📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Čo nesmie chýbať v žiadnej univerzálnej sade na prežitie?

7. prosince 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 9 minútPrečítané: 573x

Krízové situácie, malé aj veľké, sa dejú všade a po celom svete rôznym ľuďom, pripraveným aj nepripraveným a len veľmi málo z nich je absolútne rovnakých pre všetkých z nás. Ako sa im teda postaviť sadou na prežitie súčasne dostatočne ľahkou a pritom dostatočne vybavenou na to najhoršie, čo vám môže osud predhodiť?

Veci, aké nosíte vo vašom EDC (Every Day Carry) / GHB (Get Home Bag) / BOB (Bug Out Bag) sa dosť líšia v závislosti na konkrétnej osobe a jej potrebách. Sčasti je to tak aj preto, lebo každý má iné vedomosti, skúsenosti a zručnosti, rozpočet a geografickú lokáciu. Krízové situácie, malé aj veľké, sa dejú všade a po celom svete rôznym ľuďom a len veľmi málo z nich je absolútne rovnakých pre všetkých z nás.

Ľudia v krajine pozorujúci západ Slnka

 Aj keď na to väčšina ľudí cestujúcich mimo domov nemyslí, mali by nosiť, keď už nie sadu na prežitie alebo sadu na dostanie sa domov, aspoň KPZ, kde nájdu to naozaj najdôležitejšie (mince, zápalky, krieda, sviečka, drôt, ihla, ... ). Navyše je natoľko malá, že o nej vo vrecku ani neviete a je s vami aj vtedy, keď sa vám odtrhne bežný batoh nad priepasťou / vodou či spadne niekam alebo ho roztrhá zviera.

Ale keď sa nájdete v skutočnej survivalovej situácii, majú všetci a všetky rovnaký cieľ a je jedno o akú ide katastrofu - prežiť to celé natoľko dlho, kým nedorazí pomoc alebo snáď nebudete schopní sa vrátiť späť k svojim milovaným.

S týmto na mysli, začneme tento zoznam survivalových vecí, ktorých cieľom práve je, že bude k tomuto cieľu prispieť. Pridáme aj niektoré ďalšie survivalové vybavenie, ktoré môžete zvážiť, pretože každý je iný (ako bolo už naznačené) a má logicky iné potreby. Upravte si teda tento zoznam prípadne práve pre tie vaše potreby.

Byť zachytený nečakane v survivalovej situácii potom môže byť pre podobného človeka v strese problém spoznať, aké veci sú najdôležitejšie: trauma, zmätok, chaos, stres, ... to všetko sa postará o to, že vaša myseľ bude značne mimo svojej obvyklej kapacity. Potom aj tí najlepší a najvybavenejší prepperovia robia chyby.

V podobnej situácii už nie je čas na to, učiť sa zaobchádzať s nejakým kusom vybavenia, čo ste vytiahli vôbec prvýkrát či snáď čítať inštrukcie. Ani nie je čas na to, študovať inštrukcie pre veci, čo nosíte dvakrát za rok. Práve toto je dôvod, prečo je tak dôležité poznať svoje priority dopredu a ovládnuť použitie základného survivalového vybavenia dopredu , aby vám pomohlo tento cieľ splniť.

V survivalovej situácii je dôležité mať "svalovú pamäť" so všetkými dôležitými vecami vo vašej sade. Môže to totiž predĺžiť (ba úplne zachrániť) život váš či niekoho iného.

Väčšina expertov z brandže sa zhoduje, že vo väčšine survivalových situácií je kritické zamerať sa na prístrešie, oheň a vodu, čo sú teda vaše prvé starosti. To je tým dôležitejšie, čím dlhšie budete niekde stroskotaní (zvyčajne rádovo hodiny až dni). Vedľa kvalitného batohu budete potrebovať ešte nasledujúce:

Prístrešie a Oheň

Je faktom, že čím ste skúsenejší a máte väčšie znalosti, tým menej survivalového vybavenia musíte niesť pre to, aby ste si vybudovali oheň a prístrešie. Kým nie ste skutoční majstri v stavbe prístrešia doslova zo všetkých materiálov okolo vás, tak budete musieť nosiť aspoň nejaké tie viazacie materiály (Paracord, ...), mylarovú termo-izolačnú fóliu a prikrývku, nezaškodí ani celta alebo vojenské pončo).

S týmito vecami v zálohe by ste mali byť schopní skonštruovať dočasné prístrešie v rámci vašej čo najlepšej ochrany pred živlami. Keď ste už vztýčili prístrešie, zamerajte sa teraz na to, aby ste nielen založili, ale hlavne udržali oheň, a to trvalo. To nie je dôležité len kvôli zahnaniu zvierat v noci a teplu, ale aj vám ohreje vodu, uvarí jedlo, vysuší veci a všeobecne a v neposlednom rade, zamestná vám myseľ.

Potreba sú tiež aktuálnemu počasiu zodpovedajúce šaty. A to tým skôr v miestach, kde je extrémna zima. Dokonca aj naskrz mierne podmienky môžu byť nebezpečné, keď človek niekde zvlhne alebo zmokne a naopak aj miesta, kde nemôžete z priameho Slnka. Hypotermia aj prehriatie vážne ovplyvní váš výkon a môže úplne znemožniť vaše kľúčové prežívacie akcie typu získanie vody, presná navigácia, signalizácia, stavba prístrešia, ...

Je potrebný tiež dobrý nôž a to silný dosť na to, aby zvládol sekanie konárov na prístrešie, výrobu luku na oheň, vykostiť / očistiť prípadne ulovené zviera (aj myš zasáhnutá kameňom je niečo ...), dá sa ale použiť aj ako oštep na obranu či na výrobu oštepu dreveného. Nasekáte s ním aj menšie dreva na oheň a pod. Vaša preferencia je v tejto veci dosť osobná, niekto dáva prednosť nožom Glock, iný zase švédskej kvalite Mora a tretí pre zmenu nedá dopustiť na staré dobré bowiáky či nože frontové alebo po kozákoch.

Tiež Multi-tool je definitívne výborný kus survivalového príslušenstva, aký vám v kríze pomôže mnohými cestami. Je ťažké spoznať, čo asi tak môžete potrebovať v konkrétnej zlej situácii. Ale je nespochybniteľným faktom, že multi-tool vám dáva šancu zvládnuť viac vecí ako len s obyčajným nožom.

Jedna z vecí, ktorá u vás jednoducho musí mať najväčší dôležitosť je vaša sada na založenie ohňa (Fire Kit). Sem patria všetky tie zápalky odolné na vietor, zápalky odolné na vodu, zápalky škrtajúce kdekoľvek, zapaľovače typu ZIPPO aj zapaľovače plynové, kresadlo + ocieľka, neuškodí ani lupa a niečo ako suchý podpaľovač.

Pre miesta, kde je príliš vlhko a mokro na to, aby ste toto lístie, konáre a drevo použili na oheň, je vhodné mať aj pílku alebo sekeru, aby ste sa dostali aj k vnútorným suchým oblastiam dreva.

Navigácia a Signalizácia

Musíte byť schopní identifikovať, kde ste a kam sa musíte dostať v rámci pomoci alebo sa všeobecne dostať do bezpečnejšej oblasti je kritické. Časť bezpečnej navigácie je aj to, že máte prístup ku svetle vo tme a máte k dispozícii aj vybavenie, ktoré vám pomôže so signalizáciou o pomoc, keď ste niekde stroskotaní.

Dobrý fungujúci kompas a znalosti, ako ho presne používať, budú tiež pre vaše prežitie kritické, a to tým skôr, keď budete stroskotaní v divočine alebo neznámom teréne.

Štandardná mapa oblasti, kde ste a topografická mapa sú opäť a rozhodne dôležitou súčasťou vášho survivalového vybavenia, čo by ste so sebou mali mať v každej situácii, kde bojujete s živlami o prežitie.

Signálne zrkadielko a píšťalka sú tiež praktické na komunikáciu s okolím aj záchrancami. Najlepší je model bez guľôčky, pretože ten lepšie funguje v mokrom prostredí.

Nevyhnutné je aj nejaké moderné taktické svetlo ako treba niečo od Maglite. Tiež s ňou ale môžete niekoho vziať po hlave v rámci sebaobrany. Čelovky sú tiež v poriadku, keď potrebujete voľné ruky. A tým rýchlejšie aj človek všetko stihne, keď sa blíži tma.

Človek stojaci na kameni pozorujúci západ Slnka

 Aj keď si to moderný človek často nepripúšťa, nie je imúnny na žiadne katastrofy, stačí napríklad, aby do 50 svetelných rokov okolo nás vybuchla nova / supernova (v našej Galaxii je jedna za 50 rokov cca a vo Vesmíre cca jedna každú sekundu) a razom je po všetkom živom (pravdepodobne veľmi pomaly, podobne ako u ľudí z Černobyľu). Nie je náhoda, že tieto smrtiace emisie lúčov gama sa prekrývajú s veľkými vymieraními druhov na našej planéte: dinosaury sú asi najznámejší príklad, tí ale dali prednosť meteoru, čo bola paradoxne lepšia a rýchlejšia voľba. Čaká nás to tiež (obiehajú pravidelne okolo centra Galaxie cca 220 miliónov rokov a sme počas cesty vystavení variabilným a rôznym magnetickým, gravitačným a žiarivým vplyvom), ktorý mení oi. aj magnetické póly našej planéty (chrániace nás pred Slnkom) dočasne, kým sa samozrejme skôr nezničíme kvôli podobne dôležitým veciam ako je politické zameranie či snáď viera v tú či onú neexistujúcu bytosť. Človek má veľké sebavedomie z dôvodu technického pokroku, ale líši sa od najbližšieho opičieho kolegu len cca v jednom chromozómu, čo je bohužiaľ spoznať stále! Mal by byť vyzretejší ale, takže začnime každý pri sebe, pretože včera bolo v tejto veci naozaj neskoro!

Prvá pomoc

Rovnako ako ďalšie dnes menované veci, aj sada prvej pomoci je kritická súčasť vašej přežívacej sady. A na aké veci v nej nezabudnúť?

  • vaše osobné lieky na 24 hodín až 3 dni
  • lieky od bolesti
  • lekárska lepiaca páska
  • lepiaca páska
  • gáza
  • náplasti
  • dezinfekcia
  • obväz
  • niť a ihla
  • skalpel
  • nožnice
  • pinzeta
  • aktívne uhlie

Jedlo a Pitie

Keď príde na survivalové situácie, tak voda by mala mať prednosť pred jedlom. Bežný človek prežije tri týždne bez jedla, ale len tri dni bez vody. Hoci len ale po púhych troch hodinách môže byť v horúčave situácia nebezpečná!

Noste so sebou nejakou balenú vodu, keď to ide, ale určite majte v sade aj survivalovú slamku na pitie. Taktiež sa dá voda prečistiť skrze šatku a za pomoci tabliet na čistenie vody. Či môžete piť vodu, na akú narazíte.

Ideálne to chce aj kovovú nádobu na pitie s vrškom uzatváracím (kovová šálka poslúži tiež), aby ste ju mohli uzavrieť a prevariť. Pridajte aj ďalšie ľahké veci: sušené mäso, proteínové tyčinky, oškvarky, ... Jedlo, čo máte radi, je zvyčajne na cesty málo energeticky výdatné (škroby stokrát inak - pizza, hranolky, zemiačiky, rezance, fazuľa, ryža, ...), ako základné. A pozor, pridajte aj malú sadu na rybárčenie a oceľový drôt na pasce.

Zbrane

Mať schopnosť brániť seba, rodinu a svoje veci, to je situácia, ku ktorej v rámci vášho survivalu niekde môže dôjsť skôr, než by ste si priali. Uistite sa teda, že ste schopní sa brániť nielen zvieratám, ale aj ľuďom.

Palná zbraň je síce super, ale nie všade si ju smiete vziať po svete. Potom teda nezostane než zostať u iných slušných alternatív: korenistý sprej, teleskopický obušok, taktické pero, prak, nôž / sekera (tú alebo ďalšiu podobnú vecičku by ste rovnako v sade mať mali na tvorbu prístrešie) / mačeta.

Nepodceňujte ani veci staré a osvedčené: luky a kuše nie sú skoro nikde vo svete regulované, napriek tomu penetrujú lepšie (do piesku, aj obranných / "nepriestrelných" viest, ... Kto neverí, nech tam Googlí!) Ako bežná strela.

Ďalšie veci na zváženie

Toto už dosť záleží na osobnom vkuse a názoru. Takže podľa úvahy pridajte ešte:

  • peniaze
  • mobilný telefón
  • GPS
  • rádio na kľučku
  • satelitný telefón
  • skladací varič
  • binokulár či monokulár ďalekohľad
  • zatváracie špendlíky
  • hliníková fólia
  • nepremokavý papier a ceruzka
  • značkovač cesty - krieda alebo v mieste vytvorený obhorený uhlík

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí