Zdravím všetkých členov skautov, priaznivcov ich aktivít, ale aj tých, ktorí sa stotožňujú s heslom: "Vždy pripravený". Toto trefné heslo si môžeme zaradiť na akúkoľvek časť našich životov, ale najviac sa hodí práve pre prípad, ku ktorému vzniklo. Buďte pripravení, buďte bdelí a majte všetko vybavenie vždy po ruke.
Z vlastných skúseností a po dôkladných konzultáciách s priateľmi a známymi z radov skautov a priaznivcov outdoorových aktivít sme vybrali 11 častí vybavenia, ktoré by nikdy nemalo chýbať vo vašom inventári. Prečo práve 11? Pretože 10 už majú zabrané prikázania. Držte si šatky a klobúky, ideme rovno na to!
Keďže nula je tiež číslo, začneme u neho. Aktivity skauta nie sú založené len na pohybe po kempe a konaniu dobra. Často sa pristihnete na dlhých prechádzkach po lese a aktivitách, pri ktorých potrebujete mať všetko pekne pohromade. Pre tento účel využijete stredne veľký až veľký batoh. Dajme tomu okolo 40-65 litrov. Tí, ktorí chcú, môžu samozrejme siahnuť po veľkej krosne. Krása správnej voľby veľkosti batohu spočíva v uvedomení si, k čomu ho vlastne budete najčastejšie používať. Batohy okolo 60 litrov ponúkajú dostatok priestoru pre uloženie základných vecí pre pobyt na niekoľko dní. Pohodlne sa sem zmestia všetky nasledujúce predmety a ešte niečo navyše.
Pri výbere batohu dajte pozor na správný nosný systém. Plne narvaný batoh môže mať pekných pár kíl, čo vám môže s nesprávnym systémom urobiť z inak pohodového pochodu peklo na zemi. Komínové plnenie hlavného úložného priestoru, chytro rozmiestnené vrecká a predovšetkým možnosť upnúť napríklad karimatku a spacák na povrch batohu pomocou transportných popruhov. To sú dôležité prvky, na ktoré by ste mali vždy myslieť.
Na čo by sme nemali nikdy zabudnúť, je správne zvolená a zostavená lekárnička. Našťastie na to niektoré spoločnosti myslí za nás a presne takú nám vypracovali. Nemusí sa jednať o ultra ťažkú multikomplexnú lekáreň so všetkým možným. Dôležité je, vedieť si ošetriť základné poranenia a zabrániť infekcii. Je teda na každom z nás, čo si presne so sebou budeme chcieť brať.
Krabička poslednej záchranyje veľmi subjektívna vec. Každý tu nosí niečo iné. Jedna z možností je spoľahnúť sa na už zostavené, kde by sme našli rokmi praxe overený obsah, ktorý je takým základným stabilným bodom. Čo by sme tu našli? Predovšetkým potreby na založenie ohňa, ďalej napríklad píšťalku (jej zvuk doľahne až 10x vzdialenejšie než bežný krik), záložné svetlo, šitie a napríklad termofólia. Jasne, môže toho tam byť viac a každý si časom zostaví svoju, ale je fajn mať pri sebe aj vopred zostavenú.
Čo sa Vám pod týmto pojmom vybaví? Áno, tých možností je veľa. Môže sa jednať o Gore-TxXovú bundu, softshellku, a podobné veľmi sofistikované časti, predovšetkým oblečenie. Avšak v tomto prípade sa nechcem baviť o oblečeniu, ale skôr o časti vybavenia.
Jednoduché pončo je totiž v tomto ohľade oveľa univerzálnejšie. Môžete ho hodiť ako len cez seba, tak aj cez batoh, navyše si z neho môžete urobiť podložku pre spanie na zemi, ale aj provizórny prístrešok proti dažďu. Osobne by som toto s goráčovkou za 10tis nerobil. Verím, že so mnou súhlasíte. Takže, jo, jasne, nepremokavá bunda je priedušná a ponúka mnoho výhod. Možno teda, oba varianty dohromady? Výhoda je, že ako technická bunda, tak pončo spravidla nezaberú veľa miesta, ani nepridajú veľa kíl. Čo myslíte?
Oheň je hnacou premenou civilizácie. Až keď sa človek naučil skrotiť oheň, a že mu to trvalo, začal sa vývoj hýbať rýchlejšie dopredu. Niet teda divu, že medzi našich 11 prvkov patrí práve potreby pre založenie ohňa. Sem si môžeme zaradiť vodeodolné zápalky, zapaľovače, ale tiež produkty, na ktoré sa môžeme vždy spoľahnúť, čo je bez debát kresadlo. Nenápadná ferroceriová tyčinka tvoriaca iskry s teplotou až 3000 °C prehovorí ku vznieteniu kde čo. K tomu je dobré mať napríklad dobrý firewood, alebo tampóny namočené v horľavej látke. Stačí aj vata. To všetko vám umožní úspešné zapálenie ohňa a dodá ako sebadôveru, tak istotu do ďalšieho dňa. Prevaríte si vodu, osmažíte žabu či veveričku, dobre tak knedlo bravčové zelo od Adventure food, a zaženiete všetku zvedavú zver.
Keď už chcete byť pripravení na pobyt v prírode, je kriticky dôležité mať so sebou sadu na varenie. Nie, že by ste si chceli vychutnať kontinentálne raňajky, ale potrebujete zabezpečiť základné potreby, teda prísun jedla a pitia. Prevarení vody a uvarení si niečoho na jedenie. Mimochodom, skúšali ste odvar zo smrekových vetvičiek? Nie? A z makovíc? Hm, ako by som sa nepýtal.
Tu je najlepšie zvoliť jednu sadu a zbytočne to celé neštiepiť. Mnoho ľudí so sebou nosia ako sadu na jedlo, tak sadu na varenie. Zbytočné plytvanie miestom a uberanie drahocennej nosnej hmotnosti. Preto sa sústreďte na nerezový riad, ktorý zvládne všetko. Ak by ste snáď nevybrali sadu aj s príborom, vrhnite sa na spork alebo knork. Za toto by mal dostať vynálezca Nobelovu cenu. Samozrejme ak aj tak budete chcieť sadu na jedlo do kempu, super sú napríklad výrobky od Wilda.
Asi najväčším problémom akejkoľvek aktivity je dehydratácia. Prichádza veľmi rýchlo a so sebou prináša svojich priateľov, závrat, bolesť hlavy, zrýchlený pulz a tak ďalej. No, nekončí to nikdy veľmi dobre, preto je potrebné sa hydratovať. K tomu väčšinou stačí poriadna nádoba na vodu, ale čo keď voda dôjde? Potom sa môžeme spoľahnúť na matku prírodu a vytipovať si zdroj čistej vody a alebo môžeme byť pripravení a mať so sebou napríklad filter.
Filtre na vodu sú parádnym doplnkom, ktorý nie je veľký, ťažký a vo výsledku ani drahý. Dokáže prefiltrovať všetky problémové zložky vody. Navyše sa k nim dá zaobstarať skladacia fľaša a také filtre od Sawyer naskrutkujete aj na petfľašu alebo hydratačný vak. Celkom cool, že?
Aj taká drobnosť, ako lanko otáča situáciu vo váš prospech. Môžete si skúšať obľúbené uzly, ale využiť ho aj trochu inak. Napríklad pre stavbu prístrešku, pascí, alebo jednoduchých nástrojov, ktoré vám zlepšia pobyt v prírode.
Takéto lanko môže vyzerať rôzne. Buď klasické, napríklad polyesterové, alebo trochu schopnejší Paracord. Ten môžeme použiť buď samostatne, alebo ho rozrezať a vytiahnuť jednotlivé pramene, ktoré sami za seba majú slušnú pevnosť a nosnosť. Koľko metrov so sebou ideálne mať? To je otázka do bitky. Výhodou ľahkých laniek, ako je napríklad paracord, je, že aj 10-15 metrov skoro nič neváži a rozmerovo je to tiež prijateľné. Skúste teda začať u tejto dĺžky.
A to priatelia v akejkoľvek podobe. Niekto by mohol namietať, že ideálny je nôž s pevnou čepeľou. To určite je, ale čo také drobnejšie opravy, úpravy a práce? Nebol by na to lepší napríklad nejaký multitool? Pravda je taká, že v mnohých prípadoch je lepšie mať pri sebe nože dva. Jeden hlavný s pevnou čepeľou pre hrubšiu prácu a druhý zatvárací napríklad práve v podobe multitoolu, ktorý okrem krátkej čepele ponúkne aj nožnice, pílku a podobné užitočné nástroje. Takéto základné pravidlo -> držte sa nerezovej ocele. V prírode nebudete mať čas ani priestor na opatrovanie uhlíkovky (navyše napríklad bez povrchovej úpravy), preto je lepšie spoľahnúť sa na prítomnosť chrómu a zabezpečiť si nejakú tú odolnosť voči korózii.
Medzi naše body samozrejme patrí aj svietidlo, ktoré nám poskytne výhodu nad nocou. Tu sa jednoznačne bavíme o čelovke, ktorá poskytuje svetelný komfort a zároveň zanecháva obe ruky voľné. Môžete tak bez problémov stavať prístrešok, zdolávať komplikovanú cestu, alebo búrať dreva na zakúrenie. Kto toto už podcenil a držal baterku v zuboch, nech sa prihlási. Rád by som, ale potom by som nemohol písať.
Zamerajte sa teda na čelovky a odporúčam uprednostniť výdrž batérie nad výkonom. Na čo vám bude 1000 lm a dosvit 685 metrov, keď v tomto stave zotrvá max dve až tri hodiny? Ďalšou témou je energický zdroj. Nabíjacie svetlá sú fajn, ale bez powerbanky alebo solárneho panelu ju moc uprostred lesa nedobijete. Je potrebné teda zvážiť aj toto.
Samozrejme tu musím spomenúť aj spacie potreby. Vašou päťzónovou matrac bude karimatkas pohodlnou veľkou dekou, spacák a vankúšom, napríklad stočená mikina. Správny výber spacích potrieb je pre skauta dôležitý, pretože bude v lese tráviť veľa času a zrejme aj v tábore bude spať práve v spacáku.
U karimatky sa zamerajte na funkčnosť. Nafukovacie sú parádne, ale o poznanie drahšie ako penové. Navyše hmotnosť je dosť podobný. Tu si musíte zvoliť podľa preferencií. Čo sa týka spacákov, hneď po voľbe ročného obdobia sa zamerajte na výplň spacáku. Perie je super, ale nehreje navlhnuté a dosť pomaly schne. Umelé vlákna sú síce trochu väčší ako perie, ale zase fungujú aj navlhnuté a rýchlo vyschnú. Je to opäť na Vás.
Posledným, jedenástym bodom, je pomôcka, ktorá je známa už od 9. storočia nášho letopočtu. Čo bol sprvu pravdepodobne kus magnetovca na drevenej podložke v nádobe s vodou, je dnes síce stále jednoduché, zato viac spoľahlivé zariadenie. Asi nikto z nás nechce magnetizovať ihlu otrením o bavlnu. Je lepšie mať svoj kompas alebo buzolu. Aj bez mapy s trochou pojmu o svojej polohe dokážete pomocou tohto zariadenia nájsť cestu k civilizácii. Či kompas alebo buzolu, to nechám na vás. Tak ako tak, chybu neurobíte.
Tak, vzali sme to svižne, úderne, takzvane hopom. Prešli sme si celkom 11, dobre s malých fígľom 12, vecí, ktoré sa budú hodiť každému skautovi. Zámerne som sa tu nepúšťal do oblečenia a podobných vecí. To patrí už trochu inému článku. Verím, že si tu každý vyberie, pretože to posledné, čo potrebujeme, je ocitnúť sa mimo civilizáciu napríklad bez prísunu vody, kresadla, alebo svetla.
Takže všetkým prajem veľa skvelých zážitkov, splnených očakávaní a zaslúžených odznakov. Majte sa krásne a Buďte pripravení!