📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať a správne používať opaľovací krém

6. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 17 minútPrečítané: 419x

Je jedno, či je práve dnes sivá obloha alebo krásne modrá, v oboch týchto prípadoch na vás slnko sype jednu každú sekundu miliardy a miliardy vysoko energetických častíc známych ako fotóny. A navyše k teplu a svetlu, ktoré tak milujeme a túžime po ňom, obsahujú aj UV žiarenie, zdroj slnečných popálenín a predčasného starnutia kože a tiež rakoviny. A práve tento typ rakoviny dostane viac z ľudí, než všetky iné typy dohromady.

Štyri opaľovacie krémy položené na stole

Keď používate opaľovací krém skutočne optimálne a podľa predpisov a odporúčaní dermatológov a ako by ste mali, tak si ho na dlhšiu dovolenku kúpte skutočne čo najväčšie balenie. Nezabudnite taktiež ani na to, že ho musíte obnovovať po každej návšteve vody alebo dvoch hodinách času.

Pred tým, než vyrazíte v rámci svojej outdoorovej aktivity medzi agresívne lúče, musíte urobiť ohľadom výberu ochranného opaľovacieho krému niektoré zásadné rozhodnutia.

Dnes budeme uvažovať a riešiť všetko ohľadom výberu aj nanesenia opaľovacieho krému. Nájdete tu teda toto:

  • Akú má hodnotu / hodnotenie účinnosti (tzv. číslo SPF - to musí byť na krému vždy uvedené, niekto uvádza aj ochranu pred UV A ako UVA PF).
  • Aké má špeciálne ingrediencie.
  • Ako opaľovací krém nanášať?
  • Ďalšie tipy v rámci čo najkompletnejší UV protekcie.

Poznámka: šaty s UPF ochranou chráni kožu lepšie ako akýkoľvek krém a je to oveľa efektívnejšia cesta, ako to urobiť. Najlepšia vaša stávka teda je mať podobné ošatenie + na zvyšku exponovaných partií opaľovací krém.

Ako mám chápať SPF číslo na opaľovacích krémoch?

Akýkoľvek opaľovací krém má na sebe vždy číslo SPF (anglická skratka Sun Protector Factor - alebo tiež Faktor Slnečnej Ochrany). To udáva, ako veľmi je práve tento konkrétny typ vo svojej ochrane efektívny. Každý musí túto hodnotu udávať vpredu a doslova to naznačuje schopnosť daného opaľovacieho krému ochraňovať vašu pokožku pred spálením. A prípravky, čo splní príslušné testy, sa môžu nazývať tiež podľa toho, aké ďalšie špeciálne funkcie ponúkajú: ako pôsobenie proti predčasnému starnutiu kože, proti vode na určitý čas, ...

Čo SPF číslo na opaľovacích krémoch znamená v praxi?

SPF udáva, ako veľmi je konkrétny typ opaľovacieho krému dobrý pri ochrane nekrytej kože pred poškodením spôsobovaným určitým typom UV radiácie spôsobujúcim spáleniny, rakovinu atď. A to zo strany lúčov UVB. Táto škála ale nie je bohužiaľ ani intuitívna a ani prehľadná:

  • SPF 15 blokuje 93% z UVB lúčov.
  • SPF 30 blokuje 97% z UVB lúčov.
  • SPF 50 blokuje 98% z UVB lúčov.
  • SPF 100 blokuje 99% z UVB lúčov.

Keď teda premýšľate, aký si dnes asi na svoje vonkajšie akcie zvolíte opaľovací krém, tak sa držte nasledujúcich rád:

  • SPF 15 je minimum, aké dermatológovia odporúčajú pre akúkoľvek expozíciu Slnkom vonku.
  • SPF cez 50 nie sú zmysluplné, nič neblokuje 100% UVB a opaľovací krém, čo má hodnotenie SPF 100, sa zdá byť proti SPF 50 o toľko mocnejší, napriek tomu pridáva len jedno jediné percento k jeho UVB ochrane (98% verzus 99%)!
  • SPF hodnotenie vám nehovorí, ako často je nutné všetko obnovovať. Zahraničné zdravotné organizácie, čo to majú zvyčajne na starosti, ale uvádzajú, že odporúčajú znovu naniesť krém každé dve hodiny, či už máte, aký chcete.

Čo znamená na opaľovacích krémoch "Broad Spectrum" / širokospektrálny?

UV radiácia zahŕňa lúče o mnohých vlnových dĺžkach. Okrem UVB prebraných hore potrebujete tiež ochranu pred UVA, ktorá tiež predčasne starne kožu a hovorí svoje aj k rakovine. Namiesto numerickej hodnoty práve, "Broad Spectrum" / širokospektrálny na opaľovacích krémoch znamená, že je tu prítomná aj ochrana proti UVA. Inými slovami a stručne, keď bráni aj proti UVA, je tam "širokospektrálny".

Opaľovacie krémy označené týmto štýlom teda chráni pred UVB aj UVA lúčmi. Mimochodom, organizácie zdravotné opäť potvrdzujú, že číselný faktor ochrany UVB potom cca zodpovedá aj hodnote UVA.

Detail na opaľovací krém v spreji

Najväčším problémom, pred ktorým vás má práve krém proti Slnku ochrániť, je rakovina kože, aneb melanóm. Ako sa ukazuje, je tu jedna dobrá správa, ako sa s ním pobiť (rovnako ako s rakovinou všade inde vo vašom tele), musíte piť čo najsilnejší zelený čaj, a to bez cukru. Katechíny v ňom totiž znižujú tvorbu nádorov (u myší všetko brané: 35% výskyt, o 63% menšia multiplicita a o 55% nižší rast nádoru).

Čo znamená na opaľovacích krémoch "vodeodolný"?

Pokiaľ ide o pojem "vodeodolný", tak tým sa vám výrobca opaľovacieho krému snaží naznačiť, že tento opaľovací krém je vyrobený tak, aby ho nerozhádzal jednak pot a za ďalšie - dážď. Keďže žiadny krém nevydrží večne, navyše, keď sa opaľujete, hráte si v piesku, otáčate sa, potíte sa atď. Preto mnohé krajiny u nich zakazujú používať označenie "vodovzdorný" ale trvá len na označenie "vode odolný" či "potu odolný".

Je to ale na každý pád údaj nepovinný. Niekde sa môže objaviť aj rozdelenie opaľovacích krémov na tie, čo majú odolnosť buď 40 minút alebo 80 minút, avšak sú aj krajiny, kde spolu s tým uvádzajú fakt, že je odporúčané vrstvu obnoviť po každej návšteve vody.

Tiež nezabúdajte, že keď robíte na svojej koži čokoľvek s uterákom, zmývate tiež účinnú vrstvu.Aj tentoraz teda nezostane, než znovu všetko aplikovať po každom použití uteráka!

Z čoho sa moderné opaľovacie krémy skladajú?

Zdravotnícke organizácie rôznych krajín typicky špecifikujú, aké ingrediencie sú povolené, pričom niektoré dnes budí dosť negatívne odozvy:

  • Oxybenzon - keďže táto chemikália ničí celosvetovo koralové útesy, štát Havaj je úplne zakázal. Inak je to alergén tiež a efektívny proti UVB. Vedci ho majú v hľadáčiku už dlho, pretože sa vyskytuje v krvi tých, čo ho nosí, obmedzuje sa teda značne. Môže tiež vyvolávať kozmetické vyrážky a akné. Preniká pokožkou a v tele po osvietení produkuje voľné radikály.
  • Ethylhexyl metoxycinamát (skr. EHMC alebo Octyl metoxycinamát, skr. OMC alebo Octinoxát) - tiež zakázané na Havaji z dôvodu zabíjania koralov a moc neprospieva ani ľuďom. Tiež je vo rúžoch, pleťových krémoch, lakoch na vlasy, ... ako zistili vedci z Masarykovej univerzity, po vystavení UV žiareniu je nestabilný a mení sa na izomér potenciálne toxický pre ľudskú DNA.

Mimochodom, prípravky "reef-safe“ či „reef-friendly“ by to mali mať vyriešené legálnou cestou. Nie je to ale vec ošetrená priamo zákonom. Stručne sú to veci bez Oxybenzonu a Octinoxátu. Sú tu ale stále ďalšie ingrediencie v opaľovacích krémoch, ktoré stále silne negatívne ovplyvňujú ako vás, tak aj koralové útesy. Príliš im neprospieva ani otepľovanie morí.

  1. Kyselina 4-aminobenzoová (tiež známa ako kyselina para-aminobenzoová alebo PABA) - spôsobuje fotocitlivosť pokožky a alergické reakcie u niektorých ľudí. Produkty, ktoré ju nemajú, sa zvyčajne hrdo chváli nápisom "PABA-free". U človeka vzniká v čreve vďaka E. Coli. Najviac jej je v pečeni, kvasniciach, nefiltrovanom pive, melase, hubách, celých zrnách a ledvinkách.
  2. Parabény - je to skupina chemických látok, dnes široko používaných ako konzervačné činidlá, poprípade v kozmetike alebo snáď farmaceutickom priemysle. Sú baktericídne a fungicídne, takže sú aj v pastách na zuby a šampónoch. Niektoré parabény majú zrejme opäť negatívny vplyv na koraly, čoraz viac značiek od nich preto upúšťa a pridávajú informáciu "paraben-free".
  3. Vôňa - okrem prostého faktu, že tu nie sú potrebné, môžu podráždiť vaše oči alebo opäť aktivovať isté alergické reakcie. Radšej sa im vyhnite preto u detí alebo snáď u ľudí, ktorí často plávajú alebo sa veľa potia.
  4. Nanočastice - schopnosť vytvárať tieto častice je relatívne nová a ešte nie sú úplne chápané ich dôsledky. Sú malé, takže môžu ľahko prechádzať cez steny buniek. To má v určitých prípadoch svoje výhody a v iných zase svoje nevýhody. Ešte sa síce nestihlo nič škodlivého nájsť, ale je to určite len otázka času. Mnohí z výrobcov preto používajú nápisov "nano-free" alebo snáď "non-nano". Nie je tu definícia v USA, ale v Európe a Austrálii je to platný a legitímny termín.
  5. Oxidy zinočnatý a oxid titaničitý - minerálny blokátor UVA a UVB. Nespolieha na chemickú cestu, ale na malé fyzické prekážky v ceste. Práve tieto prípravky bývajú hocikedy (alebo aspoň čiastočne) vo forme nano-častíc, aby sa uľahčila aplikácia. Uvidíte je na prípravkoch ako "natural", "útes-safe" a "organic". Nano-častice zase môžu zrejme koraly zanášať inak (resp. prenikať hlboko do nich ako mikro-plasty), takže je to trochu optimistické tvrdiť bez dôkazov a pohrôm, ktoré sa ešte nestihli prejaviť.
Opaľovací krém nanesený na nohu

Je faktom, že extrakt zo zeleného aj čierneho čaju ochraňuje pokožku aj pred radiačnou liečbou. Keď sa totiž naniesol extrakt na ožarované miesta, tak došlo k inhibícii uvoľňovania zápalových cytokínov a poškodeniu kože vedľajšími účinkami sa znížilo o 5-10 dní.

Ako moderné opaľovacie krémy správne nanášať?

Každý ho používa málo a skoro nikto ho nepoužíva správne:

  • Oveľa dôležitejšia ako typ konkrétneho opaľovacieho krému je jeho správna aplikácia. Tak napríklad, typ SPF 50 nanesený halabala poskytuje menšiu protekciu ako SPF 30 alebo SPF 15 nanesený konzistentne a dobre.
  • Aplikujte váš opaľovací krém 15 minút pred expozíciou, čo platí pre absolútne všetky typy.
  • Použite ho viac, než koľko si myslíte, že bude stačiť. Predstavte si "veľký kotol" alkoholu plný krému a práve to bude potrebné na priemernú osobu v šortkách a tričku. Je potrebné sa uistiť, že ste pokryli každý štvorcový centimeter exponovaného tela.
  • Znovu aplikujte minimálne každé dve hodiny. Aj toto platí pre všetky verzie a typy. Aj tiež je to vec, na ktorú ľudia často zabúdajú!
  • Vezmite si dosť na celý výlet. Aj keď to vyzerá ako pusté podliezanie obchodníkom, dermatológovia upozorňujú, že dvaja ľudia na štvorhodinovej slnečnej prechádzke spotrebujú celé 200 ml balenie. Keď vám teda ostal krém z minula a pozeráte sa na dátum spotreby, evidentne ste ho naposledy neaplikovali dosť...
  • Užívajte krém so silou SPF 15 alebo väčší denne. To je rada od organizácie majúcej na pleciach informovanosť o rakovine kože. Tiež odporúčajú pre dlhšie výlety vonku SPF 30 a lepší.
  • Čo deti a krémy na opaľovanie? Používajte pre nich do 6 mesiacov veku len tieň! Ich koža je natoľko tenká ešte, že by ho veľmi ľahko vstrebala.
  • Opaľovacie krémy v spreji - nie je odporúčané ich používať na deti, pretože je tu riziko vdýchnutia, podráždenia priedušiek, odštartovaní astmatického záchvatu pod. Navyše, spreje povzbudzujú k naneseniu menšieho objemu krému, než je optimálne. Majú svoje miesto ale - sú praktické vtedy, keď chcete nastriekať krém na rednúce vlasy. Aj tak je ale klobúk tá najlepšia stávka.
  • Dátum spotreby opaľovacieho krému - je dnes štandardom, že bežný krém na opaľovanie dnes vydrží asi tak 3 roky. Aj keď je najlepšie sa držať dáta "spotrebujte do", inak sa môže zmeniť konzistencia na spekanie pod. Vždy ho skladujte na suchom a studenom mieste, pretože teplo a vlhko znižujú jeho životnosť.
Žena s klobúkom, okuliarmi a krémom na nose hľadiaca na neba

Aj keď sa u podobných prípravkov očakáva skladovanie a používanie priamo na slnku, určite nič nepokazíte tým, keď krém na opaľovanie schováte aspoň do tieňa. Dá sa aj zahrabať do piesku. Nezabúdajte, že ako UV lúče degradujú iné veci a materiály, rovnako degradujú aj vlastný opaľovací krém a jeho potenciálnu účinnosť (bude to samozrejme dosť záležať na konkrétnom zložení a typu).

Ako na totálnu UV protekciu?

Neustála UV protekcia vyžaduje z vašej strany viacrozmerný prístup:

  • Noste šaty disponujúce odolnými UPF látkami.
  • Štedro krém naneste na všetky exponované časti tela.
  • Noste okuliare so stopercentnou ochranou na UV žiarenie.
  • Zdržujte sa v tieni keď to len trochu ide. Aj úpal môže byť nebezpečný.
  • Monitorujte pri sebe aj u vám zvereným osobám čas ich vystavenia UV, špeciálne to platí skrze špičky (9 ráno až 3 popoludne).
  • Pamätajte, že aj filtrované Slnko stále môže poškodzovať vašu kožu, takže sa chráňte aj pod mrakmi.

Aké faktory volajú po extra-opatrnosti, keď príde na vašu expozíciu UV lúčom?

  • Ste svetlejší foto-typ. Keď máte kožu tmavšiu, nepredpokladajte, že môžete krém na opaľovanie preskočiť. Vaša koža stále môže dostať UV poškodenie, ale nebude to tak ľahko detekovateľné.
  • Keď máte deti. Tie totiž majú menšie tenšiu pokožku a navyše je viac citlivá. Poškodenie v ranom veku potom môže viesť k vážnejším problémom neskôr v živote.
  • Keď beriete isté lieky. Sú určité lieky, čo zvyšujú vašu fotocitlivosť (veci na akné, antihistaminiká, antibiotiká, veci na podráždenie a zápaly a bylinkové suplementy. Keď beriete lieky, dvakrát sa popýtajte v lekárni / u doktora, či nie je tohto typu a či nie je alternatíva poprípade.
  • Keď je leto. V lete je slnečné svetlo viac intenzívne ako v zime.
  • Budete vonku cez najväčší horúco dňa. Svetlo je najintenzívnejšie na poludnie a slabšie ráno a večer.
  • Budete vo vysokých výškach - čím vyššie budete, tým intenzívnejšie svetlo bude.
  • Budete v tropickom či polárnom regióne. Svetlo inde je menej intenzívne.
  • Budete niekde, kde je sneh a voda. Môžete si totiž spáliť kožu len odrazeným svetlom od zeme (aj v tieni tu musíte mať ochranu). Pozor tiež mimochodom v tejto veci na snežnú slepotu a zápal spojiviek.
  • Ste v oblasti s vysokým UV indexom (UVI). To dosahuje hodnôt od 0-2 (nízka hodnota) až 11+ (extrémna). To udáva denný objem UV lúčov, ktoré sa dostanú k zemi. Sú miesta, kde je to súčasťou predpovedí (USA a EPA organizácia poskytuje UVI predpoveď podľa miestneho PSČ / ZIP code).
  • Nenanášate krém do najviac exponovaných miest - krk, nos, uši a zadná strana rúk schytá najviac.

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí