📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať ten pravý batoh na Mont Blanc a podobné alpinistické expedície

6. září 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 12 minútPrečítané: 4478x

Pre väčšinu bežných ľudí aj profesionálnych športovcov je pravý batoh rovnako veľké dilema, ako vybrať si pravého partnera. Nie je to nič prekvapujúce samozrejme - vaša cesta pospolu totiž môže byť doslova život-meniaca, ale aj katastrofálna, na každý pád si ju však budete pamätať celý život.

Muž s batohom v horskej oblasti pred vysokou horou

 Aj keď sú všetky tzv. "Lezecké steny" a horolezecké steny vynikajúcou prípravou pre následný výlet do hôr, na niektoré veci vás jednoducho nepripraví. Na stene totiž nemáte zimnú bundu, rukavice a vždy viete, že na zem je to pár metrov a nie pár kilometrov, ako na vrcholku. Nehovoriac o tom, že v horách je vyššia nadmorská výška, čo zníži váš zdanlivý výkon kvôli nedostatku vzduchu a tlaku.

Aj keď si možno pamätáte vlastnenie svojho prvého podobného batohu do hôr / batohu pre horolezcov niekedy za svojej skorej mladostiUrčite sa k nemu viaže veľa úžasných spomienok s ľuďmi okolo, ale ako ste s ním časom vyrazili niekam, asi ste si začali uvedomovať jeho nedostatky.

V mladosti a pri prvej ceste má človek predsa len trochu iné priority ako dnes. Aj keď je potrebné z modernejších materiálov ako batohy vašich rodičov niekedy zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia, aký používali vaši rodičia za mlada.

Stačí si ale dať pár výletov v rámci nejakého toho alpinistického výstupu a razom ste zistili jeho nedostatky: túto vás drel na koži, niekde inde sa zase páral a trhal, ... No a po čase ste s ním jednoducho stratili nervy a rozhodli ste sa ho nahradiť , čomu sa úprimne vôbec nečudujem. Podobný rast zažije každý.

Tak ako sa človek stáva skúsenejší na horách, pri horolezectve i alpinizmu, rovnako tak sa mení aj jeho nároky. A robí nad nákupy batohov do prírody svoje rozhodnutia viac na základe svojich skúseností a drsnej horskej reality skôr než podľa módy a názoru tretej strany, čo v živote bola tak maximálne len niekde na Snežke.

Aké nároky by mal spĺňať dobrý batoh do hôr a horolezecký batoh?

Kritérií, čo musí splniť, je naozaj nemálo a aj vy by ste pri tom mali byť podobne vyberaví a systematickí. Ušetríme vám táto desaťročí snáh a nepríjemných výletov a povieme vám, aký batoh sa hodí na 2-5dennní expedíciu na Mont Blanc, Grossglockner, Marmolada alebo Monte Rosa.

Aj vtedy, keď ste úplný začiatočník a chcete sa alpinizmu vo všetkých formách ďalej venovať, prípadne aj vtedy, keď ste už skúsený používateľ batohov do hôr aj horolezeckých batohov, aj napriek tomu tu existuje pár zaujímavých tipov pre svoje cesty.

Muž v horách s batohom do hôr pozerajúci sa na západ slnka

 Určite nezabudnúť na nič dôležité je síce skvelé, ale k čomu to je, keď vám váš pracne vynesený batoh potom niekde skĺzne do údolia? Z dovolenky sa potom nechtiac razom stane ďalší diel vašej obľúbenej survivalové show. Minimálne KPZ (tzn. Krabička poslednej záchrany) by ste si teda na podobné účely rozhodne mali pridať do vrecka (musí to byť výhradne sem, pretože KPZ v batohu je vám vcelku na nič práve bez onoho batohu).

Aké sú ideálne vlastnosti a parametre batohu do hôr a horolezeckého batohu?

Čo sa týka skutočne ideálneho batohu pre podobné cesty, tak tu sú jeho jednotlivé vlastnosti:

  • Objem 30-45 litrov - ak sa chystáte na jednodňovú až maximálne päťdňovú alpinistickú výpravu so značným podielom lezenia po skalách a to do hôr sa spaním niekde v horských a loveckých chatách (pozor, často môžu byť v stave len zvyšky konštrukcie!), Tak 30 -45 litrov obsahu je pre vás perfektný a bohatý objem. Prečo nie väčšie? Keďže je tu problém s ľahko dostupným väčším objemom, s ktorým má človek totiž tendencie nabaliť si aj veci, ktoré naozaj nepotrebuje. To vás potom pred finišom zbytočne môže vyčerpať a oddialiť úspech. Keď idete po chatách obývaných, tak aj v tých sa dá logicky núdzovo prespať, zajesť, zohnať jedlo aj doplniť svoje termosky na jedlo a vodu, hydratačné vaky, fľaše na pitie a podobné veci. Nie je preto potrebné sústrediť sa naviac ešte na jedlo, pretože si ho zaobstaráte po ceste (pozrite sa na stránky všetkých chat po ceste či tam nie je "pre chorobu zatvorené" či "opravujeme prasknutý bojler", a tak podobne ...). Podľa sezóny, doby pobytu atď. sa ale optimálny objem iste môže ľahko meniť ...
  • Komfortný nosný systém s širokými popruhmi na hrudi i okolo opasku - určite nie je potrebné siahodlho rozpisovať, prečo je kvalitný nosný systém na chrbte tak dôležitý. Účel prsného a hrudného popruhu je jediný: rozdistribuovať čo najlepšie váhu, takže váha potom nie je len na vašom chrbte. S dobrou hrudnou prackou a hrudným popruhom si ani neuvedomíte, že máte v batohu 10-15 kg záťaže. Celý tento systém tiež slúži k tomu, aby ste si tento horolezecký batoh / batoh do hôr pekne stabilizovali a nešmýkal. Ale pozor na to, aby ste ho nemali utiahnutý moc, inak potom sa vám bude ťažko dýchať.

Muž s batohom na zasneženom kopci a mesiac na oblohe

 Aj keď by si človek vzal často rád na cestu do hôr väčšinu svojho vybavenia, nie je to z princípu možné - nakoniec, všetko, čo zvolíte, s vami potom absolvuje cestu (zvyčajne prevažne) pešo nielen hore, ale aj smerom nadol. Oplatí sa preto hľadať kompromisy, kde to len čo i trošku ide - miesto nerezového príboru používať titánový spork, miesto záložných topánok vziať viacero záložných ponožiek atď.

  • Popruhy na ďalšie alpinistické a horolezecké vybavenie na vašom batohu do hôr - asi tá najčastejšie opomínaná vec, ktorá je nesmierne praktická v tom, že s ich pomocou môžete umiestniť niektoré ďalšie vybavenie na batoh samotný: horolezecké mačky, cepín, laná, ... To všetko ale musí byť zabezpečené takým štýlom, aby nehrozil ani pád do rokliny a ani po náraze do niečoho ďalšieho (strom, kameň, ...) a musí byť z takého materiálu, aby to vydržal bez úrazu (napríklad horolezecké mačky sú ostré ako britva, takže vám bežný batoh rozcupují na handry). Niektoré modely z dnes ponúkaných horolezeckých batohov / batohov do hôr dokonca aj ponúka miesto pre lyže a lyžiarske palice. A ako je zabezpečené všetko, keď tu nič nenesiete? Postrannými popruhy, ktoré akékoľvek prázdne priestory minimalizujú (a tým aj zmenší trochu váš batoh do hôr). Určite je dobrým alpinistickým minimom dvojica podobných vonkajších držiakov na každej strane batohu do hôr na všelijaké vaše vybavenie do hôr + pri páse cepín. Čím pokročilejšie a vybavenejší model alpinistického batohu do hôr máte, tým lepšie samozrejme, ale nezabudnite, že ich ovládanie potom už v búrke, úplnej tme a v hmle býva trochu neprehľadné. Ak je ale pre vás nesenie lyží a palíc mimo skutočne kľúčový faktor u vášho nového alpinistického batohu, tak na ňom skrátka trvajte aj u svojho horolezeckého batohu / batohu do hôr.
  • Nepremokavé zipsy a všetky ďalšie ovládacie prvky, ktoré sa ľahko obsluhujú aj v rukaviciach - je zbytočné mať inak akýkoľvek hi-tech horolezecký batoh / batoh do hôr, keď s ním stále musíte strácať čas tým štýlom, že niektoré jeho prvky sa zle ovládajú, keď ste v rukaviciach. Aj keď by to človek tak nejako predpokladal u podobnej kategórie produktov automaticky, nie všetky modely horolezeckých batohov / batohov do hôr sú takto vyprojektované a predávané.
  • Hydratačný systém - za onej konštelácie, že váš horolezecký batoh / batoh do hôr bude mať hydratačný systém, nebudete ho musieť stále dávať dole a dopĺňať vodu či piť iné tekutiny z termosky, fľaše a pod. Hydratačné systémy sú užitočné v tom, že vás prinúti cucnout si vždy po malých dúškoch (čo je pre hydratáciu tela najlepšia cesta - pár dúškov v priebehu celej cesty je lepších ako potom celá fľaša vody naraz vo finále), kvôli ktorej by sa váš horolezecký batoh / batoh do hôr určite denne nechcelo dvadsaťkrát dávať dole, nehovoriac o tom, že za určitých situácií to proste rovnako nejde (občas ste pri smäde rovnako práve na lane a pod.). Je tiež pravdepodobné, že práve s hydratačným vakom vám bude stačiť o trošku menej vody, pretože s ňou pracujete ideálne a nie nárazovo. Čo sa týka nevýhod hydratačného systému v horolezeckom batohu / batohu do hôr, tak ten vám môže zamrznúť celkom logicky. Bohužiaľ ale, hydratačný vak tiež niečo váži aj prázdny. A samozrejme, fakt, že by vám praskla bežná fľaša na pitie / termoska kvôli ľadu, je silne nepravdepodobný (pokiaľ teda nie je zo skla). Na druhú stranu, prasknutý hydratačný vak pri zlom zaobchádzaní a údržbe, to už reálne je (po páde praskne Savka, prestane tesniť lepenie a pod.). A tretí problém, proti bežným fľašiam na pitie a termoskám na pitie sú hydratačné vaky pomerne nemálo finančne náročné. Keď teda máte vo svojom batohu na alpinizmus / horolezeckom batohu / v batohu do hôr hydratačný systém a chcete ho používať, majte ho čo najvyššie v batohu + radšej pozor na podozrivo ostré predmety okolo (cepín, mačky, lovecký nôž, príbor z riadu, ... ), pretože to je najbezpečnejšie umiestnenie.
  • Jedna až dve vrecká v opasku / akýkoľvek ďalší úložný priestor na opasku - nebudete tomu opäť veriť, ale je veľmi praktické, keď svoj horolezecký batoh / batoh do hôr nemusíte dávať dole nielen kvôli pitiu vďaka hydratačnému vaku, ale aj kvôli jedlu na ceste. A keď kvôli tomu opäť nebudete musieť batoh dávať dole, bude to veľká pomoc. Opaskové vrecká sú teda naozaj skutočne to ideálne miesto pre vaše zdravé výživové tyčinky, sušené mäso a semienka všetkých typov (slnečnicové pod. - majú totiž vyvážený pomer tukov, proteínov i cukrov). Často vám podobná jedlá drobnosť aj nesmierne zlepší morálku. Po stranách horolezeckého batohu / batohu do hôr by ale malo byť aj dosť miesta na všetko vaše horolezecké vybavenie: karabíny, skoby, slnečné okuliare na ľad a sneh, rukavice, GPS, ... Uvážte ale aj ten detail, že keď máte vybavenie po vonkajších stranách / na vonkajších externých popruhoch na batohu pre alpinizmus, tak že sa tým zákonite zvyšuje aj šanca, že sa niekde o niečo "štrejchnete" pri zlaňovaní aj lezeniu hore, snažte sa preto čo najviac z vecí držať práve vo vnútri vášho horolezeckého batohu / batohu do hôr je to bezpečnejšie pre vás i okolie.
  • Batoh vysoký a úzkeho tvaru kopírujúci vaše telo - batoh pre alpinizmus / horolezecký batoh / batoh do hôr by nikdy nemal mať príliš vystúpené vrecká. Musí kopírovať vaše telo, inak hrozí, že bude spomaľovať, ba ohrozovať váš pohyb a zdravie. A vyššie batoh kopírujúci vaše telo je dobrý samozrejme aj pre vašu stabilitu, ktorá je pri akejkoľvek alpinistické činnosti vskutku kľúčová.

Muž s batohom a kvalitnou výbavou lezúci na Matterhorn

 Jednou z najdôležitejších vecí, akú budete na svojich cestách kedykoľvek a kamkoľvek potrebovať, je kvalitné vybavenie. Keď ho totiž podceníte a zaobstaráte niečo z výpredaja, tak sa potom často človek čuduje, ako mohol byť tak hlúpy a šetriť práve takto nevhodným štýlom. Povedzte si úprimne - naozaj život môj a mojich priateľov nestojí za len to najlepšie vybavenie, čo si môžem vo svojej finančnej situácii zaobstarať?

Na čo ďalšieho ešte myslieť pred cestou do hôr?

Je užitočné, keď je nepremokavá pláštenka / pončo priamou súčasťou aj vášho nového horolezeckého batohu / batohu do hôr. Ale nemajte depresie z toho, keď tomu tak snáď nebude, pretože podobná vecička sa dá kúpiť v kdejakom obchode so športovými pomôckami, prípadne nejakom tom Top Army Shopu. Aj keď to o ňom bude výrobca tvrdiť, žiadny batoh nie je stále, trvalo a stopercentne vode-vzdorný, skôr či neskôr podľahne prúdom vody aj on. Otázka je len to - ako rýchlo zmoknú a ako dlho bude váš batoh pre alpinizmus / horolezecký batoh / batoh do hôr suchý?

Praktické je tiež aj to, keď do svojho horolezeckého batohu / batohu do hôr môžete pristupovať zboku a zo strán a nielen tradične zhora.

Je dôležité, aby váš batoh pre alpinizmus / horolezecký batoh / batoh do hôr bol z čo najodolnejšie látky (niečo ako CORDURA je dobrá voľba). Tu sa ale budete musieť rozhodnúť sami: bude lepšie väčšie poriadny batoh nezanedbateľné váhy (zase rovnako tak i lepšej odolnosti) alebo radšej ľahký batoh, čo bude ale znateľne slabšie konštrukcie?

Čo sa týka balenia batohu do hôr, tak každý je asi pozná, ale pripomenieme si je rovnako pre kompletnosť: naspodku by mali byť veci, ktoré budete potrebovať až v ďalšom tábore (riad, kefka a pasta, spacák, ...), prípadne nepoužívate je denne (záložné akumulátory pre svetlo, záložné palivo pre plynový varič, súprava prvej pomoci, ďalšie suché záložné šaty, extra rukavice, ...). Ak máte u niečoho pocit, že by ste to cez deň predsa len rýchlo mohli potrebovať, umiestnite si to radšej do miest s jednoduchším prístupom.

Naozaj úplne všetko sa ale dosť ťažko predpokladá, keďže sa treba počasie mení príliš rýchlo. Najčastejšia chyba alpinistov-začiatočníkov je ale určite zlé balenie a ťahanie zbytočných vecí, čo vás zbytočne stojí oboje pri ceste váš drahocenný čas.

Určite tiež nie je dobré nabaliť si najťažšie veci posledné, pretože čím ďalej budem od vášho torzá a chrbta, tým nekomfortnější sa po čase stanú. Dobré vyváženie vášho batohu je kľúčovéé, pretože jediná zle umiestnená vec (topánky priviazané za šnúrky zvonku) spôsobí, že budete potom zbytočne nevyvážený aj vy. A to mimochodom platí aj pre veci zafixované zvonku na vašom batohu pre alpinizmus / horolezeckom batohu / batohu do hôr - tie všeobecne nikdy príliš nepridajú na vašej celkovej stabilite. A je tu aj ten faktor, že nepremokavé plášte dodávané výrobcami batohu pre alpinizmus / horolezeckého batohu / batohu do hôr sú len na vlastné telo batohu, ďalšie svoje vybavenie zvonka si už pod ne však neschováte.

Všetko, čo stojí za to udržať v suchu, oddeľte do špeciálnych obalov. Asi si hovoríte, k čomu to, ale je jedno, ako veľmi nepremokavý batoh máte - keď vám spadne do nejakého horského potoka kvôli prasknutému pútku / zakopnutiu vášmu či kolegami okolo, budete radi, že ste to urobili. Voda je skrátka potvorka, čo sa časom dostane všade do vášho vybavenia. Celé je to aj praktické - hneď viete, v ktorom vrecku je jedlo, v akom zase suchej veci, v akom lekárnička, ... Zhrnuté a podčiarknuté, budete mať veci vo vnútri nielen nepremokavé, ale aj viac organizované.

Pamätajte aj na to, že váš batoh pre alpinizmus / horolezecký batoh / batoh do hôr je nutné na vrcholku hôr / kopca upevniť! Keď to celé totiž neurobíte korektnou cestou, tak riskujete jeho skĺznutie / zídenie časti výstroja. Vykopte mu preto radšej poľnou lopatkou poriadny priekop, nech to nehrozí. Tiež si neskladajte ľahké veci (bunda, rukavice, prilba, ...) a ak áno, tak aj tie zaťažte niečím (prevlečte skrze ich pútka ideálne), pretože vám je náhly poryv vetra sfúkne až do údolia. To môže byť len nepríjemnékeď ste len niekde s priateľmi na malom kopčeku u nás, ale môže to byť doslova životu nebezpečné niekde vo veľhorách..

vyberte si ideálny batoh do hôr

Štítky Batohy

Čitateľov ďalej zaujíma