Otázka, či nosíte na ruke pravidelne hodinky by ešte pred pár desaťročiami / cca storočím vyvolala smiech, ale ako má dnes skoro každý mobilný telefón / smartphone, začínajú nám ich trhové podiely trochu stagnovať, dokonca až ustupovať práve tým. Nehovoriac o tom drobnom faktu, že sú tu aj všelijaké aplikácie, LED svietidlo, foťák, dátum, e-mail, office aplikácie, ... a to všetko zvyčajne krásne integrované a navzájom spolupracujúce. Napriek tomu ale, staré hodinky ešte nezavrhujte!
Podobné moderné hi-tech hodinky slávnych výrobcov zvyčajne stojí neuveriteľný objem financií. Našťastie ale bohato stačí aj tie lacnejšie kúsky. Aj hodinky s mesačnými fázami ale majú svoj taktický význam - razom viete, či na vás bude vidieť, keď niekam v noci pôjdete a aj to, či budete vidieť vy vďaka Mesiaci.
Každopádne existuje celý rad situácií, kedy bude smartphone na nič a hodinky opäť získajú svojou potrebnosť - minimálne v prípade presného merania časov pre bezpečné zavarenie potravín alebo účinku liekov či snáď dokonca keď budete vytvárať niečo chemického a presné časy a teploty sú tu obvykle tiež kľúčové.
Na svete je veľa "čo ak" potenciálnych scenárov, aké opäť zabezpečí, že staré dobré mechanické hodinky budú opäť v kurze, ba môže to byť ten najpokročilejší kúsok techniky, čo máte. Dobré hodinky totiž budú fungovať celý váš život, čo sa nedá povedať ani o tom najlepšom spotrebnom smartphonu vyrobenom tak, aby tak-tak prežil moderné záruky v štátoch, kde sa predáva (výrobca dnes logicky nepotrebuje, aby vám veci vydržali celý život...).
Keď sa zrúti elektrická sieť z nejakého dôvodu. To môže byť vec krátkodobá aj dlhodobá, ale keď budeme bez elektriny, je len otázka času, než sa vrátime opäť o pár sto rokov späť. Tj. cca ako v čase anglickej alžbetínskej strojnej revolúcie. Bez elektriny bude najmodernejšia vec stroj, čo vám bude z poľa automaticky na páse zbierať zemiaky. Žiadna nafta a elektrina = bez dobytka si to oddriete / oddrieme každý sám.
Prípady s útokmi EMP (elektromagnetický pulz) či solárnymi CME (Coronal Mass Ejection - masívne Slnečné erupcie). To sú veci, ktoré dostatočne veľké zničí našu sieť po celé roky. A k tomu aj všetko elektronické vrátane satelitov na oblohe, jediná ochrana bude Faradayova klietka.
Moderné kyberútoky ničí sieť samotú aneb niektoré z jej distribučných častí. Môže to byť dielo šialenca, technického génia aj štátov, s ktorými to má obvykle USA rozhádzané.
Či budú stále fungovať vaše elektronické hodinky solárneho typu od Casia treba bude dosť záležať na sile a rozsahu EMP ataku, takže nedá sa to predpovedať s istotou. Pokiaľ o EMP budete vedieť (solárne počasie) a dáte si svoje elektronické veci do malej Faradayovej klietky, vydrží, inak to nie je isté.
Vyskytuje sa tu aj názor, že čisto teoreticky by mali prežiť EMP úder aj hodinky solárne bežné. A ako to, pýtate sa? Ide o to, že podľa názoru niektorých ľudí sú veľmi malé, zvyčajne obklopené kovom a nevznikne na nich preto anténový efekt v dostatočne vysokej výške. Je to samozrejme otázka a dilema, autor článku avšak na každý pád zostáva u hodiniek po dedovi!
Každopádne na jednu vec sa môžete spoľahnúť - samo-naťahovacie sa hodinky, čo vám priniesol dedo z vojny, sú čertovsky dobrá voľba a vždy aj zostanú. V podstate sa dá povedať, že na základné merania (s presnosťou v poriadku sekúnd) bohato postačí akékoľvek naťahovacie hodinky, čo máte niekde v šuplate zo školy.
U mechanických hodiniek funguje ich hodinový strojček vďaka dopredu natiahnutej pružinke. Energiu do nich uložíte tak, že je natiahnete špeciálnym kolieskom. Všetko, čo potrebujú k funkcii, je natiahnuť je a to je všetko. Trik je pochopiteľne v tom, nezabudnúť a robiť to v pravidelný čas!
Modernejšie "kinetické" či tiež "samo-naťahovacie" hodinky sú založené na premyslenej funkciu - váš prirodzený pohyb počas dňa je neustále naťahuje a dodáva im šťavu. Pri pohybe tu osciluje závažíčko okolo pivotu, a tak stále naťahuje pierko.
Čo sa týka solárnych hodiniek, tak tie sú digitálneho pôvodu a využívajú na to svetla absorbovaným malým solárnym panelom. U niektorých býva dobíjateľná batéria (za zmienku v tejto veci stoja najmä moderné hodinky Casio a ich G-Shock rad odolná na vodu, otrasy a pády), poprípade u starších je batéria záložná, takže hodinky beží aj v noci. Len batéria vydrží zvyčajne pár rokov.