📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Svietidlá patria k najdôležitejším doplnkom palných zbraní, či už sa chystáte loviť v prírode, hrať airsoft alebo vykonávate taktickú operáciu. V tme a šere občas nebýva iná možnosť, než si na cieľ posvietiť. Z akých modelov si môžeme vybrať?

Svietidlá na dlhé strelné zbrane musia okrem výbornej svietivosti, výkonu a výdrže batérie spĺňať ešte ďalšie parametre. Napríklad kompatibilitu s danou zbraňou, respektíve zbraňovým mechanizmom či platformou. Aby ich bolo možné prichytiť priamo na telo zbrane. Pretože dlhá palná zbraň nám logicky zaberá obe ruky, takže ručné svietidlo by na tieto účely neprešlo.

Zvoľte si taktické svietidlo

Pri montáži na zbraň nie je vhodné robiť kompromisy. Preto je dobré hľadať svietidlá, ktoré sú označené ako taktické. Čo práve v prípade zbraňového osvetlenia znamená okrem iného to, že je dané svietidlo možné primontovať k railu/montáži. A pretože montáže bývajú spravidla univerzálne - rozlišujeme niekoľko základných druhov, ako je napríklad Picatinny 1913 - je také svietidlá možné montovať na viac typov zbraní.

Slovo „taktické“ u svietidiel však znamená ešte to, že sa také svietidlá dajú ovládať tak, aby nás ich zapínanie a vypínanie čo najmenej rušilo pri manipulácii so zbraňou. Takýmto trochu polovičatým riešením, aj keď na účely napríklad airsoftových hráčov alebo lovcov dostatočne účinným, je ovládacie tlačidlo na konci svietidla. To je ovládané spravidla palcom tej menej dominantnej ruky, ktorou budete držať hlaveň.

Tlakový, alebo kolískový spínač?

Profesionálnejším variantom je výber svietidla s možnosťou osadenia tlakovým spínačom. Ten je drôtikom spojený so svietidlom a umiestňuje spínač bližšie k ruke, ktorá drží hlaveň alebo rukoväť. Po priložení prsta na tlakový spínač sa svietidlo zapne automaticky a nemusíte sa pritom zdržovať jeho hľadaním. Ďalšou možnosťou je potom kolískový spínač, ktorý ale pre dlhé zbrane nie je vhodný. Takýto spínač totiž musíte mať po ruke, čo z vyššie uvedených dôvodov práve pri dlhých zbraniach nebýva možné.

Pušku osadíte aj svietidlom pre pištoľ

Svietidlá pre krátke zbrane, napríklad pištole, bývajú menšie, a preto ich môžete jednoducho inštalovať aj na pušky a karabíny. Zbraňové svietidlá pre dlhé zbrane ale na pištoľ nenamontujete. V prípade, že zháňate univerzálne riešenie pre viac typov zbraní, siahnite po pištoľovom svietidle. Treba však podotknúť, že v takom prípade opäť prichádzajú kompromisy najmä v zmysle ovládania.

LED ako štandard

Čo sa týka zdroja svetla, štandardom sa v posledných rokoch stále častejšie stáva LED dióda, ktorá je praktická v tom, že je úsporná aj pri vyššej svietivosti a navyše dlho vydrží. LED diódu napájajú integrované batérie, ktoré sú buď vyberateľné, alebo pevné, a v takom prípade môže svietidlo disponovať USB konektorom pre priame nabíjanie. Všeobecne platí, že čím vyššia svietivosť, tým vyššia cena, čo sa napokon týka aj výdrže batérie na jedno nabitie.

A čo materiál?

V kategórii zbraňových svietidiel si môžete vybrať aj podľa materiálu. Plast prirodzene vychádza lacnejšie, čo je spôsobené jeho vysokou dostupnosťou a jednoduchou spracovateľnosťou. Väčšinou sa u svietidiel – rovnako ako u ďalších zbraňových doplnkov – používa tvrdený polymér, ktorý je síce odolný, ale nie tak odolný ako napríklad hliník. Ten býva zároveň k dispozícii s eloxovanou úpravou, takže je odolný nielen voči pádu, ale aj proti oderu. Navyše zostáva ľahký a lepšie odvádza teplo, čo znamená, že lepšie chladí (aj keď LED technológia ani moderná batéria „nekúri“ toľko ako staršie riešenia).

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Celková dĺžka
cm cm
Počet režimov
Svetelný tok
lm lm
Dosvit
m m
Hmotnosť (kg)
kg kg
Napájanie
Materiál