📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Aké sú ideálne batohy na treking?

16. srpna 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 12 minútPrečítané: 3316x

Rovnako ako u iných typov batohov, taktiež u tých určených primárne pre treking vám pôjde zvyčajne o absolútne zhodné veci: musí vám u neho vyhovovať jeho kapacita, musí vás nadchnúť jeho funkcie a špeciálne funkcie, bez ktorých to jednoducho u vás nepôjde (priestor na camel-bag, externá úchytka na cepín) a batoh na treking vám musí aj sedieť naozaj dokonalým štýlom, aby ste ho celý deň zvládli nosiť na svojom chrbte.

2 osoby na trekingu medzi rastlinami

 Vybrať si ten správny batoh pre treking, to chce čas a znalosti, aby človek spoznal a odhadol svoje potreby, zistil požiadavky miesta, kam sa chystá a uvedomil si, čo potrebuje, stanovil si cenovú hranicu a hlavne, musí mu vyhovovať po všetkých stránkach (v prvom rade ale dobre sedieť na chrbte). Dajte preto jeho výberu čas.

Pojmom "trekingový batoh"tu budeme rozumieť taký batoh, ktorý vám bude slúžiť k účasti na cestách a akciách, ktoré sú viacdenné povahy, nie jednodňové, ale pritom to nie je ešte ani taký extrémny štýl ako u batohov na mnohatýždňové / niekoľkotýždňové expedície. Trekingový batoh je jednoducho taká zlatá stredná cesta medzi oboma. Ako taký sa preto dostane k slovu aj u vás pravdepodobne najčastejšie.

Aké kapacity sú pre Batohy na treking optimálne?

Ešte než začneme, tak podotýkame, že sa jedná o bežná a priemerná odporúčania vhodná po najširšiu škálu ľudí:

  • Minimalisti si u batohov na treking vystačí len s objemom v riadu 30-40 litrov. Daňou za to ale bude, že toho musí nechať viac doma a ako obvykle sa vystavujú riziku, že budú skutočne nutne potrebovať niečo, čo spokojne leží doma na poličke (veľmi nepríjemné najmä u vecí ako je korenistý sprej alebo sada na kliešte). Je to ale pochopiteľne plne legitímna a logická voľba vtedy, keď idete vo viacerých ľuďoch a takpovediac a doslova sa o ďalšiu zvyšnou výstroj všetci podelíte.
  • Kto si myslí, že stredná cesta bude ideál a napchá všetko do objemu 50-60 litrov, tým lepšie pre neho. Batohy pre treking sa robia samozrejme aj v tejto škále. Toto je ideálna voľba pre väčšinu ľudí a určite by ste mali začať práve tu. Keď zistíte, že je to zbytočne veľa, prejdite na 30-40 litrov a keď to bude naopak stále málo, nezostane, než siahnuť po 70 litroch alebo viac.
  • A keby sme sa mali pobaviť o voľbe pre ľudí, čo majú radi štandardne pokryté všetky svoje potreby + radšej majú aj niečo v zálohe alebo pamätajú aj na štipku luxusu pre strýčka Príhodu. Tým by ako batoh na treking najlepšie sedel kúsok nad 70 litrov.

3 osoby na trekingu vo vysokých horách

 V poslednej dobe sú nesmierne populárne trekingové palice všetkých foriem a typov materiálov. Tie ponúka (najmä, ale nie nevyhnutne) pre vysokohorských turistov vítanou možnosť, ako prechádzať horami a ich okolím bezpečnejšie a stabilnejšie. Navyše, sú určité situácie, čo si bez nich netrúfnu ani profesionáli (chôdza skrze hlboký potok, cez ľad, ...).

Aké funkcie a špeciálne funkcie by mal Batoh na treking mať?

Je ich veľa, takže pozor, nech na nejakú nezabudnete:

Bude dobré si uvedomiť v prvom rade to, či váš batoh na treking bude lepšie s nejakou formou fixnej opory / kostry a pre váš chrbát podporného plastového / kovového rámu. Tieto sa delia ďalej na tri podskupiny: batohy na treking s internou kostrou (tj. bude napevno všitá a nedá sa s ňou v žiadnom prípade nijako operovať), batohy na treking s externou kostrou (poznáte zo známej krosny) a batohy na treking s kostrou vymeniteľnou. Jednoznačne najpohodlnejšia pre vaše telo je kostra externá, "krosná", ale tá býva neskladná a ťažká už sama o sebe. Naopak tu odnesiete prakticky čokoľvek a to v batohu aj úplne neskladného (dlhé polená, ...). Čo sa týka vecí s internou kostrou, tak tie sú na trhu najčastejšie a veľmi vám pomôžu so stabilitou na nerovnom povrchu. Ale existujú tiež batohy na treking bez vystužené kostry (vyzerá potom napríklad podobne ako batoh pre parašutistov), čo je opäť miesto, kde sa dá ušetriť nejaký ten gram váhy. Batohy na treking s vnútornou kostrou ju síce dokonca občas mávajú aj voliteľne vyberateľnou (za to sa ale nemálo pripláca extra pochopiteľne ...).

Moderný batoh na treking by taktiež úplne bezpodmienečne mal mať nejakú formu ventilácie. Práve práca s ľudským teplom je miesto, kde rada lacnejších batohov na treking dosť zlyháva. Prakticky všetky majú ale zvyčajne nejakú formu ventilácie, pretože oblasť na chrbte bude spotená prakticky neustále, čo je nebezpečné najmä v zime. Zhrnuté a podčiarknuté, čím prepracovanejší systém na odvádzanie vlhka váš batoh bude mať tým lepšie pre vás.

Slušný batoh na treking by mal byť ľahko prístupný zo všetkých strán, pretože často sa do ich vreciek dostávate zhora, zboku, zo strán, ... Všetky zipsy by mali byť odolné na vodu, sekcia s najdôležitejšími vecami (doklady, peniaze, mapy, suché záložné veci, technika, ...) by potom mala byť 100% vodotesná.

Pre vás optimálny batoh na treking by mal mať aj pre vás optimálny počet vreciek umiestnených rovnomerne po celom tele (vrecká vpredu, vrecká v opasku, vrecká len na hydratačný vak, vonkajšia sieťka na vojenskú lopatku, ...). Tých býva na batohoch pre treking zvyčajne dostatočný počet. Skôr sa môže v praxi stať, že potrebujete, aby mal priestor na určitý typ vybavenia zvonku alebo vnútri. To moderné batohy na treking samozrejme vie, ale niektoré z vreciek môžu byť pre bežného turistu možno až príliš špecializované. Keď zistíte, že máte na svojom batohu priestor pre snehovú lopatku a žiadnu nemáte a ani nechcete, nezostane, než sem dať iné veci, ak je to možné a spoľahlivé (neoriginálne veci umiestnené zvonku batohov na treking obvykle rovnako prekážajú pri ceste).

Súčasťou nemalé časti z moderných batohov na treking je u niektorých modelov výnimočne aj kompletne oddeliteľná horná sekcia. A prečo vôbec to tak je? Nuž, keď sa vám nechce ťahať niekam kúsok od tábora alebo na najhorší výstup na vrchol celý batoh, dá sa aj tento jeho jeden jediný oddelený kus často s úplným pokojom použiť ako jednodňový batoh / gigantická ľadvinka.

Skupina ľudí na trekingu s batohmi a snowboardy

 Máme tu 21. storočie a nie časy, keď Hillary vyliezol na Everest. Prečo nevyužiť preto všetkých kladných vymožeností a funkcií moderných vecí? Určité moderné batohy pre treking treba totiž ponúkajú svojmu majiteľovi zaujímavú možnosť, oddeliť si svoj jednodenný batoh od trekingového batohu a len s tým vyraziť na vrchol.

Prakticky každý batoh na treking dnes disponuje aj dedikovaným priestorom pre spacák. Dedikovaný preto, lebo je zvyčajne rýchlo prístupný a odolný na všetku vodu. Celkom logicky sem ale nemusíte dávať len spacák, ale čokoľvek práve vaša situácia vyžaduje (záložné suché veci sa hodia vždy a všade).

Užitočné vám veľmi budú u vášho batohu na treking aj všetky ich vystuženia, lemovania a vypchávky. Keď sú totiž dobre navrhnuté a rozložené (čím vyšší objem batohu v litroch a čím väčšiu váhu tu aj chcete nosiť, tým skôr to pocítite), tak potom sa vám príslušný batoh na treking nosí ľahko, netlačí a nemáte z jeho použitia pocit, že ide o rafinovaný mučiaci nástroj. Vaše telo vám ochotne po pár hodinách cesty prezradí, kde sú rezervy.

Rovnako ako špeciálne vrecká na veci, tiež všetky prípojky na vybavenie vám na vašom batohu na treking poslúži k tomu, aby ste tu niečo umiestnili a nosili. Jasnou výhodou zapínacích vreciek proti vonkajším poutkům a lankům je, že tie by mali byť ideálne navyše aj vodotesné (a že zákazník po nákupe lacného batohu často na svoju škodu zistí pravý opak!). Keď ale máte vec, ktorá sa dá umiestniť na batoh, tým lepšie. Niektoré batohy na treking treba mávajú v hornej časti priestor pre uchytenie trekingových palíc. Tie dnes bývajú prakticky výhradne z nerezových materiálov (hliník, uhlíkové vlákna, ...), takže určite je to bod k dobru. Len pozor, nech veci nestratíte po nejakom tvrdším dopade, poprípade keď sa začnete prechádzať skrz stromy.

Určite nie zanedbateľný objem batohov na treking disponuje taktiež aj otvorom na váš hydratačný vak / camel-bag. Občas tiež s dedikovaným vreckom, ale nie je to pravidlom, rovnako ako otvor. Často sa tiež obe veci objavujú u niektorých batohov na treking zároveň: tj. máte v ňom ako priestor pre hydratačný vak, tak aj na jeho trubičku.

Ak vám bude niečo na dovolenke s vaším batohom na treking úplne rozhodne vadiť, potom to určite v prvom rade bude dážď alebo sneh v tej či onej forme. Bojovať sa proti tomu dá jednak získaním kompletne nepremokavého batohu na treking, čo odolá akémukoľvek dažďu. Dá sa to ale vyriešiť aj pláštenkou od tretej strany (občas dodáva aj priamo výrobca). A iste sa dá použiť aj nejaká forma impregnácie. To už je ale snáď lepšie zaobstarať si staré dobré pončo - je efektívnejšie, dá sa použiť na viac vecí (núdzové prístrešie, natrhané ovocie, ...) a na rozdiel od impregnácie sa vám po pár dažďoch neopotrebuje. Ak je pre vás odolnosť na dážď a vodu skutočne kľúčovým faktorom vášho výberu batohu na treking, potom nezabúdajte, že často "suché" podľa vás nie je to isté, čo je "suché" podľa názoru výrobca (napríklad absolútne všetko na batohu pre treking je vode-vzdorné, okrem zipsu alebo len jeho oplechovania a pod.). Ak preto máte akékoľvek pochybnosti o svojom batohu na treking, uložte si na vodu citlivé veci radšej do nepremokavého plastového vrecka a to si už v ňom dajte, kam len chcete (dá sa logicky použiť aj u plastových vreciek niekoľkých vždy akoby v každom oddelenom vrecku / sekcii batohu na treking - tj. lekárske veci, jedlo, oblečenie, …).

Ako zabezpečiť, aby vám trekingový batoh dokonale sedel?

Čo si budeme hovoriť, veľký objem batohu pre treking je skvelý, funkcia poteší, ale dobre padnúci batoh je jednoducho absolútna nevyhnutnosť, ak má pre vás cesta byť relaxom a nie utrpením. Jednoznačne tým najdôležitejším faktorom voľby u dobrého batohu na treking by pre vás malo byť, ako dobre vám daný batoh sedí.

Niekto ide dokonca až tak ďaleko, že razí názor, že najlepšie batoh je ten, čo vám sedí zďaleka najlepšie a na zvyšok (farba, typ, ...) "kašlú". Aby ste si však zaobstarali u batohu na treking správnu veľkosť (malý, stredný, veľký, extra veľký, ...), musíte si najprv zistiť, akú máte dĺžku vášho torzá (pozor, nie celkovú výšku vašej postavy!).

Aby ste si zmerali "optimálnu batohovú dĺžku / veľkosť" vášho torzá, potrebujete k tomu jednak ochotného kolegu a za druhé, nejakú ohybnú pásku. Takže, ako na to?

  1. Nahnite hlavu dopredu a uvedomte / siahnite si na ten zvláštny kostený výrastok za krkom, kde sa váš siedmy stavec krčnej a prvý chrbtový stavec stýkajú. Dôležitý je preto, lebo u optimálnej veľkosti batohov pre treking je to horná časť vašej veľkosti torza.
  2. Po oboch stranách vášho hrudníka zozadu šmyknite rukami po hrudnom koši až do oblasti, kde ucítite vršok svoje panvovej kosti. A teraz - s ukazovákmi smerujúcimi dopredu na bruchu a s palcami zase pre zmenu smerujúcimi vzadu na chrbte, nakreslite imaginárnu líniu medzi vašimi palcami na chrbte. Táto oblasť je presným opakom vŕšku torzá a ide o najspodnejšiu časť vášho torza.
  3. Postavte sa +/- rovno a poproste kamaráta / člena rodiny / niekoho v Army-Shope, aby vám zmeral vzdialenosť medzi siedmym krčným stavcom a imaginárnou líniou vašich palcov (kolmo pozdĺž chrbtice myslené, nie šikmo!). To je potom vaša "ideálna batohová veľkosť", po ktorej by ste sa mali pozerať a z ktorej by ste mali vyberať.

Treking v snehu s fialovou oblohou v pozadí

 Pre hory sú typické neustále zmeny počasia a veľmi zradné podmienky. Položili ste si ale už niekedy aj otázku, čo by ste tam robili, keby ste sa ocitli bez batohu (roztrhá ho hladný medveď, zlyhá vám pútko, spadne, ...)? Áno, je to strašná predstava, takže prečo ho nedoprovodit aj nejakou tou KPZ a stále ju nenosiť vo vrecku (respektíve kdekoľvek inde po tele, ale stále pri sebe)?

Prečo je veľkosť bokov pre batohy tak dôležitá?

Aj keď je veľmi zriedkavé, aby vám vaša správna "optimálna batohová veľkosť" nesedela s bokmi, je stále nesmierne dôležité všetko zmerať. A to prečo? Keďže ponesiete absolútnu väčšinu váhy práve na vašich bokoch (obvykle cca 80% +/-), dokonalé padnutie opasku je preto kľúčové.

Zmeranie si šírky bokov je oproti meraniu vašej "optimálnej batohovej veľkosti" o poznanie ľahšie proces - postačí k tomu bohato páska nejaká a omotanie seba samého. Merajte sa ale v tej najvrchnejšej časti bokov, pretože opasok u batohu leží o trochu vyššie, než váš opasok na nohaviciach, pretože to nie je tradičná miera na nohavice samozrejme, ale na batoh pre treking, takže už teraz vám radšej hovoríme, nech sa potom zbytočne nezľaknete, že práve od veľkosti nohavíc to bude hodnota odlišná.

Čo všetko sa u batohov na treking dá upravovať?

Pripomíname tiež, že sa prakticky pri všetkých batohov na treking dá opasková časť upraviť / stiahnuť prackami aj o niekoľko desiatok centimetrov oboma smermi. Úpravy v rádoch centimetrov sú pochopiteľne ešte o to jednoduchšie.

To isté platí aj pre iné časti batohov: je to praktické, takže to robte často, každopádne sa tomu nevyhnete. Ale ono to ani nie je zdravé pre telo (o pohodlie ani radšej nehovoriac). Keď si napríklad zle nastavíte rozmer prsnej / hrudnej pracky, respektíve uhol u chrbtového nosníka / držiaku (mal by mať okolo 45° optimálne), razom sa váš batoh na treking nespráva stabilne, je nepohodlný a v rade nepríjemných úsekov cesty ho musíte upravovať.

Vaše motto by ohľadom modifikácie všetkých podobných prvkov ovplyvňujúcich nejako pohodlie nesenia malo toto: Určite to vykonávať, keď to situácia (alebo vaše pohodlie) vyžaduje, ale v rozumnej miere! Vždy vtedy, keď dáte dole oblečenie / pridáte na oblečenie, prípadne máte pocit, že vám batoh nesedí, ako by mal (či už v extrémnych situáciách v kopci alebo len tak pri chôdzi), je to ale často rovnako nevyhnutné.

Ono to ani dosť dobre nejde, akékoľvek popruhy na batohu vyžadujú vašu pozornosť, pretože inak sebou neustále tlčú o zvyšok vašej výzbroje, Navyše, ak skutočne dlhé popruhy necháte visieť až na zem, je to o zakopnutie, čo môže byť niekde na mokrom teréne dosť nepríjemné.

Pár tipov pre stabilnú chôdzu s batohy pre treking

S batohmi na treking je potrebné sa k telu správať rovnako ako aj u iných typov batohov. Kedykoľvek máte sekundu, je určite dobrý nápad oddýchnuť vášmu spotenému chrbtu a batoh na 100% zložiť!

Nezabudnite, že aj mierna zmena v polohe tela môže všetky nastaviteľné popruhy a pocity z nich úplne zmeniť: tak treba, keď sa trochu predkloníte dopredu, razom sa vám všetka nálož vzadu bude zdať akosi stabilnejší.

Osvedčená taktika, ako sa pobiť s únavou aj za chôdze, je pritiahnuť u vášho batohu na treking najprv ramenné popruhy a povoliť opasok, no a po chvíli to urobíte presne naopak: utiahnete opasok a povolíte ramenné popruhy.

Uistite sa tiež, že sa vždy dokážete vrátiť so svojim batohom na treking do vášho štandardného optimálneho nastavenia, nech sa vaša dovolenka nepremení zbytočne vo skutočný boj o prežitie.

vyberte si svoj ideálny batoh na treking

Štítky BatohyTreking

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne