Aj keď mnohí ľudia majú tendencie odvolávať sa na akúkoľvek látku nepriepustnú vodu (a napriek tomu priedušnú) ako na GORE-TEX®, tak práve tá vaša pláštenka je dosť možno vyrobená z desiatok iných moderných materiálov podobnej funkcie. Nech sú ale už nazvané, ako chcú, vždy sa snaží vybalansovať tieto dve veci:
Nepremokavé/priedušné technológie sa nám na trhu objavili prvýkrát vo forme GORE-TEX®, ktorý sa nám sám na trhu po prvýkrát objavil u istej bundy v roku 1978. A ako šiel čas, aj táto technológia pomaly vyzrievala a stávala sa stále komplexnejšou.
Tento článok popíše a vysvetlí kľúčové termíny, pozrieme sa na to, ako nepremokavé/priedušné technológie fungujú a drží vás v suchu. A tiež, ako je rôzne značky testujú.
Otázka: Je možné, že by moja TPD nepremokavá bunda stratila svoje vodovzdorné parametre aj potom, čo s ňou len jazdím v autobuse do práce? Odpoveď: Iste, vrstvu po čase stiera aj fyzické trenie a akákoľvek abrázia. Je teda načase ju obnoviť prípravkom odporúčaným zo strany výrobcu.
Nepremokavé/priedušné technológie ponúkajú ochranu pred živlami na mnohých frontoch zároveň:
Vybavenie do dažďa využíva nasledujúcej konštrukcie, aby sa stala látka nepriepustnou pre vodu a napriek tomu priedušnou:
Keďže sú natoľko tenké, tak laminovanie aj nátery potrebujú ďalšiu ochranu pred abráziou a kontamináciou nečistotami. Aj to je dôvod, prečo sa nepremokavá / priedušná technológia berie ako dvojvrstvová, trojvrstvová a dokonca aj "dva a pol vrstva" (nie je to tak mätúce, ako sa zdá):
Nezabúdajte, že značkové nepremokavé/priedušné technológie majú niekoľko rôznych prístupov. Nie každý GORE-TEX® má napríklad trojvrstvovú konštrukciu. Konkrétne značka vyberá konštrukčnú metódu podľa toho, ako dobre sedí do zamýšľaného nasadenia danej bundy. A aby to bolo ešte viac neprehľadné, častokrát je niekto ani neuvádza u svojich vecí (mnohokrát chýba aj základné označenie typu 2, 3 alebo 2,5 konštrukcie).
Otázka: Ak mám na nohaviciach typu Novarra Stratos 2.0 nápis 3L Elements polyester film, tak ako veľkú odolnosť proti vode v mm má? Odpoveď: Veľký rad predajcov tento údaj neudáva čisto preto, aby nevznikla falošná honba za čo najvyššou odolnosťou. Ak nie ste uprostred tropickej cyklóny, tak vám postačí na dážď čokoľvek nad 1406 mm.
Stručne povedané ide o to, že voda v tvare spadnutej vodnej kvapky, je rádovo tisíckrát menší ako voda vo forme potu. Mikropóry na vašej bunde / krytiu sú dosť veľké na to, aby tadiaľ unikol pot, ale príliš malé na vodné kvapky v podobe dažďa.
Navyše, ako sa potíte, tak vzduch vo vnútri vašej bundy sa stáva teplejším a vlhším než ten zvonka. Príroda a fyzika chce rovnovážny stav, takže horúci vlhký vzduch má tendenciu odísť skrze mikropóry v membráne a vstúpi dovnútra naopak studenší a menej vlhký vzduch, čo je mimo.
Ako teplota a vlhkosť ovplyvňuje priedušnosť? Najznámejšie značky v tejto veci nespí na vavrínoch a neustále vyvíjajú nové technológie a tie ďalej ladia. Aj to je dôvod, prečo sú dnešné veci na trhu pre ochranu pred dažďom oveľa lepšie ako tradičné GORE-TEX® (čiže bundy prvej generácie), keď príde na ich výkon v praxi.
Je dobré si ale uvedomiť, že keď sa silno potíte treba pri lezení a behu, tak sa môže stať, že produkujete viac tepla a vlhka, než koľko daná bunda zvládne vydýchať. V studenom počasí nepremokavá/priedušná bunda bude fungovať efektívne a v poriadku. Pokiaľ ale ste vo vlhkých a teplých prostrediach, tak žiadna ochrana proti dažďu nebude zvnútra úplne komfortne suchá.
Vonkajšia vrstva oblečenia v kombinácii nepremokavej / priedušnej tu má tzv. DWR náter / povrch. Tento často prehliadaný aspekt plášteniek a oblečenia do dažďa plní kľúčovú funkciu:
Ako fungujú DWR nátery? DWR nátery pokladajú mikroskopické a silne zoskupené vertikálne "bodce" na vonkajšej strane bundy, ktoré sú tak husté, že nedávajú nikde priestor sa vode uchytiť a rozšíriť. Takže ju prinúti sa skoncentrovať do malých kruhových kvapôčok, ktoré sa potom skotúľajú po povrchu látky.
Aj keď sa tento náter nazýva "Vytrvalý náter proti dažďu", tak ani tento nevydrží na večnosť. Výkon sa stráca po tom, čo sa objaví z vonkajšieho sveta špina, mastné veci a stará dobrá abrázia. Neskôr sa teda kvapky vody v látke opäť hromadí a šíria a potom aj presakujú do spodnej látky. Keď si to všimnete aj u vášho typu oblečenia (kvapky sa vsakujú miesto kotúľania preč), potom je na čase ho zrenovovať opätovnou aplikáciou náteru.
Nakupujúci sa celkom logicky pýtajú, aká bunda je tá najodolnejšia proti dažďu a najviac priedušná. Aj keď jednotlivé značky testujú svoje nepremokavé / priedušné produkty na aktuálny výkon v praxi, tak sa to celé nedá porovnať tak ako napríklad u spacákov. Problém je, že tu neexistuje žiadny štandard testovania ani nezávislé laboratóriá. Radšej teda podobné informácie berte s rezervou a z viacerých zdrojov.
Akákoľvek látka je považovaná za nepremokavú po splnení určitej výšky vodnej rezistencie. Vodné testy sú štandardizované a používajú hydrostatické tlakové testy a vodné stĺpce. Výsledok sa potom udáva v milimetroch (alebo v PSI - librách na palec). Firmy sa ale aj tak nezhodnú, kedy je tá doba, kedy je už jedna bunda plne nepreniknuteľná a iná už nie.
Niekto má napríklad štandard 3 PSI (2 109 mm) alebo vyšší ako plne nepremokavé. Iné značky to ale berú u svojich vecí zase až od 14,2 PSI (10 000 mm), čo znie síce mimoriadne, ale má to sporný prínos v reálnom svete: vetrom hnaný dážď na vás tlačí asi silou 2 PSI, teda 1 406 mm stĺpce. A aj keby ste boli v hurikánu, stále ste aj tu len na 10 PSI (7 031 mm), takže máte veľkú rezervu, než by podobne dokonalá bunda bola potreba.
Priedušnosť / permeabilita je síce vedecký termín, ale znamená ešte menej, pretože rôzne značky nepoužívajú rovnakú testovaciu metódu a ani sa nezhodnú vo výsledkoch a potom aj ich porovnaní s inými.
Väčšina značiek berie látky, ktoré splnili test nepremokavosti, automaticky odolné aj na vietor. Veterná permeabilita meria objem vzduchu, aký prejde látkou za určitý časový okamih. Ďalšie značky to prevádza na rýchlosti vetra a berú látku za vetruvzdornú, keď odolá 96 km/h alebo väčším. Pri testoch potom sa zisťuje naozaj, že nepremokavá látka je skutočne aj mimoriadne odolná na vietor
Vyraziť do džungle (a teda vlhkých a teplých miest) síce môžete aj s modernými nepremokavými/priedušnými vecami a látkami proti dažďu, ale dosť možno vás svojím výkonom tady sklamú. Nie je tu totiž ich komfort nikdy tak perfektný ako v chladnejších miestach.
Keď príde na nosenie vecí nepremokavých/priedušných, tak je v hre ešte mnoho ďalších faktorov, ktoré priamo ovplyvňujú váš komfort. Tu je teda zopár úprav a nastavení, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepší výsledok kedykoľvek a kdekoľvek:
Ako už to tak býva, manuál priamo od konkrétneho produktu má vyššiu prioritu čo do dôvery ako tieto všeobecné tipy: