📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Osobná sada na prežitie a jej zloženie

6. února 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 8 minútPrečítané: 421x

Keď príde na prežitie určitej osoby v extrémnych (či menej extrémnych) podmienkach, tak jedna vec je istá - jej obsah a dôvod existencie asi bude iný ako u ďalších osôb na internete aj okolo vás. Každý si do nej totiž dá iné predmety, navyše hocikedy je ich aj veľmi rozdielny počet (minimalisti verzus maximalisti).

Zimné kempovanie v zasneženej prírode

Žijeme bohužiaľ v čase, kedy sa moderný človek v rámci svojho prežitia prakticky nezaobíde bez ďalšieho príslušenstva. Je potrebné sa obliecť do niečoho respektujúceho sezónu (vrátane topánok), je potreba nejako urobiť oheň a v niečom si uvariť jedlo. A to potom nejako zjesť bez popálenia. Tiež musíte na niečom a v niečom spať, nejako sa chrániť, ...

Jeden každý z nás má úplne iné potreby, nároky a ciele, aké sa s danou sadou dajú dosiahnuť. Faktom je aj to, že mnoho z ľudí okolo survivalu a preppingu má evakuačných sad viac (sada na dostanie sa domov z práce, sada na prežitie požiaru, ...). Aj jedna osoba má teda pokojne aj 3-4 rozdielne sady, pre rôzne situácie a rôzne vybavené.

A keď si nejakú takú sadu staviate aj vy, tak vezmete zvyčajne nejaký zoznam pre inšpiráciu (vo forme cudzieho článku alebo zoznamu z internetu) a ten si opäť upravíte práve na tie vaše potreby. Nikdy nemôžete očakávať, že niekto pozná magicky všetky vaše potreby a telepaticky odpočíta, čo potrebujete.

Aký je rozdiel medzi sadou na prežitie, sadou na prežitie 72 hodín a evakuačnou batožinou?

Je to len terminológia, ktorá označuje ich optimálny smer a cieľ. Tak napríklad "sada na prežitie 72 hodín" je evidentne cielená na to, aby ste prežili tri dni. Všeobecne povedané.

Iní zase svoje sade hovoria "BOB" / "Bug out bag" / "Sada na prežitie cesty do evakuačnej lokácie". Aj tu je odpoveď rovnako logická - je to sada, ktorá vám má umožniť a uľahčiť vašu cestu do vašej evakuačnej lokácie (nejaká chatka v lesoch, na vašom poli pod.). Dobrý BOB by mal počítať mimochodom aj s tým, že sa sem budete musieť vydať a dostať bez auta. Nikdy neviete, na čo narazíte.

Každá podobná sada je "sada na prežitie" niečoho a bude na vás, aby ste pri jej použití boli čo najkreatívnejší.

Aké ďalšie sady na prežitie môžete mať?

Veľmi zaujímavá (a nutná!) je aj tzv. "EDC sada na prežitie". EDC tu znamená "every-day-carry", teda veci, ktoré neustále máte po vreckách, dej sa čo dej. Mala by to byť pochopiteľne sada čo najviac minimalistická (svietidlo, vreckový nôž, zapaľovač, KPZ / krabička poslednej záchrany a strelná zbraň / korenistý sprej + čokoľvek, čo je možno príslušné alebo potrebné pre daný deň). Aj sady už existujúce totiž musíte neustále modifikovať a adaptovať, inak zakrpatí a nebudú naďalej odrážať aktuálnu situáciu.

Väčšina ľudí, čo to myslí vážne so svojím prežitím, má v aute ešte "72-hodinovú sadu na prežitie". Pod zadným sedadlom auta je aj nejaké jedlo a sada prvej pomoci.

Upravenú sadu na prežitie majú ľudia aj vo svojom snežnom skútri, terénnom aute, ...

Niektorí volia podobnú sadu aj na krátke cesty do prírody (lovci a fotografi). A keď niekto pracuje v nejakom podniku, mal by zohľadniť aj to, že bude mať vlastný "GHB" / "Get home bag" / "Sadu pre navrátenie sa v poriadku domov". Tú je potom vhodné držať mimo očí davov tu (stále zamknutá v stole a pod).

Aké unikátne predmety budete potrebovať možno len vy?

Dnes to bude s najväčšou pravdepodobnosťou niečo súvisiaceho s vaším zdravím a teda nejaké prášky, inzulín, keď ste diabetik, tiež to možno budú nejaké antibiotiká, čo práve beriete.

Niektoré veci pre vás budú bezpochyby unikátne práve preto, že máte aj práve vy jediný určité konkrétne vedomosti, skúsenosti, vybavenia, tréning, schopnosti a možnosti, jedálenské preferencie, geografickú lokáciu, sezónu ročnú, plánovanú cestu, ...

Inými slovami a zhrnuté a podčiarknuté: šanca, že budete mať stopercentne zhodnú väčšiu sadu na prežitie s niekým iným je vyslovene komická. Čím menej predmetov však, tým väčšia šanca na druhú stranu. Ak nesiete v ľadvinke (súc minimalista) len niečo na založenie ohňa, nôž a KPZ, tak to je voľba, ktorú by urobilo nemálo logicky uvažujúcich ľudí.

Odporúčané produkty

Definujte korektne svoje potreby a potreby konkrétnej sady

Ak potrebujete premyslieť, aké veci prídu do niektorej z vašich nových sád na prežitie (alebo ju len pravidelne po roku aktualizujete), tak najprv si špecifikujte jej účel. Odpovedzte si, prečo staviate práve túto konkrétnu sadu na prežitie.

Potom sa zamyslite nad tým, ako ju možno budete musieť použiť štandardne aj neštandardne. A ako práve táto sada zapadne medzi vaše ďalšie sady funkčne.

Potom premýšľajte o veciach, ktoré vás podporí pri konkrétnej potrebe tejto špecifickej sady na prežitie (nie všetky veci a ich použitia asi budú vyhovovať všetkým vašim scenárom).

Máte napríklad pokrytých s "BOBom" známych "5 C survivalu" (Cutting tool, Combustion, Cover, Container, Cordage alebo po našom: rezací nástroj, oheň, celta / mylarová termo-fólia, nádoba, povrázok)? A potrebujete to vôbec?

Časť zábavy (možno že dokonca aj tá najväčšia) je totiž práve v tom, že si staviate svoju vlastnú sadu na prežitie a dôkladne zvažujete, čo a ako a pre a proti určitých predmetov. V podobných prípadoch nie je "dobré" a "zlé". Čo je dobré pre vás nemusí byť dobré pre mňa a naopak. Ak je niekto natoľko ďaleko, že má viac sád na prežitie na rôznych miestach, tak predpokladáme, že je natoľko skúsený, že neurobí nejakú základnú pitomost - tj. nezabudne na oheň, tablety na vodu, nepodcení kriticky počasie, ... Ideálne je preto čo najskôr vašu zbrusu novú sadu na prežitie vyskúšať v jej cielenom štýle a terénu a neskôr vychytať mušky.

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí