📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Časti ďalekohľadu, ako funguje a základné rozdelenie

18. února 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 4 minútyPrečítané: 2815x

Prístroje spadajúci pod označenie "Optický ďalekohľad / Teleskop" sú vo svojej najhlbšej podstate veci slúžiaci ľuďom k optickému priblíženiu (za pomoci dvoch sústav šošoviek, resp. zrkadiel - jedna je v objektíve a druhá v okuláru) určitej veci, ktorá ich zaujíma.

Ďalekohľad binokulár

 Aj keď majú ďalekohľady starších konštrukcií svoje čaro, to najlepšie a najpohodlnejšie, čo môže mať bežný vojak / survivalista / bushcraftér / milovník vtáctva / milovník krajiniek vo svojom vrecku a batohu, je dobrý trieder. Len pozor, nech máte ale správny typ - nemá cenu, aby ste si kazili oči po zdedenom delostreleckom trieder po dedovi (nie snáď, že by neboli u Bundeswehru kvalitné, len tie čiarky všade naozaj ruší a mätú ...).

Základná konštrukcia a rozdelenie ďalekohľadov

Dnes už prevažne hlavne u moderných ďalekohľadov zákazníkov zaujímajú prakticky len dve veci: svetelnosť a zväčšenie. Keď vezmeme opticky účinnú plochu objektívu, to je tzv. apertúra / svetelnosť a pre zmenu pomer ohniskových vzdialeností objektívu a okuláru udáva zase jeho príslušné zväčšenie.

V závislosti na tom, ako sa líši ich konštrukcia objektívu sa moderné ďalekohľady v zásade delí na dve veľké skupiny:

  • Reflektory - u tých sú objektívy tvorené zrkadlami.
  • Refraktory - u tých zase pre zmenu objektív tvorí šošovka / sústava šošoviek.

Ľudia dnes majú navyše tendencie deliť ďalekohľady podľa toho, ako sú využívané:

  • Máme tu lovecké / vojenské / turistické triedry.
  • Divadelné kukátka.
  • Existujú však aj ďalekohľady pozemné (tiež zvané terestrické) a počítajúc do toho aj modely geodetické a zameriavací.
  • A v neposlednom rade existujú aj ďalekohľady astronomické, kde sú však ďalekohľady na vizuálne svetlo len malú časť tu pozorovaného spektra, sú aj rádioteleskopy a teleskopy v infra-pásme, mikrovlnné atď. atď.

Ďalekohľad binokulár

 Je jedno, aký je práve ten váš ideálny model ďalekohľadu, pri všetkých je nevyhnutné, dávať si mimoriadne dobrý pozor, aby ste sa s ním nepozreli do Slnka - zosilnené a koncentrované svetlo očiam veľmi škodí, čo dokazuje rad už oslepnuvších astronómov, ktorí namiesto čierne dosky / okuliarov použili vlastné oči.

Základným problémom u všetkých mobilných ručných a vreckových ďalekohľadov bola (a stále je) vždy ich dĺžka: treba u námorných modeloch sa to dalo vyriešiť známym zasúvacím tubusom (aj ten je preto občas niektorými historikmi zvaný "teleskop").

Jednoznačným zlepšením stavu konštrukcie ďalekohľadov sa stal až tzv. trieder (u neho sa medzi objektív a okulár ďalekohľadu vkladá dvojice hranolov, vďaka ktorej sa obraz "otočí aj skráti celková dĺžka konštrukcie" naraz). Potom už niekoho šikovného napadlo pridať k ďalekohľadom aj nitkový zameriavač a ich praktickosť razom stúpla o 100 %.

Keď zvažujete obstaranie nejakého ďalekohľadu, uvedomte si, že v ruke človek udrží vďaka kľudovému trasu zväčšenie maximálne okolo 7-10x, potom to už chce statív, prípadne iný fixačný bod: batoh na zemi, vetvu stromu, auto, ...

Nočná obloha

 Sledovať nočnú oblohu ďalekohľadom s veľkým zväčšením je síce úžasné na jednu stranu (vyniknú slabšie veci typu galaxie, detaily na Mesiaci, Mliečna dráha, dvojhviezdy, hmloviny, ...), má to ale aj stránku tienistú - vždy vidíte len jednotlivé hviezdy, kdežto u triedera malého zväčšenia (6-8x) celej konštelácie hviezd (a tie sú úplne bezpodmienečne nutné k vašej prípadnej spoľahlivé navigácii!). Ideálne je samozrejme mať obidva modely - jeden malý ľahký prenosný trieder typu "stále pri sebe" a ďalší ďalekohľad ťažkotonážny, zato používaný len so statívom pre maximálnu kvalitu obrazu.

Základné typy ďalekohľadov

Celkom existujú štyri základné typy:

  • Šošovkový ďalekohľad/refraktor Keplerov - tvorený je dvojicou sústav spojených šošoviek, objektív tohto typu disponuje veľkou ohniskovou vzdialenosťou f, ohnisková vzdialenosť okuláru f0 je pre zmenu malá. Zvláštny je aj tým, že Keplerov ďalekohľad má aj po zväčšení obrátený obraz, čo by vadilo pri sledovaní krajiny, u hviezd to ale nikto nerieši.
  • Šošovkový ďalekohľad (refraktor) Galileov- je tvorený spojeným objektívom, ktorý má veľkú ohniskovú vzdialenosť f a rozptylným okulárom s malou ohniskovou vzdialenosťou f0. Je populárny napríklad vo forme známeho divadelného kukátka alebo trieder (všetkých typológií).
  • Zrkadlový ďalekohľad (reflektor) Cassegrainov - použiteľný výhradne v astronómii, dosť jemu podobný využíva napriklad známy Hubblov teleskop.
  • Zrkadlový ďalekohľad (reflektor) Newtonov - to isté nasadenie, v prírode a armáde na neho naozaj nenarazíme.

A tiež sa počas storočí vyprofilovali aj ďalšie pod-typy, ktoré v sebe rôzne typy šošoviek a zrkadiel kombinujú zároveň: patrí sem Schmidt-Cassegrainov ďalekohľad, Systém Maksutov-Cassegrain, ďalekohľad Schmidt-Newton, Klevcovov ďalekohľad a systém Ritchey-Chretien.

naša ponuka ďalekohľadov

Štítky Ďalekohľady

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne