Poznáte tie najlepšie náučné chodníky v Česku? Cestujte za poznaním a objavujte svet, ktorý nie je na prvý pohľad vidieť. Objavujte s nami Česko a jeho krásy. Niektoré krásy života tu nemusia byť večne.
Aký majú zmysel náučné chodníky? Ich zmysel je veľmi prostý. Pomocou nenásilnej edukácie ukázať skryté aj viditeľné zaujímavosti. Pri našich cestách sa nachádzame mnohokrát na území, kde žijú chránení živočíchy, stala sa tam významná udalosť alebo môžeme obdivovať zaujímavé prírodné útvary. A práve pomocou náučných chodníkov sa turista alebo ktokoľvek iný môže poučiť z toho, čo nám čas po sebe zanechal.
V článku si predstavíme deväť veľmi obľúbených náučných chodníkov, ktoré rozhodne stoja za pozornosť.
www.poodri.ochranaprirody.cz/ Zdroj: foto prevádzkovateľa
Chodník sa rozprestiera medzi Novou Horkou a Studénkou a môžete v nej obdivovať meander rieky Odry, sústavu rybníkov, skryté aj objavené luhy a háje. Tu sa s prírodou zastavil čas. Môžete teda pozorovať ľudskou rukou takmer nedotknutú prírodu tak, ako by ju poznali aj naši dávni predkovia.
Chodník začína v bývalej obore, ktorá patrí k zámku v Novej Horke, a koniec chodníka nájdete v Studénke pri Pasečnom moste. Počas prechádzky sa zoznámite predovšetkým s krajinou Chránenej krajinnej oblasti Poodří. A čo v tejto krajine nájdete? Jednotlivé zastavenia sú koncipované ako ukážka lužných lesov so starými dubmi, rybníkmi s množstvom živočíchov a divoko žijúcimi rastlinami a samozrejme vás neminie vtáčie obyvateľstvo.
Počas cesty, ktorá je nenáročná a meria 3 kilometre, prejdete okolo rybníkov Nový a Kotvice. Chodník je prístupný celoročne, takže si môžete urobiť edukatívne opakovanie v inom ročnom období.
/www.krkonose.eu Zdroj: foto prevádzkovateľa
Chodník sa nachádza na hrebeňovej ceste medzi Janskými Lázňami a Slobodou nad Úpou. Na chodníku dokonale spoznáte drobného ulitníka vretenovku krkonošskú, ktorá žije iba v Krkonošiach. Ide skutočne o unikátneho živočícha, ktorého nikde inde neuvidíte.
Chodník má celkom sedem zastávok a pri každej zastávke je herný prvok určený pre deti. Samotný chodník meria necelý kilometer a jeho hlavnou prednosťou je, že je zjazdný aj pre kočíky. Ak budete chcieť pokojnú prechádzku, kde nestretnete ani v hlavnej sezóne príliš turistov, potom tento chodník musíte jednoducho skúsiť.
Na konci chodníka je 100x zväčšená vretenovka, s ktorou sa predovšetkým deti rady fotografujú.
lesycr.cz Zdroj: Lesy Čr
Náučný chodník ocenia predovšetkým rodičia s deťmi, pre ktorých je chodník ušitý priamo na mieru. Chodník začína pri hájnici v Boršove a pokračuje lesným stúpaním do Hřebče na vyhliadku nad tunelom.
Celý chodník má iba 4,5 kilometrov a je nenáročný. V celej ceste je deväť zastávok s tabuľami, na ktorých deti nájdu komiksové postavy, ktoré ich zoznámia so životom v lese, tajomnými bytosťami, rastlinami a živočíchmi. Deti si tak nenásilnou formou osvoja vedomosti o tom, ako funguje príroda v našich zemepisných šírkach.
Chodník sa nachádza v CHKO Slavkovský les na Karlovarsku. Ide o jednu z najstarších a najväčších prírodných rezervácií v celej chránenej krajinnej oblasti. Najväčšie rašeliniská sa volá Tajga a ďalšie rašeliniská sa volajú Malé rašeliniská, Petrák, Husí les a Lysina. Celkovo rašeliniská zaberajú priestor o výmere úctyhodných 300 ha. Chodník je dlhý 2,3 kilometrov a vedie okolo Kladského rybníka.
Pôjdete po vyvýšenom drevenom mostíkovom chodníčku a na konci chodníka nájdete bezbariérovú trasu, ktorá je vhodná pre ľudí na vozíku. Celá trasa nie je fyzicky náročná a je vhodná pre každého. Počas trasy nájdete množstvo zastavení, odpočívadiel a rozhľadov. Z nich môžete obdivovať rašeliniská, ktoré tu s nami sú už desaťtisíce rokov. Rašeliniská je pokryté pralesovito rastúcou borovicou bažinnou.
Zo zvierat tu môžete vidieť bociana čierneho a skôr než vidieť môžete počuť tetrova hlucháňa, datlá čierneho, prípadne uvidíte jastraba lesného.
Kladské náučné chodníky nie sú klasickou turistickou prechádzkou. Ide o príjemnú vychádzku po drevených mostíkoch a dlhých chodníkoch. Avšak si môžete užiť pohľad na drsnú panensky zachovalú prírodu, ktorá desaťtisíce rokov zostáva nezmenená.
Ilustračný obrázok
Zaujíma vás svet včiel? Chcete vidieť, čo znamená byť usilovný ako včela alebo chcete vidieť, ako vzniká med? Na náučnom chodníku, ktorý pre vás zriadili usilovní včelári z Uhorského Ostrohu a Ostrožskej Novej Vsi, uvidíte všetko, čo sa týka sveta včiel. To najpodstatnejšie o odbore včelárskom sa dozviete na 12 informačných paneloch. Zistíte tak, ako vyzerá včelí úľ aj zvnútra, dozviete sa, čo je to včelí rok a ďalšie, veľmi zaujímavé informácie zo sveta včiel.
Celá trasa meria päť kilometrov a je fyzicky nenáročná. Nespornou výhodou je, že chodník prechádza slovackou cyklistickou tepnou, ktorá prechádza novoveskými kúpeľmi a okolo štrkových jazier. Môžete teda spojiť príjemné s užitočným.
Autor: Hadzi – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Zjazdovka Lysá hora
Život na horách bol, je a vždy bude drsný. A nielen o tom hovorí náučný chodník, kde okrem iného budete mať možnosť vidieť, čo na horách rastie, ako sa zmenila krajina, a spoznáte, kto bol legendárny zbojník Ondráš z Janovíc, ktorý žil v rokoch 1680 – 1715.
Celková dĺžka trasy meria 16,5 kilometrov a nájdete pri nich 15 zastávok s náučnými panelmi. Tam sa dozviete o ľuďoch na horách, rastlinách a pokladoch, ktoré sú vraj dodnes ukryté v jaskyniach.
Na ďalších paneloch sa oboznámite so životom na Lysej Hore, o pozorovaniach z meteorologickej stanice alebo si môžete prečítať o povolaní horského záchranára.
Chodník aj vzhľadom k svojej dĺžke sa radí medzi viac náročné a je iba pre peších. Bicykel teda zanechajte doma. Chodník má v znaku sedmokvítok európsky, ktorý sa hojne vyskytuje v miestnych lesoch.
Na chodníku sa teda môžete pozrieť na drsný horský život, spoznáte život zbojníka Ondreja a in natura pochopíte drsnú horskú prírodu.
Autor: Dingoa – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Predtým sa drevo plavilo po rieke. A nie je to tak málo. Pokiaľ vás zaujíma história plavenia dreva, potom sa rozhodne pozrite na náučný chodník Vchynicko-tetovský plavebný kanál, ktorý bol používaný až do roku 1958.
Kanál bol vybudovaný v rokoch 1799 – 1801 a išlo po technickej stránke o veľmi významné dielo. Kanál bol vybudovaný na podklade rozsiahlej kalamity koncom 18. storočia, ktorá postihla tisíce stromov na Šumave. Po zriadení kanála sa rozšírila ťažba aj do neosídlených miest, čo významným spôsobom prispelo k ďalšej kolonizácii tunajšieho kraja.
Na chodníku uvidíte pôvodné klenuté mosty a značnú časť miest, kde je vymurované koryto rieky. Chodník je nenáročný a hodí sa pre peších aj cyklistov.
Viete, ako sa v stredoveku dolovalo zlato? Nebola to rozhodne ľahká práca. O nejakej bezpečnosti reč byť nemohla. Ak sa chcete vžiť do úlohy stredovekých zlatokopov a dozvedieť sa niečo o zlate samotnom, potom vás poteší náučný chodník a cyklotrasa v Petroviciach pri Sušici. Tu sa dozviete všetko o histórii dolovania zlata na Klatovsku.
Trasa meria 17 kilometrov a hodí sa ako pre peších, tak pre cyklistov. Na celej trase je päť informačných panelov, pri ktorých si môžete oddýchnuť a nabrať nové sily.
Najobľúbenejším lákadlom sú dve stredoveké banské diela, Jírova jama blízko Dolejšieho Tešova pri Harmaniciach a zvyšky veľkého banského diela nad Dolejším Tešovom. Obe diela boli prevádzkované v 14. - 15. storočí. Je zaujímavé, že nie je presne známe, ako je baňa hlboká. Jej hĺbka je najmenej 70 metrov a je z polovice zatopená vodou. Do bane majú tak prístup iba speleogovia.
Ak hľadáte peknú cyklo vychádzku alebo poriadny výstup v krásnej prírode, potom vás tento náučný chodník môže len potešiť.
Autor: Lasy – Vlastné dielo, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
Pevnosť Hůrka
Moderná história a vojenské pevnosti okolo vás? To je náučný chodník vo východnej Kráľickej pevnostnej oblasti.
Chodník meria 6,5 kilometrov a na jej trase nájdete pechotný zrub pri Tehelni, delostreleckú pevnosť Hůrka a Vojenské múzeum v Králikoch.
Celú trasu lemuje 10 informačných tabúľ a zvládnete ju zhruba voľným tempom za 3,5 hodiny.