📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Dobrá čelovka - základ pre dlhé večery

9. listopadu 2023Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 4 minútyPrečítané: 194x

Čelovky sú praktické tým, že vám uvoľnia ruky. Posvietite si s nimi na treku po tom, čo padne tma a vy sa budete chcieť zorientovať v mape, niekam dôjsť, postaviť prístrešok. Využijete ju samozrejme pri mnohých ďalších činnostiach. Môže sa hodiť aj k svetelnej signalizácii (nielen) v núdzi. Ako sa ale vyznať v širokej ponuke, podľa akých parametrov vyberať a čo vlastne moderné čelovky všetko dokážu?

Využitie čeloviek je naozaj široké a zoznam aktivít, pri ktorých vám vytiahne tŕň z päty, by bol nekonečný. Svieti sa s nimi nielen pri športe a „v divočine“, ale aj doma, a to hlavne vo chvíľach, keď vám vypadne prúd, v dielni alebo v garáži, keď potrebujete niečo opraviť. Určite sa hodí mať so sebou jednu čelovku aj v aute, keby náhodou...

Výber správnej čelovky nie je na prvý pohľad komplikovanou záležitosťou. Je ale dôležité si postrážiť určité parametre a vlastnosti, ktoré od svojho nového outdoorového svietidla požadujeme.

Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/t%C3%BAra-dobrodru%C5%BEstv%C3%AD-p%C5%99%C3%ADroda-venku-5796976/

Výber správnej čelovky nie je na prvý pohľad komplikovanou záležitosťou. Je ale dôležité si postrážiť určité parametre a vlastnosti, ktoré od svojho nového outdoorového svietidla požadujeme.

Čelovka ako viacúčelový zdroj svetla

Čo sa týka zdroja svetla, tu je výber jasný – v 99 % prípadov dnes jednotliví výrobcovia pri svojich čelovkách využívajú LED technológiu, ktorá sa im osvedčila ako najefektívnejšia. A súčasne má LED aj najdlhšiu výdrž.

Svetelný tok je základ. Alebo nie?

Svetelný tok (tiež svetelný výkon) je jedným zo základných parametrov, ktoré je pri výbere čelovky potrebné sledovať. Meria sa v lúmenoch (lm) a všeobecne by sa dalo povedať, že čím vyššia hodnota svetelného toku, tým viac svetla čelovka dokáže vygenerovať. Neplatí to ale doslova.

Záleží totiž aj na tom, či je tento svetelný tok správne a efektívne nasmerovaný a spracovaný. S vysokým svetelným tokom súvisí aj jeden problém, a to je pomerne vysoká spotreba. Okrem toho si za vysoko výkonnú čelovku, ktorú ale skutočne využijete len v extrémnych situáciách, priplatíte. A tak sa výrobcovia v tomto smere snažia skôr o rozumný kompromis.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu svietenia, je možnosť regulovať svetelný tok podľa potreby. Takú funkciu by ste ale pri lacných modeloch čeloviek hľadali márne. Tam sa bohužiaľ často reguluje sám – s klesajúcou kapacitou batérie začne čoskoro tiež klesať a svetlo postupne slabne. A to rozhodne nechceme...

Rozdelenie podľa svetelného toku:

  • do 100 lm: základná čelovka do domácnosti, do auta, na prechádzku.
  • 100-400 lm: čelovka, ktorá pokryje väčšinu outdoorových aktivít vrátane športu a kempovania.
  • nad 400 lm: vysoko výkonná čelovka vhodná na profesionálne využitie a do extrémnych podmienok.
Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-struktura-stojici-jeskyne-12217365/

Čelovka má využitie pri širokom spektre športových a outdoorových aktivít, ale aj bežnom živote.

Dosvit. Vidíte dostatočne ďaleko?

Ďalším dôležitým údajom, ktorý treba u čeloviek spomenúť, je dosvit, teda vzdialenosť, na ktorú ste ešte stále schopní niečo vidieť. Pri čelovkách sa hodnota maximálneho dosvitu pohybuje vo vyšších desiatkach alebo nižších stovkách metrov. Vyšší dosvit bude vyžadovať vyšší výkon a vyšší svetelný tok, čím sa ale bude znižovať výdrž batérie a doba svietenia.

Pre zaujímavosť, existujú napríklad taktické ručné svietidlá, ktorých dosvit siaha aj k jednému kilometru. Lenže sú neporovnateľne drahšie. Pre bežný pohyb v teréne sú navyše takéto údaje úplne nadbytočné.

Aký svetelný lúč?

Rovnako ako ďalšie typy svietidiel sú aj čelovky dodávané s rôznymi typmi svetelného lúča. To podľa toho, na aký účel sa čelovku rozhodnete využiť.

  • Široký. Tento typ svetelného lúča je rozptýlený viac po okolí a hodí sa na pozorovanie situácie vo vašej bezprostrednej blízkosti. So širokým lúčom môžete dobre čítať v mape alebo si chystať jedlo.
  • Bodový. Opakom širokého lúča nie je lúč úzky, ale bodový. Ten je vhodný skôr na prieskumné činnosti a vizuálnu kontrolu okolitého terénu. Práve tu využijete ten najvyšší uvádzaný dosvit.
  • Kombinovaný alebo nastaviteľný lúč. Tu si šírku svetelného lúča môžeme prispôsobiť aktuálnym potrebám. Taká čelovka je univerzálna.

Kde vziať energiu?

Vzhľadom na to, že čelovka je elektronické zariadenie a kábel za sebou nosiť nebudete, logicky z toho vyplýva, že energiu si čelovka berie z batérie. Z tohto hľadiska si čelovku môžeme vybrať podľa toho, či je táto batéria nabíjacia, alebo sa jedná o obyčajné ceruzkové AA alebo mikrotužkové AAA batérie.

Výhodou niektorých zavedených značiek je fakt, že často ponúkajú obe možnosti. Čo sa týka nabíjacích batérií, tu sa spravidla dočkáme modelov špecifických pre danú konkrétnu značku, ktoré sú s ostatnými značkami bohužiaľ nekompatibilné.

Všeobecne platí to, čo už sme rozobrali vyššie - nepriama úmera, že čím vyšší svetelný tok (a dosvit), tým kratšiu výdrž svietidla môžeme očakávať. Inak býva výdrž svietidiel všeobecne udávaná v hodinách a definovaná ako „čas, po ktorom už čelovka nie je schopná poskytovať použiteľné svetlo na vzdialenosť dvoch metrov“. Oným použiteľným svetlom je myslené približne svetlo, ktoré vydáva mesiac v splne.

Je to o kompromisoch

Čelovky – rovnako ako ďalšie typy outdoorových a taktických svietidiel – ponúkajú užívateľovi viac režimov. Klasické režimy sa delia od „low“ cez „mid“ až po „high“, pričom tieto slová v angličtine väčšinou udávajú úroveň svetelného toku (a s tým ide ruka v ruke aj úroveň dosvitu). Čím nižší režim, respektíve nižší svetelný tok, tým vyššia výdrž akumulátora (na jedno nabitie).

Nízke režimy je tak vhodné používať vtedy, keď batériou potrebujete šetriť, pretože viete, že k zdroju energie na jej nabitie sa len tak nedostanete. Prípadne ste si so sebou nezbalili dostatok náhradných monočlánkov. V tejto súvislosti je potrebné spomenúť, že niektorí výrobcovia ponúkajú už aj náhradné nabíjacie batérie, čím si výdrž čelovky môžete znásobiť.

Ďalším kompromisom je výdrž batérie, ktorá ide ruka v ruke s jej hmotnosťou. Čím vyššia výdrž, tým budete mať z čelovky ťažšiu hlavu. Predovšetkým doslova.

Ďalšie špeciálne režimy

Okrem klasických režimov od najnižšieho po najvyšší disponujú niektoré čelovky aj špeciálnymi módmi, ako sú napríklad rôzne intenzity červeného svetla alebo stroboskop pre signalizáciu alebo oslnenie potenciálneho nepriateľa. Tento stroboskop je v niektorých prípadoch dokonca farebný.

LED technológia so sebou ale celkovo prináša možnosti rôznych farebných režimov, takže je možné, že do budúcna budú výrobcovia pridávať stále nové, aby sa odlíšili od konkurencie. Ďalej tu môžeme mať napríklad režim okamžitého prísvitu, ktorý za cenu dočasnej vyššej spotreby batérie na chvíľu zvýši svetelný tok aj dosvit svietidla.

Funkcia navyše

Rôzne druhy čeloviek ponúkajú napríklad rôzne spôsoby umiestnenia batérie. Zatiaľ čo väčšina čeloviek akumulátory vkladá hneď za diódu, existujú aj modely, ktoré majú priestor pre batérie vzadu. Dôvodom je vraj lepšie vyváženie.

Výhodou ale môže byť aj lepší odvod tepla. Nielen klasické žiarovky, ale aj „LEDky“ totiž produkujú teplo navyše, ktoré môže viesť až k prehriatiu materiálu. Najmä ak svietime príliš často a príliš dlho na maximálny výkon. Niektoré čelovky sú práve z tohto dôvodu vybavené aj pokročilými funkciami ochrany, ktoré zahŕňajú napríklad inteligentnú ochranu proti prehriatiu, a dokonca aj proti prepólovaniu, teda opačnému vloženiu batérie. Adekvátne chladenie je u moderných svietidiel základ.

Digitálne kontrolovaný stály prúd potom zaisťuje stály svetelný tok pri čelovke aj pri postupnom vybíjaní batérie. A čo sa týka energie, nesmieme zabudnúť ani na praktickú funkciu niektorých svietidiel, ktorou je možnosť priameho nabíjania dobíjacích akumulátorov z elektrickej siete, dnes väčšinou už cez port USB (vrátane USB-C).

V neposlednom rade bývajú niektoré čelovky vybavené magnetom, vďaka ktorému také svietidlo nemusíte nosiť len na hlave, ale pre vyššiu flexibilitu si ho prichytiť na akýkoľvek kovový povrch, napríklad zospodu kapoty opravovaného auta.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne