📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Zahreje vás naozaj spanie v spacáku bez oblečenia?

14. října 2022Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 5 minút

Pri cestách do prírody prirodzene veľa z nás trávia noci vo spacáku. A občas riešime aj otázku, ako vlastne do spacieho vaku vkĺznuť – máme zostať v približne rovnakých vrstvách ako cez deň, máme sa naopak ešte priobliecť alebo sa máme naopak vyzliecť úplne donaha? Pozrime sa na túto otázku spoločne.

Spanie na Adama vás zahreje. Skutočne?

Hovorí sa, že pri spaní v spacom vaku vás spanie na Adama či na Evu zahreje viac, než keď spíte oblečení, lenže je tomu skutočne tak? Sedliackym rozumom by sme mohli dôjsť k tomu, že predsa keď na sebe máme viac vrstiev izolácie, bude nám teplejšie, než keď sa budeme izolovať menej. Čo je vo väčšine prípadov pravda. Lenže je tu ešte jeden faktor - samotná izolácia spacáku.

Muž so spacákom uprostred hôr

V Himalájach by sme vám spanie naľahko neodporúčali.

Ak vleziete do tesného spacáku a máte na sebe príliš veľa vrstiev oblečenia, môže sa stať, že túto izoláciu stlačíte. Súčasťou izolácie je totiž aj vrstvička vzduchu medzi vašim telom a samotným spacákom. Túto vrstvičku si zahrejete svojim telesným teplom a aj vďaka nej je v spacáku v porovnaní s okolitým vzduchom teplejšie. Pokiaľ tak na sebe budete mať všetky vrstvy oblečenia, ktoré si so sebou prinesiete, môže dôjsť k tomu, že vrstvičku vzduchu eliminujete a môže vám tak byť pocitovo väčšia zima ako v menej vrstvách oblečenia (a v tom istom spacáku).

Lepšie je si obliecť termobielizeň

Za normálnych okolností je teda ideálne spať v spodnej vrstve oblečenia, napríklad v termobielizni. To je totiž dostatočne tenké na to, aby zachovalo izolačnú vrstvičku vzduchu a súčasne aj na to, aby sa táto vrstvička dostatočne vyhriala.

Stanovanie v prírode

V stane aj pod širákom sa do spacáka radšej oblečte.

Ďalej je pravda aj to, že ak spíte nahí, absorbuje spací vak váš pot a mastnotu (bez ohľadu na to, či ste sa pred spaním sprchovali alebo nie) a musíte ho teda častejšie prať, čo mu rozhodne neprospieva. Navyše, úplne subjektívne, umelé vlákna spacieho vaku nie sú niečo, čo by ste na svojej koži chceli cítiť celú noc. Preto v prípade, že sa nechcete vzdať spania bez oblečenia, odporúčame kúpiť si špeciálnu vložku do spacáka, ktorú potom môžete prať namiesto neho.

Nahé spanie len núdzovo

Existuje najskôr len jeden prípad, kedy je lepšie ľahnúť si do spacáku bez oblečenia – a síce v núdzovej situácii, keď ste na ceste dvaja, máte mokré všetko oblečenie a jeden z vás je podchladený a potrebuje rýchlo a efektívne zahriať. Potom je postup „telo na telo“ úplne v poriadku, teda ak sa jeden pred druhým príliš nehanbíte (aj keď v núdzovej situácii niečo také asi ani riešiť nebudete).

Spanie bez oblečenia je prirodzene pohodlné a dodáva vám to pocit slobody. Bez ohľadu na to, či spíte doma v posteli, alebo v prírode v spacom vaku. Áno, odobratie všetkého odevu po ťažkom dni nám môže dodať pocit, že sa konečne môžete nadýchnuť. Napriek tomu by sme spanie bez oblečenia v spacáku neodporúčali.

Pripravte sa na neočakávané situácie

Obliecť sa do spacáku má aj jednu ďalšiu nespornú výhodu - ak budete oblečení, budete pripravení na neočakávané situácie. Pri spaní v neznámom prostredí je totiž potrebné, aby sme boli vždy príslovečnou jednou nohou na ceste. Kdekoľvek na nás môže číhať nebezpečenstvo, a hoci je prehnané hľadať ho za každým stromom, je lepšie byť pripravený. Či už vás vyruší divoké zviera, nevítaný votrelec ľudského pôvodu alebo „len“ nutkanie na toaletu, nutnosť obliekania sa vás bezpochyby spomalí.

Spanie pod širákom s táborákom a výhľadom na hory

Stačí len nočné nutkanie na toaletu a už sa musíte obliekať.

Zhrnuté a podčiarknuté, pri spaní v oblečení vám skrátka bude teplejšie. Navyše ušetríte spacák svojej telesnej mastnoty a potu a tak ho nebudete musieť tak často prať. A okrem toho vás to pripraví na nečakané situácie, ktorých vo vonkajšom prostredí môže samozrejme číhať množstvo.

Preto si do spacáka vezmite termobielizeň, pohodlné pyžamo alebo napríklad teplákovú súpravu. Pokiaľ teda práve neprespávate na chate pri rozpálenom krbe.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma