Guľovnica je dlhá ručná palná zbraň s drážkovým vývrtom hlavne. Drážky v hlavni guľovnice majú obvykle tvar skrutkovice a sú po celej dĺžke, teda od nábojovej komory až k ústiu hlavne. Účelom drážkovania hlavne je zapríčiniť rotáciu strely v pozdĺžnom smere. Rotujúca strela je po opustení hlavne presnejšia, stabilnejšia a má vyššiu rýchlosť.
Ako už z názvu vyplíva, guľovnica sa nabíja jednotným nábojom, slangovo guľou. Náboj zostane kompaktný až po náraze do cieľa.
Pri guľovniciach je najčastejší problém v názvosloví. A to predovšetkým v rozlíšení pojmu guľovnica a puška. Slovenský termín puška môže okrem guľovnice zahŕňať aj brokovnicu. Pre ľahšiu orientáciu je možné povedať už povedanú definíciu, že guľovnica je dlhá palná zbraň s drážkovým vývrtom hlavne a jednotnou strelou.
Vo vzťahu ku guľovniciam sa môžeme stretnúť s pojmom karabína. Karabína je špeciálna ľahká a krátka guľovnica, ktorá bola vyvinutá pre jazdectvo.
Delenie guľovníc podľa typu záverového mechanizmu:
Všeobecne sa usudzuje, že guľovnica je jednohlavňová zbraň. To však neplatí pri viachlavňových modifikáciách. Pre viachlavňové guľovnice má čeština ustálené názvoslovie.
Guľovnica je veľmi rozšírená palná zbraň a používa sa na vojenské, športové a lovecké účely.
Brokovnica je dlhá palná zbraň, ktorá sa používa na poľovnícke alebo športové účely. S brokovnicou sa dá stretnúť aj v policajnej sfére a tiež sa používa na ochranu majetku a osôb.
Brokovnica sa najčastejšie nabíja hromadnou strelou, ktorá sa nazýva broky. Nenechajme sa ale mýliť. Brokovnica nie je len nástroj na hromadné strely. Rovnako, ako s guľovnicou, je možné z brokovnice vystreliť jednotnú strelu. Najčastejšie sa jedná o strely, ktoré označujeme ako Brenek, prípadne S-ball.
V súčasnej dobe je najbežnejší hladký vývrt hlavne, avšak predtým sa používali vývrty s pozdĺžnym drážkovaním. Brokovnica je veľmi často konštruovaná ako kombinovaná zbraň. Teda taká zbraň, ktorá kombinuje viac zbraní v jednom. Najčastejším variantom je guľobrok – guľovnica a brokovnica v jednom, pričom najčastejšie môžete počuť pojmy:
Brokovnice sa rozlišujú podľa charakteru streľby. Česká technická norma upravuje názvoslovie takto:
Pre bežné lovecké použitie sa najčastejšie používajú brokovnice jednoranové a viacranové. Sú to zbrane, ktoré nemajú zásobník ani iné podávacie ústrojenstvo, ktoré by dopravovalo náboj do komory. Náboj do brokovnice umiestňuje strelec sám, a to najčastejšie tým spôsobom, že brokovnicu zalomí a vsunie náboj (náboje) do hlavne.
Opakovací systém sa najčastejšie používa pri jednohlavňových brokovniciach. Zásobník je trubicový a je obvykle umiestnený pod hlavnou. Nabíjanie sa vykonáva posunom predpažbia. Odtiaľto môžete poznať pojem pumpovacia brokovnica, kedy strelec jedným „pumpnutím“ posunie náboj do komory.
Automatická brokovnica používa na prebíjanie tlak plynu, uvoľnený predchádzajúcim výstrelom. Tento spôsob nabíjania je plne automatický a pre strelcov najmenej náročný.
Malokalibrovka môže byť dlhá, či krátka palná zbraň, ktorá má drážkový vývrt hlavne prispôsobený pre jednotný náboj 5.6 mm s okrajovým zápalom (.22).
Česká legislatíva pojem malokalibrovka nepozná. Pozná len zbrane so strelivom 5,6 mm a už spomínaným okrajovým zápalom (.22). Preto niektorí výrobcovia ako malokalibrovku predávajú ako krátke zbrane, hoci je vo všeobecnom podvedomí, že malokalibrovka bola vždy dlhá palná zbraň.
Malokalibrovky sú najčastejšie zastúpené v poľovníctve, kde sa používajú na odstrel zveri a v športovej streľbe, kde sú napríklad zastúpené v biatlone. Rovnako dobre je možné použiť malokalibrovku na nácvik streľby, než strelec začiatočník prejde k oveľa silnejšej guľovnici.
Malokalibrová hlaveň býva aj ako súčasť ostatných zbraní. Najčastejšie brokovníc a guľovníc. V tom prípade môžeme počuť nasledujúce pojmy:
Flobertka je palná zbraň, ktorá na streľbu využíva náboje s okrajovým zápalom, ktoré majú zápalnú zlož na dne nábojnice.
Na zbrane typu flobert nie je potrebný zbrojný preukaz, avšak žiadateľ musí byť plnoletý a zakúpenú zbraň musí do 10 dní ohlásiť na polícii, ktorá zbraň zaeviduje.
Pôvodne bola zbraň typu flobert voľnopredajná, ale jej úsťová rýchlosť nesmela presiahnuť 7,5 Joulov. Teraz touto novelou od roku 2021 zbraň podlieha registrácii, avšak energia vystreleného náboja nie je obmedzená 7,5 Joulov.
Flobertkové zbrane sa najčastejšie používajú na nácvik streľby, prípadne na účely zábavnej streľby. Účinnosť flobertiek je relatívne malá a je 20 – 25 metrov. Flobertka tiež býva používaná ako zbraň na odstrely drobných hlodavcov.