📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Je dobrý nápad piť bazénovú vodu v núdzi a ako ju opäť sprevádzkovať

27. ledna 2020Zábava, voľné chvíleHájek PetrČas čítania 4 minútyPrečítané: 912x

Asi vás to samotné šokuje - schválne si otvoríte Google Earth či niečo podobné ako sú mapy.cz a priblížte si niečo z vášho okolia. Asi vás prekvapí, koľko je vo vašom okolí bazénov. Mestskí ľudia z centra na tom asi nebudú moc slávne, ale už dediny a periférie bude niečo úplne iné.

Záber na vodu v modrom bazéne

Použitie vášho (či iného blízkeho) bazéna ako záložného zdroja vody má svoje čaro a to tým skôr, že len málokto z nás má doma tisíce litrov pitnej záložnej vody. Aby ste sa k tomuto záložnému plánu ale mohli odhodlať, bude to vyžadovať bezpodmienečne z vašej strany znalosti, ako ju vyčistiť a takto ju udržať.

Aj keď budete na dovolenke, tak to nie je zlý nápad. Zoberme si napríklad USA. Tu je podľa lokálnej organizácie National Swimming Pool Foundation cca 10 miliónov bazénov. Z toho je 6 miliónov zemných a 4 milióny nadzemných.

Podľa štatistík zo U.S. Census Bureau je tu cca 105 miliónov domácností v USA. A z nich má teda bazén asi tak každá desiata. Priemerná veľkosť podzemného bazéna je cca 88 tisíc litrov. Priemerný objem nadzemného bazéna je 44 tisíc litrov.

Síce na tom v SR nie sme s veľkosťou tak príkladne, ale náhodnosť pokrytia a štatistika hovorí, že aj u nás bude ich sieť minimálne rovnaká.

Koľko vody je len v USA v bazénoch?

Čísla teda hovorí, že je tu asi tak 700 miliárd litrov vody len v USA bazénoch. To je teda asi tak 6600 litrov na jednu domácnosť. Aby jedna domácnosť mohla prežiť ako-tak komfortne, je na to potrebné cca 20 litrov vody denne po celý rok.

Idea spoliehania sa ohľadne vody v prípade maléru má svoje čaro, ale aj početné zádrhely: tak napríklad mestskí ľudia ich toľko nenájdu. Tiež sú koncentrovanejšie v oblastiach, kde je väčšie teplo. Tiež sa často vyskytujú v oblastiach, kde si ich ľudia môžu dovoliť. Navyše, jeden nemôže predpokladať, že táto voda bola upravená tak, aby bola vhodná na pitie.

Ale ako sami vidíte, je to zrejmý a jasný záložný vodný zdroj v rade lokalít, ktorý je dosť na to, aby sa daná komunita udržala bez vody v prípade výpadku obecnej pumpy.

Je nebezpečnosť pitia vody z bazénov v núdzi prehnaná?

Pitie bazénovej vody v prípade nedostatku vody môže byť potenciálne bezpečné, ale určite to nie je nič odporúčané každému.

Je faktom, že väčšina týchto bazénov je spravovaná a čistená ako sa patrí, takžetechnicky by táto voda byť pitná mala. Zoberme si pre príklad jednu skúsenosť zahraničnú:

"Nebezpečenstvá pitia vody sú v médiách prehnané. Mám vlastný podzemný bazén cez 40 rokov a to robím inžiniera zaoberajúceho sa produkciou super-čistej vody pre polovodiče. Pred štyrmi rokmi som si vydal svoj aktuálny bazén s obsahom 52 800 litrov a dodnes s ním nemám jediný problém. Držím objem chlóru asi tak na 3 ppm a pH na 7,4 (domáca voda tu má pH 7,8) o zvyšok sa stará veľký filter. Nikdy som nepridával stabilizačné prvky, soľ, biocídy. Jediná vec, ktorá by u mňa asi vzbudila isté zamyslenie, je fakt, že sa vo väčšine voda stále vyparuje, takže sa tu stále dvíha minerálny obsah látok. Osobne by som túto vodu v núdzi píl tak, ako je. A robím to už roky nechtiac a bez negatívnych efektov. Ak v bazéne nie je rotačný systém, tak to samozrejme urýchli degradáciu vody v ňom bez nejakej akcie na strane pijúcej osoby. Teda pridanie chlóru a pravidelné ručné premiešavanie. Tiež je dobrý nápad dať na neho kryt. Dnes má ale človek naviac ďalšie možnosti - dá sa použiť napríklad slamka na pitie, akú ponúka Sawyer alebo niektorý ďalší z početných vodných filtrov na trhu, ktorý z neho odstráni baktérie aj ďalšie hrozby."

Keby mal človek na výber iný zdroj vody, určite bude lepšie dať mu prednosť, ale v prípade núdze všetko naznačuje tomu, že keď sa o daný bazén trochu staráte, tak pitný je a zostane. Určite preto na tento účel neodepisujte vaše domáce kúpalisko.

Na čo si dať pri pití bazénovej vody v núdzi pozor?

Ak si urobíte rozbor svojej bazénovej vody, čo v nej všetko je, tak razom viete, na čom ste a môžete sa podľa toho zariadiť. U nejakého suseda vedľa na dovolenke to ale neviete. A rovnako tak to neviete pri bazéne náhodného, okolo ktorého práve prechádzate alebo ste náhodou rozbili tajný tábor evakuačný.

Faktom je, že keď je vo vode niečoho príliš, nesvedčí to žiadnemu biologickému organizmu. Tak napríklad chlór by sa mal držať na 3 až menej ppm, 4 ppm a viac by sa piť nemalo.

Vo vode je tiež bromid, ktorý niektorí môžu používať pre jeho čistenie. Tiež kyanúrová kyselina (stabilizuje chlór). A máme aj slané bazény, u tých technika konvertuje vodu na soľ a chlór. A slanú vodu piť nesmiete! Dehydruje vás viac (ako moč)!

Tiež zo zelenej farby spoznáte, že má daný bazén problém s riasami.

Na čo nezabudnúť, keď zvažujete piť aj vy vodu z bazéna v núdzi?

Kryt bazénu / Celtu

Horúce a slnečné podmienky rýchlejšie degradujú úroveň chlóru vo vode. Keď ho teda necháte len tak sedieť a nepridáte ďalší chlór, tak zarastie riasami.

Degradácia vody bude ale minimalizovaná úplne tak, keď vodu zakryjete. Keď sa slnko nemá ako dovnútra dostať, bude to rádovo lepšie v tejto otázke. Niektorí majitelia bazénov už podobný kryt na ten svoj prezieravo majú, ale nie je to tragédia, keď ho nemáte - postačí a zastúpi ho akákoľvek slušná celta. Tá vám potom zaistí, že chlór, čo máte, bude využitý maximálne efektívne.

Zásoba chlóru a testovacia sada

Chlór v bazéne sa rozkladá na Slnku pomerne rýchlo kvôli UV lúčom, takže preto chlór drží jeho majitelia na cca 3 ppm (častíc na milión).

Určite by teda malo byť vo vašej sade na prežitie aj niečo, čo vám prezradí tento obsah vo vode + záložný chlór (tablety držte presne uprostred hore vo vrecúšku zavesenom, nie na dne!). Vodu je ale tak ako tak bez elektriny nutné premiešať ručne pravidelne.

Vodné filtre

Tiež je výborný nápad čistiť si vodu za pomoci kvalitného vodného filtra. To odstráni spory, organické baktérie, aj všetko ďalšie a zaistí jej aj lepšiu chuť.

Je teda voda v bazénoch bezpečná na pitie či nie?

Zhrnuté a podčiarknuté, môže byť bezpečné použiť v núdzi ako vodu na pitie váš (alebo aj cudzí) záhradný bazén. To ale len za predpokladu, že je voda prijateľne čistá. Keď sa vám na nej čokoľvek nezdá, radšej nepiť.

Problém s cudzími bazénmi je ten, že neviete bez dokonalého chemického rozboru, čo tam niekto nasypal všetko. A rad jedovatých vecí podľa chutí nespoznáte. Keď máte čas, vždy je teda radšej lepšie postaviť si filter zo zeminy, piesku a dreveného uhlia a skrze neho vodu naliať.

Na druhú stranu, podobná podozrivá voda je až-až pre nejaké to umývanie, splachovanie WC, ... opäť skôr asi v núdzi.

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí