📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať "Ľadvinku"?

10. července 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 9 minútPrečítané: 2761x

Aj keď dnes väčšina ľudí dbalých módy a čítajúcich lifestylové časopisy pre mužov / ženy berie ľadvinky ako akýsi relikt z rokov osemdesiatych a nikdy by si ju na seba už nevzali, tu sme predsa len na webe survivalistickom / outdoorovom a teda nás u ľadviniek zaujíma v prvej rade praktickosť. A tá je priamo gigantická! Aj stará dobrá ľadvinka totiž prešla rokmi vývojoch a re-dizajnom + sú v nej používané najmodernejšie materiály, takže krok s dobou iste drží aj dnes. Ale späť k praktickosti... Ľadvinky dnes existujú v širokom spektre farieb a modelov určených v prvom rade pre tú či onú činnosť (turistika, lov, vojaci, ...).

Ľadvinka Maxpedition Octa Versipack

 Popularita a praktickosť ľadviniek všetkých typov je úplne nespochybniteľná pre každého, kto niekedy už skúsil veci na výletoch (alebo samozrejme pokojne aj v práci) nosiť aj inými spôsobmi (neforemné batohy, kufríky, tašky, ...). Pohodlie a ľahká prenosnosť je potom jednoznačne a väčšinou totiž práve na strane ľadviniek.

Ľadvinka je užitočná aj pre tých z nás, ktorý nemôžu / nechcú nosiť na chrbte batoh, čo je aj dôvodom, prečo nemálo moderných doktorov nutká rodičov, aby deťom dávali práve ľadvinky, čo to len ide. O starých ľuďoch ani nehovoriac. Podobná ľadvinka totiž výrazne zníži napätie a svalovú únavu v danej svalovej oblasti a na chrbtici samozrejme taktiež.

Aké tu máme typy ľadviniek?

Pamätajte, že dnes existuje naozaj celý rad typov ľadviniek a to špeciálne dnes na globálnom trhu. Keď bola ľadvinka prvýkrát predstavená, mala len jeden základný dizajn a rozloženie vreciek + štýl - jedno veľké vrecko, toť všetko. Od tých čias sa samozrejme nemálo zmenilo a bolo prepracované do podoby a podľa nárokov moderných ľudí, takže človek si ich môže vybrať doslova pre každé dobrodružstvo, aké mu len vyvstane na mysli (hory, civilizácie, survivalová dovolenka, ...).

Tiež si musíte uvedomiť, že existuje čosi ako "typy ľadviniek":

  • Cestovná ľadvinka - ide zrejme o ten najklasickejší a najznámejší ľadvinkový dizajn vôbec. Ponúka široký opasok k omotaniu okolo bedier + ďalšie malé vrecko vpredu ľadvinky. Tento model poskytuje cestovateľovi prehľadný úložný priestor pre jeho najväčší dôležitosti na cestách (mobil, peniaze, doklady, ...) a to na jeden hmat dole k pásu. Ide o model ponúkajúce absolútne voľný pohyb a výrazne väčšie pohodlie ako bežná taška cez rameno, ktorá typicky výrazne obmedzuje voľnosť jednej strany + blokuje celú ruku až po rameno. A to ani nehovoríme o priemernom batohu, pretože ten sa musí pri akejkoľvek manipulácii najprv zložiť z chrbta a v dave pochopiteľne a rozhodne nie je zrovna batoh na chrbte moc optimálne riešenie ...
  • Bedrová / Krížová ľadvinka - model veľmi populárny medzi turistami a "kemparmi" všetkých typov. Tento typ má zvyčajne isté prvky, ktoré ho vďaka tomu robí do značnej miery podobným malému batohu (popruhy, naozaj veľa veľké vrecko, ...). Bývajú občas súčasťou väčších fajnovějších batohov, ktoré možno rozložiť pred vrcholom na dva a vziať si so sebou hore len to najnutnejšie. Všeobecne ide ale o úplne dokonalú voľbu na akékoľvek jednodňové výlety, pretože do nich dostanete všetko kľúčové a nevyhnutné: vodu, požívatiny, ďalšie oblečenie, veci na rozžehnutí ohňa atď.
  • Lovecká ľadvinka - nevyhnutnosť pre všetkých moderných lovcov. Rovnako ako u iných modelov, aj tento vám zaistí voľné ruky a napriek tomu jednoduchý prístup k dôležitým veciam: ochranným okuliarom, ďalšej munícii, rukaviciam, súprave na kliešte, liekom, ... Najčastejšie ju nájdete na trhu celkom logicky v khaki úprave.
  • Hydratačný ľadvinka - zostať plne hydratovaný za všetkých podmienok je absolútne kľúčové, pretože sme zhruba z 60-70% z vody a tú treba neustále dopĺňať. Nie snáď, že by človek nevydržal pár hodín až desiatok hodín bez vody, či dokonca pár dní. Ale prečo si zbytočne znižovať výkon, efektivitu vášho chladenia organizmu, zbytočne viac namáhať srdce hustejšou krvou a znepríjemňovať si nejakú fyzickú činnosť? Do ľadvinky sa dá zaobstarať (či dokonca existujú vyložene takéto typy na trhu) špeciálny hydratačný vak (tiež v origináli "Camel Bag" čiže "Ťavie vak"), ktorý sa postará o to, že nebudete mať smäd a nebudete musieť neustále riešiť vodu.

vybavenie fotografa

 Tie skutočne najväčší ľadvinky toho pojmú neuveriteľný objem, ale ich pohodlie je už trochu na hrane (človek doslova a takpovediac "stráca balans") a v skutočne nanajvýš kritických miestach nezostane, než (v rámci pohodlia a zachovania svojho zdravia) vziať ľadvinku s popruhom cez rameno ako tašku či na chrbát, ako ten najobyčajnejší batoh.

Vyberte si ľadvinku správnej veľkosti

Zásadnou otázkou pre zákazníka pri výbere novej ľadvinky je aj to, koľko vecí pri sebe skutočne absolútne nevyhnutne potrebujete nestále nosiť a v akej "ľadvinkovej forme" (inými slovami, aký model zaobstarať). Práve veľkosť je dosť dôležitá, pretože keď bude model príliš veľký, bude vám prekážať, ak bude zase moc malý, potom do neho nemusíte dostať úplne pre vás potrebné náležitosti, aké by ste radi so sebou. Keď cestujete pešo, bude pre vás pomer veľkosť / váha / cena / funkčnosť samozrejme kľúčový.

Myslite aj na ľadvinky s viacerými vreckami

Skladovať všetky predmety v ľadvinke na jednej veľkej hromade nie je dobrý nápad, pretože tým jednak zbytočne zneprehľadňujete ich prípadné dohľadanie v rade jednej a za druhé, môžu sa poškodiť jeden o druhý.

Keď si vyberiete model s viacerými vreckami je škoda ich nevyužiť a svoje tu nosené veci aspoň kvap lepšie nezorganizovat. Ako sme už naznačili, zrejme už dnes nenarazíte na model, ktorý by poskytoval svojmu majiteľovi menej ako dve vrecká: jednu obrí na neforemné a väčšie veci (CD prehrávač, olovrant, LED svetlo, záložný zatvárací nôž, ...) a jednu malú, plochou na veci menšie a plochejšie (peňaženka, MP3 prehrávač, dokumenty, zložené pončo, ...).

Ak vám stačí model štandardný len s dvoma vreckami, tým lepšie, ak už dopredu viete, že by vám to celkom určite nestačilo, tak si radšej zvoľte model s viacerými vreckami - ale pozor, ten zase vyžaduje viac údržby a organizácie, aby človek aj v strese vedel, čo v akom vrecku má.

Ľadvinka Maxpedition proteus versipack

 Optimálnu ľadvinku (a tiež pochopiteľne optimálnej veľkosti pre jeho potreby) si nájde ľahko každý, kto o to prejaví hoci minimálny záujem: deti, zamestnanci, cestovatelia, survivalisti, ... Minimálne jednu by ale vo svojej výbave (aspoň ako núdzovú KPZ) mal mať určite každý!

Ľadvinka len na peniaze nie je výmysel ...

Nie je náhoda, že sa nám počas rokov vyvinuli aj špeciálne opasky len na peniaze. Ukradnúť z nich čokoľvek je prakticky nemožné, ak vám ho teda neukradnú celý zároveň, prípadne vám niekde v zapadnutých uličkách nepohrozia nožom, aby ste im ho celý vydal. Zase dobrá mini-ľadvinka len na peniaze nebudí pozornosť, špeciálne vtedy, keď je pod tričkom a vy s ňou neoperuje niekde na trhovisku verejne tak, aby vás niekto videl.

Na cestovanie ľadvinku čo najľahší

Čo sa týka obvyklých priemerných rodinných ciest po pamiatkach a všelijakých turistických destináciách (typu hrady a zámky), tak na celodenné chodenie a nosenie dokladov bohato postačí ľadvinka najľahší. Pretože práve pri prechádzke je zbytočné ťahať ďalšie veci, ktoré si môžete nechať na pokoji / v kufri auta.
Jediná vec, ktorú nepodceňte je voda, pretože to je prvá vec, ktorá vám celkom iste pomýli. Na druhú stranu, v našej zemičce je neuveriteľný objem penziónov, barov a "putyk", ktoré ochotne doplní vami požadovanú formu tekutín a alebo jedla.

Muž myjící okná zo sedadla s ľadvinkou

 Ak sa venujete určitej činnosti častejšie než iné, je dosť možné, že na vás miestne "univerzálne ľadvinkové rady" nebudú platiť a nezostane, než sa poobzerať po inej forme batožiny. Keď vám nevyhovuje ľadvinka, možno vám lepšie sadne tvrdený kufrík, veľký vojenský batoh, taška alebo snáď malý batoh, ...?

Pár tipov a trikov, ako na optimálne nosenie ľadviniek

  • Nebojte sa ľadvinky nosiť verejne. Aj keď s nimi možno nevyzeráte ako Belmondo a niekto sa na vás preto bude pozerať skrz prsty, čo sa týka praktickosti a survival, sú ľadvinky extrémne skvelí spoločníci - môžete v nej nosiť napríklad celú svoju sadu na prežitie: tablety na čistenie vody, kresadlo + pár zapaľovačov + pár zápaliek, suché veci na zapálenie ohňa, čajovú sviečku (improvizovane uvarí 3-4 polievky z vrecúška) + všeobecne vydáva svetlo a 30-40 W tepla, kompas / buzolu, aspoň 10 m paracorda, kovový hrnček / sklenená nádoba na varenie a pitie + prenos ohňa, hliníkovú termo-izolačnú fóliu, ... a sme si istí že prídete aj vy na ďalšie veci, ktoré budú práve pre vás vhodné ... Suma sumárum, jedna z veľkých ľadviniek, ktorú asi budete nosiť skôr do lesa, než do mestskej zástavby, môže byť takáto vaša spomínaná zostava a teda "survivalová ľadvinka" fungujúci pre vás ako regulárna KPZ (krabička poslednej záchrany).
  • Nikdy nekupujte ľadvinky len na cennosti. A ak ich nosíte v ľadvinke, tak nikdy vzadu, ale vždy vpredu, prípadne zvoľte natoľko miniatúrny model, že bude krytý kompletne a cele vaším ošatením. Ale pozor aj na vaše celkové správanie a držanie tela - keď budete na krytej ľadvinke stále držať ruku, potenciálny zlodej si samozrejme ihneď všimne, že tam máte čosi zaujímavého ...
  • Pred nákupom si zhruba spočítajte, či vám postačí kapacita. Asi nie je horší predstavy, než mať vyhliadnutú určitú perfektnú ľadvinku a do nej sadu vybavenia a potom zistiť, že sa tam o chlp nevlezie a zložito všetko vymieňať. Preto neuškodí vybrať si ľadvinku o malý chlp väčšiu, pretože to až tak nevadí, ako keď je o rovnaký chlp menšia a vy tam jednoducho za živý svet nedostanete všetko, čo chcete. Fyzické rozmery + kapacita jednotlivých vreciek + celková kapacita sú navyše niečo úplne iné a keď má ľadvinka viac vreciek, môžu byť rozložené práve pre vás nevyhovujúcim spôsobom.
  • Nezabúdajte ani na ďalšie využitie ľadviniek. Ľadvinky nie sú určené len pre dôchodcov, bežcov a turistov, svoje použitie môžu nájsť na celej rade nečakaných miest: keď potrebujete rýchlo väčšie bezpečné vrecúško na mince, ako prenosná miniatúrna súprava na opravu bicykla, PC, alebo čo to práve potrebujete. Dajú sa do nej však iste uschovať aj dobroty + vrecká pre našich chlpatých miláčikov všetkých foriem (úprimne povedané, proti hadom tiež nič nemáme, ale väčšina manželiek asi áno ...).
  • Nekupujte ľadvinky najlacnejší a z podozrivých materiálov. Ušetriť dnes pár korún, to je často všetko, o čom sa starší ľudia bavia. Lenže sú isté miesta a situácie, kde sa šetrenie naozaj nevypláca. A starší ľudia už skúsení a ostrieľaní životom by si to mali uvedomovať najviac ... Všeobecné pravidlo ale celkom rozhodne je, vyhnúť sa všetkému, čo sa ľahko trhá alebo vyzerá akýmkoľvek spôsobom podozrivo.

naša ponuka ľadviniek

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne