📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako sa obliekať na jar?

16. května 2022Rady a tipyOndřej KrotilČas čítania 7 minút

Naše telo, ako je známe, má teplotu okolo 37 stupňov Celzia, čo samo sebou nesie mnoho výhod. V zime nás naša telesná teplota zahrieva, ale čo keď zima nie je a teploty vzduchu sa hravo vyšplhajú k dvadsiatke? To už oblečenie do zimy určite nebude pohodlné. Naopak. Budeme sa silne potiť, a to tiež nie je dobre.

Vedeli ste, že voda odvádza teplo 42 x rýchlejšie než vzduch? Tým chceme povedať, že v prípade, že sa silne potíte, máte našliapnuté k tomu, že veľmi rýchlo prechladnete. A o to nikto nestojí.

Trik spočíva vo vrstvení oblečenia. To znamená, že si namiesto jednej vrstvy oblečiete viac vrstiev, ktoré môžete kedykoľvek zložiť a v prípade potreby si opäť obliecť. Takto môžete oblečenie kombinovať pri bežnom mestskom nosení, ale pri turistike alebo outdoore. O tom, ako vrstviť oblečenie, si povieme ďalej.

Jarný výlet do lesa vo funkčnej bunde

Obliekajte sa na konkrétne účely

Je veľký rozdiel medzi tým, pokiaľ sa budete obliekať na turistickú výpravu, a samozrejme veľký rozdiel robí, pokiaľ sa budete pohybovať po meste. Všeobecne sa dá povedať, že každá vrstva oblečenia vám poskytuje určitý teplotný komfort, o ktorý prichádzate, pokiaľ bude silný vietor alebo sa kombináciou nevhodného oblečenia silne spotíte.

Z toho dôvodu vždy myslite na to, kam sa chcete vypraviť. Rozhodne neuspejete v lese v oblečení, ktoré sa hodí na cestu z domu do práce a zase späť a hlavnou výplňou trasy je preprava nejakým dopravným prostriedkom.

Odporúčané produkty

Ako poznám, že som správne oblečený?

Správne navrstvenú kombináciu oblečenia spoznáte veľmi ľahko. A síce tak, že vám nebude príliš horúco ani príliš zima a nebudete sa silne potiť. V prípade nadmerného tepla si budete môcť bez obáv zložiť jednu z vrstiev bez toho, aby ste prišli o akýkoľvek teplotný komfort. A to samozrejme platí obrátene. Pokiaľ vám bude napríklad značná zima, môžete sa postupne obliekať. Doslovne to znamená, že budete pridávať vrstvu za vrstvou, až kým bude váš pocit komfortu v ideálnej miere. Nie je potrebné pripomínať, že pocit chladu/zimy je u každého individuálny a riaďte sa vždy podľa vášho osobného pocitu a nie podľa toho, ako sú oblečení ostatní.

Základná vrstva

Základná vrstva, alebo skôr nultá vrstva, sa týka kvalitného spodného prádla. Pre bežné nosenie vám postačí bavlnená spodná bielizeň, ale rozhodne nie pri nejakých dlhších výletoch. Tým menej na jar. Prečo? Napríklad spomínaná bavlna. Príjemný materiál, ktorý za sucha hreje. Problém je v tom, že vďaka potu veľmi rýchlo zvlhne a veľmi pomaly schne. Čo na jar je značná nevýhoda. Cez deň to váš komfort neohrozí, ale stačí, aby zašlo slniečko a v ten moment vám už môže byť zima.

Pokiaľ plánujete náročnejšiu vychádzku v jarných dňoch a plánujete, že sa vrátite za tmy, alebo dokonca hodláte prespávať vonku, potom vám bavlnenú spodnú bielizeň rozhodne neodporúčame. Lepšie urobíte, ak sa poobzeráte po spodnej termobielizni.

Prvá vrstva

Prvá vrstva oblečenia leží priamo na koži. Je potrebné dbať na to, aby táto bielizeň bola funkčná. Teda, aby vedela odvádzať vlhkosť a pot priamo od tela. V opačnom prípade riskujete, že sa vlhkosť bude skôr hromadiť, čo spoznáte aj pri slabšom zafúkaní vetra – bude vám pekelná zima, aj keď teploty nie sú pod nulou.

Aj v prípade prvej vrstvy neurobíte chybu, pokiaľ sa poobzeráte po funkčnej termobielizni. Má niekoľko výhod:

  • rýchlo schneodvádza vlhkosť a potv prípade, že v bielizni sú zložky striebra, máte postarané aj o elimináciu zápachu
  • Ak z nejakého dôvodu nechcete bielizeň z umelého vlákna, potom vrelo odporúčame Merino vlnu, ktorá má podobné vlastnosti, ale ako bonus navyše je hypoalergénna.
  • Poslednou variantou a zdá sa, že tou najlepšou je, keď si vyberiete kombináciu oboch druhov. Teda, bielizeň z umelého vlákna kombinovaná napríklad Merinom.

Druhá vrstva

Druhá vrstva oblečenia je trochu komplikovanejšia. Jednak má ďalej odvádzať nepríjemnú vlhkosť z tela, ale zároveň je druhá vrstva izolačná. Hlavným predstaviteľom druhých vrstiev sú fleecové mikiny. Dobre odvádzajú vlhkosť, ale zároveň výborne izolujú.

V súčasnosti sú na trhu aj iné, umelé vlákna, ktorých sortiment je vskutku veľmi široký. Vôbec najšikovnejšia je Merino vlna, ktorá v dokonalosti nemá takmer žiadnu konkurenciu.

Pre čitateľov je však dôležitejšie si zapamätať zmysel druhej vrstvy. A síce, odvádzať ďalej vlhkosť a izolovať pred chladom.

Tretia vrstva

Na jarné podmienky tretia vrstva postačí a môžeme ju brať ako konečnú. Aspoň za obvyklých jarných podmienok. Čo pod pojmom tretia vrstva máme na mysli? Predovšetkým by sa malo jednať o bundu. Bundu, ktorá je schopná efektívne brániť pred nepríjemne studeným vetrom a zároveň má nepremokavé vlastnosti.

Bunda by mala byť skutočne do jarného počasia. Pokiaľ budete k vrstveniu oblečenia pristupovať skutočne zodpovedne, potom vedzte, že ľahká bunda vám do jarného počasia bohato postačí ako tretia a konečná vrstva.

Bund je na trhu široké množstvo. Medzi najbežnejšie patria klasické páperové bundy. Majú perfektné izolačné vlastnosti, ale len v prípade, keď neprevlhnú. Vlhká, alebo dokonca premočená páperovka je vám platná ako mŕtvemu zimník.

Keď sa vám nechce ísť do páperovky, neváhajte a pozrite sa do sortimentu búnd z umelých vlákien. Hľadajte také bundy, ktoré majú priedušné vlastnosti, sú nepremokavé a teplotný komfort nestratíte ani vo vetre.

jarné počasie na horách

Jarné počasie

Jarné počasie dokáže byť neuveriteľne premenlivé. Jednu hodinu vie slniečko príjemne hriať, aby po pár minútach pršalo a mnohokrát aj snežilo. Tento návod berte ako inšpiráciu, nie ako dogmu. Vždy si rozmyslite, kam pôjdete a pokiaľ to bude možné, zistite si aktuálnu predpoveď počasia. Potom vás rozhodne nič nezaskočí.

Záver

Všetky menované produkty je možné nájsť na našich stránkach. Pokiaľ sa budete pri výbere riadiť týmto stručným a vecným návodom, potom vaše cesty v jarných mesiacoch budú veľmi príjemné aj za nepriaznivého počasia.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma