📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Fastpacking: Čo to je a ako sa na to pripraviť?

4. dubna 2022Zábava, voľné chvílePavel KreuzigerČas čítania 6 minútPrečítané: 658x

Ak ste sa niekedy balili do prírody, potom nám určite dáte za pravdu, že to nie je nič jednoduché. Najmä preto, že na takýto výlet je potrebné sa zbaliť úsporne a súčasne mať pri sebe všetky potrebné vybavenia. A navyše ak sa chystáte vyraziť na cesty na viac dní, potom je rýchle a efektívne zbalenie batožiny ešte dôležitejšie.

Pohľad turistov na východ slnka

Je totiž rozdiel, či so sebou nesiete o 10 kíl viac alebo menej. Navyše keď s takýmto batohom na chrbte musíte ujsť 30 kilometrov alebo treba ubehnúť 50 a viac denne. Teda – vy nemusíte, vy chcete, pretože určite radi prekonávate svoje vlastné limity. A pokiaľ chcete do lesa vylákať teenagera, rozhodne vám na vašich presvedčovacích schopnostiach nepridá 25-kilová krosna, ktorú si na tie tri dni v prírode práve balíte.

Odporúčané produkty

V nasledujúcom článku si povieme niečo o tzv. fastpackingu a o tom, ako si so sebou pri výletoch za dobrodružstvom nemusieť brať viac, než je nutné. Môžete chodiť a behať naľahko a pritom mať všetko, čo aj na viacdennú túru potrebujete.

Čo je fastpacking

Fastpacking znamená v priamom preklade niečo ako „rýchle balenie“, ale ono úplne nejde zbaliť sa rýchlo. Dôležité je zbaliť sa efektívne. Tento spôsob balenia je určený pre jednodňové aj viacdenné treky mimo civilizáciu a okrem turistov ho využijú napríklad aj ultramaratónski bežci, ktorí na chrbte nielenže nechcú, ale ani nemôžu ťahať viac ako 20 kíl záťaže.

Dvaja turisti sediaci pri jazere

Plánujeme výlet s využitím fastpackingu

Pri plánovaní výletu s využitím metódy fastpackingu je potrebné vziať do úvahy niektoré faktory, ktoré vám okrem samotného zbalenia batožiny pomôžu tiež naplánovať si najvhodnejšiu trasu zodpovedajúcu vašim silám a skúsenostiam.

Dostatok skúseností a schopností

A pri tomto bode rovno začnime. Nie je totiž dobré už vo fáze plánovania preceňovať svoje schopnosti, môže to byť dokonca nebezpečné. Trasu je tak potrebné voliť na základe doterajších skúseností. Ako začiatočníci by ste sa tiež mali držať stanovených turistických trás – v národných parkoch je to dokonca povinné.

Zložitosť terénu

Najmä ak sa vydávate na cestu na viac dní, mali by ste dopredu vedieť niečo o teréne. A nielen o tom. Vzhľadom na to, že je potrebné baliť sa úsporne, naplánujte si trasu tak, aby ste pravidelne narážali na prírodné zdroje vody. Liter vody, to je ďalší kilogram navyše. A pri vyššom výdaji energie počítajte minimálne s tromi litrami na deň. Ani v slovenských podmienkach potom nie je vždy možné zísť si naplniť fľašu vody do civilizácie. Terén prirodzene prispôsobte aj svojmu aktuálnemu zdravotnému stavu.

Dĺžka výletu a čo ďalšie je potrebné vziať do úvahy

Prvý výlet za dobrodružstvom s využitím fastpackingu si naplánujte na cca dve noci. Začiatočníci to prežijú a zároveň si otestujú, či im nimi samotnými nastavený systém fastpackingu vyhovuje. Na prvý výlet však rozhodne nevyrážajte sami, ale minimálne vo dvojici. Už kvôli tomu, že práve ľahší terén máme tendenciu podceňovať a privodiť si tak napríklad nechcené zranenie. A viac ľudí si navyše môže rozdeliť veci, ktoré stačí mať iba raz (napríklad lekárničku). Do úvahy by sme mali vziať aj ročné obdobie, v ktorom sa na výlet vydávate, či aktuálnu predpoveď počasia.

Čo dodržiavať pri balení na „fastpackingovú“ cestu

Potreby každého turistu, bežca alebo horala sú iné, ale existujú isté princípy, ktorými by sa mal vo svojej snahe o odľahčenie svojich výletov riadiť každý. Skúsme si ich zhrnúť.

Postupne nakupujte ľahšiu a ľahšiu výbavu

Ak už vlastníte spacák, stan, turistickú bundu alebo napríklad karimatku, nahrádzajte ich ľahšími variantmi s tým, ako sa bude blížiť ku koncu ich životnosť. Buďte minimalistom aj v tomto smere – kúpte si menej vecí, ale zároveň sa do nich nebojte investovať viac financií a kupujte si veci kvalitnejšie a odľahčenejšie.

Muž pozorujúci výhľad na hory

Zháňajte viacúčelové vybavenie

Niektoré vybavenie nemusí mať iba jeden účel. Ak máte napríklad odľahčenú vetrovku s vhodnou izoláciou, môžete ju využiť aj ako izolačnú vrstvu do spacáku. Vďaka tomu so sebou nebudete musieť ťahať ťažký spacák určený do extrémne nízkych teplôt, ale ľahký a hlavne skladný variant. A turistické palice môžete použiť napríklad ako stanové tyče na celtu. Podobne nápaditých riešení existuje celý rad. Záleží iba na vašej kreativite.

Snažte sa zbaviť každého gramu

Možno vám to pred cestou bude znieť ako zbytočnosť, ale snažte sa zbaviť každého gramu. Orežte nepotrebné popruhy, skráťte si kefku na zuby, berte si so sebou dehydrované jedlo (a také, ktoré zároveň nepodlieha rýchlej skaze), proteínové tyčinky, sušené mäso. Jednoducho veľa energie na malom priestore. A myslite aj na hmotnosť balenia. Pokiaľ má nejaký produkt ťažšie balenie, pokojne ho prebaľte do ľahšieho.

Obmedzte prezliekanie

A posledný tip – nechystáte sa na módnu prehliadku, ale do prírody, kde skutočne nebude nikomu vadiť, že budete trochu zapáchať. Okrem spodnej bielizne a ponožiek si so sebou vezmite len jednu sadu oblečenia. A možno ešte jedno náhradné tričko, ale to už je fakt všetko.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí