Colt 1911 je samonabíjacia pištoľ vyvinutá presláveným Johnom Mosesom Browningom, autorom 128 zbraňových patentov. Browning zomrel v roku 1926 a len ťažko si možno predstaviť, že by pri vymýšľaní tejto slávnej pištole predpokladal, že sa model Coltu 1911 bude používať až do roku 1985, kedy ho Colt nahradila Beretta 92 F. Z toho je teda zrejmé, že hoci s drobnými modifikáciami, Colt 1911 slúžil Americkej armáde plných 74 rokov.
Začiatkom dvadsiateho storočia hľadala americká armáda účinnú automatickú zbraň, ktorá by obstála v boji v džungli. Vtedy totiž prebiehala americko-filipínska vojna, ktorá čiastočne prebiehala v nepriestupnej džungli.
V site výberového konania pre novú automatickú pištoľ nakoniec uviazol zbrojár Savage, Browning so svojim Coltom a spoločnosť DWM. Vo všetkých uvedených prípadoch išlo o samonabíjaciu pištoľ s muníciou 45.ACP.
Po dlhých testoch nakoniec vyhral v roku 1910 Colt, ktorý bol nasledujúceho roku uvedený na výrobný trh. Z toho dôvodu sa model koltu označuje ako 1911, pretože je to rok začatia jeho masovej výroby.
Pôvodná výroba pištole bola zverená spoločnosti Colt, avšak z dôvodu väčšieho dopytu bola do výroby zaradená aj štátom vlastnená továreň na výrobu zbraní Springfield Armory.
Počas druhej svetovej vojny vznikol silný dopyt po tejto veľmi kvalitnej pištoli. Len v USA bolo počas vojnových rokov vyrobených takmer 2 milióny kusov. Ako zaujímavosť uvádzame, že pred vypuknutím druhej vojny bola výroba zverená do Nórska. A to konkrétne do zbrojovky Kongsberg. Po okupácii Nórska Nemeckom, produkcia Coltu 1911 pokračovala a paradoxne sa pištoľ z USA stala pevnou súčasťou výzbroje nemeckých vojakov.
Na rozdiel od iných zbraní, ktoré sa v priamom boji neosvedčili, Colt 1911 si držal určitý štandard. Napriek tomu, že vláda rozhodla, že sa pištoľ nebude továrni vyrábať, stále bolo v obehu veľké množstvo pištolí. Rozhodlo sa teda, že v mieste výroby sa bude Colt 1911 iba renovovať. Aj keď oficiálne „striedanie“ stráže za Berettu 92 F došlo až v roku 1985, Colt 1911 sa používal minimálne ďalších šesť rokov, napríklad ešte vo vojne v Zálive v roku 1991, kedy sa stal najpoužívanejšou pobočnou zbraňou.
Colt 1911 je jednočinná zbraň a pred prvým výstrelom je nutné natiahnuť kohútik zbrane. Záver pištole je riešený pomocou dvoch rebier na hlavni, ktoré zapadajú do záveru. Záver sa odomyká pohybom vzad, potom poklesne zadná časť hlavne.
Skôr, než bola oficiálne ukončená výroba Coltu v roku 1945, tak z výrobných liniek zišlo takmer 3 milióny kusov. V súčasnej dobe sa Colt a jeho modifikácia vyrába pre civilnú potrebu a po viac ako 100 rokoch je jednou z komerčne najúspešnejších zbraní.