📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Kto je to horský vodca

2. dubna 2022Zábava, voľné chvílePavel KreuzigerČas čítania 7 minútPrečítané: 892x

S pojmom horský vodca ste sa už v minulosti určite stretli, ale možno nemáte úplne jasno v definícii. Aj keď najskôr tak nejako matne tušíte, že s horským vodcom je cesta do hôr potenciálne bezpečnejšia a istejšia. Čo všetko musí horský vodca vedieť a v čom sa musí vyznať, to si povieme v nasledujúcom článku.

Horský vodca vám v horách dodá potrebnú istotu

Horský vodca je profesionálny horolezec. Človek, ktorý prešiel určitým výcvikom a špecializáciou a vďaka certifikácii, ktorá ho oprávňuje k práci, ktorú robí, môžete mať ako laickí horali istotu, že sa zverujete do rúk človeka, ktorý tomu rozumie.

Vo väčšine krajín spomínanú certifikáciu vykonáva Medzinárodná federácia asociácií horských vodcov (IFMGA), respektíve na ňu napojené asociácie. V ČR sa jedná o Českú asociáciu horských vodcov (ČAHV či CMGA), na Slovensku potom o Národnú asociáciu horských vodcov Slovenskej republiky (NAHV SR). Medzinárodne uznávanou francúzskou skratkou organizácie IFGMA je UIAGM, nemeckou potom IVBV.

Ako spoznať horského vodcu

Ako horský vodca sa vám prirodzene môže preukázať ktokoľvek, kto pôsobí aspoň trochu dôveryhodne. Pokiaľ si nie ste istí a do rúk horského vodcu sa zverujete prvýkrát, vyžiadajte si od neho k nahliadnutiu preukaz horského vodcu s platnou členskou známkou na daný rok. Členstvo v jednotlivých národných organizáciách IFMGA sa totiž každoročne obnovuje.

Vzor preukazu horského vodcu, vydávaného českou asociáciou ČAHV

Ak sa chystáte s horským vodcom mimo Českú republiku, potom by ste si od neho mali vyžiadať aj príslušný dokument, ktorý ho oprávňuje na činnosť horského vodcu v danej krajine.

História horských vodcov

Prví profesionálni horskí vodcovia sa začali objavovať v Európe približne v polovici 19. storočia, keď sa alpínske lezenie stalo oficiálne uznávaným športom. Zaujímavé je, že najstaršia asociácia horských vodcov vznikla v roku 1817 v sliezskych Sudetoch. Tamtiež získal vôbec prvú štátnu licenciu na prevádzkovanie profesie horského vodcu muž menom Franz Pabel.

Alice Manfield, jedna z priekopníc horského vodcovstva

Najstaršou a doteraz najväčšou asociáciou alpínskych vodcov je Companie des guides de Chamonix, ktorá bola založená roku 1821 v Chamonix a zaujímavé je, že až do 80. rokov 20. storočia vylučovala z možnosti prijatia do svojich radov ženy. V súčasnosti k jej členom patrí približne 250 horských vodcov.

Svoju asociáciu pridruženú k IFMGA majú v súčasnosti desiatky krajín, prirodzene len tie, ktoré na svojom území majú nejaké hory. Presný počet krajín nie je úplne jasné určiť, a to z dôvodu, že z 27 asociácií sú tri „konkurenčné“ v Taliansku, a navyše jedna asociácia (EEMGA) združuje horských vodcov z východnej Európy.

Ako sa stať horským vodcom

Profesia horského vodcu prirodzene zahŕňa množstvo nie úplne bežných schopností a znalostí, pre ktoré by mal mať človek predpoklady už predtým, než sa o túto pozíciu vôbec začne zaujímať. K oným schopnostiam patrí napríklad horolezectvo, ľadolezectvo, skalolezectvo alebo lyžovanie. A to sú iba základné predpoklady.

Zo znalostí je najdôležitejšia asi schopnosť interpretovať prejavy počasia (aj toho, čo sa ešte len blíži) a vedieť, pri ktorých prejavoch túru alebo inú horskú činnosť radšej vzdať a počkať na lepšie podmienky. Skrátka je potrebné vedieť objektívne zhodnotiť mieru rizika.

Horský vodca by mal zvládať aj navigáciu v teréne, a to nielen s využitím elektronických navigačných prístrojov, ale mal by tiež vedieť, ako mu pri navigácii môže pomôcť príroda. Väčšina ašpirantov na horských vodcov ale mala vzťah k prírode pravdepodobne už od detstva, a tak veľkú časť týchto informácií a skúseností títo ľudia prirodzene získali už dávno predtým, než sa rozhodli stať sa horskými vodcami.

Práve predchádzajúce skúsenosti sú pre získanie povolania horského vodcu predpokladom. K prihláške na výcvik sa totiž prikladá tzv. list túr (Tourenbericht), ktorý je akýmsi prehľadom dôkazov o existujúcich lezeckých a skialpinistických skúsenostiach.

Byť horským vodcom nie je zamestnanie, je to životný štýl. Napriek tomu existujú isté pravidlá, ktoré musíte splniť, aby vás v prestížnej asociácii horských vodcov prijali medzi seba. Do výcviku ČAHV sa môžete prihlásiť vtedy, ak máte viac ako 18 rokov, máte trestnú a dlžnú bezúhonnosť (v druhom prípade predovšetkým voči finančnému úradu a poisťovniam), máte schopnosť absolvovať výcvik v slovenskom jazyku a jeho časť v anglickom alebo nemeckom jazyku, a splníte požiadavky prijímacieho konania.

Výcvikový a hodnotiaci kurz prípravy horského vodcu v SR trvá od troch do piatich rokov. Súčasťou výcviku je aj čiastková skúška Aspirant horského vodcu. Následne je potrebné fungovať pod priamym alebo nepriamym dohľadom horského vodcu, čo sa dá považovať za prax, a výcvik je potom ukončený záverečnou skúškou, po ktorej úspešnom absolvovaní získate titul horský vodca UIAGM.

Práca horského vodcu je nebezpečná

Práca horského vodcu nie je žiadny med, a je to aj tým, že hory neodpúšťajú. Niektorí horskí vodcovia tak za svoju vášeň a záľubu bohužiaľ zaplatili životom. V roku 2019 zomrel pri lyžovaní v severnom Švédsku dlhoročný člen ČAHV Antonín Volk, ktorému vtedy bolo 45 rokov. O rok skôr zahynul pri výstupe na Mont Blanc iba 27-ročný ašpirant na horského vodcu Maroš Červienka. Jeho telo sa nikdy nenašlo.

Ako nájsť horského vodcu

Zatiaľ čo v niektorých horských oblastiach je účasť horského vodcu na amatérskych výpravách skôr voliteľná a odporúčaná, v iných je využitie certifikovaných horských vodcov povinné. A pre príklady netreba chodiť ďaleko. Jedným z nich môže byť napríklad najvyššia hora Slovenska, Gerlachovský štít, na ktorú skrátka sami nevystúpite. Riskovali by ste pokutu a v prípade zranenia aj tú možnosť, že by ste si svoje liečenie aj prípadnú asistenciu horskej služby hradili zo svojho.

Horského vodcu si najmete tak, že na webe ČAHV nájdete konkrétneho človeka, v ktorého medailóniku sa nachádzajú informácie o jeho špecializácii a navštevovaných destináciách. Vodcu následne kontaktujete, či už priamo pred uvedený telefón, e-mail alebo cez ČAHV. Svoj cenník za výstupy a jednotlivé služby vám každý horský vodca zašle na dotaz.

Každý horský vodca má svoju vlastnú úrazovú poistku vrátane krytia zodpovednosti za škodu voči klientom. Tí by však sami mali mať pred samotnou výpravou uzavreté svoje vlastné úrazové poistenie.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí