📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako na vrhanie nožov

21. dubna 2022Rady a tipyOndřej KrotilČas čítania 6 minút

Je pre vás fascinujúce vidieť majstrov v odbore hádzania nožov? Je super, keď vidíte, ako dokážu určite trafiť vybraný cieľ? Bez tréningu to nejde, a pokiaľ nebudete poctivo trénovať, nikdy sa z vás majster vrhač nestane. Tento článok vás nasmeruje na tú správnu cestu.

Terče na vrhacie nože a šípy

Hádzanie nožov nie je len efektívny prostriedok, ako zabiť nudu. Hod nožom je možné uplatniť aj v sebaobrane, pri love drobnej zveri, a ak sa vám pošťastí a nájdete v sebe okrem chuti aj štipku talentu, možno sa pozriete aj do varieté.

Odporúčané produkty

História vrhania nožov

Vrhanie nožov je prastaré umenie, ktoré nájdeme v mnohých kultúrach. Vrh nožom bol súčasťou bojovej filozofie a tradície napríklad v Japonsku, ale stretneme sa týmto aj v Afrike, Amerike a samozrejme aj v Európe.

Väčšina vtedajších nožov bola upravená alebo priamo vyrobená špeciálne na vrhanie. Existovali aj špecializovaní bojovníci, ktorí týmto spôsobom likvidovali nepriateľa. Kto by tiež nepoznal tradičného japonského ninju?

V súčasnej dobe sa vrhači nožov združujú do špeciálnych klubov a pre extra súťaživých jedincov máme dobrú správu. Existujú aj súťaže vo vrhaní nožov. Pokiaľ máte chuť zmerať sily, tak hor sa do trénovania!

Prostriedok na sebaobranu

Ak chcete používať hod nožom ako ďalší doplnok taktiky sebaobrany, potom si pozorne prečítajte nasledujúce riadky. Nikdy nehádžte nôž, pokiaľ si svojim hodom nie ste istí. Tento pokus sa vám hneď z dvoch dôvodov môže veľmi kruto vypomstiť.

  1. 1. Hodom dobrovoľne prídete (vzdáte sa) sa zbrane.
  2. Pokiaľ sa netrafíte, veľmi pravdepodobne vyzbrojíte svojho protivníka.

Hádžte nožom len na istotu. Ak ste začiatočník, radšej na hádzanie úplne zabudnite. Hod nožom je o zručnosti, skúsenosti a tvrdom tréningu. Jedine tak dosiahnete optimálne výsledky. Myslite na to.

Hádzanie nožom

Je pravda, že môžete hádzať s akýmkoľvek nožom, ale len tie špeciálne vám zaručia, že budete od začiatku trénovať s tými správnymi nožmi. Preto do začiatku odporúčame dve veci:

  1. Zaobstarať si sadu vrhacích nožov. Zo začiatku nemusíte investovať do príliš drahých nožov
  2. Vyhraďte si tréningové miesto, kde budete mať dostatok priestoru a bude bezpečné pre vás aj vaše okolie.

Ako držať nôž?

Alfou a omegou hádzania nožov je správne držanie. Pokiaľ nôž zle uchopíte, nikdy netrafíte požadovaný cieľ. A ak áno, tak skôr pôjde o náhodu.

Nôž držíme tak, že ho uchopíme na opačnej strane, než je jeho ťažký koniec. To teda znamená, že ťažšia strana noža bude odhodená ako prvá. Pokiaľ máte nôž s ťažkou rukoväťou, budete nôž držať za čepeľ, a to samozrejme platí opačne. Nôž s ťažkou čepeľou sa drží za rukoväť.

Profesionálne nože sú plne vyvážené. V tom prípade môžete nôž hádzať čepeľou alebo rukoväťou dopredu. Podľa toho, ako je vám to najpohodlnejšie.

Uchopenie noža

Uchopenie noža nie je nič zložité, ale na správne držanie je potrebné dbať. Nôž uchopíte tak, že umiestnite ukazovák, prostredník a prstenník na jednu stranu konca, ktorý držíte a palec umiestnite na druhú stranu.

Hádžte ako profesionáli

Neexistuje žiadna správna alebo zlá technika. Existuje iba odlišná technika a každý volí podľa toho, aká je mu najpohodlnejšia.

Urobte si päť krokov od svojho cieľa. Približne päť krokov je vzdialenosť, na ktorú hádžu skutoční profíci. Držte nôž vodorovne a potom švihnite. Zápästie ale majte pevné a isté, v opačnom prípade vám neisté zápästie nedovolí trafiť vybraný cieľ. Táto metóda je tým najjednoduchším spôsobom, ako si osvojiť vrhanie nožom.

Vrhacie nože na mape

Hod bez rotácie

Hod nožom bez rotácie nie je úplne typickým hodom, ale môžete sa s ním stretnúť pomerne často. Nôž cestou k cieľu nerotuje. Taký hod vyžaduje určitú skúsenosť, ktorú si však môžete osvojiť.

Nôž uchopíte tak, že ukazovák podopiera zadnú hranu noža. Vykročte nohou, ako keď chcete urobiť krok. Je to skôr pol krok. Všeobecne sa odporúča, že vykročíte nohou, na ktorej strane nemáte nôž. Teda, že pokiaľ držíte nôž v pravej ruke, vykročíte ľavou. A naopak. Majte pevné zápästie a predlaktie. Pri švihu nôž ľahko povoľte. Ten následne vyletí bez rotácie.

Pre lepšiu predstavu odporúčame prezretie videí, napríklad na Youtube, kde na nácvik hádzania získate perfektnú inšpiráciu.

Shuriken – bojová hviezdica

Bojové hviezdice, alebo aj ninja hviezdy netreba pripomínať. Hoci ich vrhom nešlo obvykle protivníka zabiť, zásahom hviezdicou mohlo dôjsť k vyradeniu z boja. Najčastejšie miesto, na ktoré bol hod mierený, bola hlava, najmä oči, a všetky končatiny.

Shurikeny nemusia byť dokonale tvarované hviezdy. Veď niektoré „hviezdice“ boli vyrobené z klincov, takže tvar a veľkosť sa mnohokrát značne líšila.

Hod shurikenom je veľmi podobný ako hod s nožom. Je však potrebné dať pozor na čepeľ. Pred hodom sa uistite, že čepeľ vás nemôže porezať. Zranenia môžu byť naozaj nepríjemné. Ak toto máte zaistené, môžete sa venovať nerušenej zábave a tréningu.

Záver

Hádzanie nožom môžeme vnímať ako prostriedok na sebaobranu a tréning hádzania je vynikajúcim prostriedkom, ako sa odreagovať a svojim spôsobom tiež zrelaxovať. Pri trénovaní musíte zjednotiť svoju myseľ a ruky, čo vám pomôže v koncentrácii a sústredení. Hod nožom je teda všestranne prospešnou činnosťou, ktorá stojí aspoň za vyskúšanie.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne