📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Aké to bude bez elektriky a na čo vtedy myslieť?

18. března 2019Zábava, voľné chvíleHájek PetrČas čítania 8 minútPrečítané: 274x

Byť malú chvíľu bez elektrickej energie, to iste nie je žiadny problém, nakoniec stáva sa to väčšine z nás na všelijakých chatách a dedinách za búrok. To síce dozaista nie je zádrhel vtedy, keď celá vec trvá len pár hodín, čo ale robiť vtedy, keď bude udalosť trvalejšieho rázu, teda minimálne deň alebo niekoľko dní, či dokonca celý týždeň?

Aké to bude bez elektriny?

 Len máloktorú vec berie moderný človek za viac samozrejmú, než práve elektrinu. A naozaj sa dnes stále vyskytujú aj ľudia, ktorí nemajú žiadny záložný plán pre ten prípad, že im vypadne na dlhší čas. Aj tu platí, že vedomosti a príprava sú všetko, takže nepodceňte ani tento faktor svojho domáceho zabezpečenia.

Je jedno, ako veľmi dobre ste zásobení kvalitnými, značkovými a drahými domácimi elektrickými spotrebičmi, keď nejde elektrina, je z nich len nepotrebný kus železa. Mobily, tablety a notebooky síce vydržia dni a hodiny bez zásuvky, je tu však problém, že bez energie zase nejde internet a po pár dňoch ani lokálny mobilný BTS.

Teraz si skúste zvážiť, čo všetko by vo vašom živote bolo inak, keby ste boli bez elektriny týždeň až dva (rekordné zapadnutie snehom, zničené drôty, a pod.)? Je to problém, ale stále nie až tak veľký. Sieť je totiž bez energie len dočasne a bude čoskoro obnovená. Nejde o koniec sveta po nejakej EMP slnečnej explózii a solárnej búrke, čo by zničila pri solídnej intenzite všetku techniku (satelity na orbitu, ovládaciu techniku absolútne vo všetkom, ...).

Čo sa stane, keď ste bez elektrickej energie?

  • Žiadny internet - prvou vecou, ktorá zrejme dnes človeku lačnému informácií pomýli, bude jeho internetové pripojenie. Keď ho máte zálohované skrze ďalšie mobilné pripojenie typu EDGE / 3G /... skrze mobil, tak tým lepšie pre vás, ale je dosť možné, že práve server, čo vás zaujíma (pri globálnejšom výpadku, ktorý samozrejme od lokálneho bez internetu nespoznáte), bude okrem tiež. Akékoľvek moderné gadgety komunikujúci u vás doma skrz Wi-Fi budú celkom logicky mimo funkciu taktiež. Čo sa týka informácií, teda nezostane, než zostať u starých dobrých rádií na batérie. A mobilného telefónu namiesto e-mailu. BTS síce chvíľu vydrží (v závislosti od prevádzkovateľa a použitej záložnej technológie, ale neočakávajte od neho rekordné rýchlosti na internete, možno nebude možné sa ani dovolať, takže prípadne pošlite len SMS, tá využíva iného kanála).
  • Žiadna TV - rovnako ako internet, ani televízia vám nevydá hlásku. Pre niektorých ľuďoch je kľúčovým zdrojom informácií a zábavy, takže vo väčšine miestnych domácností beží non-stop, hoci len ako kulisa na pozadí. Aj za tejto situácie veľmi oceníte spoľahlivé a dobré rádio na batérie / solárnu energiu. Kto chce vlastniť dvojcestné vysielačky krátkeho dosahu, aby mohol hlásiť dole, čo vidí zo strechy a pod., tak tie sa samozrejme hodí taky.
  • Kuchyňa bude bez šťavy - vydržať bez internetu a obľúbeného seriálu je síce v každom prípade otravné, ale dá sa to prežiť (nakoniec, môžete napríklad začať listovať učebnicou nového jazyka, ktorý sa chcete naučiť). Ale pozor na to, že v chladničke a mrazničke sa môže za pár dní pokaziť akékoľvek prípadné jedlo v nich, tiež všetky elektrické vriace potreby a kávovary + kanvice sú bez elektriny na nič.

Aké to bude bez elektriny?

 Ešte pred tým, než urobíte nejakú hlúposť na chate, doma či s vonkajším vedením sa radšej na malý okamih zamyslite. Ako je známe, elektrina totiž väčšinou zvyčajne nedáva druhú šancu, a preto si každú akciu s ňou nie dvakrát ("Tento kábel by mal byť bez šťavy!"), ale hneď päťkrát rozmyslite...

Čo s chladničkou a mrazničkou bez elektriny?

Každému je známe, že je to práve chladnička, ktorá má proti mrazáku výrazne vyššiu teplotu a ako taká utrpí zásah absencie chladenia prvá. Pokúste sa preto ako prvé zjesť veci, ktoré sú práve v nej a je jedno, že sú to všelijaké polotovary a už je jete tretíkrát po sebe...

Mraznička sama o sebe vydrží minimálne 24 hodín bez elektrickej energie, takže nevyťahujte z nej nič zbytočne zatiaľ a radšej ju nechajte úplne zavretú (ak predsa len niečo vytiahnete, tak všetko hneď zase starostlivo utesniť!). Ak máte namiesto spoločného mrazáku zdieľaného s chladničkou veľký, plochý tvaru truhlice, tak ten vydrží dlhšie sám o sebe (býva totiž lepšie izolovaný) a to navyše aj tým dlhšie, keď ho dobre odizolujte, akokoľvek smiešne sa vám to napríklad práve zdá, zakryte ho perinami (keď udrží periny vašu ryžu teplú pri varení, prečo by to neurobili aj s mrazom, ktorý musí zostať tam, kde má?). Takto sa ľahko dostanete aj na niekoľko dní spoľahlivej mraziacej funkcie. Za onej situácie, že aj po pár dňoch situácia s elektrinou stále trvá, prišiel čas zjesť aj potraviny mrazené.

Mimochodom, ak budete mať možnosť zistiť, aká je teplota vnútri vašich mrazničiek a to bez toho, aby ste ich otvorili a prišli o mikroklímu, tak vám to pochopiteľne výrazne uľahčí nasledujúce záležitosti okolo.

Čo s varením bez elektriny?

Samozrejme platí, že nie všetky jedlá je nutné pred zkonzumováním ohrievať, tak napríklad, veci v konzervách sa dajú zjesť v núdzi aj studené, pretože už boli tepelne spracované. Otázka ale je, či sa do nich dostanete v prípade, že nebudú mať ono otváracie očko (záložný otvárač bude super).

Variť, piecť aj smažiť sa dá aj na záhradnom plynovom (pár fliaš plynu v zásobe radšej) či drevenom grilu (nie je problém nalámať tam prvých pár suchých klestí, na ktoré narazíte). Aj vaša kempovací plynová súprava je v pohode. A asi tomu nebudete veriť, ale veci typu rezance a polievky uvaríte aj na čajové sviečke. Trvá to hodiny, ale ide to.

Kto je milovník čaju či kávy, môže použiť ručný strojček na kávu a na čaj akúkoľvek nádobu.

Aké to bude bez elektriny?

 Keď už raz nejde elektrina u vás, je tu dosť solídna šanca, že nefungujú ani ďalšie elektrické veci okolo vás. Ako napríklad elektrický ohradník držiaci príliš zvedavé kravky z vášho pozemku či od lokálnej studničky.

Čo robiť bezo svetla?

Máme tu už rok 2017, takže nahraďte svoju zbierku halogénových svietidiel LED modelmi, ak ste tak ešte neurobili. Tie majú rádovo dlhšiu výdrž (malé vreckové svietidlo na 1 x AA článok pokojne zvládne aj 40-50 h stálej akcie). Pre všetko je samozrejme vhodné a nutné vlastniť minimálne niekoľko sád záložných batérií.

Existujú dnes však aj všelijaké zaujímavé solárne hračky ako kríženec svetlá, solárne nabíjačky a rádia. Nakoniec, nejakú tú solárnu nabíjačku na telefón (čokoľvek solárneho s USB portom) by ste mali vlastniť tiež, pretože prakticky všetky moderné gadgety sa nabíjajú práve skrze neho: mobilné telefóny, tablety, e-čítačky, ...

Nič nepokazíte ani vlastnením sviečok, ktoré sa dajú použiť aj k iným dôležitým veciam okrem svietenia: možno na nich preniesť oheň zo cintorína / od susedov, možno vďaka nim ľahšie zapáliť mokré drevo, dávajú cca 50 W tepla, ...

Dobrý trik sú aj ony moderné solárne svetla - tie je najlepšie mať v absolútnej tme rozmiestnené priamo po dome pre základnú orientáciu (WC, zásoby, ...). Aby si niekto porezal nohu o nešikovne postavenú fľašu, to je to posledné, čo v prípade výpadku energie potrebujete... Vždy ráno je ale samozrejme zase dajte von, aby sa svetlá dobila.

Čo s teplom bez elektriny?

Kto kúri drevom, tak to asi príliš nerieši, ale ono ani kúrenie len plynom nie je úplne nepriestrelné. Plynový kotol totiž samozrejme taktiež vyžaduje ku svojej funkcii svišťanie elektrónov káble. Plynová bomba na varenie síce poslúži, ale otázkou je, na ako dlho?

Vonkajšie kúrenie a ohnisko je síce pohodlné v tom, že tam spálite čokoľvek dreveného (staré napoly zhnité krabice, ...) vyžaduje ale prítomnosť zúčastnených osôb okolo, inak je k ničomu. A oheň si len ťažko vezmete domov. Existujú aj všelijaké plynové priamotopy, ale tie sú veľmi náročné na plyn + drahé a skutočne celý dom s nimi určite nevyhrejete - pred zamrznutím v jednej miestnosti vás ale isto ochráni.

Jednou z najlepších volieb, ako sa pobiť aj s tou najväčšou zimou sú obyčajné termofory (také tie skrutkovacie gumové fľaše, do ktorých nalejete vriacu vodu - aspoň 3 - 4 na osobu). Jeden člen domácnosti je vonku pri ohni / doma pri variči, udržuje ho a čo približne 2 hodiny (podľa okolitej zimy) vymieňa ďalším spiacim ľuďom okolo alebo doma termofory za teplé. Keď vychladnú, proste je vylejete späť do hrnca a opäť ohrejete ďalším kolom. Takto možno komfortne prežiť aj -40 °C. V polovici noci asi bude vhodné, aby "žezlo" prevzala ďalšia dospelá osoba, či sa skutočne všetci rovnako vyspí.

Má cenu vlastniť generátor?

Toto je otázka, na ktorú si budete musieť odpovedať sami, keďže ste to práve a len vy, kto pozná najlepšie vaše vlastné potreby. Nezabúdajte ale, že generátor je motor, ktorý spotrebuje tony paliva a je extrémne hlasný, a to tým skôr, keď uvážite, že to bude po výpadku často jediný stroj v prevádzke, čo celkom logicky budí nežiaducu pozornosť celé kilometre okolo.

Na druhú stranu, vďaka slušnému generátoru a jeho nahodeniu + chladeniu každý deň hodinku-dve sa dá prežiť aj to najväčšie horúco s kompletnou mrazničkou. Nikdy ho ale nenechávajte priamo doma v miestnosti, pretože produkujú plyny, ktoré by mohli byť v uzavretých priestoroch nebezpečné. Nehovoriac o tom drobnom detaile, že sa popri rachotu na úrovni bežnej zbíjačky len málokto vyspí...

Záver

Ako vidíte sami, človek toho nepotrebuje až zase také kvantá na to, aby prežil podobnú stratu energie. Stačí mať v zálohe otvorenú hlavu zvyknutú myslieť mimo bežné pravidlá, pár kľúčových vecí a z boja o prežitie svojej aj rodiny sa skôr stáva otázka psychologická: "Ako všetky zabaviť?" Alebo ešte lepšie "Bude lepšie ísť zajtra na prechádzku alebo si čítať?".

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne