légiou, ktorá ho chráni pred vetrom a presiaknutím. Na bokoch búnd sa často vyskytujú korekčné pásky, ktorými môžeme pracovnú bundu stiahnuť v páse alebo na bokoch. Tým si môžeme bundu lepšie prispôsobiť svojej postave a zároveň ju uzavrieť, aby pod ňou nefúkalo..

K práci budeme potrebovať mnoho vybavenia, ktoré potrebuje svoj priestor (iste budete súhlasiť, že sa dnes prakticky nevyskytujú zamestnania, pri ktorých by sme nepotrebovali občas nejaký ten multi-tool či nôž typu "švýcarák").

Robotník s brúskou

 Sú určité zamestnania a zamestnanci, ktorý moc veľkú slobodu vo výbere pracovných odevov nemajú, ale predpisuje je im nejaký predpis / zákon / vyhláška, ... Tým síce trochu trpí individualita, ale dá sa to dohnať inými vecami a detaily.

Čím viac vreciek, tým lepšie

Je prakticky jedno, či sme opravári vzduchotechník alebo servisní technici, vždy budeme potrebovať dostatok vreciek pre všetko vybavenie. Tieto vrecká musia byť dobre dostupné a patrične zaistené. Týmto zaistením môže byť zips alebo chlopňa uzamykateľná na cvoky či suchý zips. Sami najlepšie vieme, koľko potrebujeme jednotlivého vybavenia, podľa toho voľme aj počet a rozmiestnenie vreciek.

Vyberáme hlavou

Výber sa bude týkať aj samotného materiálu. Práca je bohužiaľ náročná na mechanické poškodenie. Materiál by mal byť pevný a spĺňať naše požiadavky na vodovzdornosť a priedušnosť. Často sa stretávame so 100% polyesterom / PVC, ani jeho kombinácia s bavlnou nie je ojedinelá. Rovnako tak máme aj Softshellové pracovné bundy alebo Gore-Texové®, ale ich cena býva pomerne dosť vysoká. Strážte si aj dobré prešívanie alebo lepenie a zosilnené oblasti, akými sú napríklad lakte, či ramená. Výber bude vždy prebiehať podľa nárokov našej práce. Ak sme často vystavovaní dažďu a zime, môžeme si kúpiť softshellovú bundu. Na druhú stranu pre prácu v teple ju potrebovať nebudeme.

Aký je vlastne rozdiel medzi hardshellovou a softshellovou pracovnou bundou?

Keď príde na výber pracovné bundy, potom len málo pojmov je podobne mätúcich ako "Hardshell" a "Softshell". Keď o ňom ľudia počujú, myslia si, že je to práve taká látka, čo je naznačená a povedaná jej menom:

  • Hardshell je pevný na dotyk, odolný na vodu, priedušný a dobrý v tom, aby ste boli v suchu.
  • Sofsthell je teplý, ohybný, dobre priedušný a dobre kopíruje telo aj sa s ním pohybuje. Ale nesmie sa brať do dažďa.

V širšom kontexte je to úplne bezpochyby pravda, ale moderné technológie postupujú v tejto brandži natoľko rýchlo, že sa prelínajú u rôznych materiálov v jednotlivých aspektoch: tak napríklad, máme na trhu pracovné bundy, ktoré sú na pocit aj v ruke Softshellové, ale napriek tomu sú i odolné na vodu. Nehovoriac o tom fakte, že dnes máme produkty, ktoré v sebe krížia výhody ako Hardshellu, tak Softshellu.

A pripomíname radšej opäť, že čo sa týka aktuálneho trhu, tak neexistuje žiadny štandard, ani predpis, ktorý by výrobcovia nariaďoval "Takto vyzerá a z tohto sa skladá Hardshell" a to isté aj pre Softshell. Tieto pojmy sa stali súčasťou modernej odevnej branže a jej slovníka asi tak pred desiatimi rokmi, pretože práve vtedy sa na trhu začali objavovať prvé látky, ktoré boli mäkké, roztiahnuteľné a napriek tomu sa úspešne pobili aj s vodou a vetrom, aby boli kompletne vodo-odpudivé.

Muž pracujúci na notebooku

 Problémy s pracovným oblekom a pracovnou bundou úplne odpadajú u zamestnania typu programátor a redaktor, zdá sa. Tým sa ale nenechajte zmiasť - kam inam si schovať svoj drahocenný kúsok techniky, než pod svoju nepremokavú pracovnú bundu, poprípade nejaké to pončo?

Čo môžete čakať v praxi od Hardshellu a Softshellu?

I. Hardshell

Technicky vzaté, akýkoľvek Hardshell je vlastne sendvič - Všeobecne povedané Hardshell využívajú poréznych vodo-odpudivých, ale priedušných, membrán. Túto funkčnosť zaisťuje ich stredná časť, ktorá drží dážď a zrážky od tela, ale napriek tomu je priedušná. Jednoznačne najznámejší z týchto membrán je GORE-TEX ®, ktorý je z materiálu PTFE (membrány sa ale dajú samozrejme konštruovať aj vo viacerých ďalších moderných syntetických materiálov). Dôležitá vec tu ale je, že membrána je to, čo robí Hardshell nepremokavý a napriek tomu priedušný..
 
Membrána ako taká je veľmi tenká a elastická. Nedá sa ale použiť pre bundu alebo nohavice len tak samostatne, ale musí sa naniesť zospodu na látku, ktorú potom urobí nepremokavou. A potom, aby bola dosiahnutá skutočne 100% nepremokavosť, sa použije ešte na všetky švy nejaká forma materiálu, čo ho taktiež izolujú. Je jedno, či táto látka bude zvonku tvrdšia alebo mäkká, výsledok je ten sám - vodo-odpudivá škrupina..

No a nakoniec sa u Hardshell použijú ešte ďalšie membrány, ktoré drží jednotlivé vrstvy pohromade. Ďalšia vrstva zasa môže chrániť dve iné od toho, aby sa predčasne nepredreli zvnútra o telo atď. atď. A keď sa to všetko dá dohromady, užívateľ má potom vo finále pocit, že má pred sebou len jeden jediný kus látky.

Moderný Hardshell býva zvonku od výrobcu tiež pokrývaný tzv. DWR materiály (Durable Water Repelent aneb "Vytrvalá ochrana proti vode"). TPD slúži na to, aby sa voda ani nestačila do materiálu vsiaknuť, ale sťahuje ju preč. TPD teda nie je vodo-odpudivá látka v akcii, ale skôr prvé chytré kolo ochrany pred dažďom. Membrána je to, čo je skutočne a trvalo vode-odpudivé.

Mimochodom, DWR krytie sa dá opätovne aplikovať, keď máte pocit, že stráca silu.

Šijací stroj a čierna látka

 Moderné látky majú niektoré neuveriteľné parametre, ktoré je dobré poznať a prakticky využívať. Výrobcovia ale nevládnu mágiou, takže niektoré veci si skrátka užívateľ musí doštudovať sám. Trebárs to, aký je rozdiel medzi Hardshell a Softshell?

II. Softshell

V kontraste s Hardshell sú považované za látky s mäkšími vláknami, často s mechanickým strečom, ktorý poskytuje dobrú protekciu pred počasím často len kvalitou látky samostatne a nie membrány. A rovnako ako Hardshell mávajú na sebe DWR.

Moderný SOFTSHELL má oveľa väčšiu odolnosť na počasie, než bežná fleecovina a ďalšie porézne materiály. A v studenom, suchom počasí je zvyčajne všetko, čo potrebujete k svojej ochrane (špeciálne to platí vtedy, keď ste aktívny a pohybujete sa, takže generujete telesné teplo). Pozor ale, v daždi nie cele vodo-vzdorné.

Je to skrátka rovnaký kompromis ako u iných vecí: tradičný softshell je radikálne viac priedušný ako Hardshell s membránou. V bežnej situácii bez dažďa je teda softshell všetko, čo potrebujete. Nosiť stále Hardshell totiž nemožno, poprípade je to dosť nepohodlné (napríklad taký GORE-TEX ® na prekvapenie mnohých ľudí sám nehreje!), Pretože potom sa veľmi vo vnútri potíte.

A teraz sa táto hranica stane ešte menej viditeľnou. Už totiž existujú dokonca aj moderné vlákna, čo kombinujú vlastnosti Softshellu aj Hardshellu do jedného. Potom treba teda vaše nová pracovná bunda môže mať veľmi mäkký vonkajšok a napriek tomu aj efektívne s vodou bojujúci vnútro, možno sa časom rozšíri nejaký podobný názov? Že by niečo ako "Hybridshell"?

vyberte si vhodnú pracovnú bundu

Štítky Bundy

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne