📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Vydrží viac Zippo, alebo bežný plynový zapaľovač

24. dubna 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 12 minútPrečítané: 1608x

Keď príde na survival, šport a prepping, tak čo sa týka zakladania ohňa v akejkoľvek sade podobných bežných ľudí, tak zvyčajne vsádzajú na jednu z týchto foriem: tradičný zapaľovač plynový, alebo Zippo. Je to skrátka v modernej spoločnosti tá najčastejšia voľba, keď príde na zapaľovače do ich evakuačných sád (a dotyční nechcú bežné zápalky)

Horiaci zapaľovač Zippo

Aj keď mnoho ľudí volí do svojej evakuačnej sady jedine zapaľovač Zippo alebo plynový, tak sú aj ľudia, čo dávajú prednosť šírkam typu "zapáľ škrtnutím kdekoľvek". Aj zápalky majú ale svoje nevýhody a na prvom mieste je to ich náchylnosť na vodu. Radšej tie svoje preto prípadne pokvapkajte parafínom a nemajte je len tak v krabičke na voľno.

A podobne ako u iných typov vybavenia, aj tu sa ľudia navzájom presviedčajú, ktorý z nich je ten najlepší. Bežné zapaľovače používajú (propán) bután a Zippozase zápalnú zmes uhľovodíkov (na západe sa s ňou stretnete pod menom "Naphtha", čo si určite nepleťte s naftalínom!)

Nás dnes ale bude zaujímať to najdôležitejšie - aký z týchto typov zapaľovačov vydrží dlhšie a najdlhšie?

Bežný plynový zapaľovač, ktorý je v perfektnom poriadku a v ideálnom prostredí, môže vydržať aj roky (desať rokov) pred tým, než z neho propán-bután vyprchá, ale legendárny Zippo zvládne len nejaké cca tri týždne za optimálnych podmienok, ale oveľa skôr to bude pár týždňov alebo jeden týždeň, než sa z neho všetko vyparí. Propánbutánový zapaľovač bude v priemere použiteľný asi tak na 1 000 zapálení pri bežnom použití a Zippo zase sfúkne len nejakých 200 cyklov pri optimálnom stave a plný.

Ako vidíme, je to nemalý rozdiel! Ale tiež nie je to celá rozprávka, vytrvalosť paliva je len jeden faktor v hre. Môže to byť ale napríklad práve spoľahlivosť za zimy, ktorá bude práve pre vás ten rozhodujúci faktor, ako je známe, autor článku nie je vy a každá osoba má logicky iné nároky a potreby a je pre ňu pri survivalu kritická iná vec. Zamysleli sme sa ale nad touto vecou ešte viac a hlbšie, nech je jasné, čím sa ešte líšia.

Plynový zapaľovač

Plynový zapaľovač je propán-butánový (alebo len butánový) jednorazový prostriedok na zapálenie ohňa a nedá sa u niektorých typov opätovne doplniť (ak nie ste naozaj veľa šikovní a nemáte fľašu s propán-butánom + koncovku ...). Pokiaľ ale škrkátko doslúži a nie je to piezo-typ, tak je po ňom hneď. Piezo je skoro nesmrteľný, ale zase ideálne by to bolo v kombinácii s možnosťou plnenia jeho obsahu.

Ich cena je dnes ale natoľko nízka, že to nie je potrebné nejako moc riešiť. Skrátka kúpite za pár korún nový (alebo radšej viac - aspoň tri a radšej nie všetky z jedného balenia, môže to byť nejako chybná séria). Prázdny / nefunkčný plynový zapaľovač vyhodíte, a je to.

Nenaplniteľná povaha plynových zapaľovačov paradoxne je pre väčšinu ľudí lepšia voľba, pretože im dajú v priemere 1000 zapálení a sú navrhnuté tak, že vyparovanie je o niekoľko rádov menšie proti Zippo typu (pokiaľ nie je nejako poškodený).

A nemalá časť prekvapivo spĺňa nečakane aj tento nárok. Iste aj medzi vami sa nájde veľa ľudí, ktorí z bundy / batohu / skrine / šuplíku / ... niekde ho nájdete a po preskúšaní k nemalému údivu zistíte, že stále funguje. Plynové zapaľovače sú v tejto veci naozaj skvelé - vydrží veľmi dlho a sú spoľahlivé.

Keď im ale dôjde palivo, tak sú históriou - môžete ich naďalej použiť ako zarážku na dvere alebo je skúsiť doplniť (za predpokladu, že majú otvor a vy máte pre nich palivo). Bude ale na rozdiel od Zippo fungovať len s propán-butánom , nič ďalšie nezvládne.

Všetko na ňom (bicia pružinka, škrkátko, palivo, ...) je ale držané na mieste vylisovanými kúskami kovu napevno a nedostanete sa dovnútra, ani si nič nevymeníte po napríklad doslúženiu škrtadla. Nie je to skrátka vec, ktorá by bola asi ideálna k prípadnej núdzovej údržbe.

Tromfy plynových zapaľovačov sú lacné obstarávacie náklady a absolútne žiadna údržba . Jediná vec, čo sa od užívateľa vyžaduje, je nastaviť otočné koliesko pre výšku plameňa a stlačiť tlačidlo. Keď sa s ním niečo stane, očakáva sa, že ho vyhodíte a zaobstaráte nový. A ak to rešpektujete, tým lepšie. Vždy ich teda majte dosť v zásobe (v Bosne počas vojny boli veľmi žiadaným tovarom a dopĺňali sa z plynových bômb podomácky).

Zippo zapaľovač

Zippo je legenda už od druhej svetovej vojny a dosť možno ho máte aj vy doma po niekom zo staršej generácie rodiny, ktorý s ním niekde slúžil. Je to ale americká legenda už takmer sto rokov stará, a napriek tomu dodnes nestratil nič zo svojho pôvabu, lákavosti a príťažlivosti.

Na rozdiel od moderného plynového zapaľovača je starý dobrý Zippo vyrábaný opäť starým dobrým technologickým postupom, ktorý sa už skoro sto rokov nezmenil - bavlna v ňom potom drží zápalnú zmes uhľovodíkov (alebo čokoľvek horľavého), ktoré sú skrze knôt nasaté, potom zapálené kolieskom pre škrtanie a potom vedené komínom hore do strednej časti.

Dizajn je síce taký, že po ňom môžete prejsť tankom T74 a stále funguje, lenže problém je, že v ňom vyplytváte neuveriteľný objem paliva nadarmo. Keď netesní a je horúco, pokojne ho musíte doplňovať čo týždeň. Za tých naozaj ideálnych podmienok sa vám odvďačí cca 200 zapáleními na plnú nádrž. Bohužiaľ, dosť tiež zapácha rade fajčiarov.

Päť rôzne farebných zapaľovačov

Správne zapáliť zápalku je rituál, ktorý je potrebné trénovať a vždy dodržiavať, či vám majú predviesť najlepší výkon a nelámať sa stále. To u zapaľovača len škrtnete, a je to! Navyše je tu aj hľadisko cenové - zapaľovač sa dá použiť 1000x, však jedna krabička zápaliek to zvládne len 30-40x. Aj napriek tomu všetkému sú ale často zápalky na severských horských chatách k videniu (a pár je vonku z obalu a zafixovaných do krabičky, aby ste ju nemuseli otvárať) a to z jednoduchého dôvodu: keď budete mať zmrznuté ruky a nebudete schopní škrtnúť a držať zapaľovač, stále škrtnete zápalkou (jednoduchý priamy pohyb a dajú sa držať aj v dlani).

Väčšina jeho užívateľov si ho zvykla raz týždenne pre istotu plniť. To sa vám ale niekde v divočine nepovedie bez zdrojov a súčiastok. Ťažko môžete venovať polku vašej evakuačnej sady len jemu.

Aj keď sa zdá, že cez jeho odolnosť a úžasnost je zlá voľba pre survival, faktom je, že absolútne všetko na ňom je pomerne ľahko užívateľsky vymeniteľné, a to dokonca aj niekde v zákope. A to najväčšie eso je, že môže páliť široký objem palív: akýkoľvek lieh a teda aj pálenky, naftu, petrolej, ...

Existuje mimochodom nespočetné množstvo historiek o vojakoch, ktorí si vo Vietname alebo niekde za druhej svetovej vojny priviazali Zippo na povrázok a ponorili ho do barelu s naftou pre vojnové vozidlá. Fungovali potom skvele a stále fungujú, čo si môžete v okamihu sami overiť.

Ak nie ste typ, čo by vyrazil do divočiny na mesiace a roky, tak to dosť možno bude práve Zippo, kto vám ponúkne lepší výkon a výdrž v mestských / poľných podmienkach, kde si pre neho asi aj viete zohnať palivo a udržíte ho za chodu aj vecami vykovanými doma.

Ako u všetkých zapaľovačov predĺžiť dobu horenia?

Existuje tu niekoľko typov a trikov, ktoré je dobré mať na pamäti vtedy, keď im chcete rozšíriť výdrž a životnosť. A to platí mimochodom pre všetky zapaľovače. Prvá zásada je, držte ho uzavretý. Keď palivo nemôže na vzduch, tak sa bude všetko vyparovať výrazne pomalšie.

Len toto samo o sebe drasticky zvýši výdrž Zippo zapaľovačov, ale aj z plynových dostane cca desaťročia ako nič. Dať váš zapaľovač do bežného vrecka so známym zacvakávacím okrajom pomôže, ale urobiť to isté hermeticky / vákuovo je úplný ideál.

Pokiaľ to pre vás nie je cesta, pretože potrebujete zapaľovač stále používať, nič sa nedeje, skrátka siahnite po nejakom tom hermetickom puzdre (najviditeľnejší je jeho prínos práve u Zippo). Tie bývajú s výklopným vrchom, zase hravo prekonajú cenu samotného zapaľovača Zippo, ktorý sám o sebe tiež nie je práve zadarmo. Za kvalitnú mechanickú prácu (švajčiarske hodinky, VIP Zippo, ...) sa ale platí, platilo a vždy platiť bude...

Ďalší trik je pre Zippo (aj keď tak trochu zločin proti jeho filozofii) použiť (propán) butánovú vložku. Budete s ňou môcť používať dlho pretrvávajúci lacný izolovaný palivový článok vo vnútri zapaľovača (kľudne aj len pre čas medzi plneniami), ale zase za to platíte logicky obetovaním univerzálnosti jeho pece na všetky horľavé uhľovodíky a jednoduchosťou opráv.

Keď jednoducho ste rozhodnutí zostať pri evakuácii u Zippo, tak je zaujímavá alternatíva aj Zippo + palivo do neho a použiť ho len, keď je to potrebné a evidentne bude potreba. Určite neuškodí aj nejaké tie ďalšie záložné diely blízko. Tak či onak, máte tu dlhotrvajúcu zásobu pre založenie ohňa na mnoho mesiacov / aj rok.

Ďalšia voľba je palivová nádrž pre Zippo, ktorý je dosť malá na kľúče aj na opasok a ktorá vám umožní mu dať 2-3 rýchle dávky a ktorá je spoľahlivá, takže odtiaľto nič nevyprchá.

Rozuzlenie

Zhrnuté a podčiarknuté, ak sú plynové zapaľovače skladované korektne, tak sa vám odvďačí funkciou po mnoho rokov a rovnako tak dlho si udrží aj svoje palivo pred tým, než zamieri na smetisko. Kým klasický Zippo si palivo udrží len týždeň až pár týždňov.

Aj vtedy, keď sa o Zippo staráte, tak sa vám odvďačí cca 200 zapálením, navyše potrebuje ďalšie veci v rámci svojej údržby. Musíte sa o neho starať, potom sa aj on postará o vás. Práve pri prežití podobných krízových vecí vám ale môže byť veľmi užitočná jeho možnosť, že si môžete pre neho cucnúť palivo u akéhokoľvek stojaceho vozidla. Pri dlhších katastrofách sa ešte len naplno prejaví jeho odolná povaha.

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí