📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať ideálnu karimatku a vankúšik?

20. září 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 13 minútPrečítané: 1132x

Čo sa týka všetkých spacích podložiek a vankúšikov, tak tie majú dve nesmierne dôležité úlohy ohľadom vášho kvalitného spania mimo posteľ: izoláciu a pohodlie. Aj keď by sa asi zdalo na prvý pohľad, že mať pohodlný spánok vďaka komfortne veľkej spacej podložke je vonku kľúčové, pravda je taká, že je to práve jej schopnosť vás odizolovať od okolitej zimy, čo skutočne hrá hlavnú úlohu.

Muž v tráve s batohom a karimatkou na chrbte

 Zladiť dnes všetky svoje vybavenia, čo si so sebou beriete niekam na výlet, to je úplný základ, pretože bez toho to rozhodne nepôjde - všetky vybrané komponenty v batohu musí totiž byť v rovnováhe a vzájomnom súlade, inak vás na dovolenke miesto radostných zážitkov čaká maximálne tak zlosť."

Čokoľvek dnes povieme, platí pre oba dva hlavné typy produktov používajúcich dnes tieto technológie: môže ísť jednak o vankúšiky a v druhom rade aj o spacie podložky / karimatky všetkých typov.

Aké typy spacích podložiek a vankúšov tu máme

Dnes tu štandardne máme na trhu tri typy spacích podložiek / vankúšikov rozdelených podľa technológie: môže ísť o model nafukovacie, samonafukovacie alebo o tradičný penový.

I. Spacie podložky / vankúšiky plnené vzduchom

Keby sme mali porovnať spacie podložky / vankúšiky plnené vzduchom predtým a teraz, tak samozrejme doba pokročila. Všetko sa nám trošku odľahčilo, nakoniec, máme tu nové umelé materiály, technológie spracovania a nové výrobné postupy, takže nie je jediný dôvod, prečo trikrát za noc dofukovať spaciu podložku / vankúšik starý po rodičoch, keď môžete mať model nový, ktorý sa vám postará nielen o dokonalý odpočinok, ale aj o nespočetné ďalšie radostné zážitky.

Väčšina moderných nafukovacích podložiek / vankúšikov dnes disponuje aj špeciálnou odrazovou izolačnou vrstvičkou v rámci zvýšenia tepelnej izolácie a komfortu. Je s nimi ale spojený jeden drobný zádrhel: pred použitím je potrebné ich nafúknuť, čo je zvyčajne potrebné urobiť pusou (skvele ale poslúži aj všelijaké plastové nafukovacie nášľapné pomôcky aké sú súčasťou malých nafukovacích člnov, pumpa z bicykla a podobné vecičky, ...) a to bohužiaľ zakaždým, keď ich chcete použiť. To samozrejme celkom logicky predpokladá, že máte dych ako zvon i po celodennej túreA ako dlho celá táto akcia asi zaberie? No, väčšinou vás pripraví asi tak o tri minútky dychu - doslova ... Existujú však modely s pumpou vstavanou, poprípade ju nájdete medzi (extra plateným) príslušenstvom.

Výhody spacích podložiek / vankúšikov plnených vzduchom: medzi najväčšie výhody tejto triedy produktov patrí to, že sa jedná o ten najviac "zbaliteľný" a pohodlne prenositeľný štýl podložky, aký existuje. Kompaktnosť je u nich skutočne maximálna. A vôbec nevadí, že sú niektoré zo spacích podložiek / vankúšikov plnených vzduchom navrhnuté len pre leto (izolačná hodnota 3 R) a len niektoré (pochopiteľne a logicky s ďalšou izoláciou) pre všetky štyri sezóny. Ak sa vám navyše zdá nejaká moc tvrdá či mäkká, dá sa z nich vzduch vypustiť či sem naopak napumpovať / pri-fúknuť nejako, čo sa vám u iných typov matracov a vankúšikov rozhodne nepodarí.

Nevýhody spacích podložiek / vankúšikov plnených vzduchom: všeobecne sa dá povedať, že všetky modely spadajúci pod tento typ sú drahšie tým viac, čím kompaktnejší verzií súú. Rozhodne tiež môžu byť ľahko prepichnuté (väčšinou problém, keď zdieľate stan so psom), našťastie ale nie sú súpravy na lepenie nijako drahé a aj celý proces je jednoduchý. Niekoho môže tiež doslova štvať, či už u kolegov alebo pri sebe, že mu jeho nafukovacia spací podložka / vankúšik píska (taký ten otravný gumový zvuk známy z detských balónikov). Ak sa taktiež mení vonkajšia teplota (prípadne viac osciluje), môže sa v bežnom podobnom produkte meniť akoby pocitovo objem vzduchu podľa toho, ako kolíše teplota - takže nafúknuť radšej až hneď a bezprostredne pred použitím. A občas sa u nich vyskytuje aj ten problém, že sa vzdušná vlhkosť zráža vo vnútri, a tým môže spôsobovať prípadné problémy s vnútorným namŕzaním v zimných obdobiach a s plesňami v letnom (aj keď to skôr výnimočne a rozhodne to nebýva na 100% pravidlom v praxi - pokiaľ sa tomu ale chcete čo najviac vyhnúť, tak externá pumpička predsa len nie je človek a vlhkosť z nej bude dozaista o poznanie nižšia).

Samonafukovacia karimatka Therm-a-Rest® Trail Scout™

 Moderná doba nám síce priniesla početné nové materiály a pod-typy produktov, ale základ každej podložky / vankúša je stále ten istý - snaha odizolovať vás od okolia a aspoň trochu vám pri nocovaniu vonku skvalitniť celý ten zážitok do aspoň trochu komfortnej podoby ...

II. Spacie podložky / vankúšiky plnené vzduchom - avšak samonafukovacie

Čo sa týka samonafukovacích spacích podložiek / vankúšikov plnených vzduchom, tak tie sú kombináciou medzi izoláciou typu tri (modely penové) a jedna (modely nafukovacie). Všetko je tu plne automatické - skrátka s ňou zložíte špunt a vzduch naplní sám všetky ich zákutia. U niektorých z týchto typov samonafukovacích spacích podložiek / vankúšikov plnených vzduchom sa počíta primárne s nasadením v batohu, a preto sa dajú pozdĺžne zložiť, zrolovať a vsunúť do batohu. Iné modely sú zase určené skôr pre auto-kempovanie a väčšie rodiny, takže sa pozdĺžne prehnúť nedajú. Aj v tejto kategórii sú ale samozrejme modely najteplejšie, najširšie alebo najlacnejšie ...

Výhody samonafukovacích spacích podložiek / vankúšikov plnených vzduchom: jedná sa o spanie veľmi pohodlné a pritom kompaktné a navyše aj s mimoriadnou mierou izolácie. A rovnako ako u spacích podložiek / vankúšikov plnených vzduchom sa aj tu, u tých samonafukovacích, dá veľmi ľahko regulovať objem vzduchu vo vnútri (a teda aj ich potenciálni tuhosť / voľnosť). Vyrábajú sa tiež z pevnejších materiálov, než väčšina bežných spacích podložiek / vankúšikov plnených vzduchom, takže ide o veľmi dobrú voľbu pre deti všetkých typov a foriem. A ešte jedna drobnosť - človek pri spaniu na nich nemá pocit, že stráca vzduch.

Nevýhody samonafukovacích spacích podložiek / vankúšikov plnených vzduchom: z čoho asi nebudú ortodoxný priaznivci cestovania len s batohom nepríliš nadšení, tak je zistenie, že ú ťažšie a drahšie, než bežné penové karimatky a nie tak kompaktné, ako sú spacie podložky / vankúšiky plnené vzduchom. Aj tieto vecičky sa samozrejme rovnako tak dajú pretrhnúť a prepichnúť (ona prípadná doživotná záruka sa prirodzene vzťahuje výhradne na životnosť materiálu a zachovanie jeho samonafukovacej funkcie, nie na mechanické prepichnutie). Ani samonafukovacie spacie podložky / vankúšiky plnené vzduchom ale nie je najmenší problém zalepiť.

III. Spacie podložky / vankúšiky penové

Tieto základné, ba najzákladnejšie verzie sú zhotovené z lisovanej plastovej peny, ktorá občas býva usporiadaná u lepších modelov do formy akýchsi buniek oddelených jedna od druhej. Rovnako ako samonafukovacie spacie podložky / vankúšiky plnené vzduchom, aj tieto modely možno ľahko zrolovať do bandalíra.

Výhody spacích podložiek / vankúšikov penových: ide o typ pomerne ľahký, lacný, vytrvalý a s dobrou izoláciou. A vôbec tu človek nerieši ani nafukovanie či nedajbože nejaké prehryznuté diery. Keď sa spacej podložke / vankúšiku penovému niečo stane (náhodou ho prepáli iskra z ohňa), nijako mu to nezníži jeho ďalšiu funkčnosť. Navyše, ide o jedinú formu podobného spacieho náčinia, u ktorého sa nemusíte báť, že jej pri potenciálnom nosení zvonku batohu prepichnete. A veľmi vysokým tromfom spacích podložiek / vankúšikov penových je aj to, že sa dajú použiť ako improvizované lesné sedadlo.

Nevýhody spacích podložiek / vankúšikov penových: dá sa povedať, že ide o modely zo všetkých troch o niečo málo menej komfortné, predsa len, ste prakticky neustále v aktívnom kontakte so zemou. Všetky podobné penové materiály sú pevné a rozmerné, takže síce sú z nich skvelé podložky a vankúšiky, ale za to sa platí vysoká daň v podobe ich rozmernosti.

Muž pozerajúci sa na mount McKinley s batohom a karimatkou na chrbte

 Ak máte vybraný spacie vak pre určité teplotné rozmedzie, pamätajte na to, že tieto jeho dané teploty platí len vtedy, keď spíte oblečení a na podložke zodpovedajúci a rešpektujúci aktuálne ročné obdobie. Keď totiž spíte priamo na zemi, akýkoľvek spacie vak výhradne a len sám o sebe vás nijako extra nezahreje ...

Ako si rozhodnúť medzi tromi základnými typmi?

Ak jazdíte hlavne autom, tak vás osloví zrejme najviac modely vzduchové samonafukovacie. Kto jazdí na kolesách / kanoe / či po svojich, rozhodne ho nadchne kúsok nafukovacie alebo ľahký samonafukovacie. Minimalistické batohy potom vyžadujú ultraľahké nafukovacie. Putovanie cez miesta z rozsiahlou zeleňou, kde hrozí prepichnutie kúskov nafukovacích (a logicky i samonafukovacích), zasa vyžaduje spacie potreby penové. No a kto vyrazí v zime, musí si pribaliť iste dobre izolovanú nafukovaciu či samonakufovaciu verzii.

Čo je to R-Hodnota a prečo je u spacie podložky dôležitá?

Za onej situácie, že pri výbere spacie podložky zahliadnete hodnotu typu "R = x", teda potrebné "R = 3", potom ide o hodnotu udávajúci odolnosť na zmeny teplôt a (bohužiaľ) do značnej miery ako napríklad u takých teplôt spacích vakov je aj tu v tejto veci trošku neprehľadná situácia. Niektorí výrobcovia ju uvádzajú samostatne, iní zase uvedú R hodnotu len podložky a ďalší zase kombináciu oboch. Keď je ale porovnáte medzi výrobcami, tak zistíte, že na trhu v brandži nie je žiadny zákazníkom uchopiteľný a pochopiteľný štandard (a teda ani možnosť priameho porovnania produktov). Ba dokonca sú výrobcovia, ktorí ju neuvádzajú radšej vôbec a uchyľujú sa k vlastnému meraniu a testom v duchu "tu tá skupinka produktov je vhodná zhruba do týchto teplôt".

Ide o to, že aj keď je práve potrebné leto, tak vaša izolácia od zeme je stále rovnako dôležitá pre pocit tepla a nemenej dôležité je aj vnem pohodlie z mäkkej podložkyy. Práve teplo sa stráca vedením so zemou a aby sa s tým spacie podložky takpovediac "pobili" ponúkajú modely nafukovacie a samonafukovacie vrstvičku syntetického ochranného materiálu. A čím viac izolácie v spodnej časti, tým lepšie budete aj vy izolovaní pred živlami zospodu a tým komfortnejšie váš spánok bude, po stránke tepla. Čím vyššia je R hodnota, tým lepšie pre vás, pretože potom sa dá daný model použiť aj do o to väčšie zimy (bežne sa teda R hodnota pohybuje od R = 1 (prakticky neizoluje) až po R = 9,5 (izoluje skutočne skvele). Všeobecne platí, že čím tučnejšia podložka, tým väčší izolačný výkon od nej môžete aj očakávať. Ak teda chcete kempovať niekde za letných teplôt, bude pre vás R okolo 3 (alebo vyššie) ideálna, trampové (a špeciálne ženy), ktorý spí ale vonku a je im často zima, by mali siahnuť po R = 4 (alebo vyššej hodnote), mimochodom, existujú aj spacie podložky špeciálne pre ženy, podobne ako ženské spacie vaky, ktoré počítajú s rozložením ženského tela a rešpektujú aj miesta, kde býva ženám najväčší zima / kadiaľ uteká najviac tepla. Myslite aj na ten drobný detail, že na rozdiel od spiaceho vaku, keď siahnete po vyššej R hodnote, neznamená to, že sa prehrejete ako v zimnom spiacom vaku v lete!

Karimatka Antarctic Snugpak

 Alumatka je dobrý kompromis medzi skladnosťou, nízkou váhou, komfortom a izoláciou. Na druhú stranu, rad mužov na nich radšej spí samo, pretože sa im zdá "príliš fórová" pre ženy. Ťažko však povedať, nakoľko je to objektívna pravda a nakoľko len ich subjektívny názor ...

Aké špeciálne funkcie a vlastnosti ešte spacie podložky / vankúšiky dnes mávajú?

  • Vhodné pre auto-kempovanie - keď u nejakého produktu nájdete túto doložku, potom naznačuje, že ide o model vhodný do auta (kde nie ste obmedzení miestom ani nosnosťou), a preto ide o typ, ktorý ponúkne hrubšie a väčšie matrace pre vyšší komfort. Dajú sa však iste použiť aj veľké podložky nafukovacie, keď máte napríklad v pláne použiť bežnú posteľnú súpravu namiesto spacieho vaku ...
  • Ultraľahké spacie podložky / vankúšiky - podobná produktová voľba sa vám postará o to, že bude podložka / vankúšik ľahší, než je v brandži štandardom pre danú kombináciu a typ produktu. To ale znamená, že aj cena bude vyššia. Komu ale stačí spací podložka múmiového typu a moc sa nevrtí, zrejme bude spokojný aj s ňou. Penové podložky sú tiež veľmi ľahké, navyše, za onej konštelácie, že táboríme s partnerom, je to šanca, ako ušetriť na váhe za podložku pre obidva (rádovo desiatky gramov až sto gramov, keď jeden nesie ju a druhý ľahký stan).
  • Dĺžka spacie podložky - ideálna dĺžka spacej podložky je skutočne absolútne minimálne taká, aby ako vaše ramená, tak i boky boli pohodlne na podložke. Ideálne ale by mala byť väčšia (+/- 72 "je dnes štandardná dĺžka a verzie long sa berie akoby od 78", toto sa ale samozrejme v rádoch centimetrov môže líšiť u jednotlivých výrobcov). Práve podložka dlhá rovnako ako je naše telo je úplne vynikajúci v tom, že nám nielen odizoluje telo, ale aj nohy a chodidlá. Na podložke polovičnej sa dá síce ušetriť nejaká tá váha, ale úprimne, je to príliš veľká cena v komforte (čo platí hlavne na jeseň a v zime samozrejme) za pár deka menej ...
  • Šírka spacie podložky - bežne sa dnes na trhu spacích podložiek a vankúšov stretnete s šírkou 20 ", ale kto sa" veľa melie ", tak by mal radšej siahnuť po 25-30" šírke. Potom je ale nevyhnutné pamätať aj na to, či sa podobná širšia záležitosť vojde aj do vášho stanu. U väčšiny výrobcov platí, že keď je podložka "long" (dlhá), tak je aj "wide" (široká), ale u niektorých sa to dá nakombinovať, ako práve zákazníkovo srdce túži (štandardná dĺžka + široké cez prsia).
  • Konštrukcia spacích podložiek a vankúšov - existuje nemálo modelov spacieho vybavenia, ktoré ponúka na okrajoch akési výstupky a ohraničenie, alebo skôr "zábradlie". To slúži k tomu, aby ste z podložky nešmýkali vo svahu, telo si samo našlo ideálnu polohu a ako iste vie každý rodič, pre rad "cestujúcich" deti je to doslova nevyhnutnosť. Nikto vám ale samozrejme nebráni si niečo podobné zaobstarať ani ako dospelému ...
  • Nafukovanie a vyfukovanie spacích podložiek a vankúšov - niektoré modely majú špeciálny naozaj veľký nafukovací a vypúšťací ventil, s ktorým sa vám bude pracovať lepšie vtedy, keď ho budete nafukovať pusou (väčšie ventil = menej nádychov + rovnako tak i rýchlejšie vyfukovanie). Existujú dokonca aj modely delené do celej rady ďalších oddelení, takže keď jedno doslúži alebo sa prepichne, máte stále k dispozícii ďalšie dve pre akési základné pohodlie.
  • Vonkajší materiál spacích podložiek a vankúšov - keď snáď patríte ku spáčom, ktorý veľa cestujú, asi nezostane, než voliť model s hrubou textúrou / úpravou na strane spáča. Čím hrubší materiál to totiž bude, tým väčšia aj šanca, že z podložky neskĺznete ani vy a ani vaša podložka počas noci.
  • Ďalšia kozmetika okolo - prakticky ku všetkým nafukovacím modelom je veľmi vhodné, ba nevyhnutné mať v zálohe aj niečo na ich improvizované zlepenie. Túto vec rozhodne nepodceňte, pretože lepiť niečo v noci a bezo svetla, to môže byť niekde v zime úplne zásadná zručnosť ... A hodiť by sa vám mohla aj záložná pumpa (kľudne moderného plastového "vreckového / balónového" typu) - predsa len, človek je rád, že po celodennej túre stojí, nieto ešte niečo nafukovať ... a keď má niekto k dispozícii spací vak, ktorý ponúka konštrukciu pre pripevnenie k nafukovacej spacej podložke v rámci svojho neskĺznutia a považuje to za pre neho užitočné, tým lepšie pre neho a jeho pohodlné spanie ...

vyberte si vhodnú karimatku alebo vankúšik

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne