📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Hľadáte batoh vhodný na expedičnú výpravu?

1. srpna 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 11 minútPrečítané: 4069x

Máte v pláne kúpiť si nejaký ten skvelý batoh na naozaj aj tie najdlhšie expedície? Potom sú tu celkom tri hlavné veci / oblasti, v ktorých budete musieť urobiť základné rozhodnutia: totiž, akú bude mať kapacitu (to samozrejme súvisí s tým, na ako dlho sa niekam chystáte a ako moc váhy a objemu chcete so sebou), aké ponúkne prípadné funkcie a špeciálne funkcie (detaily a funkcie pre pohodlnejšie cesty, akými vám batoh spríjemní cestovanie), čo bezpodmienečne vyžadujete, no a tiež, aká bude výška batohu pre jeho optimálny posed na vašom chrbte.

Žena na kameni pri vode s batohom na chrbte

 Je jedno, kam sa zrovna človek možno chystá na cesty, sú isté veci, čo potrebuje štandardne, nech je kde chce (teplo, jedlo, vzduch, vodu, ...). A jednou z nich je aj dobre padnúci a spoľahlivý batoh na expedíciu. Ten musí totiž skutočne dokonale sedieť a ponúkať všetko, čo potrebujete.

Aké typy batohov na expedíciu máme?

Čo sa týka tých naozaj najdlhších expedícií, tak skutoční minimalisti medzi nami by si tu vystačili aj s 30-50litrovým batohom. To ale vyžaduje ďalšie extra plánovanie a disciplínu, odmena v podobe ľahšej batožiny je ale úžasná. Zase tu človek riskuje, že si nevezme niečo, čoho potom horko ľutuje (výmena väčšie lekárničky za menší, náhrada obrie sekery za drobnú pri páse, ...).

Väčšina ľudí ale dá (na skôr kratšie expedície) prednosť ľahkému podpriemeru, čo je 50-80 litrov obsahu. O najpopulárnejší voľbu nejde náhodou. Ide o optimálnu voľbu pre stredne vybavených ľudí. Síce je tu viac priestoru, to ale určite nenaznačuje, že by ste mali akokoľvek zľaviť zo starostlivého plánovania!

Kto chce mať pokryté naozaj všetky méty, môže siahnuť po niečom zo sekcie 80-120 litrov (alebo pokojne aj väčší - horná hranica nie je teda limitovaná). U tej naozaj obrie batožiny si človek môže dopriať už aj trochu luxusu, ktorý pritom ale ani nemusí byť ťažký. Je tu aj veľa priestoru na veci ako záložné suché šaty a slušný riad na varenie, obľúbené jedlo a pitie, ...

Skupinka ľudí s batohmi na expedičnej výprave

 Nie, že by cestovanie sólo nemalo svoje čaro, ale jedine v spoločnosti ďalších ľudí si človek všetko viac užije. Na expedície síce môžete vyraziť aj s mládežníkmi, tí ale nie sú v rade vecí príliš výkonní a spoľahliví a to ani nehovoríme o ich špecifických potrebách, čo je dobré, ba nevyhnutné, zohľadniť už pri plánovaní trasy.

 

Aké základné funkcie a špeciálne funkcie by mal mať dobrý batoh na expedíciu?

Ideálny typ kostry batohu sa dá tiež voliť z troch typov:

  • Batohy s internou kostrou - väčšina dnešných batohov pre tie najdlhšie expedície v ponuke má nejaký typ podpory chrbta (väčšinou plastový / kovový rámček). Vďaka tomu sa všetok náklad bude držať pekne u vášho tela aj na nerovnom teréne (čím viac budete chodiť do kopcov, tým viac dôležité to bude). Nezriedka disponujú aj technológiami, ktoré prenášajú váhu do oblasti bokov. Za tento luxus ale platíte o niečo vyššou váhou.
  • Batohy s externou kostrou - ide o skvelé voľby v tých prípadoch, že na svojom chrbte často nosíte neforemné a nepravidelné veci (konáre, bečka piva, kajak, ...). Stále sa ale dajú samozrejme použiť aj ako bežný batoh na expedíciu ako známa "krosna". Skôr bývaly železné, dnes sú hliníkové alebo plastové, ale stále sú to (napríklad do auta alebo vlaku) batohy trochu neskladné a veľké.
  • Batohy bez kostry - pre priaznivcov ultra-ľahkých vecí ďalšia príjemná možnosť, ako niečo ušetriť na váhe. Otázka ale je, či je to naozaj na správnom mieste. Existujú dokonca aj batohy na expedície s voľne pripojiteľným a odpojiteľným podporným rámom, takže je na jeho majiteľovi, či ho bude práve potrebovať. To vás pochopiteľne potom ale zvyčajne aj stojí viac.

Ďalšou nevyhnutnou funkciou moderného a spoľahlivého batohu na expedíciu je slušná ventilácia a celkovo ventilačný systém batohu. Rad z ľudí má ku svojej škode tendenciu túto drobnosť zabúdať, ale práve skvelý ventilačný systém je často hranica medzi vašou hypertermiou teraz a hypotermiou večer. Ide o to, že človek, čo má jedny šaty, sa často spotí za krásneho počasia a večer si dá dole prepotený ruksak aj svoje veci niekde, kde je často pokojne aj o 20 °C menej, takže razom je to nielen o pohodliu, ale rovno aj o zdraviu. Akýkoľvek batoh by mal mať aspoň nejaký ventilačný systém, takže batoh na extrémne expedície by ho mal mať tým pádom ešte o stupeň viac premyslený.

Jednou z ciest, ako sa pobiť s fenoménom prehrievania, je zaobstarať si batoh, čo má vzadu v oblasti chrbta vstavané ventilačné kanáliky. Úplne najlepšia cesta je ale samozrejme skombinovať ich viac.

Kľúčovou otázkou vašej spokojnosti s batohom na expedíciu taktiež bude, ako ľahko sa do neho pristupuje v rámci akýchkoľvek operácií. Väčšina batohov na expedície, či už budú v akej váhovej a objemovej kategórii chcú, sa plní zhora. Je teda nepísanou tradíciou, že čím menej sa tu nejaká vec používa, tým hlbšie ju môžete do daného batohu zasunúť. Niektoré z batohov na expedície však ponúkajú aj prístup panelový - skrze panel na čelnej strane, zvyčajne pripevnený zipsom.

Každý dobrý batoh na expedície má i spústy vreciek. Tie sú umiestnené doslova všade / po celej dĺžke batohu na expedície: sú tu vrecká postranné (pojmú pokojne aj stanové palice alebo fľašu vody), vo fixačnom opasku (sem zase budete umiestňovať veci, ktoré chcete mať po ruke okamžite - doklady, korenistý sprej na divokú zver, smartphone, peňaženku, rýchlu desiatu, lekárničku, ...), vrecká čelné (občas pridávané zvonku), vrecká na špeciálnu výstroj (napríklad na zimnú lopatku, hydratačný vak, ...), ... Vreciek u batohu skrátka často nájdete desiatky a desiatky a ak chcete mať na akékoľvek expedícii úspech, musíte sa ich naučiť obsluhovať aj poslepiačky ("V ktorom vrecku mám záložné batérie ku svietidlu, čo mi práve zhaslo?").

Muž s batohom na expedícii v Nórsku

 Pred vyrazením na expedíciu je nevyhnutné premyslieť skutočná kvantá detailov (a to nielen o batohoch pre expedície), pretože ide o cesty najdlhšieho typu. Sebemenší hlúposť sa tu totiž môže ľahko po dlhej dobe ukázať ako vec, čo vás vo finále stojí zbytočne zdravie, peniaze, nedajbože život ...

Niektoré z batohov na expedície majú odpojiteľnú vrchnú časť, ktorá sa potom dá niesť pri páse ako maxi-ľadvinka, poprípade na chrbte ako malý jednodňový batoh. Je to praktické aj vtedy, keď sa chcete len tak naľahko vydať na horský vrchol, alebo sa idete rozhliadnuť po okolí a nabrať vodu alebo pohľadať / natrhať nejaké jedlo (minimálne čaj z ihličia by nemal byť problém kdekoľvek v Európe) a nechcete so sebou ťahať celý obrie batoh.

Každý slušný batoh na expedície by vám mal ponúknuť priestory dedikované pre váš spacák. To je zvyčajne priestor, ktorý je v dolnej časti batohu na expedície a je celý chránený zipsom, aby vám tu nič nevypadlo. Aj vtedy, keď nemáte v pláne spacák nosiť, je to ale vynikajúca vec, pretože sa sem pochopiteľne dá vložiť čokoľvek iné, čo potrebujete mať suché a ľahko prístupné (na prvom mieste sa ponúkajú záložné šaty v prípade, že niekde spadnete do vody, ale pokojne to môže byť aj stan alebo jedlo, čo musíte ako prvé zjesť).

Ten naozaj vynikajúci spacák na expedície musí mať špičkové lemovanie / vypchávky všetkých vecí, priestorov a miest. Keďže je proti iným typom batohov (jednodňový batoh, batoh na túry, ...) rekordnej veľkosti, znamená to, že vás tiež bude zďaleka najviac na tele obťažovať a prekážať vám v prirodzenom pohybe. Keď si ho potom dáte na seba, musíte sa cítiť maximálne komfortne, čo platí ale nielen pri testovaní doma, ale aj v oblečení, v akom na mieste potom budete (je úplne kľúčové, aby sa váš batoh na expedície pohodlne niesol len tak v tričku, ale pritom nijako neškrtil a neobmedzoval ani v plnej zostave - mohlo by byť skutočne nebezpečné to zistiť až na mieste).

Určite nič nepokazíte ani tým, keď váš batoh na expedície bude mať aj rad premyslených fixačných bodov na vaše vybavenie. Je jedno, či radi cestujete s "trekingovými" palicami alebo s cepínom, rada výrobcov u svojich produktov určených pre expedície má na batohoch miesta, kde sa dá uchytiť určitý kus výbavy. Zvyčajne to nemusíte veľmi zložito hľadať, pretože každý výrobca sa rád pochváli. Všeobecne nie je zlý nápad mať veci, ktoré nepotrebujete, v batohu (alebo by sa vonku rozmočili treba), prirobené na fixačných miestach daného batohu. To je síce skvelé vtedy, keď musíte nájsť miesto na niečo, ale je nutné zohľadniť aj to, že vám daná vec bude prekážať alebo sa môže niekde dokonca zachytiť o konár stromu. Tiež si ale musíte dať pozor na to, že niektoré fixačné body / priestory sú výhradne pre jeden špecifický kus vybavenia: tak napríklad, horolezecké mačky sú značne ostré, takže keď si ich dáte inam, bude to o zranenie, nehovoriac o roztrhnutom batohu, pretože vystuženie na ne je len v dedikovanom priestore. Príliš nevadí retiazky na helmy, povrazy na zavesenie vecí k opasku, vystužený horolezecký opasok na skoby, ... Týchto priestorov pre umiestnenie výstroja (resp. výhradne špeciálne dedikované výstroje na jediné miesto) zvyčajne býva na batohoch na expedície viac, ale naozaj vždy minimálne dvaja.

Ak sa s niečím na svojej expedícii určite stretnete (a váš batoh nevynímajúc), tak to bude nejaká forma vody snažiaci sa dostať smerom do vášho batohu (aj v Afrike sa môžete poliať vodou, prípadne do nej spadnúť, na to je pre zmenu vynikajúci vode-vzdorný / vode-odolný náter či rovno látka - minimálne u vnútorného vrecká, kde máte najdôležitejšie veci). Na vašom batohu na expedície by preto nemala chýbať pláštenka, prípadne nejaká forma impregnácie proti vode.

Väčšinou bude ako ochrana pred dažďom stačiť dobrý zips, ktorým suchú vode-vzdornú sekciu uzavrite a je to. Počítajte ale aj s tým radšej, že niektoré batohy na expedície sa horšie suší kvôli svojej veľkosti a musia byť pritom bezpodmienečne prázdne. Mimochodom, keď nemáte v batohu suchú sekciu a niečo sa ženie, bohato postačí zabaliť veci z jednotlivých častí batohu vždy do plastového vrecka a dať na uzol.

Prakticky všetky moderné batohy na expedície majú otvor na "ťavie vak" / "camel bag". Ten je samozrejme užitočný v prípade, že ho máte v pláne využívať spolu s týmto batohom na expedície. Práve a minimálne otvor tu býva štandardne vždy, ale zrovna hydratačný rezervoár v cene celkom určite už nebude.

Muž s batohom na vrcholku hory

 Keď človek dobre využije rozloženie vecí a vreciek u dobrého batohu, je únava minimálna aj pre ľudí, čo majú už špičku ďaleko za sebou. S lepším batohom na expedície si tak človek môže trúfnuť ďalej, než so zlým, pretože mu bude lepšie sedieť a človek po celom dni bude tým pádom aj logicky akosi menej unavený.

Ako zabezpečiť, aby batoh na expedície skutočne dokonale sedel?

Dvoma veľmi dôležitými faktormi každého dobre padnúceho batohu na expedície je jeho optimálna dĺžka batohu a šírka batohu. Ideálne oboje aspoň trochu nastaviteľné (čo ale zase opäť pridáva trochu váhy). Jedine tak sa totiž dá dopátrať jeho skutočne optimálneho posedu na vašom chrbte. Rada výrobcov svoje batohy predáva v rade veľkostí: od extra malých, až po veľké. To sa dosť líši výrobca od výrobcu, rovnako ako podľa toho, pre aký typ osoby je produkt určený (dieťa, dospelý, žena). Drvivá väčšina váhy batohu (cca vyše 80% +/-) bude podopretá vašimi boky. Opasky s fixačnými prackami okolo bokov sa robia vo veľkostiach asi tak od 50 cm do 100 cm. Niektoré skutočne najlepšie modely ponúkajú aj možnosť výmeny zapínacieho opasku za iný. Sedieť pekne by mala aj časť cez prsia a ramená (uhol okolo 45° je ideálny kompromis - horná časť batohu je akurát pri tele a neposkakuje).

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že popri batohov na expedície všeobecných existujú aj tie zamerané na mládežníkov a ženy. Batohy na expedície pre deti zvyčajne mávajú menšie priestory a kapacity + tie lepšie majú možnosť aj upraviť viazanie, poprípade chrbát podľa toho, ako dieťa rastie. Batohy na expedície pre ženy zase mávajú menšiu kostru (zvyčajne sú proti bežným užšie a kratšie), ale naviac poslúži aj mladším ľuďom oboch pohlaví rovnako dobre. U ženských batohov na expedície sú navyše vrecká a ďalšia štruktúra batohu rozložená tak, aby maximálne rešpektovala ženské telo.

Mimochodom, nový batoh na dlhšie expedície nie je rozumné hneď použiť na ostrú akciu a cestu okolo sveta, najprv je na mieste sa s ním osmeliť na menších trasách. Často sa potom totiž objavia prvé malé problémy, ktoré bude nabudúce o to ľahšie vyriešiť a vyhnúť sa im. Nezabúdajte, že príroda (akokoľvek je úžasná) často nedáva druhú šancu ...

Vyberte si batoh na expedíciu, ktorý vám padne

Štítky Batohy

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne