📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ďalekohľady so zoomom, čo je dobré o nich vedieť?

17. prosince 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 11 minútPrečítané: 1400x

Nech sa už pozeráte po ďalekohľadu akéhokoľvek štýlu, čoskoro si asi všimnete jednej veci - je ich skutočne nespočet vo všetkých tých kategóriách a cenových triedach. Líšia sa tiež čo do funkcie a tvaru, rovnako ako priblížením, priemerom objektívu, hmotnosťou, rozmermi, minimálnou ostriacou vzdialenosťou a priemerom výstupnej pupily, ... Takže, ako sa v nich zorientovať a vybrať si ten správny?

Vojak stojaci pri zablatenom Hummer pozerajúc ďalekohľadom

 Ďalekohľady so zoomom sú praktické v celej rade vecí a situácií. Ide o veľmi dobrý univerzálny rodinný model, pri ktorom nemáte extrémne nároky na kvalitu a za ktorý nemáte v pláne dať rozpočet na mesiace. Keď mu odpustíte (proti ďalekohľadom s fixným zoomom) o trochu horší obraz, stane sa vaším verným spoločníkom pre nejednu chvíľu relaxu i zábavy.

Ešte na úvod pripomíname, že ďalekohľady so zoomom sa špecifikujú v štýle "8x28" či "6x42". A čo že to znamená? Prvé číslo udáva maximálne priblíženie daného ďalekohľadu so zoomom a druhé zasa priemer objektívu / použitého skla / optiky u ďalekohľadu so zoomom. Preto je treba vyššie uvedených "6x42" ďalekohľad, čo zvládne šesťnásobné optické priblíženie, to všetko pri veľkosti objektívu 42 mm.

Za onej konštelácie, že sa k popisku ďalekohľadu pridáva aj rozpätie zoomu, potom ide o ďalekohľad so zoomom: treba "3-9x52" preto naznačuje, že daný kúsok možné používať pre priblíženie v rozpätí trojnásobnom až deväťnásobnom, to všetko pri veľkosti skla 52 mm . Platí, že čím väčší skla na ďalekohľadu, tým býva obvykle podanie obrazu aj jeho čistota lepší. A to aj za šera, hmly, večera a za svitania, kedy najmenšie modely často nezvládnu už skoro nič alebo majú veľké ťažkosti.

Aké výhody a nevýhody majú ďalekohľady so zoomom?

Skutočným trumfovým esom všetkých ďalekohľadov so zoomom je to, že sa dajú použiť buď v režime / priblíženiu štandardným, avšak keď chcete detail, môžeme si ešte scénu ďalej priblížiť.

Aj tento typ konštrukcie má ale tony nevýhod. Predovšetkým, oproti modelom s konštantným zväčšením majú modely so zoomom menšie zorné pole. Ich konštrukcia tiež musí byť zložitejšia, čo logicky znamená aj vyššie svetelné straty. Tiež im kvôli konštrukcii viac vadí pády, sú ťažšie a majú aj vyššie ceny. A je tu aj ten optický fakt, že čím väčšie priblíženie, tým mizernější obraz je - pribúda aj horší kontrast farieb, tras obrazu, neostré okraje, ... Tí najväčší profesionáli od vojska, fotografi prírody, lovci atď. ďalekohľady so zoomom často nepoužívajú a verte nám, dobre vedia prečo!

Ako sa ďalekohľady so zoomom delia podľa veľkosti?

Asi tou prvou vecou, ktoré si u ďalekohľadu so zoomom všimnete, je to, že sa všetky ďalekohľady líšia veľkosťou a to v prvom rade samozrejme kvôli rozdielnej dĺžke + odlišnému priemeru optiky vnútri a tým pádom logicky aj vo veľkosti prípadného dostupného optického zoomu. Tu je preto základné rýchle porovnanie:

 • Ďalekohľady so zoomom plnej veľkosti - bežne sa u nich stretnete s objektívmi vo veľkosti napríklad "8x42" alebo "10x50". Práve najväčšie šošovky pozbierajú aj najviac fotónov, takže sa s nimi dá sledovať obyčajne aj to, čo už s najmenšími nevidíte alebo nevidíte tak čisto (ideálne na zver). Väčšia optika je jednoducho väčšia optika. Tá si síce vedie perfektne v situáciách s nízkym osvetlením, jedná sa však o modely, čo mávajú pokojne aj veľmi ďaleko cez kilo váhy. Sú preto skvelé na miesta, kde je nemusíte moc nosiť (na lodi, okolo chaty, ...), ale ťahať je po všetkých túrach sa po čase veľmi prednesie. Na druhú stranu, práve ďalekohľady so zoomom plnej veľkosti sú v rukách zvyčajne najstabilnejší, za to ale platíte zase faktom, že sú po čase v rukách pomerne ťažké. Ich najlepším kamarátom je preto statív. Ide tiež o kúsky často nemálo drahé, predsa len, majú najlepšie optické sústavy.
 • Stredne veľké ďalekohľady so zoomom - ide o zlatú strednú dalekohledovou triedu s obvyklými hodnotami typu "7x35" a "10x32". Ide o univerzálne riešenie, ktoré síce spája praktické výhody aj nevýhody oboch tried, ale nie je to zase ani ryba ani rak: nie je tak výborný (čo do kvality obrazu) ako najväčší modely, ani tak ľahučký, ako kompakt. Ide jednoducho o kompromis medzi oboma, čo je skvelé, keď potrebujete ďalekohľad so zoomom len jeden, prípadne nechcete kupovať dva. Stále je to ale riešenie, čo sa po čase prednesie v každom batohu (váha býva cca v poriadku tesne pod kilo).
 • Malé a kompaktné ďalekohľady so zoomom - ide o modely ďalekohľadov určené výhradne pre denné outdoorové aktivity. Tomu zodpovedajú aj ich obvyklé parametre: "8x23" či "10x25". Sú drobné a stratí sa s váhou aj na opasku (200-500 g +/-), avšak pre niekoho môžu byť po čase kvapku nepohodlné práve tou svojou drobností. A vôbec im nesedí ani zlé osvetlenie.

Ďalekohľad na kamennej stene pri stmievaní

 Ďalekohľady bežné a aj ďalekohľady so zoomom sú na tom dosť podobne ako technika - príliš nemilujú vlhko vo všetkých formách, nedajbože kúpanie. Existujú však modely so špeciálnymi povrchmi a krytými optickými členmi, ktoré zbytočne nezadržiavajú vodné kvapky a zvádzajú ich dole. Len pozor, nech svoj jediný ďalekohľad ale niekde na cestách nestratíte!

Ako poznám u ďalekohľadov so zoomom, aké majú zväčšenie?

Ako už dobre viete, ďalekohľady so zoomom sa špecifikujú tromi parametrami: priblížením, priemerom optického člena a ešte aj rozpätím optického priblíženia. Povedzme, že máme model "7x35". To značí, že daný ďalekohľad bude mať priblíženie práve sedemnásobné. To celkom logicky aj naznačuje, že akákoľvek prehliadaná vec bude sedemkrát bližšie, než voľným okom.

Ak sa napríklad práve pozeráte na objekt, čo je 200 metrov ďaleko od vás a zaujíma vás, aká je vzdialenosť nejakého priblíženia, potom stačí obe hodnoty vydeliť: tu 200 metrov delené 7 a máme výsledok 28,57 metrov. Keď sa teda pozriete na objekt sedemnásobným priblížením vo vzdialenosti dve ste metrov, môžete si byť istí, že bude vyzerať ako zo vzdialenosti cca 29 metrov.

Nezabúdajte ani na to, že čím väčšie optické priblíženie u vášho ďalekohľadu so zoomom, tým nestabilnejšie potom bude, pretože vysoké rozlíšenie zdôrazňuje ľudský kľudový tras. Potom nezostáva skrátka, než zaobstarať si a aj nosiť k ďalekohľadu aj statív.

Čo značí u ďalekohľadov so zoomom priemer výstupnej pupily?

Čo sa týka tohto parametra optiky u ďalekohľadu, tak "priemer výstupnej pupily" udáva, ako jasný sa vám bude objekt zdať pri sledovaní v horších svetelných podmienkach. Čím vyššie číslo, tým to bude lepšie. A väčšia výstupná pupila u ďalekohľadu má aj ďalší príjemný efekt - je ľahší s ňou udržať prehliadanú scénu / objekt neustále naplno v obraze, keďže veľká hodnota trochu kompenzuje mierne ľudské pokojové triasy rúk.

Veľkosť výstupnej pupily (pozor, meria a udáva sa len v milimetroch!) Sa vypočíta tak, že sa vydelí priemer objektívu ďalekohľadu jeho zväčšením. V prípade vyššie už menovaného modelu "7x35" to bude 35 vydelených 7. Tým získame priemer výstupnej pupily 5 mm.

Čo sa týka ľudskej biológie, tak naša očná pupila sa môže roztiahnuť až na 7 mm, to značí, že optiky typu "7x50" vtedy budú najlepšie, pretože majú priemer výstupnej pupily 7,1 mm a dá sa s nimi preto (a aj s daným ďalekohľadom ) sledovať napríklad krajina aj v noci alebo hviezdy s dokonalým luxusom.

Za nepríliš skvelého svetla (svitanie, súmrak) sa pohybuje ľudská pupila okolo 3-6 mm. Stručne povedané platí, že v čím horšom svetle budete ďalekohľad používať, tým vyššia by hodnota mala byť.

Za jasného svetla sa naopak naše očná pupila zmenší až na 2 mm, takže ju u ďalekohľadu pre denné pozorovanie vôbec nemusíte riešiť, pretože minimálne 2 mm má absolútne každý a aj ten najlacnejší model ďalekohľadu.

Čo značí u ďalekohľadov so zoomom ich relatívna jasnosť?

Je to vec priamo súvisiaca s priemerom výstupnej pupily. Aj relatívna jasnosť ďalekohľadu naznačuje a meria, ako jasný sa vám v tejto optike bude zdať objekt. Čím vyššie to bude číslo, tým lepšie a jasnejšie ho vaše oči uvidia. Aj hodnota relatívnej jasnosti je samozrejme dôležitá vtedy, keď chcete niečo sledovať aj za horších svetelných podmienok.

Spočíta sa tak, že vynásobíte priemer výstupnej pupily ňou samou (čiže tiež "výstupná pupila na druhú"). Keď treba máte u niečoho priemer výstupnej pupily 4,3 mm, tak 4,3 x 4,3 = relatívna jasnosť daného ďalekohľadu so zoomom dosahuje 18,5.

Aj keď by to celé jedného zvádzalo k záveru: "Tak si proste vždy spočítám relatívnu jasnosť a vyberiem si model ďalekohľadu s najvyššou hodnotou relatívnej jasnosti, ten bude mať predsa zákonite najkvalitnejší obraz! "Bohužiaľ, neplatí to vždy, pretože relatívna jasnosť je len jeden faktor v hre, čo tu kvalitu obrazu ovplyvňuje. Tiež je všetko dosť ovplyvnené typom a počtom ďalších optických členov, všeobecnou kvalitou komponentov, krycími a ochrannými vrstvami na sklách, ... To všetko relatívny jas samozrejme priamo ovplyvňuje.

Žena v otvorenej krajine pozerajúc skrze ďalekohľad

 Najväčší a najkvalitnejší ďalekohľady so zoomom sú drahé a relatívne ťažké, takže určite si s ním zlepšíte svoje zážitky tým, že k nemu kúpite aj statív. Ten vám navyše totiž bude užitočný aj inde a inak - budete s ním môcť používať aj svoj digitálny fotoaparát, ktorý vám (hlavne v noci a pri dlhých expozíciách) zabezpečí rovnako úžasné zábery ako vás špičkový ďalekohľad so zoomom.

Čo je u ďalekohľadov so zoomom viditeľné pole?

Čo sa týka technického parametra ďalekohľadov a ďalekohľadov so zoomom nazývaného "zorné pole" alebo aj "viditeľné pole", tak to je mierou ako veľkú oblasť vidíte na vzdialenosť 1000 metrov od miesta, kde stojíte. Všeobecne sa dá u všetkých ďalekohľadov aj ďalekohľadov so zoomom konštatovať, že čím širší pohľad u neho máte k dispozícii, tým lepšie a rýchlejšie nájdete hľadanú vec (napríklad malého vtáka na stromoch logicky ľahšie nájdete vtedy, keď uvidíte stromov zároveň čo najviac). Ale pozor, keď totiž zväčšujete u vášho nového ďalekohľadu so zoomom priblíženie, priblíženie sa tým síce zvyšuje, ale šírka viditeľného poľa sa tým naopak zmenšuje!

Čo je u ďalekohľadov so zoomom minimálne ostrenie?

Každý ďalekohľad so zoomom má centrálne ovládacie koliesko, prípadne ďalšie otočné časti po tele objektívov (variuje podľa výrobcu) ktorými meníte stupeň optického priblíženia a hĺbku ostrosti. Sú to dve nezávislé funkcie, ktoré nájdete aj na tých najlacnejších modeloch ďalekohľadov so zoomom. Navyše k tomu, rad modelov má na každom objektíve ešte dioptrické kompenzátory, takže si môžete dioptrické korekcie pre každé oko nastaviť pokojne aj jednotlivo.

Funkcia "minimálna ostriaca vzdialenosť" potom zase udáva, na akú minimálnu diaľku niečo s týmto kúskom uvidíte.

Existujú dnes dokonca na trhu aj modely ďalekohľadov pri ktorých ostriť nemožno vôbec (ide o tzv. "Permafokus"), čo sú ďalekohľady napevno zaostrené (typicky od 20 metrov do nekonečna) a bez stredového kolieska. Tie ale nie sú predmetom dnešného článku, uvádzame si je skôr ako zaujímavosť a v rámci kompletnosti informácií. A prečo vôbec existujú? Sú pre aktivity, ktoré sú nesmierne akčné (závody formúl treba) a ako by ste ho vždy preostrili, bude neskoro.

Ďalekohľad visiaci na zábradlie u ranča

 Ďalekohľad so zoomom sa dá samozrejme využiť jednak k prostému sledovaniu prírody, kto má ale akékoľvek lovecké túžby (a pozor, aj platný poľovný lístok a príslušné povolenia!), pokojne s ním však môže vyraziť aj na lov. A keď už nič neulovíte, aspoň si užijete krás prírody a čerstvého vzduchu!

Aké špeciálne funkcie a ďalšie vybavenie často ďalekohľady so zoomom ponúkajú?

Asi každému je jasné, že v balení nájde nielen vybraný model ďalekohľadu so zoomom a manuál, ale aj nejaký ten popruh, s ktorým môže daný model nosiť na krku. To ale nie je všetko, rad modelov totiž treba ponúka aj vodotesné prevedenie, poprípade sú plnené dusíkom (takže sa vnútri optiky nezráža voda). Neuškodí ani špeciálna hydrofóbna vrstva aplikovaná priamo na všetky vonkajšie šošovky optiky (pomáha zrážať na objektívoch kvapky, takže voda rýchlejšie stečie). Rad modelov má aj pogumované rôzne časti, aby sa lepšie držala aj za mokra. Akýkoľvek ďalekohľad môže byť taktiež prispôsobený na to, aby bol viac nárazuvzdorný (tým fixné zoomy moc netrpí ale skôr ďalekohľady so zoomom). A praktické sú aj všelijaké antireflexné vrstvy. Určite doma ale nenechajte ani ochranné kryty objektívov a okuliarov + puzdro (ideálne nepremokavé, keď v dodávke nie je, tak nezostáva proste než zaobstarať nejaké svojpomocne). A uvedomte si, že niektoré okuláre sa dajú využiť aj s dioptrickými okuliarmi.

Ako sa ďalekohľady delia do kategórií?

Pokiaľ ide o rozdelenie ďalekohľadov, tak tie môžu byť roztriedené zhruba do týchto základných kategórií pre ľahší výber:

 • Monokuláre
 • Binokuláre
 • Ďalekohľady pre lovcov a poľovníkov
 • Ďalekohľady pre námorníkov
 • Ďalekohľady pre turistov
 • Pozorovacie ďalekohľady
 • Vojenské ďalekohľady
 • Ďalekohľady s diaľkomerom
 • Ďalekohľady so zoomom
 • Vreckové ďalekohľady

Platí samozrejme, že pre niektoré činnosti a akcie sú užitočnejšie určité modely ďalekohľadov skôr než iné. A naopak, mnohé z modelov ďalekohľadov je pomerne univerzálnych - keď už máte potrebný ďalekohľad lovecký, tak sa veľmi dobre dá využiť aj na sledovanie hviezd. Ideálne je samozrejme vlastniť ďalekohľady minimálne dva, ale často je bohužial človek nútený niesť jediný kompromisný ...

Štítky Ďalekohľady

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne